Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Vallahi değmez billahi değmez..

• *
Ynt: Vallahi değmez billahi değmez..
#60: 16 Ocak 2018, 17:27:57

Hele ki boğazımda biraz kaşıntı, yanma gibi şeyler hissediyorsam sabah kalkınca bir shot votkayı bolca karabiber ile atınca, şifa niyetine, çok iyi geliyor  ;D

Türkmenistan’da 2 yıl yaşadım. Doktorların çoğu Rus kalanı ise Türkmendi ancak onlar da aynı eğitim sisteminde yetişmişlerdi. Ateşim çıktığında doktora gitmiştim ve reçeteye karabiberli votka yazmıştı. Reçeteyi hala saklarım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
#61: 16 Ocak 2018, 17:28:23
Ersin Reis'im iznin olursa bir sorum var. Vallahi başka soru veya kendi fikrimi empoze etmeye çalışmam olmayacak  :)

Soru:
Yeni bir tekne aldın (almam deme, bu senaryoda yeni tekne alıyorsun). İçinde de yaklaşık 200lt kapasiteli güzel ve pırıl pırıl bir buzdolabı var. İçindeki buzlukta buz bile yapabiliyorsun. Bu durumda Ersin Böke;

A. "Vallahi değmez billahi değmez" der ve buzdolabı bölmesini sadece buzluk olarak kullanır, teknede başka bir şey almak için; kullanmayacağı (hadi marka da Danfoss, Waeco vs vs olsun) buzdolabı motorunu, evaporatörünü vs başka bir denizciye satar.

B. Aslında "Vallahi değmez billahi değmez" der ama "hadi dursun şurada, bira tatsız olabilir ama soğuk soğuk da acayip gidiyor sıcakta, neyse arada şalterini sadece bira için açarım" diye ekler.

C. "Yahu; "Vallahi değmez billahi değmez" dedik ama değer mi ki acaba?" der.

D. "Vallahi değmez billahi değmez" dedim ama "sor bakalım neden dedim" der. :)
(Ama Şener Şen edasıyla. Bilmeyenler için 2:08 dakika ve saniyede: https://www.youtube.com/watch?v=azndqr2cq-s&t=115s

Başka seçenek bulmak yok ama..  ;)
:) :)
  • IP logged
“Merhaba denizci, sen de senden sonrakilere anlat…”

• *
#62: 16 Ocak 2018, 17:49:41
Ersin kusura bakma ama, senin yazılarını okuyanlar da, "koylarda, restaurantlarda yemek yiyemeyen, gün batımına doğru 110 TL'lik monosepaj Boğazkere şarabı içemeyen, yanına yine pahalı Cohiba purosunu kibritle yakıp tüttüremeyen tekne mekne almasın" anlayacak. hangisinin insanları denizden tekneden daha fazla soğuttuğunu bir düşünmek gerek.
Kimi insanlar minimalist yaşamayı, 5 yıldızlı oteli satın alacak parası varken, çadırda uyku tulumunda yatmayı, çalı dibine hacet gidermeyi tercih eder, kimisi de tüm imkanlarını zorlayarak konformist yaşamı.
Bu seçimlerde genellikle para değil duygu ve düşünceler etkili olur.
Aslında sıkıntı şurada... Ortaya bir görüş sunuyorsun, sonra bunu ölümüne savunuyorsun... (burada Bülent'in "kendi doğrularını evrensel doğru olarak görüyorsun" sözüne hak vermemek elde değil). En sonunda "herkesin kendi tercihi" diyorsun.
Hani derler ya, "en son söyleyeceğini en başta söylüyor" diye, sende bu yam tersi. En baştan söylemen gerekeni en son söylüyorsun. Bütün tepkiler bu yüzden.
Alıntı yaptığım mesajın ve o son cümle bende senin gibi düşünmeyen, senin gibi yaşamayanlara tepeden baktığın, küçümsediğin duygusunu yarattı.
Sır bu nedenle, o mesaja cevap dahi yazmadan forumdan ayrılmayı düşündüm ama kapıyı bulamadım. Ciddiyim.
Arzu eden bana kapıyı gösterebilir. Alınmam, gücenmem.
  • IP logged

T
  • *
#63: 16 Ocak 2018, 17:50:48

Hele ki boğazımda biraz kaşıntı, yanma gibi şeyler hissediyorsam sabah kalkınca bir shot votkayı bolca karabiber ile atınca, şifa niyetine, çok iyi geliyor  ;D

