Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Hayirli olsun - Türk Bayrağına geçiş

• *
  • Donatan Temsilcileri
Hukuk tekniği açısından hayır o anlama gelmez.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
Kusura bakmayın. Buradaki cevabınızı görmeden, whatsapp'a da sormuştum.
O zaman artık Pztesi bayrak düşüm talebi ile ilk adımı atabiliriz.

Teşekkürler
  • IP logged
SARIYAZ  Turgut / Marmaris

• *
  • Donatan Temsilcileri
Servetcim o da öyle olmaz. Kanuna bakarsanız tek kişilik demezler tek "ortaklı " derler. Sermaye şirketleri için tabii bu.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Servetcim o da öyle olmaz. Kanuna bakarsanız tek kişilik demezler tek "ortaklı " derler. Sermaye şirketleri için tabii bu.

Bizdeki şirket yapısıyla Amerikanya daki şirketleri karşılaştırmamak lazım. Kısa süre öncesine kadar bizde tek ortaklı sermaye şirketi kurulamıyordu. Son dönemde devlet şirketlerini emsal gösterip yeni düzenlemeler yaptılar diye biliyorum
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

C

Cengo

Bugun Viaport Marina'daydim, marina muduru Mehmet Bey'in yaninda misafirleri vardi ve kurupasta cay ile bir kutlama yapiliyordu. Selamlastiktan sonra sohbet ederken bugun Tuzla Liman Baskanliginda marinadaki bir teknenin ilk bayrak devrini yaptiklarini soyledi. Liman baskanliginin linkinde haber var.

http://tuzlaliman.gov.tr/uploaded_files/29825-vis%C4%B1on%201.pdf
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Bugun Viaport Marina'daydim, marina muduru Mehmet Bey'in yaninda misafirleri vardi ve kurupasta cay ile bir kutlama yapiliyordu. Selamlastiktan sonra sohbet ederken bugun Tuzla Liman Baskanliginda marinadaki bir teknenin ilk bayrak devrini yaptiklarini soyledi. Liman baskanliginin linkinde haber var.

http://tuzlaliman.gov.tr/uploaded_files/29825-vis%C4%B1on%201.pdf

Birde kutlamışlar mı?
  • IP logged

C

Cengo

Kutlqma vardi ciddi ciddi, hoca fikrasi gibi :)
  • IP logged

• *
Buradaki ve whatsapp'lardaki yazışmaları okudum. İşlem o kadar basit gözüküyor ki, inanmakta zorluk çekiyorum.
Doğru mu anlamışım, bilenler teyid eder mi lütfen?

1. Teknenin sahiplik belgesinin yeminli, tasdikli tercümesini hazırlıyorum.
2. Tekne boyuna göre harç ödüyorum.
3. Tekne ismini rezerve ettiriyorum - online siteden
4. Tekne ismi -altında liman adı ile birlikte - resim çekip dosyaya koyuyorum
5. Bunlarla limana gidiyorum.

ve belgeyi alıyorum.

Sonra gümrük ve bayrak düşüm işlemlerini yapıp, işlemleri tamamlıyorum.
  • IP logged
SARIYAZ  Turgut / Marmaris

• *
Derler ki taslağı aşağıdaki gibi olan yeni bir yazı beklenmekte imiş ???

Türk Bayrağına geçiş sırasında uygulama esnasında yaşanabilecek olumsuzlukları engellemek üzere, liman başkanlıklarınca aynı prosedüre göre işlem yapılarak uygulamada birlikteliğin sağlanması açısından aşağıda belirtilen hususlara riayet edilecektir.

• Tekne kayıt işlemlerinde ilk müracaat Liman Başkanlığına yapılacaktır,

• Yabancı bayraklı olan özel veya ticari kullanıma esas tüm teknelerin kayıtları yapılacaktır,

• Teknenin hangi liman başkanlığı sınırlarında bulunduğuna bakılmaksızın, müracaat ettiği liman başkanlığında işlemler yapılacaktır,

• Tekneye ait belgelere yönelik İngilizce-Türkçe tercüme veya noter onayı gibi bir talep yapılmayacaktır. İngilizce belgeler yok ise o zaman Türkçe tercümesi istenecektir.

