Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Fransa' dan bir tekne transferi

• *
Ynt: Fransa' dan bir tekne transferi
#60: 14 Mayıs 2020, 21:26:19
Mehmet ve Özgür kaptanlar, teşekkür ederim alternatör cevaplarınıza..

Ama ilgi alanımdan çıktı, hem pahalı hem çok beygir çalıyormuş... Teknede bir tane sessiz EU10 Honda jeneratör var, şimdiye kadar iş gördü, bundan sonra onunla devam yine :) Aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz diyelim, avunalım şimdilik...

jeneratör fiyatları da almış başını gitmiş bu arada... Honda’lar bile uçmuş...  :o
  • IP logged

• *
  • Bilen bilir
#61: 14 Mayıs 2020, 23:33:59
Utku abi sizin adınıza çok sevindim..

Bu sıkıntılı süreçte toprakla, otla, börtü böcekle uğraşmak çok iyi gelecektir size..

Bu başlığı ilgi ile takip ediyordum, umarım yazmayı esirgemezsiniz.

Sevgiler..

Estağfurullah Eyüp'cüğüm,

Benim burada yazmamdaki tek amacım yazarken sanki o an sizler ile birlikteyiz ve sohbet ediyormuşuz gibi hissediyorum :)

Arada alakasız ama sizlerinde yararlanacağınız olayları da araya sokuyorum biraz.

Yazlığın alt katındaki klozetin sifonunu çektiğimde temiz sifon suyu banyoya yayıldı ve lağım kokusu çıkıyordu sürekli. Keyifler kaçtı ve usta çağrıldı. En son istedeğim şey evimize eşimin dışında birini almaktı.

Usta geldi klozeti çekip kaydırdı azıcık ve farenin yediği boruyu değişti..Yazmamdaki sebep çoğumuzun yazlığı var ve zemin katlarda özellikle uzun süreli uzaklaşmalarda bu olayın sık olduğunu ustanın söylemesi ve bu bilgiyi paylaşmak istemem.

Keyfimiz yerine geldi ve büyük keyifle foruma girdim ama bir arkadaşı şaka yapayım derken üzdüğümü öğrendim. Rahmetli annem derdi ''çok konuşma oğlum lokum derken ..kum dersin, bozulursun. Maalesef öyle oldu.

Yarın yeni bir gün. Güneş doğarken seyrederim ve her şey eskisi gibi olur umarım.

Sağlıkla ve sevgi ile kalın. ;)
  • IP logged
DeDe

• *
  • Bilen bilir
#62: 15 Mayıs 2020, 10:20:51
   Yazmaya başlamadan önce şöyle bir bakayım dedim kimler var forumda.  ;)

İzmir de yakın komşum Rami biraderimi görünce sarıldım telefona. Kendisi uzun yıllar Wosmer'de  çalıştı biliyorum. Muhabbet motorun videosuna geldi ben burada internet sınırlı diye izlememiştim. Motor tamir için atelyeye gelen bir motor ki sağlıklı ses vermiyor diyen Rami'ye dinleyince hak verdim. Bu arada motor yağı için zeytin yağına kalın düşer şanzuman için uygun, motorda ise ben çiçek yağını öneririm dedi.  ;D

Neyse Özgür biraderimin de kulakları son günlerde çokça çınlıyorsa bilsin ki dede çınlatıyor. Tekne almasak bile emekliye uygun tarihlerde Göcek'te tekne kiralayalım fikrini hatuna kabul ettirdim Hatta meşhur Laguna Azzurra Portorosa - Messina / Sicilya'ya gidip o güzel otelde tatile bile evet dedirttim. :D

Dönelim seyahatimize. Oto pilotu tamir için Patras hedefte idi diye aklımda kalmış. Oto pilot göz altında yolculuğumuza tekrar başladık. Ama yerini tam hatırlayamadığım bir Mörfi müdahalesi daha yaşadık ve çart plotterda yerlerin isimleri kayboldu. Zaten o kadar da önemli değildi ama keyfe keder bir olay daha yaşamıştık. Neyse Erkan Biraderim sorunu bir müddet sonra halletti. Ben merak ettiğim yerlerin isimlerini yanıma aldığım haritalardan bakıyordum. Zaman geçirdiğim bir eğlence bile diyebilirim.