Türkmenistan’da 2 yıl yaşadım. Doktorların çoğu Rus kalanı ise Türkmendi ancak onlar da aynı eğitim sisteminde yetişmişlerdi. Ateşim çıktığında doktora gitmiştim ve reçeteye karabiberli votka yazmıştı. Reçeteyi hala saklarım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Aklın yolu bir  :D
  • IP logged

• *
#64: 16 Ocak 2018, 18:20:25
Ersin kusura bakma ama, senin yazılarını okuyanlar da, "koylarda, restaurantlarda yemek yiyemeyen, gün batımına doğru 110 TL'lik monosepaj Boğazkere şarabı içemeyen, yanına yine pahalı Cohiba purosunu kibritle yakıp tüttüremeyen tekne mekne almasın" anlayacak. hangisinin insanları denizden tekneden daha fazla soğuttuğunu bir düşünmek gerek.
Kimi insanlar minimalist yaşamayı, 5 yıldızlı oteli satın alacak parası varken, çadırda uyku tulumunda yatmayı, çalı dibine hacet gidermeyi tercih eder, kimisi de tüm imkanlarını zorlayarak konformist yaşamı.
Bu seçimlerde genellikle para değil duygu ve düşünceler etkili olur.
Aslında sıkıntı şurada... Ortaya bir görüş sunuyorsun, sonra bunu ölümüne savunuyorsun... (burada Bülent'in "kendi doğrularını evrensel doğru olarak görüyorsun" sözüne hak vermemek elde değil). En sonunda "herkesin kendi tercihi" diyorsun.
Hani derler ya, "en son söyleyeceğini en başta söylüyor" diye, sende bu yam tersi. En baştan söylemen gerekeni en son söylüyorsun. Bütün tepkiler bu yüzden.
Alıntı yaptığım mesajın ve o son cümle bende senin gibi düşünmeyen, senin gibi yaşamayanlara tepeden baktığın, küçümsediğin duygusunu yarattı.
Sır bu nedenle, o mesaja cevap dahi yazmadan forumdan ayrılmayı düşündüm ama kapıyı bulamadım. Ciddiyim.
Arzu eden bana kapıyı gösterebilir. Alınmam, gücenmem.

Madem hem tersten gidiyorum , yine tersten gidelim yazının sonundan .. Diyelim haklısın.. Niye gidiyorsun ? Burada kimse kimseye kapıyı göstermiyor üstelik.. Kimsenin haddine değil üstelik.. Tam tersine artık otomatikleşen bir kural var. İncitme, incittiysen telafi et, edemiyorsan git.. kural bu..

Bu kurala istinaden elbette ki kimseye tepeden bakmak gibi bir durum söz konusu olamaz. Ben öyle yazmadığımı düşünüyorum ancak sen öyle anlayıp alındıysan bu her şeyden daha önemli. O yüzden meramımı anlatamadığım ve seni üzdüğüm için özür dilerim.. Gidersen daha üzülürüm.

Zafer abinin sunumundaki sistemlerin tamamını kurduğunda çok ciddi bir yekün tutuyor.. Soğuk bira herkesin fovori içkisi hem deniz tutmayı da önlüyor ya.. ! bu kadar para verip, 7 ya da 9 TL tutan birşeyi soğuk tutmak bana tuhaf geliyor..

Bahsettiğim Kohiba 50 TL. İki günde anca bitiyor.. 3 günde içtiğim bile oldu. Pöfür pöfür içilen sigara masrafı ila aynı yani..

110 TL lik şarap, Migroslarda var , gerçekten ödüllü , çok iyi bir şarap.. en sıradan 70 lik rakı 118 TL. Hepimiz içiyoruz..

Şimdi ben nasıl oluyor da insanlara tepeden bakıyor gibi oldum ki.?  sadece özendirerek anlatmak istedim. Serdar Çırak , teknesinde şezlonguna kurulmuş, buz gibi bira içiyor, çakmak varken kibrit kullanmam diyor O' nunki  tepeden bakmak olmuyor da benim ki mi oluyor. ? Ben Serdar reisin (namı diğer korsan reis.. :)  bunu kendi yazsın isterse.. ) yazdıklarının tepeden bakmak olduğunu düşünmüyorum üstelik. Ama senin kriterlerinde bakınca öyle olmuyor mu..?

Kişilere kızıp, fikirlerine tepki göstermek .. sorun bu.. Sen bana kızdığından ben ne desem sana batıyor.. İşte sıyrılmamız gereken , yeni bir forum kültürü diye bahsettiğmiz konu tam da bu.. Kişileri boşver.. Fikirlere bak..

