Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: TEKNELERDE SİFON / SİFON NEDENİYLE BATAN TEKNELER

• *
Can hocam bilgi için teşekkürler. Benim teknede sintine küçük . İçine hem manuel hem otomatik sintine sistemi koyma şansım Yok. Ben de sizin en son eklediğiniz şekildeki manuel sintine kolunun devamında sintineye inen hortumun ucuna otomatik sintine pompasını bağladım . Yani pompaya enerji gitmiyorken manuel pompanın kolundan tahrik edip emişi sağlayabiliyorum . Check valfim de var bu arada.

Bu sistemde otomatik pompayı bozar mıyım?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
    • KUTUP YILDIZI
Tekneyi marinada terkederken ben tüm vanaları kapatıyorum
Bu iki şekilde işime yarıyor;
1-Aklım teknede kalmıyor. Gecenin bir vakti uykusuz kalmıyorum yani
2-Her terkedişte kapatmak her tekneye gidişte açmak alışkanlık haline gelince;
Vanalar devamlı açılıp kapandığı için her dem çalışır vaziyette kalıyor.

Uzun zaman kapanmayan bir vana denizin malum etkileri nedeniyle acil bir durumda kapanmaz,
zorlanırsa elinizde kalır.

Bu arada tekneyi terkederken nasıl vanaları kapatıyorsak tekneye gelir gelmez seyir yapmayacaksak bile açma alışkanlığını edinmek önemli.
Motor soğutma suyu vanası kapalı iken motoru çalıştırmak soruna neden olur bunu gözden kaçırmamak gerekir

Sonuç itibari ile tekneyi terk ederken iki şey açık olacak.
Sintine otomasyonu
Sintine çıkış boru sisteminde varsa vanası.
İlave olarak alargada iseniz gece otomatik yanacak demir feneri sistemi

Buzdolabını açık bırakmak, içeride  yanacak bir iki ışık,
Havalandırma fanları, keyfe keder konforol tedbirler.
Sonuçları ölümcül değil yani.

• IP logged
ВЛАДА / TEOS

O

Oktay Eryılmaz

Bu anlatılanlardan
Sintine çıkışında  zaten vana yok/olmamalı Çekvalf var
Kayğın kaderi valf ve Çek valflere bağlı
Çıkarken hepsini kapat Gelince aç....
Bu çekvalf bozulursa ....?
Bir ikincisini mi koysak acaba ?
Mümkün mü peki

• IP logged

• *
    • KUTUP YILDIZI
Can hocam bilgi için teşekkürler. Benim teknede sintine küçük . İçine hem manuel hem otomatik sintine sistemi koyma şansım Yok. Ben de sizin en son eklediğiniz şekildeki manuel sintine kolunun devamında sintineye inen hortumun ucuna otomatik sintine pompasını bağladım . Yani pompaya enerji gitmiyorken manuel pompanın kolundan tahrik edip emişi sağlayabiliyorum . Check valfim de var bu arada.

Bu durum çok sakıncalı Oğuzhan.

Şöyle ki elektrikli pompa debin manuel pompa diyaframını yenecek güçte değilse,
yandı gülüm keten helva.

Sintine çukurun ne kadar küçük olursa olsun araya 20 lik  bir hortum girebilmesi lazım.
  • IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
    • KUTUP YILDIZI
İki adet çek valf iki adet sorun getirir.
Bunun yerine uygun zamanlarda çek valfi denemek daha uygun olur.
Elimiz her dem üzerinde olacak bu sistemin yani.

Ayrıca ikinci çek valf yerine anti sifon var ve o da sifon oluşumuna engel oluyor.
Sizin tekneniz markalı, yeni nesil teknelerden.
Anti sifon muhakkak vardır.
Yoksa susma hakkımı kullanmak isterim izninizle

• IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
    • KUTUP YILDIZI
Oğuzhan sistemi şemada ki hale getir

• IP logged
ВЛАДА / TEOS

O

Oktay Eryılmaz

İki adet çek valf iki adet sorun getirir.
Bunun yerine uygun zamanlarda çek valfi denemek daha uygun olur.
Elimiz her dem üzerinde olacak bu sistemin yani.

Ayrıca ikinci çek valf yerine anti sifon var ve o da sifon oluşumuna engel oluyor.
Sizin tekneniz markalı, yeni nesil teknelerden.
Anti sifon muhakkak vardır.
Yoksa susma hakkımı kullanmak isterim izninizle

Hocam
Teşekkürler sabrınız için
soracağım anti sifon varmı diye
Manuel’e baktım bilgi yok.
 :) :)
Selamlar
  • IP logged

• *

yandı gülüm keten helva.

Sintine çukurun ne kadar küçük olursa olsun araya 20 lik  bir hortum girebilmesi lazım.
Çukura bir şekilde sığsa da 2. 20 lik hortumu kıça götüremiyorum. Fotoğraf çekip paylaşırım . Cevap için teşekkür ederim.

• IP logged

• *
    • KUTUP YILDIZI
Bir kuruma ya da birilerine sormanıza gerek yok.
Sintine pompanızın ve çıkış flanşının nerede olduğunu biliyorsunuzdur,
bilmiyorsanız ( özür dilerim bazı teknelerde bilmek için epey bir zahmet gerekir o yüzden yazıyorum)
Sintine pompa anahtarı otomatik konumda iken sintine pompa flatörünü harekete geçirecek kadar
sintineye temiz su dökün.

