Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Açık Denizde Kendi Kendimize Meteroloji Tahmini Yapabilme (İzobarlar/Mizobarlar)

T
  • *
Teşekkür ederim Suat kaptanım.

Sorun sizde değil, bende.  ;D ;D ;D

Ya çok ders çalışacak, deneye yanıla öğreneceğiz ya da öğrenemezsek iridium go alıp tembellik yapacağız.  8)
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Teşekkür ederim Suat kaptanım.

Sorun sizde değil, bende.  ;D ;D ;D

Ya çok ders çalışacak, deneye yanıla öğreneceğiz ya da öğrenemezsek iridium go alıp tembellik yapacağız.  8)

Kesinlikle hep beraber öğreneceğiz başka yolu yok....
Yaptığımız tahminlerde hatalarımızı gördükçe daha iyiye doğru gidecek tahminlerimiz....
Hem de başlangıç için hiç de fena değil yani yatığın bu tahmin Kaan reisim...  :)xx :)xx :)xx
  • IP logged

• *
Son iki sayfayı daha okumadım.. sabah sakin kafa olarak okuyacağım.. Ancak Suat kaptan gerçekten çok teşekkürler.. Hiç bilmediğimiz ve merak ettiğimiz bir konuydu..
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Son iki sayfayı daha okumadım.. sabah sakin kafa olarak okuyacağım.. Ancak Suat kaptan gerçekten çok teşekkürler.. Hiç bilmediğimiz ve merak ettiğimiz bir konuydu..

Valla aslında senin eserin diyebilirim Ersin reis. Mersinde attın konuyu ortaya Bülent reis de tahtanın başına alıp beni elime de kalemi tutuşturduya, işte o zaman başladı bu iş ;)  :)xx
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn

................................

...............................................................

AB Merkezini çevreleyen izobarlar arasındaki sıkışan rüzgar;AB Merkezinin kuzeyinde doğu, batısında kuzey, güneyinde batı, doğusunda güney eserek saat yönünün aksi istikametinde hareket etmiş olur. YB Merkezlerinde ise tam tersi KUZEY YARIM KÜRE İÇİN. Haliyle Güney yarım küre de tam tersi olacak yine...

...............................................................

..............................................................

Basınç Merkezlerindeki rüzgar yönünden kırmızıyla yazdığım şekilde bahsetmiştik ya; İsterseniz bunu bir de resimle  baside indirgeyerek anlatmaya çalışayım...

Kuzey Yarım Kürede yukarıda açıkladığım ve şeklende resimde görüldüğü gibi rüzgarların Basınç Merkezlerindeki izobarlar arasındaki hareketi.
Şekle birkez daha bakacak olursanız AB Merkezinde içeriye doğru, YB Merkezinde ise dışarıya doğru 15-200'lik kıvrımlar göreceksiniz rüzgar yönlerinde. İşte bu sapmalar deniz yüzeyinde 200, karalarda ise (coğrafi yapısı ve Coriolis kuvveti sebebiyle 300'ye kadar çıkmaktadır.

İzobarlar arasındaki mesafeler azaldıkça da rüzgarın hızının artmasından bahsetmiştik ya, onu da resimle ifade etmeye çalışacak olursak;

Sanırım konu daha iyi anlaşılmıştır. Ben yine de olabilecek sorular için az biraz daha bekleyeceğim...

Selametle.

• IP logged
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2018, 20:47:15 Gönderen: Suat Zeybek »

T
  • *
Şahsen AB ve YB merkezlerinin yönlerini ve izobarların arasında ki mesafaleri,  hatta fazladan AB ve YB merkezlerinin birbirine ne kadar yakın olursa eğim farkından dolayı havanın hızının arttığını ve rüzgarların şiddetlendiğini öğrendim. 

