Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Modern Hayat, Deniz, Amatör Denizcilik.

T
  • *
Ynt: Modern Hayat, Deniz, Amatör Denizcilik.
#315: 08 Eylül 2017, 20:19:54
Peki.

''E yine etme'' kısmını kastediyorum. Diğer kısımlar ikinizin arasında , karışmam.   ???
Kaan başka düşünceleri "küçük görüyorsun" derse " e yine etme" derim. Hiç tarzım değildir o.

Benim hatam özür dilerim. Eksik yazmışım. Fikirlerimi/düşüncelerimi ( Bu konu içerisinde ki) Bana hissettirdiği bu.  :(
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#316: 08 Eylül 2017, 20:24:13
Nuri reisim, eldeki örnekle, usturmaçayla kurgulamaya çalışalım önerini. Şöyle bir formülize etmeye çalışalım;
Temel önermemiz
Usturmaçaları toplamak bir denizcilik geleneğidir. Yani çıktımız bu. Analiz edip bileşenlerine inmeye çalışalım.
1. Güvenlik açısından. O takılır, bu takılır çapariz verir. Doğru mu, sanırım genel olarak doğru.
2. Maddi açıdan. Düşer gider mi, gidebilir. Ki gidiyor. Benim de 4 sene önce bir tane ekmişliğim var Lodosta.
3. Estetik açıdan özellikle her biri farklı tipte, farklı yükseklikte usturmaçalar kuğu gibi süzülen teknemizde sırıtabilir mi? Evet, kesinlikle.

Olası handikaplarını irdelersek;
1. Saklayacak yer sorunu.
2. Bir angaryayla daha uğraşma durumu.
3. Nasıl olur bilmiyorum ama acil ihtiyaç duyulduğunda el altında olmaması olabilir belki.

Aklıma gelenlerden yola çıkarak kabaca bir analizle usturmaçalarn seyirde toplanmasının bir gelenekten ziyade zorunluluk olduğunu söylemek daha kolay olacaktır.

Aslında bizim reklamcılıkta her daim yaptığımız klasik ürün analizi gibi bir şey bu. Neden kafamız takılan her kavrama uygulamayalım ki?

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
  • IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

n

nuri_kongur

#317: 08 Eylül 2017, 20:42:14
Seyir güvenliğine ek, kaybedilen usturmaça, seyir boyunca seyir güvenliği için bir risk de oluşturabilir: ihtiyaç anında yetersiz sayıda usturmaça gibi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
#318: 08 Eylül 2017, 20:46:47
Nuri reisim, eldeki örnekle, usturmaçayla kurgulamaya çalışalım önerini. Şöyle bir formülize etmeye çalışalım;
Temel önermemiz
Usturmaçaları toplamak bir denizcilik geleneğidir. Yani çıktımız bu. Analiz edip bileşenlerine inmeye çalışalım.
1. Güvenlik açısından. O takılır, bu takılır çapariz verir. Doğru mu, sanırım genel olarak doğru.
2. Maddi açıdan. Düşer gider mi, gidebilir. Ki gidiyor. Benim de 4 sene önce bir tane ekmişliğim var Lodosta.
3. Estetik açıdan özellikle her biri farklı tipte, farklı yükseklikte usturmaçalar kuğu gibi süzülen teknemizde sırıtabilir mi? Evet, kesinlikle.

Olası handikaplarını irdelersek;
1. Saklayacak yer sorunu.
2. Bir angaryayla daha uğraşma durumu.
3. Nasıl olur bilmiyorum ama acil ihtiyaç duyulduğunda el altında olmaması olabilir belki.

Aklıma gelenlerden yola çıkarak kabaca bir analizle usturmaçalarn seyirde toplanmasının bir gelenekten ziyade zorunluluk olduğunu söylemek daha kolay olacaktır.

Aslında bizim reklamcılıkta her daim yaptığımız klasik ürün analizi gibi bir şey bu. Neden kafamız takılan her kavrama uygulamayalım ki?

