Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Modern Hayat, Deniz, Amatör Denizcilik.

• *
Ynt: Modern Hayat, Deniz, Amatör Denizcilik.
#255: 06 Eylül 2017, 02:55:59
Açıklamaya çalıştıkça daha da yanlış anlaşılıyormuşum gibi geldiğinden kendimi madde madde ifade etmeye çalışayım. Bazılarını hafifleterek yazıyorum :

1) Amiralimizi sevmiyor değilim,
2) Amiralimizi seviyor değilim,
3) Amiralimizin yazı üslubunu sert buldum,
4) Zaten usturmaça kullanımı konusunda 4-5 maddeyle belirtilebilecek bilgim var ama bunlar yeterli olmayabilir,
5) Usturmaça kullanımıyla ilgili yöntemlere uyulsa iyi olur,

• IP logged
Güvenlik daha çok batıl bir inançtır. Doğada bulunmaz... Helen KELLER

• *
  • Donatan Temsilcileri
#256: 06 Eylül 2017, 04:44:20
Sırf çirkin duruyor olması bile yeterli neden. Güzelin içindeyiz, neden ona bir çirkinlikle yaklaşalım ki? Estetik güzeli arar değil mi?

Zorda biri  çinko kaplamanın altına sokar başını, orada yaşar. Ne zaman ki onun önüne vita kutusunda bir gül koyar, o insana sıcaklık duyarız.

Geleneklere karşı olmayı hatta kategorik olarak karşı olmayı anlıyorum ama bir şey eğer güzelse, neden karşı olayım ki?

Biri de usturmaça mevzuunu konuya bağlayıversin :)
  • IP logged
« Son Düzenleme: 06 Eylül 2017, 04:47:34 Gönderen: Bülent Büyükdağ »
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
#257: 06 Eylül 2017, 05:37:41
Yanaşınca , eğer teknede misafir varsa bir iki dakika içerisinde onlar ile vedalaşırım. Kimileri zaten hemen gitmek ister. İşi bilenler yardım etmeye çalışır. Kabul etmem. İstisna Ahmet oluyor bazen.

Çoğunlukla bir viski koyar , kimi zaman kahve, bir puro yakar teknemi toplamaya başlarım. En kısası 45 dakika , en uzunu bir buçuk saat sürer. Tüm yelkenleri toplarım, tüm halatları roda ederim. Pek düzgün olmazlar ama mutlaka ederim.

Hepsinin, her şeyin yeri bellidir. Bazen Ahmet topladığında farklı yerlere koyar. Hiç karışmam. O gidince , tekrar bana göre olması gereken yere koyarım. Bu sırada yaptığım seyri değerlendirir, tekenmle , kendimle konuşurum.

Çıkmadan halatları, vanaları kontrol ederim. Elektrik panosunu da. Teknemi her terkederken bir anlık bile olsa üzülürüm. İskeleye çıktığımda ir iki dakika O 'nu seyrederim.

Geldiğimde de benzer bir ritüel vardır. Aynı yavaşlıkta , yine birşeyler içerek, o günkü hava durumuna göre hangi yelkenleri açacağımı düşünür hazırlık yaparım.

Denizci gelenekleri , coğrafyaya göre farklılık gösterse de bedeller ödenerek elde edilen tecrübelerden başka bir değildirler aslında.

Ve bunların bedeli kimi zaman çok ağır olmuştur. Kimileri de kan ile yazılmıştır, oluşmuştur bu geleneklerin.

Usturmaçaların toplanması da bir gelenekten öte tecrübedir. Usturmaça seyre çıkarken toplanır. Nokta. Toplamaz isen seyir sırasında çapariz verir. Nokta. Seyir sırasında toplamaya kalkarsan, denize düşebilirsin . Nokta. Tek başına isen ve kış ise yirmi dakikada ölürsün ki bu da son nokta.

• IP logged

B

Burak Doneray

#258: 06 Eylül 2017, 05:52:04

Usturmaça konusunu kapatabiliriz bence modern hayat Amatör denizciyi böyle bir ürün almaya bile ikna edebilir.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#259: 06 Eylül 2017, 08:55:44
 Amiralin üslubuna gereksiz yere enerji harcamayalım, denize hayli emek verdiğini bildiğimiz birinin dili hoşumuza gitmese de, buraya takılmak anlamsız. Çok tanıyanımız gider "abi bu üslup doğru değil" der olur biter. Nihayetinde bir edebiyatçının dili kullanma biçimi üzerine konuşmuyoruz ki hepimizi ilgilendirsin. O da öyle, ne yapalım?