Önümüzde kefalon'yaya kadar tam benim bayıldığım non stop bir yolculuk vardı. Kulakları çınlasın Enes biraderimin  Mesina boğazındaki kendisine geçişi sırasında sıkıntı yaratacak akıntıları ben kendi adıma hiç hissetmedim. Fatih Aksu'nun o tekneyi döndüren girdapları falan hissettiğimi de söyleyemem.. Çizmenim ucunu dönerek tabanın dan topuğa yükselmeden İyon denizinden ver elini Kefalonia.
   İyon denizinde bizden önce kuvvetli bir hava varmış ve ölü dalgalar gelir bizi çalkalar durumu dedeyi fena bozdu. Rotamız icabı tekne gidiş istikametnde burgu hareketi yaparak ilerliyordu. Erkanın dediğine göre buna yunuslama deniyormuş. Yunusları çok severim ama bunu aklıma getirince bile fena oluyorum. Belki de dedenin aman uzun yollar beni bekliyor modunda bir denizci olamamasının başında bu mide durumları etkin oluyor. Salonda başım gidiş istakametinde yatmamı önerdi Erkan ve ben de uyguladım.
   Akşam denizler düzelmiş ve çok güzel bir yolculuk yapıyorduk. Akifin önünde adet olduğu üzere bir kadeh şarabı muhabbet falan derken Erkan ve ben içimiz rahat yataklarımıza çekiliyoruz. Bu arada koca denizin ortasında yorgun minik bir kuş bize misafir oluyor.
   Uykunun kabasını almışım ve güverteye Erkan ile muhabbete çıkıyorum. Bir süre sonra tek başımayım. Minik misafir o an mı ne zaman tam hatırlayamıyorum  öldü. Bu yolculuğun en üzücü olayı olarak anılarda  yer aldı. Düm düz denizde süzülen teknede güneşi doğurmak kadar güzel bir şey yok. Mırıl mırıl motor sesi ve teknenin kendine yol açmak istercesine denizi yarmasının senfonisi eşliğinde tabii ki. Minik kuşun ölümü de olmasa tam cennettesiniz. Nihayet sabah oldu ve Akif kaptan kokpitte görünüyor.
   Kefalonya'ya nereye yanaştık tam anımsayamıyorum ama gün ışığında vardık ve alargada geceledik. Sabah ise  Vira demir (arada denizci terimleri olunca daha havalı oluyor)   Patrasa dümen simidi tuttuk.
Aslında İzmirlilier simide gevrek der ama sadece dolap havalı olmuyor. ???

Son paragraftaki simit gevrek  ne alaka diyenlere bilenler anlatsın.  ;D
  • IP logged
DeDe

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#63: 15 Mayıs 2020, 18:30:35
Kefalonya - Argostoli Limanı

Messina Boğazı - Akıntı Haritası - 1941

• IP logged
><(((º>

B

Burak Doneray

#64: 15 Mayıs 2020, 19:23:04
İnternet varsa anlık akıntı.

http://www.correntidellostretto.it/

• IP logged

B

Burak Doneray

#65: 15 Mayıs 2020, 19:44:50
Planlamayı iyi yapmakta fayda var. Boğazın girişi 1,5 mil genişliğinde

• IP logged
« Son Düzenleme: 15 Mayıs 2020, 19:47:38 Gönderen: Burak Doneray »

