Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: 2018 Hava Durumu ve Tahminlerimiz

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Ynt: 2018 Hava Durumu ve Tahminlerimiz
#315: 01 Ekim 2018, 09:46:57
Doğan Hocam çok doğru bilgiler paylaşmış. Sadece profesyonellerin hava durumu yorumlarında kararsız kalmalarına katılmıyorum, bence onların ki çuvallama ve kariyer korkusu.  Bizler amatörce tahminler yapıyoruz, hobilerimiz doğrultusunda , ilgilendiğimiz hava olaylarını takip ediyoruz. Ama profesyoneller bu işten para kazanıyorlar. Onların bu havayı resmen modellemeleri gerekirdi. Çünkü işleri güçleri bu , ellerinde veri var her türlü imkan var. İstatistik var, kasırga nerede oluşur nasıl oluşur , daha önce oluşmuş mu gibi bilgiler var.
Burada paylaşmadık ama biz zello da ve bir whatsapp grubunda bu havanın gelişimini konuştuk, yazıştık. Bülent Büyükdağ, Deniz Akaltan ve Burak Doneray  tam da bu şeklini söylediler ve neredeyse dedikleri gibi gelişti.
Böke heyecan yaptı kayığına gitmek istedi, bende gayri ihtiyari gitme oralara bu hava vurmaz dedim. Şimdi gelirse yazacak Ahmet de bildi falan diye, önceden söyleyeyim, neredeyse hava durumuna bile bakmadım, içimden öyle geldi.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#316: 01 Ekim 2018, 09:48:17
Ben bu hava olayını takip ederken, Poseidon’un Türkiye sahilleri için verdiği hava tahmini tutturduğunu gördüm.
Bu Yunan’lı olan Poseidon’un, Ege’deki kara ve deniz girinti çıkıntılarını öngörüyor olmasından kaynaklanabilir mi? Yoksa tesadüf ya da bir kabul tercihi sonucu mu?

Yok Abi tesadüf değildir, herkes aynı şeyi söyledi, başından beri istikrarlı bir şekilde bu halini vermiş, İsramar içinde aynı şeyi söylediler.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
  • Viya böyle!
#317: 01 Ekim 2018, 10:14:57
Ben bu hava olayını takip ederken, Poseidon’un Türkiye sahilleri için verdiği hava tahmini tutturduğunu gördüm.
Bu Yunan’lı olan Poseidon’un, Ege’deki kara ve deniz girinti çıkıntılarını öngörüyor olmasından kaynaklanabilir mi? Yoksa tesadüf ya da bir kabul tercihi sonucu mu?

Yok Abi tesadüf değildir, herkes aynı şeyi söyledi, başından beri istikrarlı bir şekilde bu halini vermiş, İsramar içinde aynı şeyi söylediler.

Poseidon ve Isramar üniversitelerin web siteleri ve kendi ölçümlerini yapıp tahminlerini yayınlıyorlar. Bunun dışında bir çok web sitesi veya tahmin kanalı ki buna MGM de dahil, bir kaç kaynaktan aldığı bilgileri bize iletiyor. Predictwind sitesi de öyle ve hatta 4 farklı bilgi kaynağını bir arada veriyor ve siz benzerlikleri karşılaştırabiliyorsunuz.

Gerçeğe en yakın tahminler üniversite web sitelerinden geldi fakat en kötü tahminleri yapan windyty oldu. Devlet birimleri ve medya bile bu kanalı takip ediyordu.

Herkese geçmiş olsun. Teğet (!) geçti.
  • IP logged
Yolu denizden geçen herkesle, elbet bir gün, bir yerde buluşuruz!

• *
  • Bilen bilir
#318: 01 Ekim 2018, 10:38:44
Hepimize geçmiş olsun. :)

Yelkenler hariç teknenin güvertesinde ne varsa hepsini söktüm.

Bu hafta sonu da tekrar takmaya gideceğim.Ama artık tekneme daha bir iştahlı gidiyorum. :D

Sevgili komşum Atilla kapitan tekrar yanıma bağlandı. :)xx :)xx :)xx
  • IP logged
DeDe

• *
#319: 01 Ekim 2018, 11:04:07

Doğan hocam,bu coğrafi koşullar(Mora yarımadası,çok sayıda ada )sistemi muhakkak sönümlendirir mi.?
Egede bu tür fırtınalar tarihte olmuş.Bazen adalar şiddetin artmasına etki eder mi?