Ama İlginç geliyor bana bu Usturmaça tartışması; güvenlik, gelenekler, elitizm, güzellik gibi pek çok kriter üzerinden konuşuyoruz. Bir de üstüne Eyüp abi demez mi, ben sayımızın artmasını istemiyorum diye. Ne yalan söyleyeyim, ben de istemiyorum eğer böyle olacaksa.

Usturmaça işine çift dalan Tiryaki, Kaş bölgesi hödüklüklerini şahane diliyle anlatıyor bir yandan.

Bir başkası sayının artmasını istemeyen Eyüp abi'ye " abi şu videoya bir bakalım sonra tartışalım" diyor.

Demek pek önemsiz görünen şu usturmaça işi bile- değerlendirmeye esas alınan sözcüklere bakılırsa- hayli bir cemiyet meselesi. Modern hayat, Deniz ve Amatör denizcilik üzerine konuşurken konunun buraya gelmesi tesadüf değil demek.

Gelenekten kaçmak için gittiğimiz denizde, başka geleneklerin içine girdiğimiz doğru. Ama acaba, denizde bizi mutlu eden şeylerden biri de bu farklı gelenekler olmasın? diye sormak geliyor içimden. Yanıtlıyorum; kendi payıma evet, bu gelenekler beni mutlu ediyor.

İki teknenin karşılaştıklarında birbirlerini selamlama geleneği hoşuma gidiyor, Tanrının varlığı konusunda ciddi şüphelerim olsa da, Allah Selamet Versin sözünü duymak hoşuma gidiyor, yabancı ülke bayrağını sancağa toka etmek hoşuma gidiyor, Bayrak işinin artık gına getirecek boyuıtta fetişleştirildiğini düşünsem de teknem amerikan bayraklı iken milliyetimi gösteren bayrağımı iskeleye toka etmek beni mutlu ediyor... koyda demirdeyken fısır fısır konuşmak... daha denize ait her şey hoşuma gidiyor... tüm bunlar kentten kopup bir başka, olmak istediğim, yaşamak istediğim hayata ilişkin bir zırh sağlıyor bana. Zaten öyle bir zırhı istediğim için denizdeyim. Zaten o yüzden her ne kadar homurdansam da uzun seyirler hoşuma gidiyor.

Tanrı aşkına, kente ait kavga gürültünün olmadığı bu yerde, yani hayatın her alanında mücadele etmek zorunda olduğunuz kente ait ne varsa- demokrasi mücadelesi, ekmek kavgası, özgürlükler meselesi, müvekkiller, çekler senetler- geride  bırakmak istediğimiz bu yerde bize kolaylıklar sağlayan, bizi bir şekilde dönüştüren, kendine doğru yontan bu gelenekler nasıl önemsiz olabilir ki?

Amiralin dili kente ait olduğu için yermedik mi? Her kim ki kente ait bir üslupla bize bir şeyler anlatmaya kalkıyor, tepeden bakıyorsa, öfkelenmiyor muyuz?

Modern hayat bizi bizlikten çıkartmaya çabalarken sırf bozulmayalım diye direndiğimiz için kaçtığımız bu yerde gelenekler nasıl önemsiz olabilir ki?

Bırakın Setur Marinanın denizde muaşeret kuralları üst sınıf için yazılmış/basılmış olsun ki O zırvayı Rahmi Koç'un gördüğünü bile sanmıyorum, o kadar görgüsüz olduklarını düşünmem... O üst sınıf illaki bir gün kapımızı çalmıyor mu? Asıl bizlerden bir şeyler öğrenmiyor mu?

Şeklinde düşünüyorum.

Sevgiler.

• IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
  • Teknede yaşamak..tekneyi yaşamak..
    • Rota Atlantik
#260: 06 Eylül 2017, 09:30:09
Bayramda tatil bize 4 gün olduğundan Marmara'da adalar modalar dolaştık. Eos karada.. Bir ağabeyimizin teknesinde yaşıyoruz. El yapımı fiber bir tekne. Ne yazık ki 5 yıldır karadaydı.. ve biz elimizden geldiğince refit etmeye çalışıyoruz..elbette tahmin edeceğiniz üzere hemen her hafta sonu ben aynen tamirlere devam.. inanılmaz öğreniyorum her zamanki gibi ve zevkle. Konuya geleyim; Eos tabiki bize çok konforlu bir seyir sunuyor. Havuzluğun ortada olması, şu ana kadar elimin değimediği yerinin kalmaması, her yerini kendim biliyor olmam ve pek çok tamirini, değişimini kendi ellerimle yapmış olmam ayrı bir güven hissi veriyor. Ama en önemlisi elbette kamara ve depolama alanları.. Her şey yerli yerinde.. içinde yaşadığımız halde dağnıklık söz konusu değil. Ve 20-25 knot rüzgarda bayılmadan enfes bir yelken seyri.. Allah insanı alıştığından ayırmasın der annem.. Haklı! Modern ve sağlam teknemize o kadar alışmışız ki, bize Krem Şanti sanki az geldi.. ne bileyim kötü değil kesinlikle değil, hatta çok da güzel seyir yaptık.. Öte yandan insan rahata alışıyor hemde çabucak. Hani modern hayatta kendi güvenlik sahamızı oluşturup çıkmıyoruz ya, bu tekneler arasında da oluşuyor. Ali ile birbirimize bakıp Symina daha iyiydi dedik.. Hayır değildi.. Biz ona sevgiyle bağlı ve razıydık. Eos'un üzerine HR'da yaşayalım.. Eos'u beğenirmiyiz..? Bu sorunun cevabını dürütçe şu anda veremem.. 50 Feet teknesi olan biri 36 feet tekneye binince beğenmemesi normal..mi?

