Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Açık Denizde Kendi Kendimize Meteroloji Tahmini Yapabilme (İzobarlar/Mizobarlar)

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Cephelere geçmeden önce son olarak (Umuyorum zira, mazur görünüz ki öncesinden hiç hazırlığım olmaması sebebiyle son anda bazı şeyler aklıma geliveriyor...  :-[ ) İzobarlara tekrardan ufacık deyineceğim...

Ya bir konuşma anındaydı ya da geçmiş mesajların birindeydi (emin olamadım, gerçi mesajların arasında da bulamadım ama...) ;

İzobarların bazılarının açık olduğu yönünde ve bu durumun nedeniniyle ilgili bir soru vardı. Konu içerisinde cevaplayacağım diye de o an es geçmiştim. Şimdi de bu cevabı atladığımı fark ettim.

Resimde görüldüğü gibi iki Basınç Merkezimiz var. Birisi YB Merkezi, diğeri ise AB Merkezi. YB Merkezi 1020 Hpa, AB Merkezi ise 1000 Hpa.
Bu her iki merkezin de dış izobarları 1012 Hpa(mb). Merkezler birbirine uzak olduğu zamanda her ikisinin de dış izobarları 1012 Hpa olup birer tam daire şeklindedir. Ancak YB Merkezi AB Merkezinin üzerine çullandığı esnada AB Merkezinin dış izobarı 1012 Hpa saat yönü tersinde dönerken YB Merkezinin çekimine yenik düşerek tatlı bir kavrama ile saat yönüne doğru YB Merkezinin etkisi altına girer (Mersin/Girne/Mersin seferimizde Avara ve Masall Ekiplerinin hatırlayacağı gibi 5 lt'lik yağ bidonunu havada yakalayarak kendi merkezimin etkisiyle yönlendirip tutuşum gibi...  ;) ;D ;D ;D ). Ve artık YB Merkezi AB'ı böylelikle yok etmeye başlar.

Resimde dikkatinizi çekmiş olması lazım;

4 haneli ve 3 haneli rakamlar mevcut. Hepimizin bildiği gibi 4 haneli rakamlar; 1004, 1016 gibi değerler Hpa (mb) olup izobarlar üzerindeki basıncı temsil eder. Aslında bu değerler; 1004.0 , 1016.0 olarak ölçülür. Ancak küsüratları ''0'' olduğundan yazılmazlar.

Peki 3 haneli rakamlar?

040 veya 160 veya 960 rakamları neyi ifade eder?

Onlar da aynı şeyleri ifade ederler. Yani rakam kargaşasını/kalabalıklığını engellemek için;

1004.0 basınç değerinin ilk iki rakamı atılarak 04 değeri alınıp sonuna da küsurat değeri olan 0 rakamı eklenip 040 olarak yazılır.
1016.0 basınç değeri de aynı mantıkla 160 olarak yazılır.

Peki 960 aslında nedir?

Sizler bu sorunun cevabını bulurken ben de yavaş yavaş cepheler konusunu ana hatlarıyla kafamda toplayıp, sizlere aktaracak şekilde hazırlamaya başlayayım...  ;D ;D ;D

Selametle.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 25 Ocak 2018, 23:11:03 Gönderen: Suat Zeybek »

• *
Bütünlüğünü sağlamak adına biraz bekleyip ama çok fazla da bekleyerek  konuyu kaçırmamak adına tam zamanında yakalamışım. Kaan reisin sorularına verilen cevaplarınızla da ilk defa meteorolojiyi anlayabildiğime inanmaya başladım. Anlatım için çok teşekkürler.  :)
  • IP logged

• *
Hiç doğru dürüst anlamadığım bir konu .. mükemmel anlatım.. Çalıştım.. Peki izobarlara bakıp  rüzgarın çok ya da az olduğunu biliyoruz ama hızı yani kaç knot estiğini nasıl anlıyoruz ?
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Bütünlüğünü sağlamak adına biraz bekleyip ama çok fazla da bekleyerek  konuyu kaçırmamak adına tam zamanında yakalamışım. Kaan reisin sorularına verilen cevaplarınızla da ilk defa meteorolojiyi anlayabildiğime inanmaya başladım. Anlatım için çok teşekkürler.  :)

Çok haklısın Oğuzhan reis. Kaan reisin soruları beni de yönlendiriyor. Çünkü paylaşım adına böyle bir hazırlığım önceden olmadığından, konuyu nereden ele alıp, nasıl geliştirip, nereye taşıyacağım şeklinde de hazırlanmam için ciddi bir yol gösterme de var bu sorularda. O sebepten dolayı lütfen sormaktan kaçınmayınız. Sorularınıza cevaplar da birer konu paylaşımı niteliğinde. Hep birlikte konuyu bir yerlere taşıyoruz. Ben çok keyif alıyorum.