Bildiğim birşey değil Mustafa Reisim ancak 3 gün önceki modellerde etki etmediği öngörüldüğü oldu, burada arz etmeye çalıştığım bu az buz bir ihtimal değildi ve haklı olarak dile getirildi, riskli birşey olduğu için uyarı yapıldı. Tabiatı gereği deterministik olamayacak bir fenomen bu. Çoğu insan bunun hala iki bilardo topunun çarpışması gibi sonrası kolay tahmin edilebilecek birşey olduğunu düşünüyor, sadece bu hususta birşeyler karalamak istedim.

Ben bu yoruma katılıyorum Mehmet Reisim, mesela GFS'nin yaptığı gibi 10 km lik bir grid ile değil de kendi coğrafyanızı 1-2 kmlik bir grid ile modelliyorsanız çok daha hassas ve doğru iş yapıyorsunuz demektir. Yunanistan, Ege, Anadolu kolay coğrafyalar değiller. Muhtemelen global modellerin çözünürlüğü burada çok işe yaramıyor. İşin özünde aynı denklemler aynı metodlar ile çözülüyor ancak beslendiği veri ağı daha zengin ve daha yakın noktalarda yüksek çözünürlük ile hesaplanıyor. Görüyoruz ki bu bile sonuçları nasıl değiştirebiliyor. Ülkemizin de bu konuda Poseidon gibi güvenilir ve isim yapmış bir kuruma ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Doğan Hocam çok doğru bilgiler paylaşmış. Sadece profesyonellerin hava durumu yorumlarında kararsız kalmalarına katılmıyorum, bence onların ki çuvallama ve kariyer korkusu.  Bizler amatörce tahminler yapıyoruz, hobilerimiz doğrultusunda , ilgilendiğimiz hava olaylarını takip ediyoruz. Ama profesyoneller bu işten para kazanıyorlar. Onların bu havayı resmen modellemeleri gerekirdi. Çünkü işleri güçleri bu , ellerinde veri var her türlü imkan var. İstatistik var, kasırga nerede oluşur nasıl oluşur , daha önce oluşmuş mu gibi bilgiler var.
Burada paylaşmadık ama biz zello da ve bir whatsapp grubunda bu havanın gelişimini konuştuk, yazıştık. Bülent Büyükdağ, Deniz Akaltan ve Burak Doneray  tam da bu şeklini söylediler ve neredeyse dedikleri gibi gelişti.
Böke heyecan yaptı kayığına gitmek istedi, bende gayri ihtiyari gitme oralara bu hava vurmaz dedim. Şimdi gelirse yazacak Ahmet de bildi falan diye, önceden söyleyeyim, neredeyse hava durumuna bile bakmadım, içimden öyle geldi.

Ahmet Reisim, 3 gün önce windynin ekranında simülasyonu yürüttüğümüzde o korkunç alçak basınç merkezinin İzmir'e gelip patladığını ürpererek gördük hepimiz. Burada yorum yapmak için profesyonele ihtiyaç yoktu, model o şartlarda o çıktıyı veriyordu. Bunların her birinden ders çıkarıyor bu konuda çalışan insanlar elbette ki.

Öte yandan burada ve diğer mecralarda yazılanları da takip ettim, dediğiniz gibi sizin ve tecrübeli reislerin çok isabetli tahminlerini de okudum. Yüzyılların getirdiği ampirik bilgi derken bunu kastediyorum, kesinlikle yabana atılacak birşey değil bu ama 20 yıl öncesinin 3 günlük tahmin hassasiyetine şimdi 5 günlükte ulaşabiliyoruz. Bu sayı daha da gelişecek, hiçbir zaman %100 olmayacak muhtemelen ama ben şahsen bu artan birikimin çoktan insan sezgisinin önüne geçtiği kanaatindeyim.

