Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Tamam. İtiraf ediyorum!

• *
Tamam. İtiraf ediyorum!
OP: 22 Ekim 2020, 03:26:30
Evet tamam. İtiraf ediyorum! Ahşap takıntılı ve ahşap bir yelkenlisi olan bir kimse olarak fiber teknelerinizde kıskandığım bir şey var.

Kocaman ve birden fazla kamaranız, buzdolabinız, bimini ya da serpinti körüğünüz, sarma ana yelkeniniz , dolap dümeniniz, mazotlu ısıtıcınız, varsa klimanız filan bunların hiç biri değil. BUnlar ile ilgili görüşüm hiç değişmedi.

Kıskandığım tek bir şey var. Manuel tuvalet pompanız!  Tüm marka fiber teknelerde bilinen bir tuvalet tercih ediliyor. İşte ben bu tuvaletin pompasına hastayım. Çok iyi çalışıyor , sızdırmıyor ve kolaylıkla basılıyor. Bir de bu manuel tuvaleti beğenmeyip elektrikliye döndüren de var. Neyse. Tercihlere saygılıyız.

Tayo Mar 'da ise tuvalet ne yazık ki bu markadan değil. aslında pompası dışında bu tuvaletten memnunum da. Tekne bir buçuk ay karada kalıp neredeyse yapmadık iş bırakmayınca çalışırken sürekli bir miktar su sızdıran sert pompaya taktım bu sefer. Tekende istediğim gibi çalışmayan tek aksam bu kaldı.

Şans eseri Alanya marinadaki denizci dükkanında bu tuvaletin  conta takımını bulunca işe giriştim.

BU pompayı bir kez sökmüştüm ve hatta pompa kısmını değiştirmiştim de. Yani basitçe nasıl sökeceğimi biliyorum. ancak gelin görünki işler öyle olmadı. Pompayı ana gövdeye bağlayan vidaların kör taraftaki civataların yuvaları yalama olmuş. Yani civatayı tutmuyor. Tutmayınca da vida olduğu yerde dönüp duruyor.

Elin girmesi ya da bir anahtar filan sokmakta mümkün değil. Küçük teknenin böyle çok fazla zorlukları oluyor işte.  Bu sefer daha az zor olan tuvaletin ana gövdesini altındaki ahşap plakaya bağlayan vidalara hamle ettim. Öyle aptal bir yerdeler ki 4 vidayı yerinden sökmek tam 4 saatimi aldı. 4 Saat sonunda elimde bir marin tuvalet ile kalakaldım.

Zaten pandemiden dolayı hijyen manyağı olmuşum. Maske eldiven filan görseniz doktor ameliyat yapıyor sanırsınız. Hortumları sökünce zaten film kopmuştu. Bu sefer hortumları da söktüm. Tuvaleti sadece kendim kullandım diye avunuyorum.   Yani tüm bu marifet bana ait.

Baktım bu takım conta işi ve temizliği teknede yapmam mümkün değil. Ben de tuvaleti yüklenip eve döndüm. Eşim biliyordum bunun da bir gün olacağını diyerek beni tuvalet ile birlikte eve almadı. Allahtan bu ve benzer işleri yapmak için uygun bir yerde oturuyoruz. Ben de makaraları tamir ettiğim boş dairenin balkonunda işe giriştim.

Yine aynı durumdayım. Maske , eldiven filan. Söktüğüm her bir parçayı deterjanlı suya atıyorum. size şu kadar tiyo vereyim bu işlerde kireç sökücü şart. İnsan nasıl bir kireç üretiyorsa artık. Durum şu çamaşır makineleri için satılan kireçten koruyucu deterjan reklamındaki gibi.  Her tarafı taşlaşmış kireç kaplamış. Zaten pompa da bu yüzden çalışmıyormuş istediğim gibi. Pompanın contasına da kireç parçaları sıkışınca conta vasfını kaybetmiş.

Neyse bu iğrenç detayları geçelim. sakın böyle bir işe kalkışmayın. Parası neyse verin yenisini alın geçin.

Ben öyle yapmadım ve sonunda tuvalet tüm conta takımı değişmiş bir şekilde yeni gibi pırıl pırıl ve tertemiz oldu.

Bu işin tek faydası yine göremediğim için evham yaptığım tuvaleti taşıyan ahşap platformun altında daha önceden göremediğim postaların durumunu görebilmek oldu. Teknenin tüm ahşap postaları sürekli kontrolümdedir.  Tuvalet suyu sızıntısının bu bölüme zarar verebileceğini kurmuştum kafamdan. Kuruntum yersiz çıktı. İlk günkü gibi duruyorlardı. 

Sökmüşken bu tuvaleti taşıyan ahşap platformu güzelce boyadım. Tertemiz oldu o da. Yerine takması da belki sökmek kadar iğrenç olmasa da yine de kolay olmadı. Küçücük bir alanda küçücük bir kutunun içine bu tuvaleti yerleştirmek gerçekten zor iş.

