Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Açık Denizde Kendi Kendimize Meteroloji Tahmini Yapabilme (İzobarlar/Mizobarlar)

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Hpa.. ? nedir.. Sırtlar ve troflar  ?  bneim gibi bu konuda bilgisiz olanlar için uyandırdığı izlenim elfler ve orglar   gibi :)

;D Ben şuan sadece okuyorum , ne zaman Suat kaptan canlı canlı anlatır o zaman anlarım başka türlüsü zor benim için  :) :)

Doğru vallahi,,, canlı canlı daha mizansen anlatabiliyor insan... :)
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Hpa.. ? nedir.. Sırtlar ve troflar  ?  bneim gibi bu konuda bilgisiz olanlar için uyandırdığı izlenim elfler ve orglar   gibi :)

Ama abi çalışkan öğrenci olalım lütfen, gogıllayalım derse hazırlıklı girelim.

O yağmuru onun için mi yakaladın yoksa ;)
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Ersin hocam kisaca hp yer seviyesinden yukari olan yüksekliktir.mesela 500 hp.850 hp 1500 hp diye gider katman katman.850 hp yerden yukari 1500 mt yüksekliktir.genelde meterolojide sinoptiklerde 850 hp deyerlerinden tahmin yapilir.yagiş ve soguk sinoptiklerine 850 hp hava modellerinden bakilir.

Aynen öyle Akın reisim. 850 jeolojik yapıların (dağlar, ovalar, kanyonlar vs) etkimesinin iz düşümlerini gökyzüne çizdiğinden hareket (rüzgar yönünü etkileyen faktörler) ve doğa olaylarını (yağmur, kar vs.) daha rahat görüp tahminler kara üzerinde veya kıyılara yakın bölgelerde daha tutarlı olur...

500 ise deniz yüzeyi, çöl gibi engellerin fazla olmadığı ya da farklı etkilerin meterolojik hareketleri fazla etkilemediği ve ani değişiklikleri önceden fark etme açısından tahminimizi revize etmemize büyük öncülük eder. Ben okyanus üzerindeyken 500 öncelikle olmak kaydıyla sonrasında 850 haritalarına bakarım. Daha yüksekleri ise benim ilgi alanıma hiç girmedi.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2018, 16:30:11 Gönderen: Suat Zeybek »

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn

Suat Reis'in verdiği bilgilerde basınç birimi olarak kullanılmıştır ve bizim bildiğimiz milibar ölçüsü ile aynıdır. Yani 1000 milibar = 1000 hectopaskal o da = 1 atmosfer basıncı.

Aynen öyle Deniz reisim.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Tüm mesajlara tek tek alıntı yaparak cevapladım ki, ilgi sorular hepimize açıklayıcı olsun istedim. Yani bir nevi meteroloji bilgi paylaşımımızın devamı olsun şeklinde.

Şimdi harita üzerine kısaca biraz konuşacağım sonrasında yine gelebilecek sorular için biraz beklemede kalıp sonrasında denizciler için yayınlanan sinoptik haritalara geçeceğim.

Tekrar altını çizerek söylüyorum ki; bu harita denizciler için yayınlanan bir harita olmayıp sadece Türk meterolojisinin hava tahminleri için yayınladığı ve bir çok eğitim merkezlerinin de eğitim amaçlı kullandığı bir harita modelidir. Zira üzerinde rüzgarlar bile işlenmiş ki; denizciler için yapılan yayında pek rüzgarların işlendiğini göremezsiniz.

Çok kısa bir aradan sonra tekrar haritayla aranıza döneceğim efenim.... ;) :)
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Öncelikle eğitim amaçlı haritamızı şuraya birkez daha koyalım.

NOT-1: Harita sadece eğitim amaçlı olması nedeni ile harita zaman bilgileri (tarih/saat) ve harita üzerindeki enlemlere göre rüzgar sclası mecut değil. Dolayısıyla gerçek harita üzerine geçtiğimizde bu konuya değineceğim ilerede.
NOT-2: Harita üzerindeki rüzgar yönü, sürati ve bulut yoğunluğuna bir bakacağız ama Denizciler için gönderilen sinoptik haritalarda bu bilgiler mevcut değil. Zaten aslında bu harita yorumu yapılmış ve çeşitli meteroloji istasyonlarına yayınlanması amacıyla gönderilmiş bir haritadır.

Şimdi haritaya baktığımızda (ki benim bakış açımdan sizlere bir açı verek zihnimde geçen yorumları aktarmaya gayret ediyorum) ilk göze çarpan kırmızı ve mavi renkte işlenmiş olan cepheler oluyor. Ancak renkli harita olması sebebiyle her ne kadar bu renkler sizi çekse de öncelikle ''Alçak Basınç'' ve ''Yüksek Basınç'' Merkezlerine bakmanız lazım geliyor.