En kritik olan pazar akşamına daha 36 saat kala bile global modeller çözülmeyi ve kuzeye kaymayı öngörmüşlerdi, işin rengi az çok belli olmuştu. 24 saat sonrası için şaşılacak bir hassasiyet var hava raporlarında.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2018, 11:05:54 Gönderen: Doğan Erbahar »
"...parce que je suis heureux en mer et peut-être pour sauver mon ame..." - Bernard Moitessier

• *
  • Bilen bilir
#320: 01 Ekim 2018, 11:20:45
Ben direkt olarak teknemin üzerindeki hava durumunu verdiği için forecast.uoa.gr  yi kullanıyorum.

http://forecast.uoa.gr/gmap/index.php?lat=38.194035&lon=26.782178

Damlayı teknemin üzerine sabitledim,bilgisayarı tıklayınca direkt olarak Far Out'un oradaki hava durumunu 5 günlük grafik olarak verdiği için aklımda daha kolay kalıyor. ;)

Ama bazı durumlarda 5 günlük tahmin değil 3 günlük tahmin yapmaya geçiyor ve o zamanlarda hava çok değişken oluyor.

Poseidon ile aynı verileri kullanıyorlar diye düşünüyorum.Sonuçta ege üzerindeki yüzer rasat istasyonlarının verilerini kullanıyorlar.

Doğan hocam çok güzel açıkladı,bilgi çanağı aynı ama aşçılar farklı ocaklarda(similasyonlarla) farklı baharat(kaynakları artırarak) kullanarak daha güzel(doğru) lezzetlere (sonuçlara) ulaşabiliyor. ;)

• IP logged
DeDe

• *
  • Donatan Temsilcileri
#321: 01 Ekim 2018, 12:25:13
Son yaşanan hadisede bence özellikle Windy sınıfta kaldı ve insanları yanılttı Poseidon ve Isramar tahminlerini tutturdu .
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#322: 01 Ekim 2018, 14:02:04
Son yaşanan hadisede bence özellikle Windy sınıfta kaldı ve insanları yanılttı Poseidon ve Isramar tahminlerini tutturdu .

Bu cümleden yola çıkarak Doğan reis'e sormak istiyorum. Bu meteoroloji sitelerinin modellemeleri mi farklı?

Modellemeler nasıl yapılıyor, eğer farklıysa birbirlerine üstünlükleri sonuçları açısından mı değerlendirilir?
  • IP logged

• *
#323: 01 Ekim 2018, 14:36:23

Bu cümleden yola çıkarak Doğan reis'e sormak istiyorum. Bu meteoroloji sitelerinin modellemeleri mi farklı?

Modellemeler nasıl yapılıyor, eğer farklıysa birbirlerine üstünlükleri sonuçları açısından mı değerlendirilir?

Eyüp Reisim, detaylarını bildiğim bir konu değil maalesef. Ana model olarak tüm dünyayı kapsayan ECMWF, GFS, ICON, CMC, NAVGEM gibi sistemler var. Yerel istasyonlar bunlardan veri alıyor mu yoksa tamamen kendi ölçüm istasyonları üzerine mi kuruyor bilmiyorum. Sitelerinde detaylı bilgi olabilir.

Bazı uygulamalar birkaçına ayını anda bakmaya ve karşılaştırmaya izin veriyorlar. Birinin diğerine açık bir üstünlüğü olsa muhtemelen zayıf olan hemen terk edilirdi. Amatör olarak ilgilenen (ve benden çok daha fazla bilen) bir arkadaşım 800 mmHg seviyesinde (yani atmosferde yaklaşık 1-2 km irtifada) olan biteni takip etmenin çok daha sağlıklı sonuçlar vereceğini söylüyordu. GFS böyle katman katman da bakmaya olanak sağlıyor. Bu konuda benim takip ettiğim eli yüzü düzgün bir amatör topluluk şu sitede: https://havadelisi.com/
Onlar da 800 mmHg seviyesinin önemini vurguluyorlar ara sıra büyük değişimler babında...

DÜZELTME: Rakamı yanlış hatırlamışım, 800 mmHg deniz seviyesindeki basınçtan fazla... kusura bakmayın, 1-2 km yukarıdaki durumdan bahsediliyor ama, 0,8 atm olabilir.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2018, 14:42:31 Gönderen: Doğan Erbahar »
"...parce que je suis heureux en mer et peut-être pour sauver mon ame..." - Bernard Moitessier

• *
#324: 01 Ekim 2018, 15:18:41
Ben bu tahmin yanılmasında, Windy vb siteleri de pek suçlayamıyorum.
Ortada Girit gibi enlemesine kocaman bir gerçek var.
Girit’in doğusundan geçseydi, bizler için beklenen senaryo gerçekleşecekti.
Batısından geçince, biz sıyırdık, Yunanistan kıyıları vuruldu.
Mesele öncelikle neresinden geçeceğini öngörmekti.
Bazıları daha başarılı oldu bu konuda.
  • IP logged
SARIYAZ  Turgut / Marmaris

