Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Açık Denizde Kendi Kendimize Meteroloji Tahmini Yapabilme (İzobarlar/Mizobarlar)

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Süvari bey,

"Kuşlar birbirlerinin kanatları üstünde yükselir. " . Alıntıdır.

Uzun soluklu olacak seyahatimde benim için kanat cçırptığınız için minnettarım.

Suat kaptan,çok faydalı bilgiler.Her teknede el altında bulunması gerekli.Elinize sağlık. :)xx :)xx :)xx

Efenim benim için keyif... :)
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn

Sinoptik haritalara artık yavaş yavaş girelim, ne dersiniz?

Konuya yavaş yavaş girip, işin fazla termonolojisinden de uzak kalmaya çalışacağım gayet anlaşılabilir olması açısından. Dolayısıyla kavram kargaşısına da neden olmamak adına yeri geldikçe ihtiyaç duyacağımız kavramlara gireceğim.
Öncelikle şunu da belirtmek isterim ki paylaşımlarımı kısa tutmaya gayret edeceğim ki anlaşılmadan konu geçilmesin diye. Bununla birlikte aklınızda soru işareti oluşabilecek konularda da konu geçilmeden mutlaka bizimle paylaşmanızı da isterim çünkü, bu bir ders değil bilakis bilgi paylaşımı sohbeti niteliğindedir.

Şimdi isterseniz Sinoptik harita nedir bir tanımaya gayret edelim hep birlikte.

Sinoptik Haritalar

•Geniş bir saha üzerinde, önceden tayin edilmiş olan zamanda yapılan rasatlardaki meteorolojik elemanların dağılımını gösteren (Lambert projeksiyon)  haritalara, Sinoptik Harita (Synoptic Chart), veya Hava Haritası (Weather Map) denir. Bu  haritalar aynı zamanda Deniz Seviyesi Basınç Kartı olarak da tanımlanır.

•Sinoptik ve Gemi Meteoroloji istasyonlarının yapmış olduğu rasatlar Kod’lar halinde çeşitli muhabere devreleri vasıtasıyla temin edilir, Analiz Merkezlerinde Dünya Meteoroloji Teşkilatı’nın (WMO) kabul etmiş olduğu şekilde rakam ve sembollerle haritalar üzerine  işlenir ve bu haritaların analizleri yapılır.

•Sinoptik Haritalar; Ana ve Ara Sinoptik Kartlar olmak üzere ikiye ayrılırlar :

a) Ana Sinoptik Kartlar; 0000, 0600. 1200 ve 1800 GMT Sinoptik Rasatlarının işlenerek analizlerinin yapıldığı kartlardır.
b) Ara Sinoptik Kartlar; 0300. 0900. 1500 ve 2100 GMT Sinoptik Rasatlarının işlenerek analizlerinin yapıldığı kartlardır.

•Yer basınç haritasında eşit basınç değerine sahip noktaları birleştiren eğrilerdir. 1000 HPa esas alınarak her 4 HPa’da bir çizilir.

•Alçak ve yüksek basınç merkezlerinin belirlenmesi ve takibi, izobarların analizi sonucu yapılabilir.

•Yüksek basınç izobarları sırtlarla, alçak basınç izobarları troflarla ilgili olup, farklı hava olaylarının göstergesi olarak değerlendirilir.

Şimdi örnek bir eğitim haritası koyalım buraya göz aşınalığı olsun. Renkli olduğuna bakmayınız zira, radyo üzerinden aldığımız faxlar renkli olmayacaktır. Ama renkli de neyin ne olduğunu gördükten sonra fax modülü haritalarda daha rahat bir çok şeyi görebileceğiz. Haritayla birlikte bir de ''quick referans'' niteliğinde bir anahtar koyuyorum. Biraz beyin cimnastiği yapmanızı rica edip daha sonra bu harita üzerinde biraz daha konuşmak üzere şimdilik bana müsade... ;)

Kolay gelsin.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
Yazdıralım.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Haritadan İnebolu'ya karayel den yağmur yağıyor mu anlamalıyım?
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
Hpa.. ? nedir.. Sırtlar ve troflar  ?  bneim gibi bu konuda bilgisiz olanlar için uyandırdığı izlenim elfler ve orglar   gibi :)
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
Hpa.. ? nedir.. Sırtlar ve troflar  ?  bneim gibi bu konuda bilgisiz olanlar için uyandırdığı izlenim elfler ve orglar   gibi :)

