Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Galvanik korozyon nedir, ne değildir

• *
Ynt: Galvanik korozyon nedir, ne değildir
#60: 11 Şubat 2018, 13:50:27
Ge-ko da Can hocanın yazdığı  çıkan kavgalardan 135 sayfa ya ulaşmış galvanik erezyon ,izolasyon trafosu vs. Konusu vardı . Okudum hiç bir şey anlamadım ,  sanki insanlar bilgi paylaşmak için değil , hangisinin daha bilgin olduğuna dair kavga etmek için orada idiler. ?0-?
Hadi bilenler kavga ediyor , bu işin pratiğini yapmamış ve biraz google amca okuyanlar  ''sus sen anlamazsın hocanı dinle ,konuşma, çarpılırsın '' diye kavgaya neye karışıyor ,
 sohbet etmek niçin mümkün değil bu konuda onu hiç anlamıyorum.

Şeytan zaten ''elektrik - elektrikçi kahrımı çekecen , tekne mi kullanacan  ?''  Diyor kulağıma . Teknemdeki kabloların yarısını ve hazır TV tesisatını bu elektrik işine bulaşmayayım diye söktüm şu an itibarı ile , bu gidişle bir tek buzdolabı kablosu ve ona gelecek güneş paneli kablosu hariç kalan yarısını da sökeceğim ve teknemin hayati fonksiyonlarına hiçbir faydası olmayan bu dertten kurtulacam ve bir daha da düşünmeyicem inşallah.  C:-)

• IP logged

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#61: 11 Şubat 2018, 13:55:21
Kötü havada can yeleği giyilecek, yangın söndürücüler dolu olacak, lpg tüp kamarada olmayacak, 220v cihazlar topraklanacak, virajda sollama yapılmayacak.

Uğruna can verilerek konulmuş bu kurallar hakkında herkes doğru-yanlış istediğini yazsın demek iyi değil.

öZgür (tapatalk)

• IP logged
><(((º>

• *
#62: 11 Şubat 2018, 14:10:06
Kötü havada can yeleği giyilecek, yangın söndürücüler dolu olacak, lpg tüp kamarada olmayacak, 220v cihazlar topraklanacak, virajda sollama yapılmayacak.

Uğruna can verilerek konulmuş bu kurallar hakkında herkes doğru-yanlış istediğini yazsın demek iyi değil.

öZgür (tapatalk)

Ağlamak istiyorum sayın seyirciler.. Özgür sen yapma bari..

'virajda sollama yaparım bana ne kuraldan' diyen bir şöföre  'sen ne dangalak adamsın ' demek doğru değil.. Üstelik adam dangalak olsa dahi.. eğer amaç , bu dangalak şöförün yazdıklarından potansiyel olarak etkilenecekler var ise doğrusunu yazmaktan geçiyor.. Şöför için yapılacak en doğru şey ise bu kural ihlali nedenin ile polise şikayet etmek..

Her durumda kişiye dangalak demek doğru değil yani.. Konu dangalak şöför değil çünkü.. Ben daha iyi anlatabilemek için konuyu abartıyorum elbette.. Zaten bu tür kişiler burada barınamıyorlar..

Ben , bir konu tartışılırken konunun tartışılmasını, bu tartışmanın da saygı kuralları içerisinde kişilik ve ego çatışmalarından uzak  olması gerektiğini , her hangi bir teknik konunun , ki bunları rahatlıkla senin biraz önce yaptığın gibi internetten de bulabileceğimizi, bu yüzden birbirimizi kırmanın doğru olmadığını anlatıyorum..
  • IP logged

T
  • *
#63: 11 Şubat 2018, 14:11:34
Belli hayati kurallar konusunda herkes istediğini yazamaz çünkü zaten yazmaz.
Bilenler ve bildiğini düşününler yazar.
Bilenler, bildiğini düşünenlere, doğrusunu bildikleri için "bilimsel" olarak doğrusunu anlatır, çünkü zaten doğruysa, ortada problem kalmaz, bildiğini düşünenler de gerekli cevabı almış olur, bilmeyenler öğrenir, mantık yürütür hale gelir. Bildiğini düşünenlere karşı elinde fikri olur.
Problem, bilenler ve bildiğini düşünenlerin ne yazdığı değil, gerçekten bilenlerin ne yazmadığı, bazen sabır göstermeden direk tornavida çekmeleri. Unutmamak gerekir ki bilmeyene öğretmek kolaydır ama bildiğini düşünene öğretmek cidden zordur.

Ha, diyebilirsiniz ki, mecbur muyum kardeşim yazmaya, mecbur muyum milletle uğraşmaya. Elbette değilsiniz. Bu iş gönüllülük işi.
  • IP logged

• *
#64: 11 Şubat 2018, 15:30:43
Belki de sıkıntı ''hep halı isteyip , kilim vermemek '' ,  karşındakini forum üyesi olduğu için mecburcu gibi zannetmekle alakalıdır da , paylaşan kendisi için önemli olduğunu düşündüğü ve geçimini sağladığı bilgiyi verirken, konu didiklenirse geriliyordur kimbilir ?.