Pompa da yeni conta ile güzel çalışıyor. Ama yine de sizin teknelerdeki kadar yumuşak değil. En son içine vazalin sıkmaya karar verdim. Sanırım biraz daha rahatlayacak. ama en azından su sızdırmıyor artık.

Her şeyi bu kadar sökünce daha önceden sipariş ettiğim üç yollu vanayı da monte etmeye karar verdim. eskisi hani şu yuvarlak ve üç çıkışı olan siyah renklilerden. Bu vana ile de başım beleda oldu hep. dönmüyor şerefsiz.  Bu yüzden sapı kırık duruyor. Taktım ama yine de sıkıntılı. 

BU sefer de kolay kullanımlı 3 yollu vana bu tuvalet kutusuna büyük gelmesin mi ? Hadi bir şekilde sığdırıyorum ama bu sefer de borular dönmüyor.

Mecbur eski vanayı geri taktım. dedim ya şerefsiz diye. Bu sefer kırıldığı yerden sızdırmaya başladı ince ince.
Ulen pompa diye yola çıktık geldiğimiz yere bak.

Aslında çok iyi tasarlanmış bir üç yollu vana. Dairesel ve bu yüzden de küçük. Bir şekilde çok zor dönüyor. dert bu. Ancak başka vana da olmuyor bu kısıtlı alanda.

Bu sefer başladım internette vana aramaya. Taşra da olmanın en büyük sıkıntısı bu. Şİmdi istanbul 'da olsam vana bahanesi ile Perşembe pazarında en az yarım gün gezeceğim. Balık çorbası içeceğim filan. Nefret ediyorum internet alışverişinden. Bu bile sahteleşti ya.

Neyse. Firmanın birinden buldum aynı vanadan. Fiyatı da uygun 125 TL. Ama firmaya aynı tip yabancı   mümkünse İtalyan olanı var mı diye sordum.  Varmış. hem de çok şık ve kaliteli belli. Sorun şu ki bunların çapları uymuyor ve giriş kelepçeli değil vidalı. Satıcı sarı malzeme ile kelepçeye uygun hale getiririz dediyse de bu sefer yine boyut büyüyecek ve oturmayacak kesin. Pahalı da 750 TL filan. Pazarlık etmeye kalkınca son Euro durumları karşıma çıktı tabi. İçim gitti vanaya ama yapacak bir şey yok.  eski vanadan sipariş ettim. Buna da gres yağı filan süreyim diyorum. Ya da belki benim vana sorunluydu bu yeni gelen düzgün çalışır diye umutlanıyorum bakalım.

Tüm bunlar rağmen sizin tuvalet markasından da baktım. Paraya kıyıp alacağım. Tek sorun bendeki markadan daha büyük olmasında. BU sefer daha çok iş açacak başıma. 125 TL lik vanaya ve sert pompaya talim mecburen.

Demem o ki tuvalet pompanızın kıymetini biliniz. Elektiriklisiyle filan da değiştirmeyiniz.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
Ynt: Tamam. İtiraf ediyorum!
#1: 22 Ekim 2020, 08:13:11
Eline sağlık abi tuvalet ile ilgili kiminle konuşsam abi neyse parası ver uğraşılacak iş değil derdi :).Birde ne zaman tuvalet ile ilgili bir yazı okusam Tiryaki reisin pis su tankı macerası aklıma gelir yüzümde bir gülümseme oluşur :D.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#2: 22 Ekim 2020, 09:26:40
Tiryaki'nin macerası efsanedir.
Bökecim, her yelkenci bir gün b.ka batacaktır. O pompa nasıl olursa olsun, sonu bu! :)
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
#3: 22 Ekim 2020, 09:30:32
Ersin,

Bu dertlerini azaltacak tek bir tüyom var: tatlı su.

Tuvaleti istediğin gibi kullan, ancak yekneyi bir kaç gün için bile olsa bırakıp çıkacaksan, ya da uzun süre kullanıyorsan 3-4 günde bir gece yatmadan çanağa tatlı su doldur ve pompapa. Yani sistemi tatlı su ile bırak.

Tüm kötülüklerin anası o kireç. Onun da sebebi insan dışkısı değil, tuzlu su ile birleşen üre. Hiç evlerde bu kireçten oluşuyor mu? Hayır.

Dene, faydasını görürsün. Bence hiç, vazelin, kola, zeytinyağı gibi garipliklere ihtiyacın olmayacak. Tuvalet de artık kokmayacak. O tuvalet koku giderici kimyasallar da gerekmeyecek.
  • IP logged
SARIYAZ  Turgut / Marmaris

• *
  • Selamlar
#4: 22 Ekim 2020, 10:26:37
Yeni gelen teknesindeki tuvaletleri atıp, sistemi tamamiyle tatlı su tuvaleti ile donatan çok tekne sahibi var. Birçok marka artık üst segment tuvaletlerini tatlı sı sistemli yapıyor

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
#5: 22 Ekim 2020, 11:02:04
 ?0-? Bu önemli bilgi Matay. Hemen yapmaya başlayacağım. Bir daha aynı moka batamam.
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#6: 22 Ekim 2020, 11:27:38
Ersin,

Tuvaleti istediğin gibi kullan, ancak yekneyi bir kaç gün için bile olsa bırakıp çıkacaksan, ya da uzun süre kullanıyorsan 3-4 günde bir gece yatmadan çanağa tatlı su doldur ve pompapa. Yani sistemi tatlı su ile bırak.