Aklıma takılan şu oldu ;  dün soru sorarken "hava hep batıdan doğuya akıyor ise "  demiştim. Siz de hep öyle değil demiştiniz. Bütün gece kafama takıldı. Ben bunu bir yerlerde okumuştum diye.
2016 yılının Naviga dergisi Mart sayısında okumuşum,
Soru şöyleymiş, " AB ve YB merkezleri hep doğuya doğru mu hareket ederler?"
Cevap olarakta, " Dünyanın dönüşüne bağlı olarak hava hareketleri daima batıdan doğuya doğrudur"

Sorumun altında yatan sebep bu idi, çünkü örnek haritada Batı Asya da bulunan YB merkezinin saat yönünde doğuya doğru hareket ederek uzaklaşacağını düşünmüştüm. Karadenize doğru nasıl hareket edeceği gözümde canlanmadı. Doğrusu, nasıl olduğu kafamda tam oturmadı.

Yahu herkes anladı, bir ben mi anlamadım ?
  • IP logged
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2018, 21:16:33 Gönderen: Tan Kaan Özkan »

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Şahsen AB ve YB merkezlerinin yönlerini ve izobarların arasında ki mesafaleri,  hatta fazladan AB ve YB merkezlerinin birbirine ne kadar yakın olursa eğim farkından dolayı havanın hızının arttığını ve rüzgarların şiddetlendiğini öğrendim. 

Aklıma takılan şu oldu ;  dün soru sorarken "hava hep batıdan doğuya akıyor ise "  demiştim. Siz de hep öyle değil demiştiniz. Bütün gece kafama takıldı. Ben bunu bir yerlerde okumuştum diye.
Cevap olarakta, " Dünyanın dönüşüne bağlı olarak hava hareketleri daima batıdan doğuya doğrudur"

Sorumun altında yatan sebep bu idi, çünkü örnek haritada Batı Asya da bulunan YB merkezinin saat yönünde doğuya doğru hareket ederek uzaklaşacağını düşünmüştüm. Karadenize doğru nasıl hareket edeceği gözümde canlanmadı. Doğrusu, nasıl olduğu kafamda tam oturmadı.

Kaan reisim Naviga'nın ilgili sayısını okumadığımdan yazının ya da anlatımın tam özünü ne yazıkki kavrayamadım. Naviga dergesinde verilen cevap kısmen doğru fakat eksik diyebilirim zira; doğru cevap bence kuzey yarım kürede saat yönünde olmalıydı.

Şöyle açıklamaya çalışayım;

Bir daire düşünün. Eğer Basınç merkezi dairenin üstündeyse, basınç merkezinin hareketi doğuya doğru olacak (Naviganın cevabı sadece burasını kapsamakta), (Örnek olarak Bermuda üzerinden Azorlar'a doğru). Ancak Basınç Merkezi dairenin alt kısmındaysa Basınç Merkezinin hareketi batı yönlü olacak (örnek olarak Atlantik üzerindeki merkezlerin Amerikaya ulaşması). Eğer dairenin sol kenarındaysa Basınç Merkezi, yönü kuzeye doğru olacak (örnek olarak karaiblerdeki rüzgar üstü adaları üzerinden rüzgarın yönünün Florida'ya doğru olması). Dairenin sağında olması halinde de yönü güneyli olacaktı (Cebelitarık'dan Kanaryalara doğru).

NOT-1: Daireden kasıt Basınç Merkezinin izlediği yön/rota.
NOT-2: Yönleri sürekli olarak Ana Yönler olarak düşünmeyiniz verdiğim örneklerde.

Dolayısıyla da güney yarım küreyi de tam ters olarak düşünmek lazım.

Kanımca Naviga 30-45/60 paralelleri arasını değerlendirerek bu şekilde yanıtlamış diye düşünüyorum bu soruyu. Ama ben tüm dünyayı baz alarak konuyu anlatmaya çalışıyorum
  • IP logged

T
  • *
Teşekkür ederim.
Şimdi gözümün önüne, örnek harita üzerinde ki hava tanımlamanıza bakarak daha net getirebiliyorum.   
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Teşekkür ederim.
Şimdi gözümün önüne, örnek harita üzerinde ki hava tanımlamanıza bakarak daha net getirebiliyorum.