• Teknenin yurt dışında bulunması durumunda da kayıt işlemleri yapılacaktır,

• Seyir İzin Belgesinde sürelerin geçmiş olması halinde de işlemler yapılacaktır,

• Ülkemizde oturma izni bulunan yabancı uyruklu kişilerinde söz konusu Kanun kapsamında işlemlerinin yapılması,

• Teknenin 27.01.2017 tarihinden önce iktisap edildiğini ve bayrağını taşıdığı ülke kayıtlarında olduğunu gösterir kayıt veya tescil belgesinin orijinali/aslı liman başkanlığına verilecektir.

• Tekne isim başvurusu yapılacaktır,

• Teknenin kayıt edileceği kişi gerçek kişi ise TC kimlik numarası,

• Teknenin kayıt edileceği kişi tüzel kişi ise; imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi, vergi numarası,

• Yabancı bayraktaki kayıt veya tescil belgesinde bir kişiden fazla sahip bulunması halinde, sahiplerden birinin müracaatının kayıt işlemleri için yeterli olması, diğer ortaklardan bir yazı istenilmemesi,

• Kayıt veya tescil belgesinde ismi bulunan kişinin hissesini başkasına devir ettiğini gösteren işlemlerin (noter belgesi dahil) dikkate alınmaması, diğer ortaklardan herhangi bir belge istenilmeden teknenin kayıt belgesindeki tüm ortaklar adına ilk kayıt işleminin yapılması,

• Ekte yer alan Taahhütnamenin tekne sahibi tarafından doldurulması ve kayıtta taahhütnamenin esas alınması,

• Teknenin tonaj 69 sertifikası var ise o belgeye göre Tonilato Belgesi düzenlenmesi ve teknenin 2 adet fotografının alınarak kayıt işlemlerinin tamamlanması,

• Milli Gemi Siciline tescil edilecek gemilerin tüm işlemleri tamamlandıktan sonra sicil işlemlerinin yapılması,

• Kayıt aşamasında bir yıllık süreyi beklemeden teknesinin ölçümünü yaptırmak isteyenlerden, teknenin 2 adet fotoğrafının istenmesi, meri mevzuatımıza göre proje gereken durumlarda projenin istenmesi, tekne üzerinde makine bilgileri ile tekne ölçüm ve kontrolü yapılarak tonilatoya esas işlemlerin tamamlanması,

• Ölçümü yapılamayan teknelerin mevcut kayıt veya tescil belgesi veya taahhütnamede belirtilen ölçüm değerleri ile kayıt işleminin yapılması,

• Tekne harca tabi ise Ruhsatname harcının, harçtan muaf ise Ruhsatname ücretinin yatırıldığına dair makbuzun alınması,

• Tekne ölçümlerinin kayıt tarihinden sonra en geç bir yıl içinde tekne sahibi tarafından yapılması gerektiğinin bildirilmesi ve taahhütname alınması,

• Ölçüm işlemleri tamamlanmayan teknelerin Ruhsatnamelerinin 1 yıllık düzenlenmesi,

• Ölçümü yapılmadan ruhsat verilen teknelerin ölçümleri yapıldığında ölçü bilgilerinde değişiklik olmaması halinde, düzenlenecek ruhsatnamelerde ruhsatname harcı veya ücreti alınmaması,

• Tüm işlemleri tamamlanan(ölçme, terkin, gümrük işlemleri gibi) teknelerin 5 yıllık vize yapılarak ruhsatnamelerinin verilmesi,

• Kaydı yapılan ancak terkin belgesi, ölçüm işlemleri ve ithal işlemi tamamlanmayan teknenin bu işlemleri tamamlanana kadar satışının yapılmamasının(ortaklık devirleri dahil) sisteme kayıt edilmesi,

