Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Galvanik korozyon nedir, ne değildir

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
Ynt: Galvanik korozyon nedir, ne değildir
#45: 10 Şubat 2018, 20:59:35
...
Sizin kastettiğiniz ''yüzeyi tam öpmesi'' olayı tutyanın bağlantısının bağlanan yüzey ile öpüşmesi olduğunu anlıyorum.Doğru mudur?
Benim "yüzeyi öpsün" tavsiyem metal bir yüzeye (şaft, metal omurga vb.) monte edilen tutyalar için idi.
Elektriksel temas iyi (düşük direnç) olduktan sonra tutyanın arka yüzeyinin de çalışabileceği şekilde yüzeyden uzak montaj daha verimli bile olabilir.

öZgür (tapatalk)

• IP logged
><(((º>

• *
#46: 10 Şubat 2018, 21:34:03
Erol abi hoşgeldin

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#47: 10 Şubat 2018, 21:47:31
Artık devam etmeyi gerekli görmüyorum
Selamlar

Erolcum, hoşgeldin demeye fırsat bulamadan, yukarıdaki yazıyı yazmışsın...

Valla kendi adıma, yazdıklarını kısa ve açık seçik anlaşılır olması nedeniyle çok dikkatle okuyordum.

Ben, başım sıkıştığında sana dünyanın neresinde olursam olayım telefon mesafesinde ulaşırım elbette ama bu bilgilerin yazılı olmasında fayda var.

Sevgiler..
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#48: 10 Şubat 2018, 22:21:03
Alt tarafı bir gün foruma girmedim, konu uçmuş. Oysa bu konuyu derli toplu biri yazsın hayal ediyordum. Erol Abi de işin profesyonellerinden biridir, bu konuyu detaylı yazabilecek ve bizde belki bu sefer en ince ayrıntısıyla anlayacaktık.

Sorun bu konuda herhalde, bu konu hiç bir yerde bitirilemedi, her yerde bu konu konuşulurken millet birbirine girdi. Konu elektrikli.

Valla kendi adıma, yazdıklarını kısa ve açık seçik anlaşılır olması nedeniyle çok dikkatle okuyordum.

Ben, başım sıkıştığında sana dünyanın neresinde olursam olayım telefon mesafesinde ulaşırım elbette ama bu bilgilerin yazılı olmasında fayda var.

Sevgiler..

Bu noktada Eyüp Abiye katılıyorum, Erol Abi nasıl olsa bizi kırmaz ihtiyaç duyduğumuzda ulaşır yardım alırız, ama bu konu yazılı olmalı.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
#49: 10 Şubat 2018, 22:37:47

Sorun bu konuda herhalde, bu konu hiç bir yerde bitirilemedi, her yerde bu konu konuşulurken millet birbirine girdi. Konu elektrikli.

Burada millet birbirine  girmedi ki.  ???
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#50: 10 Şubat 2018, 23:21:06

Burada millet birbirine  girmedi ki.  ???

Düzelteyim o zaman çok özür, haklısınız burada forumun kültürü gereği zaten öyle bir şey olamaz, önceki yazışmalarda diğer mecralarda hep olurdu ya o yüzden aklıma gelmiş ve geldiği gibi yazmışım.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

#51: 10 Şubat 2018, 23:24:46
Bu konu sohbet ortamlarında bile problemli bir konu. Sorun bekleyememek.Farklı ortamlarda bu konu baştan sona derli toplu anlatılsa diye çok uğraşmıştım ama hiç bir zaman sonlanmadı.  Konu lanetli,efsunlu konu. Erol abi tane tane algoritmasıyla yazmaya başlayınca çok sevinmiştim. Halen de yazacağını umuyorum.Bizi kırmaz canım abim.
Aluminyum Çağla teknesini yaparken tüm zorlanmamın ve stresimin ana parçasıdır bu konu. Terazinin bir tarafına korozyon koyun diğer tarafına diğer tüm tekneyi koyun eşit gelir sanırım.
Halen daha öğreneceklerim var. Tabiki Erol abiyi arayıp öğrenebilirim herzamanki gibi ama o zaman sadece ben öğrenmiş olurum ;)
  • IP logged
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2018, 00:05:28 Gönderen: Ahmet Kabaalioğlu »

• *
  • Bilen bilir
#52: 11 Şubat 2018, 09:57:36
...
Sizin kastettiğiniz ''yüzeyi tam öpmesi'' olayı tutyanın bağlantısının bağlanan yüzey ile öpüşmesi olduğunu anlıyorum.Doğru mudur?
Benim "yüzeyi öpsün" tavsiyem metal bir yüzeye (şaft, metal omurga vb.) monte edilen tutyalar için idi.
Elektriksel temas iyi (düşük direnç) olduktan sonra tutyanın arka yüzeyinin de çalışabileceği şekilde yüzeyden uzak montaj daha verimli bile olabilir.