• *
  • Selamlar
#66: 15 Mayıs 2020, 23:03:32
Fatih Aksu’nun seyahatini takip ediyorum. Boğazı yukarı çıkarken çok zorlandı ve kıyıya çok yakın seyrederek akıntının şiddetinden kaçtı. Nurettin İşletici Bey’de Messina geçişinde kıyıya çok yakın seyretmek gerektiğini söylemişti. Bu tarafa gelişte bir sıkıntı yok anladığım kadarıyla

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
  • Bilen bilir
#67: 16 Mayıs 2020, 06:55:34

Erkan Biraderim önceki sene kendi 39 Beneteau yelkenlisi ile gelmişti Fransa'dan. Öncesinde dersini iyi çalışmış ki boğaz geçişinde hiç akıntı öyle şurada şöyle burada böyle muhabbeti anımsamıyorum. Aslanlar gibi yardırdık geçtik. Fatih Aksu'nun tekne küçük olduğu için yada basacağı taşları bilmediğinden ayağı ıslanıyordu.  ;)
   Demek ki dünya turu yapılacaksa böyle bir tekne ile önce tekneyi iyice tanıdıktan sonra ve dahi tecrübeli bir kaptanla yapılacak. C:-)

• IP logged
DeDe

• *
  • Bilen bilir
#68: 16 Mayıs 2020, 08:37:42
    Özgür ve Burak biraderlerime katkıları için teşekkür ederek devam edelim. ;)

Sabah Patras'a doğru gitmek üzere demir alıyoruz. Cep telefonunun haritasından bakarak ve aklımda kaldığı kadar sündürüyorum artık. Patras'a doğru sakin bir yolculuk yapıyoruz. Zaten Erkan'ın geçen yıl yaptığı bir seyahat ve rota tamamen kafasında. Üstelik Mörfi'de denize falan düştü herhalde ortalıkta gözükmüyor. Ama otopilot sürekli kontrol altında. Yunanistan'a Patras'ta ayak basıyoruz. Marina aranıyor ama teknenin salması bize izin vermiyor. Bu nedenle Feribotun yanaştığı limanda rıhtıma sancaktan yanaşarak bağlanıyoruz. Bu gibi anlarda teknenin asıl kaptanı olan erkan dümene geçiyor. Kle günlerinden beri dümende on numara. Long keel olan kle'yi taksi gibi yanaştırırdı.  C:-)

Bağlandıktan sonra Akif teknede kalıyor, evrakları alarak ikimiz ileride marinaya yöneliyoruz. Geniş bir rıhtımda beton kamyonlar için sarı çizgilerle düzenlenmiş ve bayağı da bir trafik vardı. Epey bir yürüyüşten sonra evrak işler için iki ayrı binada işlemler yapılıyor. Önce marinaya gittik oradaki polis arkadaş daha önceden Rodos'ta çalışmış ve ailesi Bodruma alışverişe gelirmiş. Kendisi pasaportuna Türk vizesi vurdurmaya çekindiği için çok istemesine rağmen Bodrum'a gelememiş. Bizlere arkadaşı gibi davranıyordu. Gittiğimiz 2. binadaki görevliler ile muhabbet bu kıvamda dostça değildi ve orada yanımızda değil koridorda durdu.

Daha önce İtalya'da da karaya çıktık ve geceledik ama Sardinya'da giriş yaptık mı anımsamıyorum. Erkanda Şengen pasapor Akif ve bende de yeşil pasaport olduğu için vize sorunumuz yoktu. Rodos'lu arkadaşımız ile yürürken Erkan bir ara ''abi adam bana sürtünüp duruyor, yumuşak mı yoksa '' dedikten bir middet sonra beraberce gülmeye başladık. Sarı çizgi boyunca düm düz gidiyordu arkadaş, biz ise ikimiz bir birimize dayanmış biraz sancak biraz iskele sürekli geziyorduk.  ;D

