Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Modern Hayat, Deniz, Amatör Denizcilik.

n

nuri_kongur

Ynt: Modern Hayat, Deniz, Amatör Denizcilik.
#285: 08 Eylül 2017, 13:55:43
Poseidon demem, akanayı hiç duymadım, şarap dökmem, para atmam. Diyen, döken ve atana karışmam . Herkesin kendi iradesi var, kendisi karar verir. Zararı faydası kendine dokunur. Ben Allah derim, çay, meyve suyu ve şerbeti içerim. Kaza ve beladan korunmak için sadaka veririm. Bir belayı atlatırsam, "verilmiş sadakam varmış" derim. Sadaka işlevini tamamladığı için hemen yenisine hazırlanırım. Sadece para değil, birisine yardım veya yerdeki bir engeli kenara koymak da benim için sadakadır. Denizlerde gördüğüm olta misina artıklarını toplarım, sadakadır :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

T
  • *
#286: 08 Eylül 2017, 14:02:16
Herkesin kendi iradesi var, kendisi karar verir. Zararı faydası kendine dokunur.

Bunu anlatmaya çalışıyorum. Usturmaça konusunda da aynı mantık yürütülebilir. Sebebi bilinmediğin de Herkesin kendi iradesi var denilebilir ama yapılan bir şeyin geçerli bir tecrübe ve mantığa dayalı olduğunu bilirsek, bunu kabullenebilir ve uygulayabiliriz. Sebeplerini yada faydasını bilmediğimiz şeyi de gelenek, görenek, örf, adet yada kural olarak kabullenmeyiz.
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#287: 08 Eylül 2017, 14:26:52
Kendi adıma Poseidon'la ilişkim daha da sorunlu. Ne ekmek atarım, ne para; sancak kıç omuzluktan işerim. Bu da benim adetim.

Kurallar, inanlar, gelenekler... çok büyük bir bütünü konuşuyoruz. Kurallar mantık perspektifinden her daim tarışılmalı. Ama inan kısmı daha bir bireysel. Gelenekler keza, coğrafya-insan ilişkisiyle şekillenmiş. İster istemez şu noktaya geliyoruz; neden sabit disk değil de harddisk diyorsak aynı sebepten hala Poseidon'dan bahsediyoruz. Bu işin terminolojisini biz yazmadık. Daha bir çok alanda olduğu gibi ithal ettik, adapte ettik ama üretmedik ya da ilk adlarını biz vermedik.

Sorunlu bir denizcilik geçmişimiz var. Tarihi boyunca neferlikten/rençberlkten öte beklenti duyulmamış bir topraksoylu halkın denizcilikle imtihanını bir kaç yüzyıldır yaşıyoruz aslında. Altı asırlık Osmanlı tarihi boyunca Türk kimliğinden temel beklenti neredeyse hep aynı; çiftçilik yap, itaat et, zamanı geldiğinde savaş, şehit ol. Mübadeleden sonra neredeyse yeniden öğrenmemiş gerekmiş balıkçılığı bile...

Nasıl parçalara ayırsak bu konuyu?
  • IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

T
  • *
#288: 08 Eylül 2017, 14:33:52

Nasıl parçalara ayırsak bu konuyu?

En temel şeyleri konuşmakla başlamak gerekir diye düşünüyorum. Bu yüzden çok basit yada anlamsız gibi gibi gelebilecek sorular soruyorum çünkü cevaplarını hiç düşünmediğimiz yada gelenek dendiğinde hiç sorgulamadığımız şeyler.
Elenmesi gereken şeyler çok, kabul edilmesi gereken yada yeniden yazılması gerekende öyle kanımca.
  • IP logged

B

Burak Doneray

#289: 08 Eylül 2017, 15:04:29
Sonuçta sonradan öğrenildiği için ya kendi kurallarınızı isimlerinizi verip dışarıya kapanacaksınız yada mevcut bir ekolü  benimseyip takip edeceksiniz.Osmanlıda yanılmıyorsam denizcilik terimleri portekizceden alınmış.Günlük konuşma dilimizde kullandığımız en çok yabancı kelimeler Fransızca teknolojiyle beraber buna ingilizcede eklendi.

Yasalarımız Fransadan Ticaret hukuku Almanyadan alınmış Denizcilik terimleri yada adetleri ile bir ekolümüz olması gerekiyor bunu seçmek gerekiyor Portekiz,İspanyol,Hollanda,İngiliz benzerlikler olmasina ragmen hepsinde farkliliklar var Yelken yaparken kullanilan terimler komutlar farkliliklar gosteriyor Ingiliz ve Hollandali biri ile yelken yaptığınızda ortaya onlarında terminolojide anlaşamadıklarını görürsünüz hemde ingilizce konuşulmasına rağmen İngilizin sancak alabanda demesi Hollandalının İskele alabandaya dönme komutu olarak algılamasına sebeb oluyor aynı karışıklık Rüzgar altı ve üstü konuşmalarındada birbirleriyle anlaşamıyorlar Her iki ülkeninde kendi Denizcilik ekolleri var ve bundan vazgeçmiyorlar .