Selametle.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Hiç doğru dürüst anlamadığım bir konu .. mükemmel anlatım.. Çalıştım.. Peki izobarlara bakıp  rüzgarın çok ya da az olduğunu biliyoruz ama hızı yani kaç knot estiğini nasıl anlıyoruz ?

Ersin reisim,

*Meteroloji istasyonlarının üzeri işlenmiş halde halkın kullanımına sunduğu Sinoptik haritalarda (Örnek haritamızda olduğu gibi) rüzgarları zaten görüyoruz. Ancak, denizde çok tercih edilmemekte. Dolayısıyla bu şekilde işlenmiş haritalar pek gönderilmiyor radyo fax sistemi üzerinden.

*Denizlerde kullandığımız haritalar genelde işlenmemiş haritalar olduğundan, rüzgar hızları görülmüyor haritaların üzerinde, haklısın.
Bununla birlikte, Sinoptik Haritaların sol üst köşelerinde kapsadıkları bölge enlemlerini ihtiva edecek hız scalaları mevcut.

40N ila 70N enlemleri arasındaki bölgenin 4 Hpa (mb) değişimine göre rüzgar hız scala örneği....
NOT: Cephelerden sonra bu konuya gireceğiz.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2018, 13:44:00 Gönderen: Suat Zeybek »

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn

........................................................................................

4 haneli ve 3 haneli rakamlar mevcut. Hepimizin bildiği gibi 4 haneli rakamlar; 1004, 1016 gibi değerler Hpa (mb) olup izobarlar üzerindeki basıncı temsil eder. Aslında bu değerler; 1004.0 , 1016.0 olarak ölçülür. Ancak küsüratları ''0'' olduğundan yazılmazlar.

Peki 3 haneli rakamlar?

Onlar da aynı şeyleri ifade ederler. Yani rakam kargaşasını/kalabalıklığını engellemek için;

1004.0 basınç değerinin ilk iki rakamı atılarak 04 değeri alınıp sonuna da küsurat değeri olan 0 rakamı eklenip 040 olarak yazılır.

Peki 960 aslında nedir?

................................................................

Acaba kırmızı renlkle belirttiğim sorum gözden mi kaçtı, yoksa kimse cevap yazmaya cesaret mi etmiyor. Yoksa bir gariplik fark ettiniz de öncü cevabımı bekliyorsunuz?   ;) ;D ;D ;D
  • IP logged

• *

T
  • *
Gözden kaçmadı aslında ama, sonra bana çok konuşuyorsun diyorlar  :P

Kurduğunuz bir üst cümleden sonra karışılık oldu.

"Peki 3 haneli rakamlar?

"

Bu mantıkla gidersek, okunamayacak bir değer ortaya çıkar, ki okunmuş en yüksek değer 1079 olduğu söyleniyor.

Normal olarak okursak yani "960" olarak, Cafer için acil ihtiyaç var denilebilir çünkü, 960 genelde kutup basınçlarında görülüyor, mesela 992 hpa 7-8 kuvvet havaya denk geliyormuş.

• IP logged

• *
 960 eğer mb. ise zaten eşşedüenlaa.... diye başlayıp...
Ya yazdığım doğrumu tabiki bilmiyorum ama bu kadar düşük basınç olsa olsa kasırga yada orkan olur gibime geliyor, o halde gerçek değeri ile yazılır diyebileceğim bir mantık yürütüyorum.
bakalım ne çıkacak ?
  • IP logged
Her hata bir ders, ne hata biter ne de ders.(Mevlanadan denizcilere)

• *
Yeni gelen iletileri okumadan yazınca pişti oluyoruz hep. :)
Tan Kaan reisle aynı şeyleri yazmışız gibi.
Doğrumu 960 ın açılımı.?
  • IP logged

• *

Bu arada konu basınç olunca en düşük ve en yüksek ölçülmüş olanlara baktım netten.
Konuyu bölmemek adına dip not olarak yazıyorum.
En yüksek 1083,8 mb Sibiryada Agatada deniz seviyesinde ölçülmüş.
En düşük: 870 mb.1979 yılı büyük okyanusta oluşan Tip adlı kasırganın merkezinde uçaktan ölçülmüş.
Sanki yıllar önce en düşük olarak 843 yada 853 mb. bir yerlerde okumuş gibiyim ama hatırlayamadım.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Aynen öyle ...  ;D

Gözden kaçmadı aslında ama, sonra bana çok konuşuyorsun diyorlar  :P

Kurduğunuz bir üst cümleden sonra karışılık oldu.