*Orta Avrupada bir Yüksek Basınç Merkezi (1024 Hpa/Milibar),
*Karadeniz üzerinde ise Alçak Basınç Merkezi mevcut (986 Hpa/Milibar).
*Batı Asyada ise yine bir Yüksek Basınç Merkezi mevcut (1029 Hpa/Milibar).

Bu nedemektir?

Bu üç kardeşin abisi bir kere Batı Asyadaki 1029 Hpa Yüksek Basıncıdır. Ortancı ise Orta Avrupadaki 1024 Hpa Yüksek Basıncıdır. Ve henüz rüştünü ispatlayamamış olan en küçük kardeş de Karadeniz üzerindeki 986 Hpa Alçak basıncıdır.

Yani;

Büyük kardeş ve ortancı kardeş tepişecek, küçük kardeş ise arada ezilecek ve her türlü tahrib üzerine binecektir.

Bunu şu şekilde de ifade edebiliriz; Asyadaki YB ile Avrupadaki YB merkezleri yay çizerek karadenize girmekte ve iki cephenin sınır izobarlarında ise daha dik olarak (kuzeyli yönlerden) rüzgar Karadenize giriyor. AB izobarlarının sınırları kuzeybatıda daha birbirine yakın olması sebebiyle, kuzeybatıdan daha sert hava Türkiyenin Karadeniz sahillerine doğru gelmekte Asyadaki YB merkezine göre. Kuzey yarım kürede; AB Merkezlerinde rüzgar istikameti saat yönünün tersidir, YB Merkezlerinde ise saat yönündedir (Basınç Merkezinin genel hareketiyle karıştırmamak lazım zira; Basınç merkezleri Kuzey yarım kürede saat yönünde, güney yarım kürede ise saat yönünün tersine hareket eder) . Dolayısıyla Karedeniz üzerindeki AB Merkezi rüzgarı sürekli Rusya üzerine atacak ancak, aynı merkez bu sefer Kırım üzerinden ve Kuzey Karadeniz Avrupa istikametinden bize doğru getirecektir ve Asyadaki YB yönü itibariyle de Avrupadakini yavaş yavaş batıya itecek ve Karadeniz üzerinde istikrarı sağlayacaktır.

İzobarların arasındaki mesafe scalası bu haritada verilmediğinden rüzgarı tam olarak biz söyleyemeyiz ama bu tahmini bizler yapmayalım diye hazır rüzgar yönleri ve hızları bu haritaya işlenmiştir. Mevcut bazı noktalara konulan rüzgar hız ve yönlerine bakacak olursak KB Karadenizde 25 kt Türkiyenin batısında ise 20 kt olarak doğuya doğru 15 kt gibi olur. Ama dediğim gibi bu ancak benim yönlendirerek bir başkasının yorumunu tamamlamam şeklindedir. Zira, Meridyen aralağındaki rüzgar skalasını da bana vermeleri gerekiyordu doğru rüzgar tahmini yapabilmem açısından.

Şimdi soruları alayım, sonrasında konuya cephe sistemleriyle devam edeceğim....

Selametle.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Yukarıdaki anlatıma küçük bir not ekleyecek olursak;

* Tek harita üzerinde çalışma yaptığımızdan basınç merkezlerinin hareket hızını göremiyoruz şuanda. Dolayısıyla şu zaman şöyle veya böyle olur diyemeyiz bu tek haritayla. Bu harita üzerindne konuşmamızı tamamlayınca 3-6-9...72 saat sonrasına kadar olan tahmini sinoptik haritalarla birkaç günü tahmin etmeye başlayacağız.

Selametle.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn

;D Ben şuan sadece okuyorum , ne zaman Suat kaptan canlı canlı anlatır o zaman anlarım başka türlüsü zor benim için  :) :)

Doğru vallahi,,, canlı canlı daha mizansen anlatabiliyor insan... :)

Bu arada konusu gelmişken paylaşayım istedim Serkan reis canlı canlı anlatım deyince ;)

16.Şubat saat 13:00-15:00 arası CNR Boat Show'da DADD'ın organizasyonu içerisinde bu konuyla ilgili bir sunumum ve dolayısıyla anlatımım olacak. 2 saatte ne kadar detay verebilirim bilemiyorum ama sonrasında akıllardaki sorulara cevap bulma amaçlı birlikteliğimize devam edebiliriz... ;)
  • IP logged

B

Burak Doneray

Suat reisim biraz zaman ver bize sindire sindire hepsini okuyalım Daha tam odaklanamadım ders çalışır gibi yazarak okumam gerekiyor iyi anlamam için benim . .Çok Teşekkürler.Soru sormuyorum diye anladığımı yada sorum olmadığını düşünmeyin lütfen.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2018, 19:38:12 Gönderen: Burak Doneray »

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Suat reisim biraz zaman ver bize sindire sindire hepsini okuyalım Daha tam odaklanamadım ders çalışır gibi yazarak okumam gerekiyor iyi anlamam için benim . .Çok Teşekkürler.Soru sormuyorum diye anladığımı yada sorum olmadığını düşünmeyin lütfen.