Hep bir tekneye geldik ve Erkan arkadaşımıza bir şişe Limon çello hediye etti dostumuza. Ben böyle bir şeyi hayatta yapamazdım (yanlış demiyorum, çok da iyi oldu). Yıllar önce babamı ameliyat sonrası hastahaneye ziyarete gittiğimde kapıdaki adam içeri sokmadı. Eşim katladığı gazetenin içindeki Marlboroyu göstererek ''siz buna göz atana kadar eşim çıkar'' dediğinde adam gazeteyi açmıştı bile. Babamdan geçen kıllık ve ben de memur olduğum için bu tip işler bana hep aykırı gelmiştir. O nedenle de balıkçı barınaklarında yer bulamadım zaten. :(

Teknenin durduğu yer çok kötü kokuyordu. Aynen İzmir kordonun 40-45 yıl önceki hali idi. Arıtmasız kanalizasyonlar denize akıyor, dışkılar ve bazı şeyler sürekli denize boşalıyordu. Orada bir müddet bekledik diye hatırlıyorum yani geceyi orada geçirdik en azından. Ama oto pilot tamiri için mi şu an hiç bir fikrim yok. Erkan ile çıktık gezdik biraz. Dikkatimi çeken çok fazla sayıda siyahi oldu. Bu göç olayı gerçekten çok büyük problem.  ???

Sündürme işlemi devam edecek ama kafadan yazdığım için idare edin artık. :)

• IP logged
DeDe

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#69: 16 Mayıs 2020, 11:50:21
Patras

• IP logged
><(((º>

B

Burak Doneray

#70: 16 Mayıs 2020, 12:03:53
Özgür bir sorum olacak Messina'yı geçerken  gemi yoluna giriyormuyuz yoksa Çanakkale gibi kenardan kenardan mı gidiyoruz . Teşekkürler.
  • IP logged

• *
  • Bilen bilir
#71: 16 Mayıs 2020, 12:05:20
   Eline sağlık Özgür biraderim.  :)

Biz maalesef marinaya bağlanamadık. Bağlandığımz yer limanın çıkış kapısına yakındı ve sanırım burada görülmüyor. Rıhtımın az bir açı yaptığı yerde idik. Düm düz yürüdüğümüz ve yardımsever polisle sürtündüğümüz yol up uzun uzanıyor.  ;D
  • IP logged
DeDe

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#72: 16 Mayıs 2020, 12:43:15
Özgür bir sorum olacak Messina'yı geçerken  gemi yoluna giriyormuyuz yoksa Çanakkale gibi kenardan kenardan mı gidiyoruz . Teşekkürler.

Özgür doğrusunu cevaplayacaktır ama haritalardan baktığım kadarıyla , aynı bizim boğazlar gibi bir trafik ayrım düzeni ve sancak seyri var.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#73: 16 Mayıs 2020, 13:08:50
Evet, Ahmet abinin dediği gibi tüm trafik ayrım düzeni olan boğazlarda buna tabi olmayan gemiler (Messina için 45m'den küçük balıkçılar, tall shipler ve yatlar) trafik hattı içinde ilerlemesi yasak, kenarından paralel olarak ilerlenebiliyor ve karşıya geçeceksen en dik-kestime hattan geçiliyor.

Messina'nın trafik ayrım düzeni kullanıcı kılavuzu burada;
https://www.guardiacostiera.gov.it/mezzi-e-tecnologie/Documents/manualiVTS/manualeutentemessina_inglese.pdf

Boğazlara girmeden önce mutlaka bu kılavuzları okuyup ihtiyaç halinde aramamak için VTS iletişim bilgilerini öğrenmeli, ve hatta mecbur olmasan bile girişte ve çıkışta rapor verip tavsiyelerini almalı.. (Akıntı ve trafik ile ilgili en güncel de doğru bilgiyi onlar verirler..)
  • IP logged
><(((º>

B

Burak Doneray

#74: 16 Mayıs 2020, 13:12:31
Teşekkürler.
  • IP logged

Yukarı git