Almancam ya da Fransızcam İngilizcem kadar iyi olsaydı Yada Hollandacam iyi olsaydı ona göre farklı bir seçimde yapardım.Türkçe denizcilik terimlerini kullanmayı önemsiyorum ve karadaki örf ve adetlerimizide denize taşımanın önemli olduğunu düşünüyorum Yabancı Denizcilik terminolojisini ve ekolünü takip ederken ve öğrenirken yabancıların adetlerini ve batıl inanışlarını benimsemenin çokta doğru olduğunu düşünmüyorum ve itibar etmiyorum.

Kısaca ben ekolümüz yok ise ki yok  Sadece bir tanesini takip ve örnek alınması gerektiğini düşünüyorum. Ben Hollandalılarla yarışmama rağmen onların ingilizce kullandığı terimleri anlamama rağmen Denizcilikte İngiliz ekolünü denizcilik lisanı ve terimleri olarak takip ediyorum.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 08 Eylül 2017, 15:18:59 Gönderen: Burak Doneray »

n

nuri_kongur

#290: 08 Eylül 2017, 15:15:00
Kaan reis , çocukluğumda zagor vardı baltalı ilah, kızıl maske fantom vardı, yüzbaşı tommiks vardı konyakçı ve doktor arkadaşları , albayın kızı suzi mi lucy mi ne vardı. Texas vardı kırmızı urbalar ile savaşan. He-man vardı kainatın efendisi. Poseidonu da mitolojiden tanıyoruz. Ne zamandır okurum forumlarda Poseidon ile yardımcın olsun falan diye, o lafları hiçte kitabi anlamamıştım. Bende eski alışkanlık , bin kunduz derim arada, ama o da anlamdan çok ünlem benim için. Sen böyle poseidon falan yazınca , sanki gerçekten denizde kural koyucu güç gibi bir anlam kazandı. Kimsenin inancını yargılamak değil de , anlamak için soruyorum: Hakikaten "poseidon" kimi denizciler için arası iyi tutulması gereken varlık, denizde kural koyan bir şey olarak mı algılanıyor?

• IP logged

T
  • *
#291: 08 Eylül 2017, 15:19:32
Poseidon, denizler, depremler ve atların tanrısı, mitolojide.

Dünyanın bir yarısı poseidon diğer yarısı diğer ismi olan Neptün diyor.

Poseidon yardımcın olsun denildiğin de kim ne anlıyor bilmiyorum ama ben kullanmıyorum.

• IP logged

T
  • *
#292: 08 Eylül 2017, 15:21:05
Geçenlerde bir facebook sayfasında birileri terminoliji'ye atıp tutarlarken birisi son derece ciddi bir şekilde şöyle diyordu.

- İskele Sancak nedir yaa... Biz üç yıldır denizlerde kendi teknemizle dolaşıyoruz. Bir kere bile iskele sancak demedik. Hiç de zararını görmedik. Nedir bu her şeyi biz biliriz tavrı ile zorlamalar.
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#293: 08 Eylül 2017, 15:21:20
Tüm Yunan mitolojisinin Zeusla birlikte en önemli karakteridir Poseidon. Denizlerin tanrısı, çocukları Notos ve Boreas denizcilerin başbelasıdır mitoslarda. Odysseia'yı mutlaka okumalıdır bence her denizci. Keza Aeneas'ı da. Koloniler çağında medeniyetin anahtarı denizlerdir ne de olsa...

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

T
  • *
#294: 08 Eylül 2017, 15:42:32
Aslında bu mitoloji konusu, burada yapmaya çalıştığımız işin bir benzeridir. Mitolojik düşüncelerden sıyrılma hakkında derler ki ;

Antik Çağ’da iki Yunanlı insan sohbet etmektedirler. Doğada gördükleri olayları yorumlarlarken, mesela şimşek çakmasının Tanrılar’ın gazabı olarak ya da depremlerin hareket eden ‘öküz’ün bir icraatı olarak değerlendirilmesinden tatmin olmadıkları sonucuna varırlar. Tüm bunların altında daha makul sebeplerin olmasını gerektiğini düşünürler ve böylece ilk pozitif yaklaşım örneği sergilenmiş olur.

Eh bizde bize söylenenlerin, anlamadığımız şeylerin makul sebeplerini sorguluyoruz.
  • IP logged

T
  • *
#295: 08 Eylül 2017, 16:44:19
Nuri reisim sorusunuza çok üstün körü cevap vermiş oldum, inançlara girmemek için kusura bakmayın.
Şöyle toparlamak istiyorum hafif teğet geçer şekilde çünkü basit ve önemsiz gibi görünen sorumun kaynağı burada.