Kıbrıs gezisinde yaşananları tüm açıklığı ile tartışıyoruz.. Hiç kavga çıkmıyor.. Neden ? eylemleri tartışıyoruz.. Fikirleri.. yapılanları.. hataları.. Diyelim Öcal abi bir hata yaptı.. Ne yani Öcal abinin  onlarca yıllık tecrübesini es mi geçeceğiz.? yok öyle şey. Belki ben bir konuda saçmaladım bir sürü insan bırak karşı çıkmayı ' ti ' ye alıyorlar görmüyormusun. ?

Güzellik burada .. fikirlere saygı.. yanlış ta olsa üstelik.. Can hoca ki gitmesine neden olan konudur, Özgür 'e lehim konusunda bilmediğini ve bildiği konularda yazı yazmasını önermişti. Mesleğin profesyonellerini ilgilendiren öyle detay bir konu idi ki..

Yanlış görüşlere de ihtiyaç var. Ki birileri çıksın , daha tecrübeli ve bilgili olanlar düzeltsinler.. Ama bunu kırmadan üzmeden yapsınlar.. Budur.. En iyi örnek Suat kaptanın yazdıkları.. Sanırım bu gezide hepimiz Suat kaptanı keşfettik.. Kuruluş yazımız bu konuda çok açık.. Yazdıklarımız kişisel görüşlerimiz. Doğru olmayabilir ve referans alınamazlar.. Açık net.. Tecrübeleri paylaşıyoruz . Yanlış doğru.. Doğru ya da daha doğru belkide..

Ben saçmalıyacağım sen düzelteceksin , sen yanlış yazacaksın ben farklı görüş bildireceğim.. Kırmadan, üzmeden .. saygı çerçevesinde..

Bu bağlamda kural açık.. incitme.. incittiysen telafi et , edemiyorsan git..

Ben yazdığım yazıda kimseyi küçük görmek amacında değildim. Ancak madem ki sen böyle hissettin. Bu benim amalarımdan gerelçelerimden çok daha önemli . O yüzden  Özür dilerim.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#65: 16 Ocak 2018, 18:33:58
Bence çok güzel ve yerinde bir özet Ersin. Eline sağlık.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

S

Serdar Çırak

#66: 16 Ocak 2018, 18:47:33
Bir purocuya,yani bana puro içmeyi,yakmayı öğretmek...zor biraz..:)

En önce bu işi biliyorsan,puro yakılırken,sigara gibi çekilmez..çekersen yaktığın kibritin tüm ecza kokusunu ve kimyasınıda çekersin..çünkü puro sigaradan daha az yoğundur..

O yüzden puro çakmakları özeldir..Ronson gibi..konuyu Cengo iyi bilir..

Çakmağın bol ve güçlü harı ön kısmı korlaştırır..yakma işi bitince çekersin..gerçek müdavimler puroyu ağzında değil elindeyken yakar..

Çünkü o ağırlıktaki bir nesne dudaklarının ve dişlerinin arasındayken ve kibritle uğraşırken ağızın kenarlarında sular oluşabilir..:)

Tekne gibi havadar bir yerdeyken ve bilmem kaçıncı kibritle uğraşılırken,böyle bir çakmakla,keyfime ben çoktan başlamış olurum..
  • IP logged

• *
#67: 16 Ocak 2018, 18:49:42
Erol reis.. :)
  • IP logged

• *
#68: 16 Ocak 2018, 19:13:19
Anlatamamışım :-[
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#69: 16 Ocak 2018, 19:39:09

Iyi olmuş anlatamadığınız. :)
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

S

Serdar Çırak

#70: 16 Ocak 2018, 20:54:32
Bu işte bir teflonluk var ama anlayamadım bir türlü..
  • IP logged

S

Serdar Çırak

#71: 16 Ocak 2018, 21:13:34
 Ben Serdar reisin (namı diğer korsan reis.. :)  bunu kendi yazsın isterse.. )

Ersin böyle birşey yazmış.. neyi kendim yazıcam..anlıyamadım?
  • IP logged

• *
#72: 16 Ocak 2018, 21:18:07

Lütfen desem, çkış gösterir misin?
  • IP logged

• *
#73: 16 Ocak 2018, 21:54:17
 Erol kaptanım, Ersin sorun varsa diye, yazısında iki kere özür dilemiş. Çıkışa gerek yok. Çıkma.
  • IP logged

• *
#74: 16 Ocak 2018, 22:01:09

Lütfen desem, çkış gösterir misin?

Burada çıkış gösterecek birisi yok. Girmek kolay çıkmak zor. :)
  • IP logged

Yukarı git