"Peki 3 haneli rakamlar?

"

Bu mantıkla gidersek, okunamayacak bir değer ortaya çıkar, ki okunmuş en yüksek değer 1079 olduğu söyleniyor.

Normal olarak okursak yani "960" olarak, Cafer için acil ihtiyaç var denilebilir çünkü, 960 genelde kutup basınçlarında görülüyor, mesela 992 hpa 7-8 kuvvet havaya denk geliyormuş.

960 eğer mb. ise zaten eşşedüenlaa.... diye başlayıp...
Ya yazdığım doğrumu tabiki bilmiyorum ama bu kadar düşük basınç olsa olsa kasırga yada orkan olur gibime geliyor, o halde gerçek değeri ile yazılır diyebileceğim bir mantık yürütüyorum.
bakalım ne çıkacak ?

Efendim özellikle araya 900'lü bir basınç değeri koydum ve bekledim, hatta dikkatleri oraya çekmek istediğimden, sizlerin cevabına bıraktım konuyu öncelikle.

Ne demiştik ;

*040 = 1004
*160 = 1016
*960 = ?

1000'li değerlerde okunan basınçların 3'lü kurala göre devam etmesi söz konusu olsaydı;

960 = 1096 olurdu ki böyle bir basınç değeri Kaan reisin de, Kenan reisin de belirttikleri gibi henüz okunmadı. Öyleyse 960 nedir? Geldik yine sorumuza ;)

Evet, tahmin ettiğiniz gibi 900'lü basınç değeri olduğundan o şekilde yazıldı. Ama sizlerin dediği gibi 960 da değil. Öyleyse ne?

900'lü değerler 4'lü sistemde yazılırken aslında 09XX olup, baştaki sıfırın değeri olmadığından dikkate alınmamakta ve 9XX şeklinde yazılmaktalar.

Peki kural neydi? (amma çok sordum yav?)

3'lü sistemde yazılırken baştaki 2 rakam atılır ve ondalık sayı sona eklenirdi...

yani bizim 960 = XX96.0 olduğundan ondalığı görmez isek = XX96 olur.

900'lü sayıların ilk iki rakamı neydi?

Tabiki de 09 idi. Öyleyse;

960 = 996 Hpa (mb) olur... ;)

Selametle.

• IP logged

T
  • *
Yani,

Bunu gördüğüm zaman ;

949= xx94,9 = 0994,9 = 994,9 hpa... doğru mudur ?

Peki bu durum sadece küsüratlı basınçlarda mı böyle yazılıyor ?
Değilse, örneğin, 960 değerini gördüğümde 960 mı 996 mı olduğunu nasıl ayırt edeceğim ? 
Neye göre 3 lü neye göre 4 lü sistem ?
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Yani,

Bunu gördüğüm zaman ;

949= xx94,9 = 0994,9 = 994,9 hpa... doğru mudur ?

Peki bu durum sadece küsüratlı basınçlarda mı böyle yazılıyor ?
Değilse, örneğin, 960 değerini gördüğümde 960 mı 996 mı olduğunu nasıl ayırt edeceğim ? 
Neye göre 3 lü neye göre 4 lü sistem ?

Evet güzel bir nüans daha :)

Yukarıdaki resimde okunan 949 değeri 0949.0 Hpa (mb) = 949 Hpa (mb) yani 4'lü sisteme göre yazılmıştır.

*Basınç Merkezleri asla 3'lü sistemde yazılmaz.
*Basınç sınırları da 3'lü sistem de yazılmaz. Taki; izobar hatları çok uzun değilse. Eğer uzunsalar, İzobar sınırı üzerine (en net okunan yere 4'lü sistemde, sonrasına değişik mesafelere 3'lü sistemde) yazılabilirler.
*Bununla birlikte Sinoptik harita üzerinde İzobarlar birbirlerine yakın değilseler ve de İzobar sınırları arasındaki koridorlarda ayrıcana basınç değerleri yazılacak ise, o zaman 3'lü sistemde rakam kargaşıklığını önleme adına yazılırlar...

Yani;

Renk renk YB Merkezi üzerindeki izobar sınırlarında ve de koridorlarında işaretledim.
AB Merkezini yapmadım. Sanırım gerek yok.

Peki mor ile işaretlediğim 100 değeri sizce nedir? :)
  • IP logged

Yukarı git