Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Yengeç karada...

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
Ynt: Yengeç karada...
#615: 14 Mart 2021, 17:41:44
Valla aynı şeyi düşündüm bende :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
  • Selamlar
#616: 14 Mart 2021, 17:57:39
Ciddi dedim, boya atınca görüntü kalitesi çok fazla değişmeyecek. Süper iş yaptın kardeşim. Keyifle gezmek nasip olsun

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#617: 14 Mart 2021, 18:28:03
Ciddi dedim, boya atınca görüntü kalitesi çok fazla değişmeyecek. Süper iş yaptın kardeşim. Keyifle gezmek nasip olsun

Dur bakalım. İstediğim renk uyumunu da yakalayabilirsem nefis olacak. Bu sezon tadını çıkartabileceğim gibi bakalım... :)
  • IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#618: 22 Mart 2021, 00:46:49
İnsanın dayanma gücünü sınayan bir tempoda son kat astar işi de bitti. Bu boya işlerine bayağı bir elim alıştı. Gerçi tabancanın ayarını tutturana kadar bayağı bir cebelleştim ama sorun bende değil, tabancadaymış. Dün akşam saatlerinde astar işini bitirip eve dar attık kendimizi. Derken o gün geldi çattı. Sabah tekrar marinanın yolunu tutup başladık söküm işine. Bir yılı aşkın bir zamandır tepemizde yer alan çadır sonunda kalktı ve Yengeç tekrar gün yüzü gördü. Yarın öğleye kadar çevredeki sayısız malzeme toplanacak ve öğleden sonra boya ve toplanma işleri için yeni  yerine taşınacak Yengeç...

Çadırın sökümü düşündüğümden acısız oldu. İrili ufaklı bir çok sakarlık yaptıysam da tekneye hiç bir zarar vermedik çok şükür. Gerçi seken keserin darbesiyle burnum sanırım dördüncü kez kırıldı -ya da çatladı- ama neyse ki alışık olduğum bir durum. Ha bir de esneyip, geri gelen bir ağaç da şakağımda patladı, hala başım ağrıyor ama dedim ya, çok şükür tekneye bir zarar vermedik :) :) :)

• IP logged

• *
#619: 22 Mart 2021, 10:21:39
Geçmiş olsun Hakan'cım.Burundaki izi epey taşıyacaksın.Keseri nasıl hırsla vurduysan?
  • IP logged
BABA TUNCA /YEŞİLKÖY

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#620: 22 Mart 2021, 10:27:24
Adamın endazesi kaymış, şükür tekneye zarar vermedik diyor! :D

Ne mazoşist aşkmış bu be.. :)

öZgür (mobil)

• IP logged
><(((º>

• *
#621: 22 Mart 2021, 14:17:28
O kadar uğraştıktan sonra zarar gelseydi, ben olsam ben de kendimi keserdim hani  :D

Ama var ya, Yengeç yeniden doğuyor resmen... Şıkır şıkır olmuş şimdiden...
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#622: 22 Mart 2021, 16:36:15
Geçmiş olsun Hakan'cım.Burundaki izi epey taşıyacaksın.Keseri nasıl hırsla vurduysan?

Abicim, 5 metre kadar yüksekte, bir 5*10 cm oduna bir elle koala gibi yapışmış, diğer elle keserle kanırtarak çıtaları açmaya çalışıyordum. Kanırtırken kurtulan keser direkt burnuma oturdu :) İşin doğrusu burnum inanmayacaksın ama "hokka" gibi dediklerindendi. Ama kıra kıra şakülü kaydı iyice :) İz miz komaz bana, taşırız onu da:)

Adamın endazesi kaymış, şükür tekneye zarar vermedik diyor! :D

Ne mazoşist aşkmış bu be.. :)

öZgür (mobil)

Demiştim ya sado-mazo bir ilişki bu diye... :)

O kadar uğraştıktan sonra zarar gelseydi, ben olsam ben de kendimi keserdim hani  :D

Ama var ya, Yengeç yeniden doğuyor resmen... Şıkır şıkır olmuş şimdiden...