Rica ederim Kaan reisim. Basınç Merkezlerin dairesel hareketleri her zaman örneklediğim Basınç Merkezleri gibi büyük ve kuvvetli olmaz.
Bunu da parantez arası belirteyim istedim...
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn

Kaan reisim Naviga'nın ilgili sayısını okumadığımdan yazının ya da anlatımın tam özünü ne yazıkki kavrayamadım. Naviga dergesinde verilen cevap kısmen doğru fakat eksik diyebilirim zira; doğru cevap bence kuzey yarım kürede saat yönünde olmalıydı.

Şöyle açıklamaya çalışayım;

Bir daire düşünün. Eğer Basınç merkezi dairenin üstündeyse, basınç merkezinin hareketi doğuya doğru olacak (Naviganın cevabı sadece burasını kapsamakta), (Örnek olarak Bermuda üzerinden Azorlar'a doğru). Ancak Basınç Merkezi dairenin alt kısmındaysa Basınç Merkezinin hareketi batı yönlü olacak (örnek olarak Atlantik üzerindeki merkezlerin Amerikaya ulaşması). Eğer dairenin sol kenarındaysa Basınç Merkezi, yönü kuzeye doğru olacak (örnek olarak karaiblerdeki rüzgar üstü adaları üzerinden rüzgarın yönünün Florida'ya doğru olması). Dairenin sağında olması halinde de yönü güneyli olacaktı (Cebelitarık'dan Kanaryalara doğru).

NOT-1: Daireden kasıt Basınç Merkezinin izlediği yön/rota.
NOT-2: Yönleri sürekli olarak Ana Yönler olarak düşünmeyiniz verdiğim örneklerde.

Dolayısıyla da güney yarım küreyi de tam ters olarak düşünmek lazım.

Kanımca Naviga 30-45/60 paralelleri arasını değerlendirerek bu şekilde yanıtlamış diye düşünüyorum bu soruyu. Ama ben tüm dünyayı baz alarak konuyu anlatmaya çalışıyorum

Basınç Merkezlerinin Dünya üzerindeki hareket yönlerini gösterir bir resim de koyalım isterseniz daha rahat anlaşılabilmesi için yukarıda anlatmaya çalıştığım hareket yönleri ile ilgili konuyu...

• IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn

Bir de önceden anlatmış olduğum izobarlar içerisindeki havanın hızını açıklayan bir resim koyalım isterseniz;

Ne demiştik? İzobarlar birbirine yaklaştıkça rüzgar hızı artıyordu. Yani;
Yukarıdaki resmi, Basınç Merkezini çevreleyen izobarların bir kesidi olarak düşünelim. A/B hattında 1010 ila 10120 Hpa/mb aralığında ve aynı basınç izobarları üzerinde C/D hattına nazaran daralma ve birbirlerine yaklaşma var. Bunu aynen bir nehrin geniş bir alandan daralan bir noktaya ulaşırken suyun hızlanması gibi düşünmek lazım zira, hava da su gibi aynı mantıkla yoluna devam eder. Dolayısıyla A/B hattı üzerinde rüzgar C/D hattı üzerindeki rüzgarlara nazaran daha kuvvetli akacaktır/olacaktır.

Selametle ;)

NOT:
Konuyla ilgili gelebilecek sorular için bir müddet beklemede kalacağım. Sonrasında cephelere doğru bir giriş yapmayı planlıyorum.

• IP logged

• *
evet.. bi çalışalım adam gibi.. :)
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
Suat reisim ,

Ben konun bitmesini bekliyorum , bitince çıktılarını alıp çalışıp sizin eğitiminize gelmeyi planlıyorum. Böylelikle daha iyi oturacak kafamda okuyup anlamak bir yere kadar , siz anlatınca anlamak daha kolay oluyor. Adana da bizzat yaşadım  :D
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Suat reisim ,

Ben konun bitmesini bekliyorum , bitince çıktılarını alıp çalışıp sizin eğitiminize gelmeyi planlıyorum. Böylelikle daha iyi oturacak kafamda okuyup anlamak bir yere kadar , siz anlatınca anlamak daha kolay oluyor. Adana da bizzat yaşadım  :D

Serkan reisim aynı keyfi ben de sizlerle alıyorum tahmin edeceğin gibi...  :) :) :)
  • IP logged

• *
  • S/Y Pigeon
Bekliyoruz Suat Kaptan...
  • IP logged

Yukarı git