Ya da ben Moody ve HR kıyaslıyorum ki seyir konforu..benim ki masum da  50 feet Jano ile 36 feet Jano iç konforu kıyaslamak bu durumda ayıp/suç/iyi şeee deel şeklinde adlandırılabilir mi?

• IP logged

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#261: 06 Eylül 2017, 11:03:37
Sevgili anneannem " oynamazsan oyun bozulur..." derdi. Yani biz bir oyun oynuyoruz.
Bu konuda gördüğüm en şahane tanım amiralden değil anneanneden geldi!! :D

Aynen, biz bir oyun oynuyoruz, kuralları gelenekleri ile seviyoruz ve oynuyoruz.

Yeter ki biri çıkıp "oyunu şöyle oynamayan pasaklıdır, sorumsuzdur, acemidir" vb parmak sallamasın. Yoksa herkes oyunu oynamak istiyor zaten.

öZgür (mobil)

• IP logged
><(((º>

• *
  • Teknede yaşamak..tekneyi yaşamak..
    • Rota Atlantik
#262: 06 Eylül 2017, 11:34:15
Olasılıkları sonsuz bir kavrama sınırlar getirmek bana göre doğru değil..herkes kendi sorumluluğunda deneyecek, yaşayacak, görecek.. Şu böyle şu şöyle dersek.. Eric Tabarly neden denize düştü? Bu durumda adama ''büyük denizci'' değil mi yani? Motissier'in 2 kez teknesi batmış... Knox Jhonston'da 1 kez.. kurala bak şimdi hadi.. Usturmaça'ya geleneği indirgemenk de doğru gelmiyor..usturmaçaların sarkması da.. sarkık teknenin reisini ayıplamamak gerek.. denizde olun da..
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#263: 06 Eylül 2017, 11:56:57
Dünden beri okurken bir yandan da bunu mırıldanıyorum :)

http://youtu.be/Uj0KwNfLUds

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

T
  • *
#264: 06 Eylül 2017, 12:09:53
"An vardır, gelenek hayattır, gelecektir.
 An gelir, gelenek tabu olur.
 An gelir, yabancılaşır gelenek.
 An gelir, artık gelenek ölümcüldür.
 Ve gelenek gelmeyen eklerini arar."

Tekrar yazayım, bir bütünü konuşuyoruz sadece bir parçasını değil. Genelde ilerlemeli. Deniz kültürü yada adına ne denilecekse, bana göre yolu basit. Önce objektif olmak.

Neden gelenekleşmiş ?
Faydaları ?
Zararları?
Gerekli mi ?
Olmazsa ne olur ?

Bu ve eklenip çıkarabilecek sorularla ilerlemeli. Şahsi görüşler ile değil. Herhangi birisinin, herhangi bir şeyi, şahsi olarak sevip sevmemesi, geneli ilgilendirmez. Sadece şahsi tercihidir.
Konuşulması gereken, ortak paydamızla ilgili olan, deniz kültürü ve onu oluşturan her şey. Her bir nokta tek tek işlenebilir.
Usturmaça örneğinde olduğu gibi. Ama şahsi görüşler, beğeniler bir cevap oluşturmaz. Soruları temel alıp devam etmeli.
Buna rağmen, bazı konularda herkesin hemfikir olacağı bazı konularda ise, iki ayrı kabul görerek devam edeceği ve farklı isimlerdirmeler çıkabileceğini de ön görmek lazım.
Her tarihte ortaya çıkan yenilikçi-gelenekçi gibi.     
Modern tekneler mi, geleneksel tekneler mi gibi  ;)
  • IP logged
« Son Düzenleme: 06 Eylül 2017, 12:25:20 Gönderen: Tan Kaan Özkan »

• *
    • Classicboats Turkiye
#265: 06 Eylül 2017, 13:51:06
Dünden beri okurken bir yandan da bunu mırıldanıyorum :)

http://youtu.be/Uj0KwNfLUds

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cük oturdu. !!!! Ama ..... yine de gelenekler önemli.
  • IP logged
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

• *
    • Classicboats Turkiye
#266: 06 Eylül 2017, 14:02:31
Bilienen, hemen hapimizin hayatında bir dönem ille yaşadığı gerçektir. Nesil çatışmasında yaşça büyük olan yol gösterir, zaman zaman israr eder. Parmak sallar ve empati yapıyormuş gibi olmak için de " Ben bu yollardan geçtim. Senin de aynı zorlukları yaşaman gerekmez. Dinle, öğren pişman olmazsın" mealinde bir de "ahkâm keser".