Genellikle, Poseidon yardım etsin, poseidon korusun gibi temennide bulunanlar, ağız alışkanlığı edinmiş olanlar dışında, ateist olarak kendilerini gören kişiler.

Bu çelişir çünkü ateist'in tanrıtanımaz tanımına aykırıdır. Allah yardım etsin, Allah korusun demez, ateisttir ama bir başka tanrı sayılan Poseidon'a emanet eder, onunla selametler.
Bu durumda ateist değildir. Paganlığı tercih etmiştir, ki saygı duyarım.
Bu durumda beni kendi inancına göre selametlemiş olur.

Ama bu durum, sürekli ağızlarda bir poseidon söylemine dönüp, poseidon'a ekmek, para, koruma, yardım dilemek vb konuşmalarda "denizcilerin geleneğidir" şekline büründüğünde işin yönü değişir.
Bundan rahatsız olabilecek insanların olması son derece doğaldır ve bu durumda ortak değerlerde buluşmak imkansız hale gelir.
Sonuçta bu genelin bir geleneği değil, bir başka inanca saygı sınırında bir söylem olacaktır.

• IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#296: 08 Eylül 2017, 16:48:02
Çok dağıtmamaya çalışarak bir kaç cümle ekleyeyim istedim bu mitoslar mevzuuna.

Öyküler sadeleştirildiğinde her daim bir olay ya da olaylar zinciri kalır geride. Mesela, Argonotlar'dan bir sahne alalım. Kör Kahin Pineus der ki; "Yakında Symplegades'a varacaksınız. O zalim kayalar bir çene gibi kapanıp, arasında ne varsa parçalar. Oraya vardığınızda bir kumru uçurun, eğer ki geçerse siz de geçebilirsiniz. Yok geri dönerse denemeyin bile."

Öykünün anlamı şudur kısaca, İstanbul Boğazını kuzeyli rüzgarda geçemezsiniz. Kumru rüzgara karşı en narin kuştur. Onun uçabileceği havada ancak Karadeniz'e çıkabilirsiniz.

Benim mitostan anladığım budur kısaca. Muhteşem bilgiler barındırır...

• IP logged

T
  • *
#297: 08 Eylül 2017, 16:50:52
Çok dağıtmamaya çalışarak bir kaç cümle ekleyeyim istedim bu mitoslar mevzuuna.

Öyküler sadeleştirildiğinde her daim bir olay ya da olaylar zinciri kalır geride. Mesela, Argonotlar'dan bir sahne alalım. Kör Kahin Pineus der ki; "Yakında Symplegades'a varacaksınız. O zalim kayalar bir çene gibi kapanıp, arasında ne varsa parçalar. Oraya vardığınızda bir kumru uçurun, eğer ki geçerse siz de geçebilirsiniz. Yok geri dönerse denemeyin bile."

Öykünün anlamı şudur kısaca, İstanbul Boğazını kuzeyli rüzgarda geçemezsiniz. Kumru rüzgara karşı en narin kuştur. Onun uçabileceği havada ancak Karadeniz'e çıkabilirsiniz.

Benim mitostan anladığım budur kısaca. Muhteşem bilgiler barındırır...

Aradığımız makul sebep  :D
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#298: 08 Eylül 2017, 16:52:37
Kısa bir yorum da Poseidon'un kendine yer bulduğu Panteon'un ortalama Hellen açısından anlamı adına;
Hellen için Tanrı kavramı son derece faydacı ve pragmatiktir. En kestirme açıklama, sorumluluğu üzerinden atmak isteğidir. Tam da artık İthaka'ya varacakken Odyseus Poseidon puştluk yapar. Yapacak bir şey yoktur. Odyseus üzerine düşeni yapmış ama Poseidon ya da veletlerinden Notos izin vermemiştir.

Yaşamlarının hemen her alanında Tanrı kavramı topu armak içindir desem abartır mıyım bilmiyorum :)

• IP logged

n

nuri_kongur

#299: 08 Eylül 2017, 17:02:20
...
Ama bu durum, sürekli ağızlarda bir poseidon söylemine dönüp, poseidon'a ekmek, para, koruma, yardım dilemek vb konuşmalarda "denizcilerin geleneğidir" şekline büründüğünde işin yönü değişir.
Bundan rahatsız olabilecek insanların olması son derece doğaldır ve bu durumda ortak değerlerde buluşmak imkansız hale gelir.
Sonuçta bu genelin bir geleneği değil, bir başka inanca saygı sınırında bir söylem olacaktır.
Tan Kaan reis, "genelin geleneği, ile İnancın geleneği"  tesbitleri cuk oturdu. Kucaklayıcı tavır inancın geleneğini genelin geleneği gibi dayatmamak olacaktır. Bize yakışan tavır da bu olacaktır diye düşünüyorum.

• IP logged

Yukarı git