Hem sintine pompasını, hem sistemi test etmiş ayrıca hem de çıkış flanşının yerini tesbit etmiş olursunuz.

Anti sifon boynu çıkış flanşının olduğu noktanın biraz üzerinde  dolap bölmesinin içinde dir.

Aynı testi sintine anahtarı manuel konumdayken tekrarlayın.
Suyu döktükten sonra manuel anahtara basarak suyu attırın.

Anti sifonlar  aşağıda ki resimde görünen donamlar

• IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
    • KUTUP YILDIZI

yandı gülüm keten helva.

Çukura bir şekilde sığsa da 2. 20 lik hortumu kıça götüremiyorum. Fotoğraf çekip paylaşırım . Cevap için teşekkür ederim.

Oğuzhan elektrikli sintine pompasının hortumunu kıç havuzluğa kadar taşıman gerekmiyor.
Zaten doğru da değil. Mümkün olan en kısa yoldan borda da ki flanşa (yoksa yeni bir flanş gerekir ) götüreceksin.
Anti sifon aparatını ve araya çek valfi koyarak.

Sintine pompalarının rahat çalışabilmesi için çıkış hortumu,
mümkün ölçüde kısa yoldan olmalıdır.
Bazı durumlarda çek valf nedeniyle uzunca borunun içinde kalan
suyun basıncını yenemiyor küçük güçlü sintine pompaları.

Uzun çıkış hortumu kullanmak gerekirse çek valfi anti sifonun hemen altına koymak gerekir ki,
boruda su kalmasın.
Ancak bu durumda da  sintinede bir miktar su kalır.

• IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
Tesadüfün ( açılan konunun ) böylesi...Can Hoca kabusumu yazmış !

...
Ikincisi pompalardan çıkan hortumların çek valfleri var, hortumlar da su hattının yaklaşık 25 cm altından 1,45- 1,50 m kadar güverte altına kadar yükselip deve boynu yapıp, fileto çizgisi hizasındaki  deşarj vanalarına gidiyor.

Aali reisim. Anlayamadım... Sintine pompalarınızın hortumu su hattının 25 cm aşağısından başlıyor, sonra su hattının 150 cm yukarısına kadar yükselip yine su hattından mı denize çıkıyor?  Eğer öyleyse, vuran dalgalar sifon yapana dek hortum içinden 150 cm yüksekliği mi aşmışlar yani?
  • IP logged
We are like islands in the sea, separate on the surface but connected in the deep!

• *
Uyutmazsınız adamı.

Uyu sen uyu.
Rahat ol.
Bavaria’larda sintine çıkışı kıçta suyun 30 cm üstünde.
(En azından benimkinde)
  • IP logged
SARIYAZ  Turgut / Marmaris

• *
Tesadüfün ( açılan konunun ) böylesi...Can Hoca kabusumu yazmış !

...
Ikincisi pompalardan çıkan hortumların çek valfleri var, hortumlar da su hattının yaklaşık 25 cm altından 1,45- 1,50 m kadar güverte altına kadar yükselip deve boynu yapıp, fileto çizgisi hizasındaki  deşarj vanalarına gidiyor.

Aali reisim. Anlayamadım... Sintine pompalarınızın hortumu su hattının 25 cm aşağısından başlıyor, sonra su hattının 150 cm yukarısına kadar yükselip yine su hattından mı denize çıkıyor?  Eğer öyleyse, vuran dalgalar sifon yapana dek hortum içinden 150 cm yüksekliği mi aşmışlar yani?

Evet, güverte hizası su hattından 1.20 m yukarıda...Sıntine pompaları da su hattından 20-30 cm alttadır. Yani deniz benim kayığın içinde 1.5m yükselmemişse bile rahat 1.40 m tırmandı ve buna ( her yarım saatte bir pompalar çalışarak emişi basışa cevirmelerine rağmen ) 13- 14 saat boyunca devam etti. Pompalar basarak sifonu bozsalar dahi demek ki sifon yapma hadisesi bu sürede en az 20 kere tekrarlandı ?   :-[ ?0-?
  • IP logged

• *
Aali bey geçmiş olsun.
Sizin başınıza gelen olayda sintine çıkış sisteminizde ki vanalar size o an için yardımcı olmuş.
Ancak sintine çıkış sistemine vana konmamalı.

Evet : haklısınız. Aslen " gerçek " sintine pompalarımın çıkışlarında vana yok. Bunlar da 2 tane, biri manuel, diğeri otomatik şamandıralı ve yine deve boyunlu ve çek valfli ama, bunlarda da anti sifon aparatı yok. Demek ki derhal eklenecek...

Olayı çıkaran bu vanalı pompalar sadece motor bölmesi için düşünülen ilave 2 küçük pompaydı.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
Uyutmazsınız adamı.

Uyu sen uyu.
Rahat ol.
Bavaria’larda sintine çıkışı kıçta suyun 30 cm üstünde.
(En azından benimkinde)

Zaten başıma ne geliyorsa Aali ve Can abilerden.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

Yukarı git