Baktıkça keyfim yerine gelmeye başladı valla :)
  • IP logged

• *
  • Bilen bilir
#623: 22 Mart 2021, 17:17:35
   Hakan'cığım geçmiş olsun. İnsan yoruldukça ve şunu da bitireyim demeye başladıkça kaza yapma başlıyor.
Yazı bütünlüğünü bozmamak için geçen gördüğüm rüyayı yazmamıştım. Ne zaman yazını okusam inan o gece rüyamda akşap tekne kabusu görüyorum. Han korku filmi izlersin de rüyalarına girer ya aynen öyle oluyor.

Öncekinde kocaman ahşap bir tekne yaptırmışım ve pasaportta karakolun önünde denizle buluşuyor. Tekne kıçtan kara ve direk için yer belirlenecek ama tekne yukarıdan bakınca hilal şeklinde ve direk teknenin nerede ise yanına konulacak ben mosmorum ve ağlamak üzere iken yanımda Cem Gür bana teselli oluyor ''üzülme sana falanca yelken donanımı yaparız olur'' diyor. Yemedim ama yapacak bir şey yok yapan usta çok pişkin bu iş bu kadar olur abi diyor. Kabusdan uyandığımda bir daha Hakan'ı okumayacağım dedim.

Dün yine daldırdım ve okumuş bulundum. Bu kez çift direkli bir gulet yine denize indirmişiz ve direkleri taktık tamam bu sefer derken CüCü ''oğlum bunun bumba ıskotalarını takılacağı kızağı nereye koyacaksın ''sorusu ile kabus başladı. Sabaha karşı güverte altında postalara bağlantı için aparat tasarlamıştım ve Cücü gülerek fena değil''derken uyandım. ;D
  • IP logged
« Son Düzenleme: 22 Mart 2021, 17:20:44 Gönderen: O.Utku Uçkan »
DeDe

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#624: 22 Mart 2021, 17:21:49
Yorucu bir günün sonunda güldürdün beni Utku dede. Varol. :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#625: 29 Mart 2021, 02:06:52
Basit gibi görünen ama insanı delirten işlere örnek: Çadırın tahtalarının ayıklanması. Tüm çiviler sökülüyor, boy ve kalınlıklarına göre tasnif ediliyor ve bir kaç gün sonra tekrar kurulmak üzere taşınıyor.

• IP logged

• *
    • Classicboats Turkiye
#626: 30 Mart 2021, 00:08:58
   Hakan'cığım geçmiş olsun. İnsan yoruldukça ve şunu da bitireyim demeye başladıkça kaza yapma başlıyor.
Yazı bütünlüğünü bozmamak için geçen gördüğüm rüyayı yazmamıştım. Ne zaman yazını okusam inan o gece rüyamda akşap tekne kabusu görüyorum. Han korku filmi izlersin de rüyalarına girer ya aynen öyle oluyor.

Öncekinde kocaman ahşap bir tekne yaptırmışım ve pasaportta karakolun önünde denizle buluşuyor. Tekne kıçtan kara ve direk için yer belirlenecek ama tekne yukarıdan bakınca hilal şeklinde ve direk teknenin nerede ise yanına konulacak ben mosmorum ve ağlamak üzere iken yanımda Cem Gür bana teselli oluyor ''üzülme sana falanca yelken donanımı yaparız olur'' diyor. Yemedim ama yapacak bir şey yok yapan usta çok pişkin bu iş bu kadar olur abi diyor. Kabusdan uyandığımda bir daha Hakan'ı okumayacağım dedim.

Dün yine daldırdım ve okumuş bulundum. Bu kez çift direkli bir gulet yine denize indirmişiz ve direkleri taktık tamam bu sefer derken CüCü ''oğlum bunun bumba ıskotalarını takılacağı kızağı nereye koyacaksın ''sorusu ile kabus başladı. Sabaha karşı güverte altında postalara bağlantı için aparat tasarlamıştım ve Cücü gülerek fena değil''derken uyandım. ;D