• Terkin belgesini ibraz edilen, ithal ve ölçüm işlemi tamamlanan teknelerin satış taleplerinin yerine getirilmesi,

• Tekne sahiplerinin ödemesi gereken %1 oranındaki KDV'nin hesaplanmasında, gümrük müdürlüğü tarafından kurulan Değer Tespit Komisyonu kararının esas olduğunun tekne sahiplerine bildirilmesi,

• Kayıt edilen teknenin 3 ay süre zarfında ilgili KHK kapsamında gümrükleme işlemlerinin yapılması için, liman başkanlığına bilgi verilmesini talep eden ve ekine de Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesi Örneği bulunan yazının, teknenin ithal işleminin yapılacağı yerdeki gümrük müdürlüğüne Liman Başkanlığınca gönderilmesi,

• Leasing yoluyla yabancı bayrakta bulunan tekneler için; leasing süresince finans kurumunun sahipliği yanında kiracı kullanımına esas işlemlerin yapılabileceği şeklinde liman başkanlıklarınca işlemlerin yapılması, bu açıklamalar dışında bir müracaat olduğunda ise konunun Genel Müdürlük ile paylaşılması gerekmektedir.
  • IP logged

T
  • *

• Ülkemizde oturma izni bulunan yabancı uyruklu kişilerinde söz konusu Kanun kapsamında işlemlerinin yapılması,

Kaybolan umutlarımın tekrar yeşermesini sağlar  ;)
  • IP logged

• *
Derler ki taslağı aşağıdaki gibi olan yeni bir yazı beklenmekte imiş ???

Türk Bayrağına geçiş sırasında uygulama esnasında yaşanabilecek olumsuzlukları engellemek üzere, liman başkanlıklarınca aynı prosedüre göre işlem yapılarak uygulamada birlikteliğin sağlanması açısından aşağıda belirtilen hususlara riayet edilecektir.

• Tekne kayıt işlemlerinde ilk müracaat Liman Başkanlığına yapılacaktır,

• Yabancı bayraklı olan özel veya ticari kullanıma esas tüm teknelerin kayıtları yapılacaktır,

• Teknenin hangi liman başkanlığı sınırlarında bulunduğuna bakılmaksızın, müracaat ettiği liman başkanlığında işlemler yapılacaktır,

• Tekneye ait belgelere yönelik İngilizce-Türkçe tercüme veya noter onayı gibi bir talep yapılmayacaktır. İngilizce belgeler yok ise o zaman Türkçe tercümesi istenecektir.

• Teknenin yurt dışında bulunması durumunda da kayıt işlemleri yapılacaktır,

• Seyir İzin Belgesinde sürelerin geçmiş olması halinde de işlemler yapılacaktır,

• Teknenin 27.01.2017 tarihinden önce iktisap edildiğini ve bayrağını taşıdığı ülke kayıtlarında olduğunu gösterir kayıt veya tescil belgesinin orijinali/aslı liman başkanlığına verilecektir.

• Tekne isim başvurusu yapılacaktır,

• Teknenin kayıt edileceği kişi gerçek kişi ise TC kimlik numarası,

• Teknenin kayıt edileceği kişi tüzel kişi ise; imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi, vergi numarası,

• Yabancı bayraktaki kayıt veya tescil belgesinde bir kişiden fazla sahip bulunması halinde, sahiplerden birinin müracaatının kayıt işlemleri için yeterli olması, diğer ortaklardan bir yazı istenilmemesi,

• Kayıt veya tescil belgesinde ismi bulunan kişinin hissesini başkasına devir ettiğini gösteren işlemlerin (noter belgesi dahil) dikkate alınmaması, diğer ortaklardan herhangi bir belge istenilmeden teknenin kayıt belgesindeki tüm ortaklar adına ilk kayıt işleminin yapılması,

• Ekte yer alan Taahhütnamenin tekne sahibi tarafından doldurulması ve kayıtta taahhütnamenin esas alınması,

• Teknenin tonaj 69 sertifikası var ise o belgeye göre Tonilato Belgesi düzenlenmesi ve teknenin 2 adet fotografının alınarak kayıt işlemlerinin tamamlanması,

