Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Galvanik korozyon nedir, ne değildir

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
Ynt: Galvanik korozyon nedir, ne değildir
#75: 11 Şubat 2018, 17:27:50
Ha, diyebilirsiniz ki, mecbur muyum kardeşim yazmaya, mecbur muyum milletle uğraşmaya. Elbette değilsiniz. Bu iş gönüllülük işi.
İşte bu gönüllü işlerde gönüller çabuk kırılıyor, moraller hızlı bozuluyor, şevk hemen kaçıveriyor.
Sonra ara ki bulasın Erol abiyi, Can hocayı..

Elbette bir konuda yazmak için diploma istensin demiyorum ama insanların değerli zamanlarını kuyuya atılan taşları çıkartmak için harcamasını da doğru bulmuyorum.

O kadar kolay ve çok her çeşit taş atılan kuyudan temiz su bulmak zor oluyor, belki haberimiz olmadan birileri zehirleniyor.

Kusura bakmayın, korozyonun çok dışına çıktık.. :(

öZgür (tapatalk)

• IP logged
><(((º>

• *
    • instagram
#76: 11 Şubat 2018, 17:48:15
Bu konu hakkında kaç yüz ileti okudum hatırlamıyorum.. kendi kendime lan tamam anladın derken başa sarıyorum. Üzerine bir de beni konudan uzaklaştıran tartışmalar, gönül koymalar..
Öcal abi toprak hattını iptal etsem n'olur dediğinde - Öcal abi yanlış anlamasın - "yok artık" dedim. Çok bildiğimden mi hayır ama az buçuk bildiğimden. Doğru soru mu ? Evet doğru soru. Benim gibi aptallar için olayı çözmeye fayda eden soru? Şükür ki, muhakeme kabiliyetimiz var. N'olur bunu hor görmeyin. Siz yazın, yorumlayın, ben saçmalayım, "aptallıklarımı", cehaletimi ortaya dökeyim üstatlar yazsın söylesin sonra bırakın muhakeme edeyim.Arayayım, sorayım..N'olur mahrum etmeyin..
Saygılarımla,

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
Akdenizli, Balıkçı

T
  • *
#77: 11 Şubat 2018, 17:48:47
Özgür'cüm müsaadenle senden örnek vereyim.

Hepimiz biliyoruz ki, hiç üşenmeden hem teknik konularda bilgiyi ziyadesiyle paylaşır, hem çok basit ve anlaşılır, zaman zaman esprili bir dille gerçekten mükemmel az, öz ve çok faydalı paylaşımlar yaparsın.
Üstelik soruların her birini, hiç atlamadan dikkat ve ciddiyetle cevaplarsın.

Eminim ki sen de bunu biliyorsun, bu tür paylaşımlar, o an dile getirilmese bile, çok fazla insan takdirle karşılıyor.
Basitçe 100 kişiye sorduk 99'u ayakta alkışladı durumu.
O bir kişi her zaman olacaktır. Ağzınızla kuş tutsanız bile olacaktır.
Konu teknik olduğu için maalesef bu durumla hep karşılaşacaksınız.

Moraliniz hemen bozulmasın, şevkiniz kaçmasın. Siz 99 kişinin varlığını düşünün.

• IP logged

• *
#78: 11 Şubat 2018, 18:12:40
Özgür'cüm müsaadenle senden örnek vereyim.

Hepimiz biliyoruz ki, hiç üşenmeden hem teknik konularda bilgiyi ziyadesiyle paylaşır, hem çok basit ve anlaşılır, zaman zaman esprili bir dille gerçekten mükemmel az, öz ve çok faydalı paylaşımlar yaparsın.
Üstelik soruların her birini, hiç atlamadan dikkat ve ciddiyetle cevaplarsın.

Eminim ki sen de bunu biliyorsun, bu tür paylaşımlar, o an dile getirilmese bile, çok fazla insan takdirle karşılıyor.
Basitçe 100 kişiye sorduk 99'u ayakta alkışladı durumu.
O bir kişi her zaman olacaktır. Ağzınızla kuş tutsanız bile olacaktır.
Konu teknik olduğu için maalesef bu durumla hep karşılaşacaksınız.

Moraliniz hemen bozulmasın, şevkiniz kaçmasın. Siz 99 kişinin varlığını düşünün.

Tamamen katılıyorum Kaan reiis e.
.
Bazen okuldaki öğretmen ve öğrencisi pozisyonunda ve bileni bulmuşken ,konuyu daha iyi anlayabilmek için , her çalışkan öğrenci gibi konu ile ilgili aklımıza takılan saf sorular sorabiliyoruz .
Biz zaten kabul ediyoruz Özgür , Erol ve Ercan reisler gibi bilmediğimizi . C:-)

Eğer işi şahsileştirmeden sadece konu ile ilgili sohbet edebiliyorsak , kızmamak gerektiğini düşünüyorum.