Koparttın beni  ;D ;D ;D
  • IP logged
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#627: 10 Nisan 2021, 20:31:16
Artık zamanı geldi dedik, giriştik su hattını çizmeye. Referans noktalarım baş ve kıçta net, vasatta da eski fotoğraflardan bakıp, ölçüp-biçip işaretledim tüm noktaları. Sonra giriştik Nükhetle bir ucundan. Kıçtan başa zırt diye, ip gibi geldik. Fakat sonrası fiyasko oldu. Eski fotoğraflara bakarak, sökerek, yeniden yapıştırarak derken bir saat kadar uğraştık sanırım. Hatta bir ara, biraz ileride kendi teknesine macun çeken bir adam da katıldı bulunduğu yerden, "çok yüksek, olmadı, ı ıhh" falan gibi yönlendirmeye. Nihayetinde olduğu kadar dedim, bıraktım. Akşam tekneyi taşıyan arkadaş aradı, "Abi senin kayığın yanındaydık, su hattını çizmişsin ama baş taraf olmamış. İstersen bizde lazer var, onunla halledelim." dedi. İçten içe ağrıma gitmedi dersem yalan olur. O kadar mı kötü ulan dedim kendi kendime. Lazerle hiç yapmadım bu işi ama getir bakalım dedim. Sabah geri gittiğimizde daha uzaktan "Oha!" dedim. Baş tarafa öyle bir eğim vermişim ki benim diyen adam zor verir o eğimi, ama gel gör, konuyla alakası yok. Öğlen bir tekne sahibi arkadaş daha geldi, "Şu senin su hattını bir düzeltelim, gözümüz takılıp duruyor." dedi. Teşekkür ettim kibarca ama bir yandan da "Bu kadar mı kazmayım lan ben!" diye geçmiyor içimden desem yalan olur :)

Neyse, iki günü yine macun yoklaması ile geçirdikten sonra dün akşamüstü arkadaşlar lazerleriyle geldi. Havanın kararmaya başlamasıyla verdik lazeri ki, derin bir oh çektim. Kırk dakika içerisinde önce işaretleyip, sonra çektik bantını. Belki de ilk yapıldığı günden bu yana en düzgün su hattını çizdik...

Bugün dümen yelpazesiyle uğraştık yine. Son bir kaç günün favori işi kendisi. Bir ara benim bir müşteri teknesine gitmem gerekti. Nükhet astar vurmaya devam etti. Pervane sökmeye gitmiştim. Daha elimi atmadan telefon çaldı. Arayan Nükhet. "Müsait misin?" dedi, "Evet." dedim. "Teknemize araba çarptı, gelsen iyi olur." demez mi... "O ne demek yahu, kapat geliyorum hemen." dedim. Yaklaşık bir dakika sonra gittiğimde çarpan aracı götürüyorlardı. 50 metre kadar ileride bir sokak var. O sokağın köşesindeki Mercedes marka aracın her nasılsa freni boşalmış, ki bence el frenini unutmuş, başlamış başıboş ilerlemeye. "Koş, yakala, hassittir, gidiyor" gibi çığlıklara anlam vermeksizin, arkası dönük astar vuran Nükhet ancak çarpma sesiyle yerinden fırlamış, tekne üzerine devrilecek diye. Yine şanslı günümüzdeymişiz ki araç iki payanda arasına girmeyip, payandalardan birine direkt bindirmiş. Kendi tamponu falan bayağı bir hasar görmüş ama bizim payandayı sadece 3 santimetre kadar oynatabilmiş. Şaka gibi ama, direğimize takılan paraşütçüden sonra bu sefer de araba çarptı kayığımıza :) :) :)

• IP logged

B

Burak Doneray

#628: 10 Nisan 2021, 20:43:30
Olaya bak . Hasar olsa sigorta ödermiydi acaba araba çarpma klozu . .Nükhet’e  ve Yengeç hanıma geçmiş olsun. Resimde bir trafo gözüküyor Hakancım kloza onuda ekle bence.
  • IP logged

• *
  • Selamlar
#629: 10 Nisan 2021, 20:47:51
Hakan, bizim lisede bir arkadaşımız vardı. Hocalar ne zaman defterlerini açsa sözlüye o garibanı çağırırlardı. Kendisine Süper Şanssız adını takmıştık. Sen vallahi ona rahmet okuttun yahu

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

Yukarı git