öZgür (tapatalk)

Anlaşılmıştır :)
Salmaya taktığım tutyanın çalışma durumu, salmanın alt kısmında oluşan kabarmaların engellenmesi ile açıklığa kavuşacak sanırım ;)
  • IP logged
DeDe

• *
    • Yat Tekne Sörveyi, ekspertizi, ozmoz muayenesi
#53: 11 Şubat 2018, 10:13:22
Salmalar genellikle pik dökümden yapılır ve yüzey çok büyük olduğundan, ayrıca su altında piki etkileyecek başka metal aksam bulunmadığından galvanik korozyondan hemen hiç etkilenmezler. Galvanik korozyondan etkilenmemeleri diğer korzyon  türlerinden muaf oldukları anlamona gelmez, oksijen ile temasta paslanma, deniz suyu içindeki klor nedeni ile korozyon ve aklıma gelmeyen değişik nedenlerle korozyona uğrarlar ve tutya bu tür korozyona karşı salmayı korumaz.

Salmayı korumanın en iyi yolu metali beyaz görünene kadar zımparalayıp boyamaktır. Bir çok değişik alternatif olsa da benim seçimim epoksi boyadır. 
  • IP logged

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#54: 11 Şubat 2018, 12:02:51
Bu konu neden problemli olarak görülüyor anlamak mümkün değil, gayet açık net formülize edilebilir yoruma açık olmayan teknik bir konu.

Konu değil muhtemelen insanlar problemlidir.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2018, 12:13:28 Gönderen: Özgür Ökten »
><(((º>

• *
#56: 11 Şubat 2018, 12:33:54
Tekne içinde dar alanlarda çalışırken, vücudunuzun neresinin hangi cihazın neresine deyecegini bilemezsiniz. Lütfen mutfağınızdaki tahta iskemle üzerinde calismayla tekne içinde çalışmayi karsilastirmayin. Can sağlığı ile ilgili bir konuda bu forumu ileride okuyabilecek onlarca insanın aklını karıştırmayın.

Bu forumdaki yazarlar, öylesine sıradan amatörlerdir. Kimi iki üç yıldır kimi iki üç kuşaktır  pek de akıl sır erdirelemeyecek şekilde deniz humması şiirinde anlatıldığı tarzda denizlerle, rüzgarlarla oynaşmaktan, hasbıhal etmekten haz eden, dünyanın binbir hali arasında uykuya dalarken “bir gemici masalı” dinlemek isteyen, deniz hülyası gören kişilerdir. Hal böyle olunca, hülyalarda yaşayan kişilerin fikirlerine nasıl güvenilmezse, burada yazanların da aktardıklarına bir başvuru kaynağı olarak bakılamaz. Zaten burada yazanlar da bizim söylediklerimiz doğru gerisi yalan diyen kişilerden değildir. Aynı şekilde düşünen ve denizi tekneyi bu şekilde yaşayan herkese kapıları ardına kadar açıktır.

İlkelerimizden alıntı yaptım.. O yüzden ;

Burada rahatlıkla ' galvanik korozyon da neymiş yok öyle birşey , 220 volt kimseyi öldürmez ' yazabilirim.. Kimse bana başka insanları olumsuz etkiliyorsun dememeli.. Neden ? bir daha anlatmaya çalışayım.. 

Burası forum..üstelik HeyamolaHey.. burada tecrübeler, en saçma yaşanmışlıklar, en gereksiz yorumlar yapılabilir. Heyamola hey bu özgürlüğü temin ediyor.. Burası bir okul değil, bilimsel yazıların yazıldığı bir mecra değil..

Arkadaşlık ve dostluk, burada her türlü teknik konudan önde geliyor..

özellikle altını çizdim.. O yüzden burada tartışılmış ve bir sonuca ulaşmış yazıları Tiryaki alıp, sizin kurduğunuz wikiderya deniz ansiklopedisine koyuyor..

Burada herkes görüşünü yanlış dahi olsa özgürce yazabilir.. Bilen birisi de çıkıp, özgürce o iş öyle değil şöyledir diye yazar.. Kimse yanlış görüş belirten kişiye yanlış görüş belirtti diye kişiliğine saygısızlık yapamaz...

BU örnekten yola çıkarsak, galvanik korozyon konusunda en aranızdaki salaklık dercesinde anlamayan birisi  olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki kimsenin yazdıkları ile yanlış yönlenmiyorum..

Ben ' galvanik korozyon diye bir şey yok ' diye yazdığımda .. bana verilmesi gereken yanıt sen nasıl böyle yazarsın kardeşim değil.. Tam tersine neden galvanik korozyonun olduğunu anlatmak.. Üçüncü kişileri önemsiyor isek yapmamız gereken sadece budur. İşte bu kadar basit.. Kimseyi kırmadan üzmeden..  Biz buna  yeni forum kültürü diyoruz işte..