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#325: 01 Ekim 2018, 16:33:10
DÜZELTME: Rakamı yanlış hatırlamışım, 800 mmHg deniz seviyesindeki basınçtan fazla... kusura bakmayın, 1-2 km yukarıdaki durumdan bahsediliyor ama, 0,8 atm olabilir.
hPa (hectopascal) deniliyor, rakam küçüldükçe atmosferin üst katmanlarını işaret ediyor.
(1 Atmosfer=1.01325 bar =1013.25 milibar (mb) =101326 Pascal=1013.25 hectopascal(hPa) =29.92 in.Hg=760mm Hg=14.7 Lb/inch)

İşin hepten karışık olmasının sebebi de bu katmanlar.

Esas olay bizim durduğumuz yer katmanında geçmiyor, her katman birbiri ile ilişki içinde, muazzam bir sistem. Bizim en süper bilgisayarlarımız bile halen tam olarak modelleyemiyor bu kaosu..

Buradan ülkemiz için katman katman güncel haritaları görülebilir;
https://mgm.gov.tr/sondurum/guncel-haritalar.aspx

Burada da meteoroloji konusunda temel bilgiler gayet derli toplu verilmiş;
https://www.mgm.gov.tr/genel/sss.aspx?s=atmosfer
  • IP logged
><(((º>

• *
#326: 01 Ekim 2018, 17:07:51
Yaşa Özgür Kaptanım, 800 hPa üzerinden çok konuşuluyor tahminciler arasında
  • IP logged

• *
#327: 01 Ekim 2018, 19:31:07
Evet daha kesin değil mgm yayınlamadı ve uyarıda yok. Sanırım1-2 gün daha bekleyecekler.İtalya ve Yunanistan alarmda.Şu anki hızı 120-140 km.Bize gelir mi? Bizde etkisi ne olur? Modeller ve simülasyonlara göre yorum yapacak olursak eğer güneyli gelirse 80-100 km hızla Antalya, Kaş, Muğla bölgelerini etkiler. Hortum hadisesi oluşup hem yağmur,dolu ve firtina yapar.Eğer kuzeyli gelirse etkisini nispeten kaybeder sıradan bir yagiş ve rüzgar olur, belki de hiç etki etmeyebilir.iste tam burada şu anki verilerin karmaşık ve sistemi nereye vereceğini kestirememesinin sebebi kuzeylimi güneylimi geleceği.Kuzeyli gelirse bize gelmeden karaya toslayıp gücünü kaybedecek.Eğer güneyli gelirse önünde boş koridor var, deniz üstünden hiç bir engele takılmadan dediğimiz bölgeleri etkileyebilir. Tabi ki bunlar bizim amatör yorumlarımız, abartıya kaçmadan olasılıkları veya olabilecekleri ve de olmayacakları yorumlamak.
Bır cok model ve animasyonlar değişik senaryo üretti ve bizlerde buna göre yorumlar yaptık.Netice itibariyle firtina yön değiştirdi dedik aslinda yön değiştirmedi, gideceği yer ve istikamet belliydi ve firtinalar kasırgalar sistemler yön değiştirmez ;) bu insanoğlunun uydurmasidir ;) modeller ve  veriler üzerinden  olayı çözemedikleri icin yön değiştirdi demek en basit yorum. Buda biz insanoğlunun eksik tarafı.nacizane fikrim.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2018, 21:10:51 Gönderen: Ahmet Kabaalioğlu »

e

ersinboke@icrs.com.tr

#328: 01 Ekim 2018, 21:27:25
Bugün Face de çok ilginç bir yorum okudum. Bu tür fırtınaların denizin üstünde oluştuğunu, deniz sıcaklığının en az 26 derece olması gerektiğini ,sistemin bu sıcaklık ile beslendiğini, deniz suyunun 26 derece altında kaldığı durumlarda böle bir fırtına oluşamayacağını yazıyordu. Dünyadaki en önemli tropik fırtına bölgesinden böyle geçiliyormuş. Havaya bakarak değil, deniz suyu sıcaklıklarını ölçerek..

İlginç geldi..
  • IP logged

• *
    • Classicboats Turkiye
#329: 01 Ekim 2018, 21:51:39
  • IP logged
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

Yukarı git