Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Galvanik korozyon nedir, ne değildir

• *
  • YAZDIKLARIMA O KADAR ÖNEM VERMEYİN.İHTİYAR İŞTE !!
Ynt: Galvanik korozyon nedir, ne değildir
#30: 10 Şubat 2018, 10:07:19
Senelerce Basit bir tahta tabla ve onun üstünde sandalye de oturup veya sadece tabla üstünde üstünde ayakta durup  tamir işi geregi 220 faz ucunu tutmuşluğum vardır.Şimdi aklıma geleni sorayım
Mademki polyester teknedeki polyester 220 voltu iletebiliyorsa kaçak yapan elektrikli aletimizden biz ona dokunmasak bile kendisinin iletken dediğimiz polyestre aletin kasası vasıtası ile gayet güzel irtibatlı olduğuna göre neden 220 buradan geçip sigorta attırmaz?
Ben bu yazıyı  yazıp can güvenliği tedbirlerini rafa kaldıralım demiyorum.Amacım eldeki imkanlar yada imkansızlıklar durumunda gecici de olsa GALVANİK KOROZYONDAN sakınmak için neler yaparız araştırması.Teknemizi sahil fişine takıp Akülerimizi doldurmaya başladıktan sonra biz eve dönersek tekne içindeki aletlerimizde kaçak olsa ne fark eder ama o an için toprak hattından yanımızdaki teknelere baglı olmayacagımız için sahil fişi galvanik korozyonundan epey bi korunmuş oluruz.
Yani amacım ezber dışı bir şeylerde olabilecegini anlatabilmek.
Gestapo yazdığım son satıra her halde EMPATİ kurabilmişsindir.
Saygılar
  • IP logged

• *
  • Bilen bilir
#31: 10 Şubat 2018, 10:50:12
...
Tutyalar söküldü. Bir kısmı harbi paralamış kendini ama bir kısmı yan gelip yatmış.

Civata ile monte olanların da oturacağı yeri iyi zımparalamak ve yüzeyi tam öpmesini sağlamak (teması arttırmak) gerek.

öZgür (tapatalk)

İngiliz benim teknede  2 adet saplamayı  gövdeye içten ve dıştan birer somunla  tutturarak bu saplamalara da dıştan yarım yumurta şekilli tutyayı monte etmiş.
Yani gövde ile tutya arasında kalın bir rondela sonra somun sonra tutya sonra rondela ve somun geliyor.Gövde ile tutya arası boşluk ver. Tutyanın alt yüzeyi de çalışıyor.Yani benim gördüğüm aktif yüzey tüm tutya yüzeyi oluyor diye düşünüyorum.Tekne içinde ki somuna ise tüm teknedeki vanalar ve topraklamalar 2lik diyebileceğim çok damarlı dışı plastik içi üzeri kalay kaplı gibi bakır bir kablo ile irtibatlandırılmış.
Bu işlem bitmiş teknede çok zor ama Böke biladerim yeni yapacağı teknesinde bence uygulamalı.
Salmaya giden kablo motor altında ve zamanla zayıflamış ve kopmuş.Ben bağlamaya çalıştım ama çok zayıf ve salmada yeterli olmadığını düşünerek 2. bir tutyayı salmanın arka ince kısmına bir saplama ile yine aynı şekilde arada bir rondela+civatalı bağlantı şeklinde yaptım.Ben elektrik işlerinden anlamam diye en başta yazmıştım.
Uygulamada bir hata yapmış olabilir miyim?
Sizin kastettiğiniz ''yüzeyi tam öpmesi'' olayı tutyanın bağlantısının bağlanan yüzey ile öpüşmesi olduğunu anlıyorum.Doğru mudur?
  • IP logged
DeDe

• *
    • Yat Tekne Sörveyi, ekspertizi, ozmoz muayenesi
#32: 10 Şubat 2018, 11:18:33
Bazı metallerin tutya ile korunması neredeyse imkansızdır. Örneğin pirinç asıl olarak bakır ve çinko alaşımıdır.  Tutyalar ise genelde çinkodan yapılır. Birbirine bağlanmış bakır ve çinko arasında birbirine kablo ile bağlanmış uzak mesafeli pirinç ve tutya arasındakine oranla çok daha fazla elektron alışverişi olacaktır. Galvanik korozyondan korunmak bu nedenle her zaman mümkün değildir. Mutlaka çaresi vardır. Örneğin su altında pirinç bağlantı kullanmak yerine bronz kullanmak bu tür sorunları önleyecektir.