• IP logged
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2018, 18:15:09 Gönderen: Öcal Turan »

• *
#79: 11 Şubat 2018, 18:22:48
Bu konu hakkında kaç yüz ileti okudum hatırlamıyorum.. kendi kendime lan tamam anladın derken başa sarıyorum. Üzerine bir de beni konudan uzaklaştıran tartışmalar, gönül koymalar..
Öcal abi toprak hattını iptal etsem n'olur dediğinde - Öcal abi yanlış anlamasın - "yok artık" dedim. Çok bildiğimden mi hayır ama az buçuk bildiğimden. Doğru soru mu ? Evet doğru soru. Benim gibi aptallar için olayı çözmeye fayda eden soru? Şükür ki, muhakeme kabiliyetimiz var. N'olur bunu hor görmeyin. Siz yazın, yorumlayın, ben saçmalayım, "aptallıklarımı", cehaletimi ortaya dökeyim üstatlar yazsın söylesin sonra bırakın muhakeme edeyim.Arayayım, sorayım..N'olur mahrum etmeyin..
Saygılarımla,

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Amacımız o zaten Erman cım , bazan şeytanın avukatlığını yaparak konunun daha ilgi çekici hale gelmesini ve tam kavramamızı sağlamak.
Temelinde biraz bilgi kırıntım yok ise yazmam zaten. :)
  • IP logged

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#80: 11 Şubat 2018, 18:39:55
Ben biraz daha esneğimdir ama halen üslup hatam nedeni ile Can hocamın gidişine sebep olmamın pişmanlığını yaşarken Erol abimin mesajına çok üzüldüm. Onların hislerini iyi anlıyorum.

Bunu kapatıp korozyon konusuna dönelim mi?

Mesela korozyon konusunda kimin kafası neden karışık? Net olmayan nedir? Soruları dökelim ortaya, oradan ilerleriz belki.

öZgür (tapatalk)

• IP logged
><(((º>

• *
    • Yat Tekne Sörveyi, ekspertizi, ozmoz muayenesi
#81: 11 Şubat 2018, 18:52:23
Gönderildi.
  • IP logged

• *

• *
#83: 11 Şubat 2018, 20:02:21
Eh sorulara başlayalım o zaman..

Şİmdi tekne marinadaki elektrik hattına bağlı değil ise yine de galvanik korozyon durumu ortaya çıkar mı.. ?
  • IP logged

• *
#84: 11 Şubat 2018, 20:26:13
Galvanik korozyon, iki değişik metalin su altında pil yapmasıdır. Bu metaller birbiri ile elektriki olarak bağlı ise galvanik korozyon oluşur. Örneğin, pervane ile şaft ayrı metallerdir ve göbeklerinden birbirine bağlıdır, bu nedenle pil oluşur ve korozyon ortaya çıkar.

Teknenizin su altı metallerinden biri kıyı elektriğinin topraklamasına bağlı ise, yakındaki tekneler de elektrik alıyorsa aynı toprak hattını kullanırlar, böylece su altında iki ayrı metal topraklama kablosu ile birbiriner elektriki olarak bağlanır ve metallerden bir galvanik korozyona uğrar.

Açıklamadan da anlaşılabileceği gibi galvanik korozyonun oluşabilmesi için illaki sahile elektrik bağlantısı yapmak gerekmez.   
  • IP logged

• *
#85: 11 Şubat 2018, 20:29:47
Şaft , paslanmaz çelik, Pervane alaşım sanırım.. Bu durumda hangisi aşınacak..? örneğin ben şafta bağlı kelepçe tutya bağladım.. Şimdi bu yolla pervanemi korumuş mu oldum. ?. Yoksa pervane üzerine takılan modelleri mi tercih etmeliydik?
  • IP logged

• *
  • YAZDIKLARIMA O KADAR ÖNEM VERMEYİN.İHTİYAR İŞTE !!
#86: 11 Şubat 2018, 20:34:16
Ersin sorun Şöyle olması lazımdı:iki bağımsız teknede kendi başlarına katodik koruma sağlandığı halde, bu iki tekne  sahil elektriği ile bir birlerine bağlandığında birinde bronz pervane diğerinde alüminyum  dan üretilmiş bir parça su içinde ise bu iki tekne arasında KATODİK KOROZYON başlar.
Biz sahil elektriğinden ayrılıp bu bağlantıyı kestiğimiz zaman iskelede yan yana duran bu iki teknede Bir birlerine göre katodik korozyon devam edermi?
  • IP logged