Yengeç yormuş seni anladığım Tiryaki reis.Teknedeki işleri angarya görmeye başlamışsın.  : :-\

Sana şu İrma Kasırgasının vurduklarından hesaplı ,kemiği sağlam laylon bir katamaran alalım, yakışır.   
Kaş yarı açık cezaevinden de kurtulup ,  biraz Karayipler havası alır ve tatil yapmış olursun hem . :)
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#319: 08 Eylül 2017, 21:19:29

Yengeç yormuş seni anladığım Tiryaki reis. Teknedeki işleri angarya görmeye başlamışsın.  : :-\

Sana şu İrma Kasırgasının vurduklarından hesaplı ,kemiği sağlam laylon bir katamaran alalım, yakışır.   
Kaş yarı açık cezaevinden de kurtulup ,  biraz Karayipler havası alır ve tatil yapmış olursun hem . :)

Yengeç değil ama Kaş yordu valla :) Yakında kurtulacağım gibi bu tımarhaneden. Ama angarya görülmesi mevzuu genellemeydi. Ben zaten toplamıyorum  8)
  • IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

S

Servet

#320: 08 Eylül 2017, 22:20:57
İyi de zaten Odin'den, Poseidon'dan, İsa'dan ya da Hızır'dan yardım istemek arasında bir fark yok ki. Geçmişin daha zorlu, bugünün nispeten daha kolay koşullarında denizde varolmaya çalışan insanoğlu işler kötüye gittiğinde inancına göre seçecektir yardım isteyeceği gücü. Yani adına Poseidon ya da genel anlamda Tanrı demekte hiçbir sorun yok kanaatimce de.

Midillinin,sigri köyünde çektim bu fotografı..tur'a katılanlar ordaki tabiat müzesini gezerken,bende köyü gezmeye çıktım..
Ufak bir kilise gördüm,mimarisi hoşuma gitti..Yaklaşıp fotograflamak isterken ön duvarında mermer üstüne çıpalı haçı gördüm.Sanırım denizcilere ait bir kilise :)..Birde bazı sahillerde ufak içine 2-3 kişinin girebilecegi dua odası tarzında yapılar gördüm..Rehberin anlatımına göre denizde fırtınaya yakalanan denizcilerin kıyıya sag,salim varırsam deyip ''adak'' tarzı yaptırdıkları bir şeymiş...Bizde de sanırım yerleşik adetler vardır,'dillendirilmeyen'..Tek tanrılı dinler,kadim doga dinleri ile o cografyada yaşayan insanlar tarafından harmanlanmıştır bana göre..
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#321: 08 Eylül 2017, 23:21:01
Tamamen yanlış anlamışsin alınganlık göstermişsin Kaan Reis. O ancak kendi düşüncelerine yeterince guvenmeyenlerin ve hepsinden önemlisi birşeyler öğrenmek istemeyenlerin işidir.

Modere etme kısmında bkz. Bir soru sormuşum hepi topu; usturmaça konusunu bi yere bağlasak demişim; sahane bir şekilde bağlamış Tiryaki. 7 sayfa sonra.

Boke iki tanım vermiş. Bu nedir demişim. Yanitlamis oradan yürüyelim demişim. Bur güzel yürümüş yurumus....Kaan ve özellikle Nuri Reis ıyi yerlere getirmiş.

Eğer doğru soruyu sorma işini modere etmek diyorsaniz o sizin bileceğiniz iş. Ama konuyu açarken de soru sormuştum. Yanıt da vermemiş konu size emanet demiştim.

Sormak yol açmaktır.

Eğer çok merak ediyorsaniz konu benim dusundugum yerde değil. Ama bir dusunsel zorunluluk olarak oraya gidiyor. Düşünsel zorunluluk ise müdahaleye gerek yok. Muhtemel benim cikarimimla da uyuşmayacak vardigi yer.

Yine iki gün yokum. 167 mil yolum var. Cepten okumaya ve soru sormaya devam edecegim.
Sevgiler.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

B

Burak Doneray

#322: 09 Eylül 2017, 02:21:03
Keyifli seyirler Bülent reis Alanya Mersin arası hiç bilmediğim yerler uygun olursanız video veya resim çekermisiniz.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#323: 09 Eylül 2017, 02:29:37
Mümkün olabildiğince çeker paylaşırız.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
#324: 09 Eylül 2017, 09:20:27
Bu arada marematiğin beşeri ilim sayıldığını bilmiyordum. Ancak bir önemli not. Matematik insan icadıdır. Bizim doğayı tanımlayabilmemiz için kurguladığımız bir modeldir.
  • IP logged

• *
#325: 09 Eylül 2017, 10:02:21
Şimdi o zaman hazır Bülent seyirde iken  :) bir başka gelenekten bahsedelim. Çok daha yakından.

İş yaşamında çok kullanılan kurumsallaşmak aslında gelenekleştirmek anlamına gelmiyor mu ?

Gelenek , görenek, örf adet, kültür, ne derseniz deyiniz , tüm bunların esas amacı bir bilgi dahilinde gelişmiş bir yapının , bir düzenin gelişimine yöneliktir.

Kurulan ve geliştirilmiş olan bir düzeni kurumsllaştırmanın en önemli ve yegane yolu gelenekselleştirmekten geçer.