Yaşça küçük olandan aldığımız cevap çok az nuanslarla hep aynı olur " Haklı olabilirisin. Ama bırak ben de deneyimleyim, kararımı kendim veririm."

Bizim için gereksiz bir zaman kaybı hatta " tekerleği yeniden keşfetmek" olarak değerlendirdiğimiz olgu onlar için "yeni bir macera / deneyimdir. Haklı haksız aramaya gerek yok.

Kaan'a katılıyorum

"An vardır, gelenek hayattır, gelecektir.
 An gelir, gelenek tabu olur.
 An gelir, yabancılaşır gelenek.
 An gelir, artık gelenek ölümcüldür.
 Ve gelenek gelmeyen eklerini arar."

Tekrar yazayım, bir bütünü konuşuyoruz sadece bir parçasını değil. Genelde ilerlemeli. Deniz kültürü yada adına ne denilecekse, bana göre yolu basit. Önce objektif olmak.

Neden gelenekleşmiş ?
Faydaları ?
Zararları?
Gerekli mi ?
Olmazsa ne olur ? "

• IP logged
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

• *
  • Donatan Temsilcileri
#267: 06 Eylül 2017, 14:39:26
Yasalarınız eski, yemeğiniz bol olsun dermiş eski Grekler, biraz da yasa koyucuyu taşlayarak.
Bir de hukukta, şekil, özgürlüğün güvencesidir derler, hatta bazı müellifler, şekil esastan önce gelir diye iddiada bulunurlar.
İlkin, hukuk, yani tüze eğitimi almamış kişi için (hoş, şimdi alıyoruz da ne oluyor) fazla iddialı, hatta yanlış gelebilir bu söz.
Ama az biraz düşününce öyledir sahiden. Şekle uymazsanız gelir sizin bütün güvencelerinizi alır gider.

Kuşkusuz, tartışmasız  gelenekler, kurallar zamanla yıpranır, yok olur giderler. Ama unutmayalım, gidenin yerine yenisi gelir.
Yerine gelen nedir? Hangisini savunacağız? Daha güzel-zarif olanı mı, yoksa, artık o eskidi deyip her ne idiyse çöpe mi atacağız?

Eyüp abi doğru soru soruyor ve ısrarla altını çiziyorum; Adam diyor ki, "ben sayımızın artmasını istemiyorum". Erman üsteliyor, nicel artış, nitel olarak değişimi sağlayacakmış gibi görünmüyor... Sayının artması yeni ve iyi kuralları getirmiyor. Çünkü artan sayı serseri, lümpen -ki yeryüzünün en aşağılık, en kalıba sığmaz, en az değer üreten, en aşındırıcı, en yok edici kültürüdür, tarihte yok edicilik dışında bir boka yaradığı görülmemiştir, yaratıcı değil yıkıcıdır, bakın çevrenize, dindarı lümpen liberali lümpen-  o halde bundan ne bekleyeceğiz?

Elimizde savunacak çok az değerimiz kaldı. Bir de bunlar üzerinden tartışma açmayalım.

• IP logged

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#268: 06 Eylül 2017, 15:03:32
Haydaa!
Denizlerde nasıl çoğalırız diye başlayan muhabbet çoğalmayalıma nasıl geldi?! :D

Şaka bir yana, bence lümpeni de azaltacak, çocukları/gençleri çoğaltacak, denizin zengin eğlencesi olmadığını gösterecek tek formül "iyi örnek" olmaktır.

öZgür (mobil)

• IP logged
><(((º>

• *
  • Donatan Temsilcileri
#269: 06 Eylül 2017, 15:07:38
Haydaa!
Denizlerde nasıl çoğalırız diye başlayan muhabbet çoğalmayalıma nasıl geldi?! :D

Şaka bir yana, bence lümpeni de azaltacak, çocukları/gençleri çoğaltacak, denizin zengin eğlencesi olmadığını gösterecek tek formül "iyi örnek" olmaktır.

öZgür (mobil)

Yok, konu oraya gelmedi, bir tepki anlatıldı, aynısı bende de var. Çoğalalım çoğalalım, ama nasıl çoğalalım.
  • IP logged

Yukarı git