Tutyanın iyi görev yapabilmesi için bağlı olduğu metal ile elektriki bağlantının direncinin düşük olması gerekir. Bu nedenle koruyacağı metale bağlanacak tutyanın ve metalin yüzeyleri bağlantı yerinde hafifçe zımparalanır ki tam temas sağlayabilsin ve elektrik direnci e az olsun. tekne gövdesine bağlı bir tutyanın ise içinden geçen civata ile bağlantısının en az direnç yaratacak şekilde olması gerekir. Gövdeye öpüşme bu anlamdadır.
  • IP logged

C

Cem Eğrikavuk

#33: 10 Şubat 2018, 11:47:29
Tekne içinde dar alanlarda çalışırken, vücudunuzun neresinin hangi cihazın neresine deyecegini bilemezsiniz. Lütfen mutfağınızdaki tahta iskemle üzerinde calismayla tekne içinde çalışmayi karsilastirmayin. Can sağlığı ile ilgili bir konuda bu forumu ileride okuyabilecek onlarca insanın aklını karıştırmayın.

• IP logged

T
  • *
#34: 10 Şubat 2018, 12:06:42
Tekne içinde dar alanlarda çalışırken, vücudunuzun neresinin hangi cihazın neresine deyecegini bilemezsiniz. Lütfen mutfağınızdaki tahta iskemle üzerinde calismayla tekne içinde çalışmayi karsilastirmayin. Can sağlığı ile ilgili bir konuda bu forumu ileride okuyabilecek onlarca insanın aklını karıştırmayın.

Cem reis,
Kişilerin, kendileri merkeze alınmadığı sürece, tamamen saygı çerçevesinde her şeyin konuşulabileceğini, iyi, kötü, doğru yada yanlış olduğunun kanaatinin zaten konunun sonunda ortaya çıkacağını, okuyanların ayırdına varabilecek insanlar olduğunu, bu yüzden hiç kimseyi susturmamaya özen gösterilmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum.
Doğrudan ve yanlıştan bir çok şey öğrenebiliyoruz bence.

Forum üyesi olarak benim fikrim elbet.
  • IP logged

• *
#35: 10 Şubat 2018, 12:30:42
Alman , benim teknede  ikili  sahil ceryan kablosu kullanmış , toprak  kablosunu dışarıdan ayrı bir kablo olarak kullanmış. ( Şüphelendiğim yerlerde topraklama kablosunu ayırıyorum 2 senedir )
Ayrıca ,tek bir üçlü kablo kullanmamasının ne sebebi olabilir ? Ucu ayıracak olan onun içinden de ayırabilir.

Diğer yanda Tan Kaan reise katılıyorum , en azından bu forumda aklımıza takılan veya merak ettiğimiz herşeyin konuşulabilir ve sorgulanabilir olması lazım.
Görüşlerin sunumu sonrasında , hepimizin doğru ve yanlışı neden ve niçinleri  ile görüp , kendi kendimizin güvenliği için en doğru yöntemi uygulayacağından benim hiç şüphem yok.

• IP logged
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2018, 12:42:01 Gönderen: Öcal Turan »

• *
#36: 10 Şubat 2018, 12:38:01
Topraklama kablosunu kullandığınızda nereye ve nasıl bağladığınızı merak ettim.
  • IP logged

• *
#37: 10 Şubat 2018, 12:46:38
Topraklama kablosunu kullandığınızda nereye ve nasıl bağladığınızı merak ettim.

Asıl kablonun dışından ona bantlı şekilde bağlı , o da marin fişin içerisine giriyor ve ben ayırmaz isem toprak ucuna irtibatlanıyor Çelenoğlu reisim.
Merak ettiğim , bunun bir sebebimi var yoksa adam elindeki ikili kabloyu mu değerlendirmiş.?
  • IP logged

• *
#38: 10 Şubat 2018, 13:02:31
Sanırım kabloyu değerlendirmiş.