Aslında sohbetle sindirerek öğrensek  ve Türkçe bir kaynağımız olsa ne olur ama anladık ki bu elektrik mevzuunda zor bu işler .

İş yine başa düştü , Ben yine de vazifemi yapayım ''Halik bilmez ise Malik bilsin ''  .

Ersin reisin örneklemesine uygun olarak seçtiğim ;'' Aptallar için için komple elektrik tamir rehberi''  ve '' Dangalaklar için Elektronik '' dahil arşivimdeki bazı faydalı E- kitapların listesi aşağıda.  :)

İngilizcesi yeterli ve htiyacı olan reisler  seçsinler arasından  ve mail adreslerini bana özelden  bildirsinler göndereyim.

-The Complete Idiot's Guide to Electrical Repair ( PDF 400 sayfa.)

-Boatowner's Illustrated Electrical Handbook 2006  (PDF 280 Sayfa)

-Electronocs for Dummies  ( PDF 416 sayfa )

-Advanced Marine Electrics and Electronics Troubleshooting 2007  (PDF 280 Sayfa)

Bu iş biraz hafifler belki.  ::)

• IP logged
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2018, 15:35:20 Gönderen: Öcal Turan »

T
  • *
#65: 11 Şubat 2018, 15:37:15
Technical English for Dummies'de var mı ?  :P
  • IP logged

• *
#66: 11 Şubat 2018, 15:51:11
Technical English for Dummies'de var mı ?  :P

Zaten çoğu teknik terimler İngilizce dir de ; Şurada da paylaşıma açık bazı kitaplar yayınlamış sağolsun Kaptan Refik Erduran . Fransa dan tekne getirecek reislerin işine de yarar.  :)

http://www.refikakdogan.com/download.html
  • IP logged

• *
    • Yat Tekne Sörveyi, ekspertizi, ozmoz muayenesi
#67: 11 Şubat 2018, 15:57:57
Boatowners Mechanical and ElectricaL Manual
The Boat Repair Bible

Bende işe yarayabilecekler de bunlar.
  • IP logged

R

Recep Ertürk

#68: 11 Şubat 2018, 15:59:08

:)

Öcal reisim Refik Akdoğan..

Refik Erduran fırlama bir gazetecidir (idi)..

Sürç-i klavye olmuş :)

• IP logged

T
  • *
#69: 11 Şubat 2018, 16:05:57
 ;D ;D ;D

Yok mu arttıran

Bari, İngilizce Türkçe Elektrik-Elektronik teknik terimler sözlüğüde bulunsun, Denizcilik sözlüğü olmaz
Ne işe yaradığını bilmeden, ne işimize yarayacaksa  :P

http://www.emo.org.tr/ekler/689fc57378b3ea6_ek.pdf
  • IP logged

• *
#70: 11 Şubat 2018, 16:17:12
Öcal abi ben hepsini istiyorum.. öncelikli olarak dummies olanları..  ersinboke@icrs.com.tr

Ahdettim çğrenip birde yazıcam burada..  :)
  • IP logged

• *
#71: 11 Şubat 2018, 16:47:10

Öcal reisim Refik Akdoğan..

Refik Erduran fırlama bir gazetecidir (idi)..

Sürç-i klavye olmuş :)

• IP logged

• *
#72: 11 Şubat 2018, 16:54:31
Öcal abi ben hepsini istiyorum.. öncelikli olarak dummies olanları..  ersinboke@icrs.com.tr

Ahdettim çğrenip birde yazıcam burada..  :)

Sen bana bir tantuniyi borç yaz , sonra hepsini iste.   0/_/

Şaka ,şaka , gönderdim.  :)
  • IP logged

• *
#73: 11 Şubat 2018, 17:08:29
;D ;D ;D

Yok mu arttıran

Bari, İngilizce Türkçe Elektrik-Elektronik teknik terimler sözlüğüde bulunsun, Denizcilik sözlüğü olmaz
Ne işe yaradığını bilmeden, ne işimize yarayacaksa  :P

http://www.emo.org.tr/ekler/689fc57378b3ea6_ek.pdf

Biz Dummies ler için ilaç gibi oldu. Sağolasın Kaan reisim. :)

• IP logged

• *
#74: 11 Şubat 2018, 17:26:08
Boatowners Mechanical and ElectricaL Manual
The Boat Repair Bible

Bende işe yarayabilecekler de bunlar.

The Boat Repair Bible gönderirsen sevinirim Çelenoğlu reisim.

ogituran@gmail.com
  • IP logged

Yukarı git