• Milli Gemi Siciline tescil edilecek gemilerin tüm işlemleri tamamlandıktan sonra sicil işlemlerinin yapılması,

• Kayıt aşamasında bir yıllık süreyi beklemeden teknesinin ölçümünü yaptırmak isteyenlerden, teknenin 2 adet fotoğrafının istenmesi, meri mevzuatımıza göre proje gereken durumlarda projenin istenmesi, tekne üzerinde makine bilgileri ile tekne ölçüm ve kontrolü yapılarak tonilatoya esas işlemlerin tamamlanması,

• Ölçümü yapılamayan teknelerin mevcut kayıt veya tescil belgesi veya taahhütnamede belirtilen ölçüm değerleri ile kayıt işleminin yapılması,

• Tekne harca tabi ise Ruhsatname harcının, harçtan muaf ise Ruhsatname ücretinin yatırıldığına dair makbuzun alınması,

• Tekne ölçümlerinin kayıt tarihinden sonra en geç bir yıl içinde tekne sahibi tarafından yapılması gerektiğinin bildirilmesi ve taahhütname alınması,

• Ölçüm işlemleri tamamlanmayan teknelerin Ruhsatnamelerinin 1 yıllık düzenlenmesi,

• Ölçümü yapılmadan ruhsat verilen teknelerin ölçümleri yapıldığında ölçü bilgilerinde değişiklik olmaması halinde, düzenlenecek ruhsatnamelerde ruhsatname harcı veya ücreti alınmaması,

• Tüm işlemleri tamamlanan(ölçme, terkin, gümrük işlemleri gibi) teknelerin 5 yıllık vize yapılarak ruhsatnamelerinin verilmesi,

• Kaydı yapılan ancak terkin belgesi, ölçüm işlemleri ve ithal işlemi tamamlanmayan teknenin bu işlemleri tamamlanana kadar satışının yapılmamasının(ortaklık devirleri dahil) sisteme kayıt edilmesi,

• Terkin belgesini ibraz edilen, ithal ve ölçüm işlemi tamamlanan teknelerin satış taleplerinin yerine getirilmesi,

• Tekne sahiplerinin ödemesi gereken %1 oranındaki KDV'nin hesaplanmasında, gümrük müdürlüğü tarafından kurulan Değer Tespit Komisyonu kararının esas olduğunun tekne sahiplerine bildirilmesi,

• Kayıt edilen teknenin 3 ay süre zarfında ilgili KHK kapsamında gümrükleme işlemlerinin yapılması için, liman başkanlığına bilgi verilmesini talep eden ve ekine de Bağlama Kütüğü Ruhsatnamesi Örneği bulunan yazının, teknenin ithal işleminin yapılacağı yerdeki gümrük müdürlüğüne Liman Başkanlığınca gönderilmesi,

• Leasing yoluyla yabancı bayrakta bulunan tekneler için; leasing süresince finans kurumunun sahipliği yanında kiracı kullanımına esas işlemlerin yapılabileceği şeklinde liman başkanlıklarınca işlemlerin yapılması, bu açıklamalar dışında bir müracaat olduğunda ise konunun Genel Müdürlük ile paylaşılması gerekmektedir.

Hasan reisim, bu yazı bana sabah geldi. Marmaris liman başkanlığı ve acentelerin dahil olduğu whatsapp grubunda konuşulmuş bir çoğu. Ancak bu maddelerin hepsi liman başkanlığına istek olarak gönderilmiş. Madem bayrak geçişini teşvik ediyorsunuz, o zaman bunları da kapsama alın demişler.