Burak reisim kesinlikle haklısın. Yavaş yavaş, sindire sindire. Zamanımız var.
  • IP logged

T
  • *

Bu üç kardeşin abisi bir kere Batı Asyadaki 1029 Hpa Yüksek Basıncıdır. Ortancı ise Orta Avrupadaki 1024 Hpa Yüksek Basıncıdır. Ve henüz rüştünü ispatlayamamış olan en küçük kardeş de Karadeniz üzerindeki 986 Hpa Alçak basıncıdır.

Yani;

Büyük kardeş ve ortancı kardeş tepişecek, küçük kardeş ise arada ezilecek ve her türlü tahrib üzerine binecektir.

Bunu şu şekilde de ifade edebiliriz; Asyadaki YB ile Avrupadaki YB merkezleri yay çizerek karadenize girmekte ve iki cephenin sınır izobarlarında ise daha dik olarak (kuzeyli yönlerden) rüzgar Karadenize giriyor. AB izobarlarının sınırları kuzeybatıda daha birbirine yakın olması sebebiyle, kuzeybatıdan daha sert hava Türkiyenin Karadeniz sahillerine doğru gelmekte Asyadaki YB merkezine göre. Kuzey yarım kürede; AB Merkezlerinde rüzgar istikameti saat yönünün tersidir, YB Merkezlerinde ise saat yönündedir (Basınç Merkezinin genel hareketiyle karıştırmamak lazım zira; Basınç merkezleri Kuzey yarım kürede saat yönünde, güney yarım kürede ise saat yönünün tersine hareket eder) . Dolayısıyla Karedeniz üzerindeki AB Merkezi rüzgarı sürekli Rusya üzerine atacak ancak, aynı merkez bu sefer Kırım üzerinden ve Kuzey Karadeniz Avrupa istikametinden bize doğru getirecektir ve Asyadaki YB yönü itibariyle de Avrupadakini yavaş yavaş batıya itecek ve Karadeniz üzerinde istikrarı sağlayacaktır.

Hazır herkes okuyup değerlendirme aşamasında iken, zamanı değerlendirmek adına, en aptalcaları ben sorayım ki, mantıklı sorular sona kalsın  ;D

Suat kaptanım,
Lütfen Bilal'e anlatır gibi olsun  ::)

* Sınır izobarları, hangileridir ? Bir basınç noktasının etrafındaki en dış daire ise bazılarının bir ucu alıp başını gidiyor nasıl ayırt edeceğiz ?

* YB merkezleri ve basınç merkezleri saat yönünde dönüyor ve hava hep Batıdan Doğuya akıyor ise, örnek haritada'da ki Batı Asya YB merkezi Karadeniz üzerine nasıl dönüyor ? Avrupada ki merkezi nasıl itiyor ?   

Daha iyi anlayabilmek adına, tamamen sallayarak bir senaryo yazıyorum ;
Yani, ben hiç anlamadan sadece örnek olması için,

"Sinop ve civarı üzerinde havanın en kötü, aynı basınç merkezinden dolayı Karadeniz ve Trakyanın kuzeyi, Bulgarıstan sınırına kadar (sadece Türkiye merkezli bakıyorum) çok rüzgarlı, orta ve doğu karadeniz ile iç anadolu (Ankara civarı) ve doğu egenin yağışlı olduğunu, batı Ege'de ise havanın yükseleceğini

söylersem,

Yaptığım hataları, yanlış değerlendirdiğim noktaları ve aslında o bölgelerde olanları, nedenleri ile anlatırsanız, daha iyi anlayabileceğim.

Özür dilerim, biraz karışık oldu ama senaryolar üzerinden gidilince daha iyi anlıyorum. Daha doğrusu, benim kafam ancak böyle basıyor.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2018, 20:14:51 Gönderen: Tan Kaan Özkan »

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Abi eline sağlık, süper bir kaynak olacak sayenizde.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn

Yani;

Hazır herkes okuyup değerlendirme aşamasında iken, zamanı değerlendirmek adına, en aptalcaları ben sorayım ki, mantıklı sorular sona kalsın  ;D

Suat kaptanım,
Lütfen Bilal'e anlatır gibi olsun  ::)

* Sınır izobarları, hangileridir ? Bir basınç noktasının etrafındaki en dış daire ise bazılarının bir ucu alıp başını gidiyor nasıl ayırt edeceğiz ?

Cephe merkezlerine en uzak izobar hatları o merkezlaerin sınırlarını oluşturur.