Tüm kötülüklerin anası o kireç. Onun da sebebi insan dışkısı değil, tuzlu su ile birleşen üre. Hiç evlerde bu kireçten oluşuyor mu? Hayır.

Dene, faydasını görürsün. Bence hiç, vazelin, kola, zeytinyağı gibi garipliklere ihtiyacın olmayacak. Tuvalet de artık kokmayacak. O tuvalet koku giderici kimyasallar da gerekmeyecek.

Ben de bunu bilmiyordum geçenlerde Burak'tan öğrendim. Meğersem o tuvalete hiç tuzlu su çekmezmiş. Taharet musluğu ve duş vasıtasıyla tatlı su dolduruyor. Ayrıca pis su tankıda bu vesileyle koku yapmıyor.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
  • Donatan Temsilcileri
#7: 22 Ekim 2020, 11:44:50
Ersin,

Bende bilmiyordum açıkçası cidden çok faydalı bilgi oldu teşekkürler.
  • IP logged

• *
#8: 22 Ekim 2020, 12:09:29
Ersin,

Ben de bunu bilmiyordum geçenlerde Burak'tan öğrendim. Meğersem o tuvalete hiç tuzlu su çekmezmiş. Taharet musluğu ve duş vasıtasıyla tatlı su dolduruyor. Ayrıca pis su tankıda bu vesileyle koku yapmıyor.

Mevcut tesisatı bozmadan ama denizden su çektirmeyip doğrudan duştan tatlı su basarak "kuru pompalama" modunda mı yapılıyor bu işlem?
  • IP logged
"...parce que je suis heureux en mer et peut-être pour sauver mon ame..." - Bernard Moitessier

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#9: 22 Ekim 2020, 12:36:18
Bu arada montaj sökme-takma konusunda hiiç fiberleri kıskanma, tekne boyu ile ilgili değil durum.
Bizim tekne 46ft ama tuvalet ile ilgili tamir işleri yine oldukça dar alanlarda geçiyor.

Hatta TayoMar gibi özel imal edilmiş bir tekne bu konuda avantajlı bile olabilir, fabrikasyonlar henüz üretim aşamasında banyo dolabını filan yerine koydukları için çoğu içerideki aksama sonradan ulaşmak, iş yapmak işkence.

Geçen yıl bizim wc boşaltma vanalarını kompozitle değiştirelim dedik, trudesign 2inch vana sığmadı, banyo dolabının iç kısmını kesmek zorunda kaldık. Ne o? tekne 46 fitmiş! Daha vana sığmıyo la! :D
  • IP logged
><(((º>

B

Burak Doneray

#10: 22 Ekim 2020, 14:47:38
Ersin,

Mevcut tesisatı bozmadan ama denizden su çektirmeyip doğrudan duştan tatlı su basarak "kuru pompalama" modunda mı yapılıyor bu işlem?

Evet deniz suyu  giriş vanasını kapatıyorsunuz . Duştan tatlı su ekliyorsunuz Sadece pompayı susuz ayarında kullanacaksız diğer türlü vana kapalı olduğu için pompa çalışmaz .

Ben tuvalet pompasının markasını bile bilmiyorum 30 senelik pompa sorunsuz tatlı su ile ve  koku sıfır. Hortumlar bile 30 senelik.Belkide malzeme kaliresi yüksekmiş eskiden .
  • IP logged
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2020, 14:51:20 Gönderen: Burak Doneray »

B

Burak Doneray

#11: 22 Ekim 2020, 15:04:55
Vanayı kapatmanın nedeni Deniz suyunu bir daha yanlışlıklada olsa sisteme sokmamak .Hep kapalı tutuyorum ben .
  • IP logged

• *
#12: 22 Ekim 2020, 15:06:15
Neydi ki senin teknenin markası?  8)
  • IP logged

B

Burak Doneray

#13: 22 Ekim 2020, 15:07:02
Neydi ki senin teknenin markası?  8)

Tekneyle ne alakası var tuvalet işte .Eski malzemelerin  kalitesi  cidden çok farklı yeni malzemelerin ömrü gerçekten  eskiye kıyasla dörtte bir desek yalan olmaz.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2020, 15:13:28 Gönderen: Burak Doneray »

• *
#14: 22 Ekim 2020, 15:10:09
Teşekkürler Burak Reis, gayet mantıklı hiç daha önce tesadüf etmediğim önemli bir bilgi oldu benim için...
  • IP logged
"...parce que je suis heureux en mer et peut-être pour sauver mon ame..." - Bernard Moitessier

Yukarı git