• *
#87: 11 Şubat 2018, 20:37:15
kendi bilgime göre cevap yazayım:DEVAM ETMEZ. Çünkü katodik korozyon olabilmesi için suyun içinde pil oluşturan bu metal çiftinin bir birine temas etmesi gerekir.(toprak hattı kablosu bu işi de yapıyor)
  • IP logged

• *
#88: 11 Şubat 2018, 20:39:43
Şaft , paslanmaz çelik, Pervane alaşım sanırım.. Bu durumda hangisi aşınacak..? örneğin ben şafta bağlı kelepçe tutya bağladım.. Şimdi bu yolla pervanemi korumuş mu oldum. ?. Yoksa pervane üzerine takılan modelleri mi tercih etmeliydik?
Ersin konu iki teknenin bir birini etkilemesi iken sen kardeş konuya geçip tekne üstünde galvanik korozyonu önlemeyi soruyorsun
  • IP logged

• *
#89: 11 Şubat 2018, 21:01:45
Şaft pasif paslanmaz çelik ve pervane bronzdur. Bu durumda pervane eriyecektir. Pervane ile şaftın bağlı olduğu yeri yan i göbeği kablo olarak kabul etmeliyiz. Deniz suyu ise pilin içindeki kimyasallara eşdeğerdir.

Magnesium
Mg alloy AZ-31B
Mg alloy HK-31A
Zinc (hot-dip, die cast, or plated)
Beryllium (hot pressed)
Al 7072 clad on 7075
Al 2014-T3
Al 1160-H14
Al 7079-T6
Cadmium (plated)
Uranium
Al 218 (die cast)
Al 5052-0
Al 5052-H12
Al 5456-0, H353
Al 5052-H32
Al 1100-0
Al 3003-H25
Al 6061-T6
Al A360 (die cast)
Al 7075-T6
Al 6061-0
Indium
Al 2014-0
Al 2024-T4
Al 5052-H16
Tin (plated)
Stainless steel 430 (active)
Lead
Steel 1010
Iron (cast)
Stainless steel 410 (active)
Copper (plated, cast, or wrought)
Nickel (plated)
Chromium (Plated)
Tantalum
AM350 (active)
Stainless steel 310 (active)
Stainless steel 301 (active)
Stainless steel 304 (active)
Stainless steel 430 (active)
Stainless steel 410 (active)
Stainless steel 17-7PH (active)
Tungsten
Niobium (columbium) 1% Zr
Brass, Yellow, 268
Uranium 8% Mo
Brass, Naval, 464
Yellow Brass
Muntz Metal 280
Brass (plated)
Nickel-silver (18% Ni)
Stainless steel 316L (active)
Bronze 220
Copper 110
Red Brass
Stainless steel 347 (active)
Molybdenum, Commercial pure
Copper-nickel 715
Admiralty brass
Stainless steel 202 (active)
Bronze, Phosphor 534 (B-1)
Monel 400
Stainless steel 201 (active)
Carpenter 20 (active)
Stainless steel 321 (active)
Stainless steel 316 (active)
Stainless steel 309 (active)
Stainless steel 17-7PH (passive)
Silicone Bronze 655
Stainless steel 304 (passive)
Stainless steel 301 (passive)
Stainless steel 321 (passive)
Stainless steel 201 (passive)
Stainless steel 286 (passive)
Stainless steel 316L (passive)
AM355 (active)
Stainless steel 202 (passive)
Carpenter 20 (passive)
AM355 (passive)
A286 (passive)
Titanium 5A1, 2.5 Sn
Titanium 13V, 11Cr, 3Al (annealed)
Titanium 6Al, 4V (solution treated and aged)
Titanium 6Al, 4V (anneal)
Titanium 8Mn
Titanium 13V, 11Cr 3Al (solution heat treated and aged)
Titanium 75A
AM350 (passive)
Silver
Gold
Graphite

galvanik serisidir. Yukarıdaki metaller altlarındaki metale göre daha fazla erir. Tutya ise pervane ve şafta göre en fazla etkilenecektir. Anodik dediğimiz üst sırada yer alır. Tutyanın pervaneye yakın olması tercih edilmelidir, böylece tutya ile paslanmaz çelik arasındaki voltaj farkı pervane ile paslanmaz çelik arasındaki voltaj farkından büyük olacağından tutya eriyecektir.  Tutyanın yakın olmasının sebebi deniz suyunun oluşturacağı iç direnci azaltacağından akımın tutya üzerinden akmasını sağlamaktır. 
  • IP logged

Yukarı git