;D Ben şuan sadece okuyorum , ne zaman Suat kaptan canlı canlı anlatır o zaman anlarım başka türlüsü zor benim için  :) :)
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı

Ama abi çalışkan öğrenci olalım lütfen, gogıllayalım derse hazırlıklı girelim.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
Ersin hocam kisaca hp yer seviyesinden yukari olan yüksekliktir.mesela 500 hp.850 hp 1500 hp diye gider katman katman.850 hp yerden yukari 1500 mt yüksekliktir.genelde meterolojide sinoptiklerde 850 hp deyerlerinden tahmin yapilir.yagiş ve soguk sinoptiklerine 850 hp hava modellerinden bakilir.
  • IP logged

• *
  • Viya böyle!

Suat Reis'in verdiği bilgilerde basınç birimi olarak kullanılmıştır ve bizim bildiğimiz milibar ölçüsü ile aynıdır. Yani 1000 milibar = 1000 hectopaskal o da = 1 atmosfer basıncı.
  • IP logged
Yolu denizden geçen herkesle, elbet bir gün, bir yerde buluşuruz!

T
  • *
Şöyle yaparsam içine limon suyu sıkmış olur muyum bilmiyorum ama, bu konuyu iyi bir şekilde öğrenmeyi gerçekten istiyorum.
Bu yüzden pratikte nasıl okuyacağımıza ve nelere dikkat edeceğimize bakmak adına,
Teknik kısımları, komple versek yani şöyle ;

http://ibrahimcamalan.weebly.com/uploads/1/3/3/8/13385466/23_synoptic_charts_-_jaa_atpl_meteorology_-_ibrahim_camalan.pdf

Herkes okusa, sonrada ayrıntılara girsek, olur mu ?
İnşallah kötü bir şey demiyorumdur  :-[

• IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
Şöyle yaparsam içine limon suyu sıkmış olur muyum bilmiyorum ama,
İnşallah kötü bir şey demiyorumdur  :-[

Biraz. :)
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

T
  • *
Siliverin bir zahmet o zaman.
Kusura bakmayın  :-X
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Yok fark etmez. Basınca daha sonra gireceğim çünkü o pdf sırasıyla gidersek bir çok şey yine havada kalır ama konmuşken okumak isteyen göz geçirebilir. Bizim asıl amacımız izobar ve cepheleri tanımak sonrasında ise tahminlerimizi oluşturabilmek deniz üzerinde. Karasal tahminler beni aşıyor zira jeolokik yapı, dağlar, ovalar nehirler, yarlar falan benim için fazla lüks.
Efendim inceleyelim haritayı öncelikle sonra üzerinde kısaca konuşacağız. Sonrasında ise gerçek radyo üzerinden yayınlanan haritalara geçip siyah/beyaz mdüller üzerinden denizcilere verilen sinoptik haritalara geçeceğiz.
Unutmayınızki yukarıdaki sadece eğitim haritası ve bizim için göz aşınalığı ve renklerden çtürü algılamaya 1 adım önde tutmak amaçlı.

PC'ye geçtiğimde harita üzerinden açıklama yapacağım.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Haritadan İnebolu'ya karayel den yağmur yağıyor mu anlamalıyım?

Aynen öyle... Karadeniz üzerinde oluşan yağmur kümesi sıcak cephenin önünden soğuk cephenin arkasına doğru;

*öncelikle Karadeniz üzerinde poyraz sonrasında yıldız ve Türkiye sahillerine ulaştığında Karayelden yağmur getirecek...

Bak Ahmet reisim korkutuyorsan beni daha bunları anlatmadım bile.... Hatta daha hiçbirşey anlatmadım ki ;)
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn

*Hpa'yı Deniz reis değindiğinden tekrarlamıyorum.
*Sırtları dediği Yüksek basınç (Türkçede Y, Uluslararası dilde H) cephelerin her 4 milibarda bir merkezden aşağıya doğru çizilen izobar eğrileri.
*Troflar ise Alçak basınç (Türkçede A, Uluslararası dilede L) cephelerin her 4 milibarda bir merkezden yukarıya doğru çizilen izobar eğrileri.

Unutmamak lazım ki; 1013 milibar (Hpa) sınır olarak kabul görmekte. Yani üstü Yüksek basınç, altı Alçak basınç.
Hangisi iyi haberci ya da kötü haberci derseniz; A/Alçak basınç (Ayvayı yedin), Y/Yüksek basınç (Yaşadın)... ;)
  • IP logged

Yukarı git