Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Açık Denizde Kendi Kendimize Meteroloji Tahmini Yapabilme (İzobarlar/Mizobarlar)

T
  • *
1010

Muhtemelen solunda da 1008/080 vardır. ( 1012 ve 1008 arası )
  • IP logged
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2018, 16:18:12 Gönderen: Tan Kaan Özkan »

• *
1010 mb gibi duruyor ama cetveli avucuma yiyince ne desem şaşırdım :)
Ya zor konular çok çalışmak lazım.Ben bu günlük İZOBAR dan çıkıp UZOBAR a gidiyorum,gelen olursa ilk içkiler benden  !O__
  • IP logged
Her hata bir ders, ne hata biter ne de ders.(Mevlanadan denizcilere)

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
1010

Muhtemelen solunda da 1008/080 vardır. ( 1012 ve 1008 arası )

1010 mb gibi duruyor ama cetveli avucuma yiyince ne desem şaşırdım :)
Ya zor konular çok çalışmak lazım.Ben bu günlük İZOBAR dan çıkıp UZOBAR a gidiyorum,gelen olursa ilk içkiler benden  !O__

Aynen öyle... Bir sonraki izobar sınır çizgisi görünmeyecek kadar uzakta olunca orada basınç farklılığı olmayan büyükçe bir koridor var anlamına da gelir.... :)

Afiyetler olsun Kenan reisim. En kısa zamanda katılmak dileğiyle...
  • IP logged

• *
yahu çok keyifli gidiyor be.. manyak öğreniyoruz..
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn

Termolojiden uzak ama anlaşılır bir dille gitmeye çalışıyorum. Amacım tüm Türk Amatör Denizcileri ile bildiğim her şeyi paylaşmak.
Ama yavaş yavaş.... ;) :)
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Tembel öğrenci de bir hafta aradan sonra sınıfa geldi devamsızlık yaptığı dersleri tamamlıyor.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
  • Bilen bilir

Manyak öğrenmek ne demek. ?0-?

Seni çok teen eger gördüm kanka.yeah  ;D
  • IP logged
DeDe

T
  • *

Termolojiden uzak ama anlaşılır bir dille gitmeye çalışıyorum. Amacım tüm Türk Amatör Denizcileri ile bildiğim her şeyi paylaşmak.

Kaptanım, sizi biraz kızdırayım  :P

Çok da yavaş olmasın ama mesela bir ay içerisinde bitirebilsek konuyu ?  8)
Sonra sezon açılınca sizi bulabilmek ne mümkün. Bekleyin hasretle konu bitecek

Hani ayıptır söylemesi, sıkı bir öğrenci olarak sekstant konusundan biliyorum, ilk dosya 2 Ağustos 2016 idi yayınlandığında, araya sezon bir girdi, 2018'i gördük.
Haftaya tam 18 ay olacak , sekstant'ın seks..ini göremeden gideceğim diye korkuyorum  ;D ;D ;D
  • IP logged
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2018, 12:36:48 Gönderen: Ahmet Kabaalioğlu »

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Tembel öğrenci de bir hafta aradan sonra sınıfa geldi devamsızlık yaptığı dersleri tamamlıyor.

Hoş gelmişsin Ahmet reisim... Konular burada formumuz var oldukça hep duracak nasıl olsa. Ne zaman istersek hep yararlanabileceğiz hatta biz konularımızı tamamladıktan sonra bile denize yeni gönül vermiş ya da formumuza yeni katılmış yeni nesil denizci dostlarımıza da hazır ve nazır olacak... ;) :)
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn

Kaptanım, sizi biraz kızdırayım  :P

Çok da yavaş olmasın ama mesela bir ay içerisinde bitirebilsek konuyu ?  8)
Sonra sezon açılınca sizi bulabilmek ne mümkün. Bekleyin hasretle konu bitecek

Hani ayıptır söylemesi, sıkı bir öğrenci olarak sekstant konusundan biliyorum, ilk dosya 2 Ağustos 2016 idi yayınlandığında, araya sezon bir girdi, 2018'i gördük.
Haftaya tam 18 ay olacak , sekstant'ın seks..ini göremeden gideceğim diye korkuyorum  ;D ;D ;D

Kızmak ne kelime Kaan reisim, yüzümde bir tebüssüm sayende :)

Bu konu tabiki de çok uzun sürmeyecek zira, cephelere girdikten sonra örnek haritalar üzerinde biraz çalışacağız ve sonrası tamam. Son olarak da güncel haritaların yorumlarını yaptık mı sonrası bol bol tahmin yapmaya kalıyor ki, tahminlerimizde tutarlarımızın oranını yükseltebilelim. :)

''Temel Navigasyon / Sextant'a Doğru Adım Adım'' topiğini yavaştan almamın bir sebebi; hepimizin navigasyon bilgisi var elbetteki ancak, günümüzde bu navigasyon bilgileri hep elektronikler üzerine olduğundan amacım eskinin navigasyon bilgilerini bir nebze hafızalarımıza aşikar olsun diye uğraşıyorum. Yoksa sextant'ı öğrenmek 2 gün, hadi esnetelim 3 gün olsun. Yani biz daha Temel'in ancak Tem'in deyiz o konuda ;) . Sextant'a girdiğimde konu zaten bitmiş olacak... :) :) :)

Selametle.

• IP logged

T
  • *
Anlayışınız için teşekkür ederim  :)
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Anlayışınız için teşekkür ederim  :)

Ne demek, hepimiz birbirimizi tanıyoruz fiilen henüz karşılaşmamış olsak bile.

Şu sıra ''Temel Navigasyon / Adım Adım Sextant'a Doğru'' topiğinin karalamalarını tamamlayıp temize çekiyorum. Hemen arkasından da ''Açık Denizde Kendi Kendimize Meteroloji Tahmini Yapabilme (İzobarlar/Mizobarlar)'' topiğinde ''Cepheler''e hafifden giriş yapacağım eğer ''İzobar''lar konusuna yönelik sorularınız yoksa...

• IP logged

T
  • *
Bir sorum var,

1013 hPa'yı sınır almıştık, alçak basınç ve yüksek basınç olarak, bu görselde ki işaretlediklerim niye böyle ?

• IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Bir sorum var,

1013 hPa'yı sınır almıştık, alçak basınç ve yüksek basınç olarak, bu görselde ki işaretlediklerim niye böyle ?

Bir terslik var, bende anlamadım. 1008 e niye yüksek demiş? 1019 a niye alçak basınç demiş?
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
    • instagram
Bir sorum var,

Bir terslik var, bende anlamadım. 1008 e niye yüksek demiş? 1019 a niye alçak basınç demiş?

Sanırım cepheler bize referans oluyor.. Basınç alanlarının etki ettiği alana göre yüksek diyebileceğimiz bir basınç ölçümü aslında alçak basınç alanı oluşturabiliyor diye anlıyorum. Şöyle ki:
1008 hPa - 975'e göre yüksek basınç alanı oluyor..
Diğer taraftan 1019 hPa 1043 hPa'ya göre alçak basınç oluşturuyor..
Doğru mudur hocam?

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
  • IP logged
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2018, 01:57:24 Gönderen: Erman Yerman »
Akdenizli, Balıkçı

Yukarı git