Bilen yazsın diğerleri yazmasın dersek , zaten yazmayı sevmeyen dostlarımıza yazmamaları için yeni bir bahane üretmiş oluruz sadece..

Galvanik korozyon gibi zaten anlaşılamayan bir konu için burada dostlukların ve arkadaşlıklarınn zedelenmesine izin vermemeliyiz.. Sabir ve hoşgörü.. Lütfen..

Bizler yaşanmışlıkların , samimiyetin, dostluğun ve arkadaşlığın peşindeyiz.. Bir hayal alemindeyiz yani.. Aynı Bülent'in müthiş yazısında olduğu gibi Hayal kuran insanların anlattıklarında güvenilmez..

BU yaşanmışlıklardan elenen doğrular ise dediğim gibi Wikiderya da.. O yüzden bu derece önemsiyoruz Wikiderya yı ve destekliyoruz..

• IP logged
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2018, 12:41:44 Gönderen: Ersin Böke »

• *
#57: 11 Şubat 2018, 13:10:46
Selamlar
Hay koca Arnavut.Damarın tuttu yine.
Bırak şimdi ,zaten”meraklısı deneyebilir” demek suretiyle işin özünü anlatmışsın.
Şu konuyu başladığın gibi sonuna kadar getir de arkadaşlar da güzelce wikideryaya aktarsınlar ,elimizin altında olsun.
Bak yeminlen söylüyorum, ben biliyormuş gibi bu konuyu anlatırım ,çarpılmayan denizci kalmaz alemlerde.Hayatımız cenaze namazlarında geçer.
Lütfen devam et Erol’cuğum,yanaklarından öpüyorum.
  • IP logged

T
  • *
#58: 11 Şubat 2018, 13:11:01
Bu konu neden problemli olarak görülüyor anlamak mümkün değil, gayet açık net formülize edilebilir yoruma açık olmayan teknik bir konu.

Konu değil muhtemelen insanlar problemlidir.

Bence şundan kaynaklanıyor ;

Evet, büyük çoğunluğun elektrik kousunda bilgisi ya yok, ya çooook sınırlı, amaa;

Kardeşim, bu elektrik üzerine eğitim alanların hepsi olmasa da büyük çoğunluğu, sanki üniversiteden mezun olurken rektör yanına gelmiş ve ;
" Allllah seni inandırsın, diğerlerinin diplomaları sahte, bir tek sana verdiğimiz gerçek" diye kulağına fısıldamış gibi diğeri bir şey söylediğinde celalleniyor.

Başka hiç bir konuda bu tarz yazışmalar olmadığı gibi olan biz gariban ölümlülere oluyor.
Konu elektrik olduğunda, okullu ile okullu da anlaşamıyor, okullu ile alaylı da.
Biz bir şey anlamıyoruz, n'oluyo yaaw, ne diyo bunlar ? yaniii ? diye kalakalıyoruz.

Ha, ne yapılabilir ?
Bence en güzeli, zaten bu konulardan anlayan bir kaç kişi var, bir kerede konuyu, bizim ilgi alanımız olan yelkenli tekneler merkez alınarak, a'dan z'ye tek bir yazı halinde kaleme alır, herkes okur, doğrusunu öğrenir, sonra ayrıntılar, sorular vs. konuşulup son haline getirilir. En son haliyle wikiderya'da herkesin ulaşımına açıldı mı, her şey süper olur. Konu açıldığında adres belli olur.
Herkes kocaman dua mı eder yoksa teşekkür mü bilemem. Ama tüm camia'ya çok faydası olacağı kesin.
Hem bilgi hemde tartışmaları minimuma indirme açısından en doğrusu diye düşünüyorum.

• IP logged

• *
#59: 11 Şubat 2018, 13:19:13
Selamlar
Hay koca Arnavut.Damarın tuttu yine.
Bırak şimdi ,zaten”meraklısı deneyebilir” demek suretiyle işin özünü anlatmışsın.
Şu konuyu başladığın gibi sonuna kadar getir de arkadaşlar da güzelce wikideryaya aktarsınlar ,elimizin altında olsun.
Bak yeminlen söylüyorum, ben biliyormuş gibi bu konuyu anlatırım ,çarpılmayan denizci kalmaz alemlerde.Hayatımız cenaze namazlarında geçer.
Lütfen devam et Erol’cuğum,yanaklarından öpüyorum.

Of Kamil abi ya.. süpersin.. Bu arada Kaan rektör benzetmen de süper.. hangisine önce güleyim bilemedim..  :) :) :)
  • IP logged

Yukarı git