Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Açık Denizde Kendi Kendimize Meteroloji Tahmini Yapabilme (İzobarlar/Mizobarlar)

• *
bu gece kimse uyumuyor galiba..  ;)

Suat reis hariç sanırım :)
  • IP logged

B

Burak Doneray

bu gece kimse uyumuyor galiba..  ;)

Gece seyrindeyiz vardiya bitmedi.
  • IP logged

• *
Burak Reis,
İçimden bir ses Marmaris'e yarışa geliyorsun diyor.
Yanılıyor muyum?
  • IP logged
Saygı, Sevgi ve Selametle. Netsel Marina - Marmaris Dimple Y/Y

B

Burak Doneray

Selam Kaan reis Leo Malezyada yarın geliyor bu yarışı kaçırdık malesef.Bir dahakine görüşmek üzere.
  • IP logged

• *
Üzüldüm,
Yarın sizleri görürüm umudundydım.Bir ara Göceğe geleceğim bilgine.Bana özelden telefon numaranı yollarsan sevinirim.
  • IP logged
Saygı, Sevgi ve Selametle. Netsel Marina - Marmaris Dimple Y/Y

B

Burak Doneray

Gönderdim Görüşmek üzere.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Suat reis, seyir boyunca da dile getirdiğim üzere meteorolojinin mantığını hala çözemedim. Bu konuda size peşinen güveniyorum. Anlık tahminleri okudum. İlginçtir ancak anladım da :) . Tek sorum termometre ve barometrelerdeki değişim hangi zaman aralıklarında oluyor? Yani başka bir şekilde sorarsam ne kadar zamanda bir göstergelere bakacağız ve hatta kayıt tutacak mıyız?
Kayıt bence saat başı olarak tutulup gözlenmesi yeterli. Bunun dışında havada depresiv bir etki oluştuğunda zaten istemesek de tedirgin olmaya başladığımızdan gayri ihtiyari olarak barometre ve termometreyi kontrol ediyoruz.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Suat reisim
O kadar güzel ve basit bir dille anlattın ki anlamamak imkansızdı. Bu kadar karmaşık görünen konu bu kadar güzel anlatılır tekrardan teşekkürler

Rica ederim Serkan reisim. O anlattıklarım işin temeliydi az birazcık detay burada yapacağız ama sinoptik haritalar öncesi az biraz da Barometre/Termometre ilişkisiyle Doğa olaylarına bir bakmaya çalışacağız. İşin bu kısmında Ahmet Kabaalioğlu reis ve/veya tecrübesi, bilgisi olan tüm reislerden katkı bekliyorum. Bu konulardaki bilgilerim sadece yaşanmışlıklarımdan elde ettiğim tecrübelerdir zira.

Abi buradayız öğrenci moduna geçtik. :)

Daha değil buralarda senin katkıların çok önemli. Mesela havalar Lodos'dan başladı gidişat ne olur?
Veya
seksende saklan
doksanda toplan
yüzde yüz... Ne alemde?
Daha çok bunlardan sende...

Tamam Abi o zaman bende sınıfın en çok konuşan öğrencisi olayım. Tabi ki kendimce bildiklerimi bende paylaşmaya gayret ederim. Bu güzel deneyimlenmiş bilgilerini bizlerle paylaştığın için peşinen teşekkür ederim.
Şimdiden katkıların için çok teşekkürler dostum.

• IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn

• *
Suat reisim
O kadar güzel ve basit bir dille anlattın ki anlamamak imkansızdı. Bu kadar karmaşık görünen konu bu kadar güzel anlatılır tekrardan teşekkürler

Rica ederim Serkan reisim. O anlattıklarım işin temeliydi az birazcık detay burada yapacağız ama sinoptik haritalar öncesi az biraz da Barometre/Termometre ilişkisiyle Doğa olaylarına bir bakmaya çalışacağız. İşin bu kısmında Ahmet Kabaalioğlu reis ve/veya tecrübesi, bilgisi olan tüm reislerden katkı bekliyorum. Bu konulardaki bilgilerim sadece yaşanmışlıklarımdan elde ettiğim tecrübelerdir zira.

Abi buradayız öğrenci moduna geçtik. :)

Daha değil buralarda senin katkıların çok önemli. Mesela havalar Lodos'dan başladı gidişat ne olur?
Veya
seksende saklan
doksanda toplan
yüzde yüz... Ne alemde?
Daha çok bunlardan sende...
Bende anladigim ladariyla katkida bulunayim.Mesala kisin hava lodostan başladi  buna metoroloji dilinde AZOR denir.biz afrika atagi deriz.kişin bu atak akdenizden baslar ayni zamanda bu atak yüksek basinctir.sicak havayi kuzeye ponpalamaya calisir işte orada izobarlar ve basinc dizilimleri devreye girer.asagidan yukselen AZOR kitaya dalmaya calisir eyer AZOR gucluyse birmiktar yukari enlemlere cikar ama nereye kadar.izobarlarin ve alcak basincin sık olduklari yer kadar cikar yani güclü bir AB önüne set olur fazla yukariya cikamaz.Tabi bu azor yukari enlemlere cikarken saginda ve solundaki AB ler batiya veya doguya soguk hava ponpalar.biraz karmasik oldu.şöyle bir benzetme yapabiliriz balonun icine yumrugumuzu sokmamizda sagina ve soluna taşma olur iste o yumruk azor sicak hava saginda ve solunda kalan yerler soguk havaya maruz kalir.
  • IP logged

• *
Sinoptik resimle örnek.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
Akın reisim gayet güzel bir anlatım. Teşekkürler.
Haftasonu eğitimim olduğundan haftabaşı sinoptik haritalara en başından gireceğim. O zaman bilgisi olmayanlar bu anlatımınızı daha iyi kavrayacaklardır.

• IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
Akın reis ,

Çok güzel anlatmışsiniz çok teşekkür.

• IP logged

Yukarı git