Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Açık Denizde Kendi Kendimize Meteroloji Tahmini Yapabilme (İzobarlar/Mizobarlar)

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Yapmış olduğumuz Mersin/Girne/Mersin Ralli'si hazırlıkları esnasında konuşurken Bülent Reisin ofisinde Bülent, Ersin, Serdar ve ben oturuken Ersin reisin şu izobarlar falan nedir diye sorusunun hemen akabilinde elime tutuşturulan bord marker kalem ve önüme getirilen yazı tahtasının üstünde sanki 40 yıllık hoca misali başlamışım çizmeye ve anlatmaya  :) :) :)

Efendim burada amacımız; başlıkdan da anlaşılacağı gibi deniz üzerinde internete bağlı kalmaksızın, kendi gözlemlerimizle ve de basit bir radyo alıcısıyla sinoptik yayınları alıp fax'a düşürerek sinoptik haritaların yorumlarını yapıp önümüzdeki birkaç günün meterolojik tahminlerini kendimiz yapabilmek.

a-Anlık tahminler için kendimiz ve 5 duyu organımıza ihtiyaç var. İlave olarak da baramotre ve termometre diyebiliriz. Sanırım Ahmet Kabaalioğlu reis de katkılarını buraya taşıyacaktır. ;)
b-Sinoptik haritalara ulaşmak içinse basit bir SSB yayınlarını dinleyebileceğimiz radyo, kıç ıstralyaya ip anten ve yayınları faxa çeviren ücretsiz bir yazılım ile laptop ya da tablet ya da akıll telefon. Sanırım bu istasyonun kurulumu konusunda Özgür reisi detaylı olarak bizi teknik açıdan aydınlatacak. Bu arada duyar gibi oluyorum tlf/tablet falan olunca neden internet üzerindeki tahminleri almayalım dediğinizi. Ama unutmayın biz açık denize göre yani hiçbir tlf bağlantısının yapılamadığı ya da kör noktalarda kaldığımız zmana göre sistemimizi oluşturacağız ki bu da bize dünyanın neresinde olursak olalım meteroloji konusunda fikirsiz kalmamamızı sağlayacaktır.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
a-Anlık tahminler için kendimiz ve 5 duyu organımıza ihtiyaç var. İlave olarak da baramotre ve termometre diyebiliriz.

dedik ve ilk olarak denizde benimle uzun süre vakit geçirecek kişilere verdiğim bilgiyi aşağıda sizlerle paylaşayım;

BAROMETRE-TERMOMETRE İLİŞKİLERİ

* Barometrenin düşmesi, termometrenin yükselmesi Lodos, Kıble, Keşişleme gibi Güney Rüzgarlarının esmesine delalet eder.

* Barometrenin çok yükselişi ve Termometrenin düşüşü Poyraz, Yıldız, Karayel gibi Kuzey Rüzgarlarına delalet eder.

* Barometrenin ortalama olan 1013 milibar’a nazaran az seviyede yükselişi ve alçalışı devamlı ve sakin bir havanın göstergesidir.

* Barometrenin birden düşüşünden sonra süratle yükselmesi fırtınaya delalet eder.

* Hava Kuzey’den eserken Barometre süratle yükselirse fırtınaya delalet eder.

* Hava Kuzey’den eserken Termometre sabit kalır, Barometre yükselirse yağmur yağacağına işaret eder.

* Hava Güney’den eserken Barometre süratle yükselirse Kuzey rüzgarlarına ve fırtınaya delalettir.

* Barometre yükselir, Termometre sabit kalırsa, bu esnada sema da bulutlarla kaplı ise yağmurla karışık Kuzey rüzgarları getirir.

* Herhangi bir rüzgar eserken Barometre düşer, Termometre yükselirse rüzgar güneyden beklenir.

* Barometre  ve Termometre beraber düşerse Lodos ile beraber yağmur beklenir.

* Kışın Gündoğusu ve Poyraz rüzgarları eserken, Barometre pek fazla yükselirse soğuk hava ve kar getirir.

