Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Hayirli olsun - Türk Bayrağına geçiş

• *
Acente ile bugün görüştüm. Liman başkanlığına yeni bir yönetmelik gelmiş. Benden istenilen tüm evraklar son hali ile :

1- Register belgesi (Aslı)
2- Şirket sahiplik belgesi
3-Sigorta poliçesi aslı
4- Transit log belgesi (Aslı) güncel veya Türkiye'ye son giriş.
5- Terkin belgesi
6-  Vekaletname (gümrük ve acente için ayrı 2 vekaletname)
7-  Teknenin satış faturası
8- İmza beyannamesi (noterden)
9- Noter tasdikli nüfus cüzdanı örneği
10- Vergi dairesinden mükellefiyet yazısı.

Kıçtan takma motorlu teknelerde sorun olduğu bilgisini öğrendim. 300.000 euro değerinde şişme botun belgelerini kabul etmediklerini öğrendim. Bilgi geldikçe paylaşmaya devam edeceğim.

• IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı

Simdi odul gibi bir af geldi hayirli olsun ne diyeyim. Vergimi gunu gunune oderim odemeyene af gelir ve benim paramla kiyak yapilir, TC bayrakli kayik kullanirim yabanci bayraga af gelir.

Yalnız değilsin, burada senden çok, hatta bu grubun sınıf başkanları burada. Şimdi dua et, bu bayrak affından dolayı oluşan vergisel kayıbı mevcut teknelere paylaştırmasınlar. Bir ara böyle bir şey duymuştuk. O zaman tam isyankar olunur herhalde.

Şaka bir yana Kamil Abi'de aynı konuya değinmiş. Şimdi ikinci el ithalatın önü açılmadıkça sıkıntı büyüyecek. Piyasa da ikinci elde arz daralması yaşanacak.Keşke vergi falan alınıp kimsenin hakkını yemeden ikinci elin önünü açabilselerdi. Malum sıfır tekne alabilecek mutlu azınlık içi zaten şimdi de sorun yoktu ileride de olmayacak.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
  • Bilen bilir
Dostlar,

Kizmayin ama;

Bu bayrak affi bence cok ciddi haksizlik.

Ben bugune kadar iki tekne sahibi oldum, ikiside Turk Bayrakliydi. Abd bayrakli tekneyi tercih etmedim emsaline gore daha fazla para odeyip ( belki korkudan belki baska seylerden oturu ) TC bayrakli tekne satin aldim.

Simdi odul gibi bir af geldi hayirli olsun ne diyeyim. Vergimi gunu gunune oderim odemeyene af gelir ve benim paramla kiyak yapilir, TC bayrakli kayik kullanirim yabanci bayraga af gelir.

Neydi filmin ismi hatirladim "Kaybedenler Kulubu" favorim.

Kulübü ne zaman kuruyoruz. ;D

Aralıkta aman gecikmeden modunda 850 tl.ödedim .

Far out u alırken çok bakımlısı Alman bayraklı aynı marka ve model tekneyi Gino M. bana satmamıştı  :'(

En tav olduğum da yerli teknelerin dalevere ile alınması  ?0-?
  • IP logged
DeDe

• *

ÖTV çıktıktan sonra ben tekne fiyatının üzerine KDV+ÖTV %24 verip Türk Bayrağı çektiren duymadım.
Türk bayraklı teknelerin neredeyse hepsi ÖTV öncesi; tek tük 2009 uygulamasında ve yine o süreçte muhtar belgesi ile geçenler de var.
Bugüne kadar yabancı bayrak taşımanın getirdiği bir yük olmadığı için, bayrağın ikinci fiyatlarında bir fark yarattığını görmedim.
Yabancı bayraklara, dedikleri kısıtlamaları getirirlerse, o zaman Türk Bayraklı teknelerin değeri nispeten, yüksek olur.
Demem o ki, bu uygulamanın Türk bayraklı tekne sahiplerini mağdur ettiğini, haksızlık yarattığını düşünmüyorum.

• IP logged
SARIYAZ  Turgut / Marmaris

C

Cengo

Bu vergi kaybi misli ile hepimizden cikacak,

soyleki;

Yeni yilda kayiklarda harcta esas olacak gostergeler

boy x ...TL + beygir gucu x ...TL =  BKH

calisalim cok para lazim...
  • IP logged

• *
 :)

Ben buna da katılmıyorum.

Bu geçiş iznini %5 KDV ile yapsalardı, ya da %2 ile... Geçmeyecek miydik?

Bu konuda -garip bir şekilde- doğru adım atıyorlar. Benim aklımda kalan (yelken kulübü yöneticiliğim sebebi ile), Bakan Boatshow'da "sırada marinaların ve yelken kulüplerinin ecri-misil sorunlarını çözeceğiz" demesi oldu. Her ikisi de gerçekten doğru noktalar.