Örnek , bir dernek kurdunuz. Başarılı da oldunuz . En önemli kaygı sizden sonra da bu derneğin hem doğru şekilde gelişmesi , hem de fonksiyonunu kybetmemesi ihtiyacıdır.

İşte , gelenek, görenek, örf ve adetler daha bu kapsamda ne varsa bu amaca hizmet ederler.

Bir dernekte seçim yamayı gelenekselleştirirseniz, yeni gelen başkan ya ben artık seçim yapmıyorum diyemez. Kanunlar değişir ama bu yapıyı değiştirmek çok zordur. Anayasası olmayan İngiltere bence iyi bir örnek diye düşünüyorum.

Hemen kendi içimizden bir örnek veremk gerekşrse alın size bu forum. Neden kuruldu? neden yaşıyor?

Çünkü bir ihtiyaca cevap veriyor. Benim arada bir bahsettiğim yeni bir forum kültürü oluşturmalıyız dememdeki nedenlerden de biri bu zaten.

Bunu bu konu başlığına uygun hale getirisek, yeni bir forum geleneği oluşturmamız gerekiyor ki , ilk başta bu foruma katılan yaklaşık 150 üyenin öngörüleri yeni kişilerin karılımı ile felişsin.

Defalarca yazdım ama bir daha yazayım " Yazarken incitme , incittiysen telafi et, edemiyorsan ayrıl '   . Bu en başta belirlenmiş olan kuralı artık bir kural değil de bir gelenek, bir kültür haline getirebilirsek, içselleştirebilirsek bu yapının uzun süreler bu felsefe ile işerlemesini temin etmiş oluruz.

Bu geleneği geliştirmek neden önemli? Ben biliyorum ki, varolan forum kültürü nedeni ile çok önemli seyirler yapmış, ancak yazmayan , yazdığında yersiz ve gereksiz eleştiriler yazmaktan korkan üyeler var. Çünkü bunlar yaşandı önceden.

İşte , yukarıdaki kuralı ne kadar bir kültür haline gerirebilirsek, bilginin daha çok paylaşılmasına imkan vermiş olacağız.

Şu konu başlığında yapılan tartışmaların , üslup ve seviyesine bakıldığında insan ister istemez ' işte budur ' diyor. Oysa ne kadar hassas ve pekala kırıcı olmaya açık bir konu tartışıyoruz.

Gelelim denizde çoğalalım mı , çoğalmayalım mı konusuna. Tabi ki çoğalalım. Hemde en görmemişimiz bile katılsın aramıza.

Deniz iyi bir öğretmen bana göre. Bir süre sonra bu az gelişmişliğin oluşturduğu kaostan en çok rahatsız olacakar da yine bu kaosu yaratanlar olacak çünkü.

Bir hafta önce kendi attığı karpuz kabuğu yüzünden , herkesin karpuz kabuğu attığını görünce , ve çoluk çocuk yüzemeyince karpuz kabuğu atmamak gerektiği anlaşılmış olacak.

Hem bu durum karasal hayata da etki eder diye düşünüyorum.

Alın siE başka bir örnek.. Birçok üstelik tanıdığımız dostların çoğu içtikleri sigaranın izmaritini denize atıyor.

Gıcık oluyorum.. Söylüyorum da zaten..

Ben şöyle bir kural koydum kendime. Karada çöp olarak düşünüp attığım her şeyi deniz de de teknenin çöpüne atıyorum. Kendi kendime koyduğum bir kural. Gelenekselleşir mi acaba.. ?

• IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#326: 09 Eylül 2017, 10:40:22
Kasırga ile ilgili iletiler yeni konu başlığına taşındı, biraz geç oldu kusura bakmayınız, umarım yazışma akışını bozmamışımdır. Selametle.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
  • Donatan Temsilcileri
#327: 10 Eylül 2017, 20:39:14
BEYREBUCAK ne demektir MUZKENT ne demektir?

Ya da şöyle sorayım, hazır demir atmışken artık;
BEYREBUCAK'ın komşu köyünün adı MUZKENT ise, bu hangi anlama gelir?
Bkz; Gazipaşa'ya 3 km mesafedeki 2 köy.

• IP logged
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2017, 20:47:15 Gönderen: Bülent Büyükdağ »

n

nuri_kongur

#328: 10 Eylül 2017, 21:41:37
Beyrebucak eski yerleşim kesin. Muzkent yeni bir yer değilse sakinleri modernist kişilerdir

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
#329: 10 Eylül 2017, 22:38:55
Bu ne ya.. Gece bilmecesi mi?  :)
  • IP logged

Yukarı git