* Yağmur kesildikten sonra Barometre yükselirse havanın soğuyacağına delalet eder.
  • IP logged

• *
Suat reis hepsini anlatma  lütfen ;)
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
Suat reisim
O kadar güzel ve basit bir dille anlattın ki anlamamak imkansızdı. Bu kadar karmaşık görünen konu bu kadar güzel anlatılır tekrardan teşekkürler

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Suat reisim
O kadar güzel ve basit bir dille anlattın ki anlamamak imkansızdı. Bu kadar karmaşık görünen konu bu kadar güzel anlatılır tekrardan teşekkürler

Rica ederim Serkan reisim. O anlattıklarım işin temeliydi az birazcık detay burada yapacağız ama sinoptik haritalar öncesi az biraz da Barometre/Termometre ilişkisiyle Doğa olaylarına bir bakmaya çalışacağız. İşin bu kısmında Ahmet Kabaalioğlu reis ve/veya tecrübesi, bilgisi olan tüm reislerden katkı bekliyorum. Bu konulardaki bilgilerim sadece yaşanmışlıklarımdan elde ettiğim tecrübelerdir zira.

• IP logged

• *
Aynen.. Şimdi bu izobar haritalarını internetten nasıl buluruz? Bir de konu ile ilgisiz ama şu yaptıordığın Archer tipi yelkenlinin fotoğrafları ve Tahiti nin saç çalışma projelerini hatırlatayım dedim..
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri

Suat reisim

Rica ederim Serkan reisim. O anlattıklarım işin temeliydi az birazcık detay burada yapacağız ama sinoptik haritalar öncesi az biraz da Barometre/Termometre ilişkisiyle Doğa olaylarına bir bakmaya çalışacağız. İşin bu kısmında Ahmet Kabaalioğlu reis ve/veya tecrübesi, bilgisi olan tüm reislerden katkı bekliyorum. Bu konulardaki bilgilerim sadece yaşanmışlıklarımdan elde ettiğim tecrübelerdir zira.

Zaman ve şartlar uygun olursa muhakkak katılmak istiyorum

• IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Aynen.. Şimdi bu izobar haritalarını internetten nasıl buluruz? Bir de konu ile ilgisiz ama şu yaptıordığın Archer tipi yelkenlinin fotoğrafları ve Tahiti nin saç çalışma projelerini hatırlatayım dedim..

Sinoptik haritaların teminine daha sonra değineceğim. Öncelik radyodan temini ama internet üzerinden de temin etmek olası.
Planlara gelince; iyiki hatırlattın unutmuşum. P.tesi study planı kargolarım sana. Fotolar kağıt önce onları çıkarıp bir tarayayım sonrasında paylaşayım :) . Haftasonu yoğunluğum var malum kurs/eğitimler vs. Bir de şimdi aklıma geldi; study planı CD'ye kaydettim diye hatırlıyorum ona da bir bakayım. Bulursam onu gönderirim.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn

Suat reisim

Zaman ve şartlar uygun olursa muhakkak katılmak istiyorum

Hep beraber takipteyiz ;)
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Suat reisim

Abi buradayız öğrenci moduna geçtik. :)
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Suat reisim

Daha değil buralarda senin katkıların çok önemli. Mesela havalar Lodos'dan başladı gidişat ne olur?
Veya
seksende saklan
doksanda toplan
yüzde yüz... Ne alemde?
Daha çok bunlardan sende...
  • IP logged

• *
Suat reis, seyir boyunca da dile getirdiğim üzere meteorolojinin mantığını hala çözemedim. Bu konuda size peşinen güveniyorum. Anlık tahminleri okudum. İlginçtir ancak anladım da :) . Tek sorum termometre ve barometrelerdeki değişim hangi zaman aralıklarında oluyor? Yani başka bir şekilde sorarsam ne kadar zamanda bir göstergelere bakacağız ve hatta kayıt tutacak mıyız?
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Suat reisim

Daha değil buralarda senin katkıların çok önemli. Mesela havalar Lodos'dan başladı gidişat ne olur?
Veya
seksende saklan
doksanda toplan
yüzde yüz... Ne alemde?
Daha çok bunlardan sende...

Tamam Abi o zaman bende sınıfın en çok konuşan öğrencisi olayım. Tabi ki kendimce bildiklerimi bende paylaşmaya gayret ederim. Bu güzel deneyimlenmiş bilgilerini bizlerle paylaştığın için peşinen teşekkür ederim.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
bu gece kimse uyumuyor galiba..  ;)
  • IP logged

Yukarı git