Başlarına ne düştü merak ediyorum, ama vergi yükü beklemiyorum açıkçası. Umarım yanılmam.

Bilmiyorum, kaçırdığım bir nokta var mı?
  • IP logged

C

Cengo

Fiyatlar tabiki farkliydi,

Ahmet reis gecen sene kayik bakarken yeni aldigi kayiginin TC bayrakli olani 30.000 €, Abd bayraklisi 25.000 € idi,

Barinaga baglanacagi icin sorun cikma ihtimali buyuk olacakti ve besbin avro fazla verip TC bayrakli kayigi tercih etti. Iki kayik arasindaki tek fark bayrak idi.

Simdi besbin avro fark olan yabanci bayrakli kayik ile Ahmet reisin TC bayrakli kayigi esitlenmedi mi?

Ahmet reis besbin avro zararda degil mi?

Yeni baglama kutugu harci degisiyor, bu af ile cikartilan kanun ile tahsil edilemeyen vergi tum kayiklara bolusturulunce zarar katlanmiyor mu?

Ben sahislara laf etmiyorum sozum haksizlik yapan hokumete :)
  • IP logged
« Son Düzenleme: 09 Mart 2017, 14:30:18 Gönderen: Cenk Gürsel »

• *
    • Son Denk Kayıkçısı

ÖTV çıktıktan sonra ben tekne fiyatının üzerine KDV+ÖTV %24 verip Türk Bayrağı çektiren duymadım.
Ben bir tane biliyorum.

Ahmet reis besbin avro zararda degil mi?

Zararda değil aslında, geçiş yapan tekneler Türk Bayraklı tekne fiyatı çekecekleri için enterasan bir şekilde onlar kazançlılar.
Riski göze alan bir sürü insan altı aydır çel çöp ne varsa alıp geldi Corfu'dan Morfu'dan.

Birde ortalama fiyat farkı beşbin değil, üçbin aralığındaydı. Ama aynı paralara kocaman tekneler alabiliyorduk.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *

Ben bir tane biliyorum.

:o  Gözümden kaçmış olmalı...
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
Gelin annem Taşucu'na. Kaymakam bey dahil (sağolsun var olsun)  bütün idari mekanizme herkesle gönülden ilgileniyor, ne acenta ne bir şey.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
  • Bilen bilir
Ynt: Hayirli olsun - Türk Bayrağına geçiş
#100: 09 Mart 2017, 19:15:48
Bu tür uygulamalar sonucunda bendeniz daima mağdur olmuşumdur  :'(

Vergiler motora göre alınırken en son yıllık 80 tl öderken boya göre ödenince bu yıl 860

civarı ödedim. :)

Kısmetsiz bedevi durumu  ;D
  • IP logged
DeDe

C

Cengo

#101: 09 Mart 2017, 19:41:30
Dede,

Gel kulube sende...
  • IP logged

• *
#102: 10 Mart 2017, 10:04:44
Bu  ülkede dünya tarihinin en dangalakça vergi cezasını yedim detayları uzun , fatura kesip vergi ödediğim halde....80000 dolara yakındı , 5 yıllık toplam  faiz ıvır zıvır. Asla bu ülkeyi affetmiyorum , alanların hesap adı altında hırsızlık yapanların çoluğuna çocuğuna çok beddua etmiştim. Eeeee gelelim hesaba , alt tarafı ikinci el tekne adam olup kontrollu ithale izin verseler zaten sorun olmayacaktı, dangalaklığa zamanında son verilseydi herkes akıl insaf izan ölçülerinde vergi öder sorun biterdi. Şimdi ortalama olarak 5000 dolardan kayıp hesaplarsak  tam 16 arkadaşımın  "vergisi" bana yazılsın , ben ödedim çünkü...

Belki çok kişisel hesap diyeceksiniz ama böyle kim tecavüze uğrarsa ses ondan çıkıyor. :)
  • IP logged

• *
  • Bilen bilir
#103: 10 Mart 2017, 10:24:50
Emin biladerim,

Burada Fadime'nin suçu yokmuş, yazık olmuş, gel sende kulübe  ;)
  • IP logged
DeDe

• *
#104: 10 Mart 2017, 10:33:58
Cenk , kanun çıkmadan önceki tutanaktaki ifadelere bir bak, onlara paralel olarak düşünüyorlar hala, buradaki vergi ziyaı ikinci planda, vergi sistemini belirlemekle uğraşıyorlar , miktarda muadil ülkeler dikkate alınarak ayarlanacak gibi ... Bazı kuşlar böyle dedi...
  • IP logged

Yukarı git