Merakım şundandı: Üniversite mezuniyetimden sonra bir süre tıbbi cihaz bakım ve onarımı yaptım. EKG çekimi için cihazın iyi topraklanması gerekir ve ayrı bir topraklama kablosu vardır. Kardiolog  kabloyu kalorifer borusuna bağlamıştı ve çekimlerde sürekli parazit vardı. Kalorifer borularının beton binanın içinde bir çok yerde temasta olduğunu ve sonunda kazana gittiğini ve iyice topraklandığını düşünmez yanıltıcı olmaz ama sebep bağlantıdaydı. Çıplak boru üzerine kablo sarılarak yapılan topraklama yeterli olmuyordu.  Kablo üzerine bir papuç takıp, pirinç vananın açıp kapama musluğunun bağlantı vidasının altına papucu takıp sıktığımızda topraklama yeterli değere ulaştı ve kayıtta hiç parazit kalmadı.

Ankara mühimmat ana depo komutanlığında askerliğim sırasında bir astsubayla paratonerlerin toprak bağlantılarının direncini ölçüyorduk. İstenen değerlere hiç bir zaman yaklaşamadık. Astsubay, gömülü bakır levhanın kömür ve metal tozu ile gömüldüğünü ve tüm belgenin su ile ıslatıldığını söyledi ve bu değerlerin hiç bir zaman altına inilemediğini söyledi.

Konumuza gelirsek, topraklama kablosunu sahilde betona gömülü bir civataya bağlamak, veya zincir sarkıtarak toprak hattı elde etmeye çalışmak genellikle yanıltıcı olur ve hakkıyla topraklama sağlamaz.   
  • IP logged

• *
#39: 10 Şubat 2018, 13:09:48
Hımm , benim topraklama kablosu normal bir üçlünün içinde olabilecekten daha kalın. ::)
Adam bana tekne ile birlikte bir de bakır topraklama çubuğu devir etti ama şu ana kadar kullanmadım tabii.

Sanırım topraklama olmayan yerlerde topraklama yapmayı düşünmüştü , yavaş yavaş çıkıyor ortaya sebebler.

Teşekkürler Çelenoğlu reisim.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2018, 13:15:31 Gönderen: Öcal Turan »

• *
#40: 10 Şubat 2018, 13:32:31
Artık devam etmeyi gerekli görmüyorum
Selamlar
  • IP logged
xxx

• *
#41: 10 Şubat 2018, 14:20:22

Adam bana tekne ile birlikte bir de bakır topraklama çubuğu devir etti ama şu ana kadar kullanmadım tabii.

Yanlış anlaşılmasın , kullanacak ortam olmadığından ve ne işe yarayacağını bilmediğimden kullanmadım şu ana kadar.
  • IP logged

• *
#42: 10 Şubat 2018, 14:25:30
Artık devam etmeyi gerekli görmüyorum
Selamlar

Sen soru istediğin için sormuştum ben , sonra konu detaylandı , biz konuşa konuşa alacağımız bilgiyi hazmediyoruz ve yazdıkların faydalı oluyor bize.  C:-)

Neye kızdın Erol reisim?
  • IP logged

• *
#43: 10 Şubat 2018, 14:41:29
Öcal reis şansınızla ilgili değil
  • IP logged
xxx

• *
#44: 10 Şubat 2018, 15:31:01
Sevindim Erol reisim şahsım adına. Ancak sizi kırmayı hiçbirimiz istemeyiz ,bilmeden olduysa o arkadaş adına da özür dilerim , zaten kendisi fark ederse de aynısını yapacaktır.

Bakın benim gibi elektrik , elektronik özürlüsü bir adam bile senin anlattığından yola çıkarak  ve Çelenoğlu reisin verdiği ışıkla , buluş yapacak  hale geldi. (Bu buluş amatör denizcilik tarihimizde bir ilk sanırım 8) )

Teknemde galvanik izolasyon trafom veya izalatorum yok  , işin can güvenliği boyutunu ciddiye aldığımdan , sahil ceryanı aldığımda , bundan böyle tesisatından şüphelendiğim yerlerde bile topraklama yapacağım ama kendi topraklama çubuğumla.  :)
  • IP logged
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2018, 15:32:57 Gönderen: Öcal Turan »

Yukarı git