Hala gümrük birşey yapmamıyor. Bayrak geçişi yapılamıyor henüz. Yapılanlara geçici bağlama kütüğü veriliyor. Arabalara verilen sarı plaka gibi birşey. Umarım bu maddeleri de dahil ederler uygulamada. :)
  • IP logged

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
Bir güzel yaklaşım da Fethiye Ece Marina'dan;

Alıntı
On Tuesday, March 7, 2017 6:07 PM, Fethiye Ece Marina <marina@ecemarina.com> wrote:

Değerli Misafirimiz,

Yurt Dışında Bulunan veya Yabancı Bayrak Çeken Teknelerin Türk Bayrağına Geçişine İlişkin Tebliğ, 3.3.2017 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Aşağıdaki adresten ilgili tebliğ inceleyebilirsiniz.
(http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/03/20170303-3.htm )

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (UDHB) yetkilileri tarafından;
. Sözkonusu Tebliğ'in Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile yapılan toplantılar neticesinde oluşturulduğunu, dolayısı ile ilave yeni bir düzenlemeye ihtiyaç bulunmadığını,
. Türk Bayrağına geçiş işlemlerinin bizzat tekne sahipleri tarafından kolaylıkla yapılabilir olduğunu,
. Resmi işlemler aşamasında herhangi bir olumsuzluk yaşanması halinde durumun Bakanlıklarına bildirebilirsiniz.

Saygılarımızla.

Adres :1.Karagözler Mevkii Fethiye /Muğla /Turkey

Tel :+90252 612 88 29 +90252 612 50 05

Fax : +90252 612 50 08

Mail :marina@ecemarina.com

Web :www.ecemarina.com
  • IP logged
><(((º>

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Bir çok dostum yabancı bayraklı tekne sahibi, onlar için çok sevindim, ama kendim ve benim gibi düşünenler için kısmen üzüldüm.Bence doğru olan ikinci el tekne ithalatının serbest bırakılması, belirli, yasal ve vergisel gereklilikler yerine getirilerek süresiz olarak insanların tekne alıp Bayrağımıza kayıt yaptırabilmesiydi. Şu an yapılan ise ; sık sık yapılan vergi affı gibi bir şey olmuş  anladığım kadarıyla.
  • IP logged

• *
Hayirli olsun - Türk Bayrağına geçiş
#88: 08 Mart 2017, 12:20:39
Bir çok dostum yabancı bayraklı tekne sahibi, onlar için çok sevindim, ama kendim ve benim gibi düşünenler için kısmen üzüldüm.Bence doğru olan ikinci el tekne ithalatının serbest bırakılması, belirli, yasal ve vergisel gereklilikler yerine getirilerek süresiz olarak insanların tekne alıp Bayrağımıza kayıt yaptırabilmesiydi. Şu an yapılan ise ; sık sık yapılan vergi affı gibi bir şey olmuş  anladığım kadarıyla.
Ahmet kesinlikle sana katılıyorum.
Yaş sınırı,tonaj ve boy sınırı ve de kullanım amacı sınırlaması gibi adil bir yaklaşım ile ithalat serbestisi getirilmeliydi.
Ancak içimde bir umut var.Bu bayrak değişimlerinden sonra yabancı bayrak üzerine bir baskı uygulanmaya başlarsa amatör denizciler için tekne sayısı tıkanacak.
Herkes sıfır tekne alamayacağına göre bu iş kilitlenecek.Belki o zaman birileri uyanır ve dur bakalım burda bir yanlış var der.
Yani inşallah der.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 08 Mart 2017, 12:23:50 Gönderen: Kamil Kurdoğlu »

C

Cengo

Dostlar,

Kizmayin ama;

Bu bayrak affi bence cok ciddi haksizlik.

Ben bugune kadar iki tekne sahibi oldum, ikiside Turk Bayrakliydi. Abd bayrakli tekneyi tercih etmedim emsaline gore daha fazla para odeyip ( belki korkudan belki baska seylerden oturu ) TC bayrakli tekne satin aldim.

Simdi odul gibi bir af geldi hayirli olsun ne diyeyim. Vergimi gunu gunune oderim odemeyene af gelir ve benim paramla kiyak yapilir, TC bayrakli kayik kullanirim yabanci bayraga af gelir.

Neydi filmin ismi hatirladim "Kaybedenler Kulubu" favorim.
  • IP logged

Yukarı git