* YB merkezleri ve basınç merkezleri saat yönünde dönüyor ve hava hep Batıdan Doğuya akıyor ise, örnek haritada'da ki Batı Asya YB merkezi Karadeniz üzerine nasıl dönüyor ? Avrupada ki merkezi nasıl itiyor ?

Hayır, hava hep batıdan doğuya akmıyor.Merkezler kendi içlerinde; YB Merkezinde rüzgarlar saat yönünde, AB Merkezinde rüzgarlar saat yönünün aksi yönünde ama merkez hareketleri/kayış/yer değiştiriş saat yönünde olur. Ancak AB güçsüz olduğundan yerini daha güçlü bir basınç dolduracağından üzerine YB izobarları düşmeye başlar. Sınır izobarlar ise birer usturmaça misali dışarıdan merkeze doğru sıkışmalara sebep olur ve zincirleme devam eder. Kendi içerisindeki izobar sınırlarının mesafeleri de kısalmaya başlayınca rüzgar da kuvvetlenmeye başlar. AB Merkezini çevreleyen izobarlar arasındaki sıkışan rüzgar;AB Merkezinin kuzeyinde doğu, batısında kuzey, güneyinde batı, doğusunda güney eserek saat yönünün aksi istikametinde hareket etmiş olur. YB Merkezlerinde ise tam tersi KUZEY YARIM KÜRE İÇİN. Haliyle Güney yarım küre de tam tersi olacak yine...  Gelelim Asya üzerindeki YB Merkezine; yukarıda açıkladığım sebepten dolayı Karadenizdeki AB Merkezine çullanacaktır. Ancak, Avrupadaki YB da hemen hemen aynı güçte olması nedeni ile muhtemelen Biscaydaki başka bir YB sebebiyle (haritada göremediğimden) Karadenize doğru o da hareketlenecektir. Çünkü kendilerinden daha güçsüz bir basınç merkezi var orada. Asyadaki mi Avrupadaki mi Karadeniz üzerinde yer alacak konusuna gelecek olursak basınç merkezine göre Asya olarak bu haritada görünüyor ama bu demek değildirki basınç merkezlerindeki değişiklik veya bir başka basınç merkezinin etkisiyle her an değişmeyecektir. Dolayısıyla daha doğru bir tahmin için +3,6,9,,,,72 saatlik tahmin haritalarında daha net görünür. Çünkü bu haritalar tüm dünya üzerindeki hareketlere göre yapılmakta bizler ise yorumlarken belli bölgelere göre görüş üzerine yorum yapıyoruz. Yani Asyanın doğusunda Karadenize göre daha da güçsüz bir AB Merkezi varsa ve de daha da yakınsa Asyadaki YB Merkezine, mıknatıs vari bu merkez oraya doğru çekilecektir.

Daha iyi anlayabilmek adına, tamamen sallayarak bir senaryo yazıyorum ;
Yani, ben hiç anlamadan sadece örnek olması için,

"Sinop ve civarı üzerinde havanın en kötü, aynı basınç merkezinden dolayı Karadeniz ve Trakyanın kuzeyi, Bulgarıstan sınırına kadar (sadece Türkiye merkezli bakıyorum) çok rüzgarlı, orta ve doğu karadeniz ile iç anadolu (Ankara civarı) ve doğu egenin yağışlı olduğunu, batı Ege'de ise havanın yükseleceğini

Öncelikle işin içine Kara (Land) girdiği zaman beni aşar çünkü hiç karasal coğrafya üzerinde yorum üzerine çalışmadım. Dağlar ve Ovalar çok etken bu tahminlere ne yazıkki. AB merkezinden itibaren batıya doğru kuzey rüzgarları 20-25 kt aralığında, AB merkezinden itibaren doğuya doğruda güney rüzgarları10-15 kt aralığında olacak. Kuzey rüzgarları daha kuvvetli. Yağmur tahmini doğru ancak bu konuya sonra gireceğim. Ege içinse çevrede bir kötü etkileşim olmadığından muhtemel devamında güzel hava var orada. Ama tekrar şunu söylemeliyimki bu harita anlık bir harita sonrasının tahmini için diğer tahmin haritaları da gerekli...

söylersem,

Yaptığım hataları, yanlış değerlendirdiğim noktaları ve aslında o bölgelerde olanları, nedenleri ile anlatırsanız, daha iyi anlayabileceğim.

Özür dilerim, biraz karışık oldu ama senaryolar üzerinden gidilince daha iyi anlıyorum. Daha doğrusu, benim kafam ancak böyle basıyor.

Kırmızıyla anlatmaya çalıştım Kaan korsanım. Bir göz atın sonra tekrar konuşalım.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2018, 23:45:53 Gönderen: Ahmet Kabaalioğlu »

Yukarı git