Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Tekne yaptırmak gerçekten de o kadar zor mu ?

• *
Hocam sizin tekneyi Van de Stadt görse yemin ederim secde edip din bile değiştirebilir. Hollanda alüminyum tekne inşaasının lideri, ki Rahmi Bey son Nezenin V teknesinin kaynak ekibini oradan getirtti. Ona rağmen sizin Çağla kız kadar başarılı olmamış oşablir

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yazı yazdığım Yelken Dünyası dergisi sayesinde Avrupanın çeşitli yerlerinde, özellikle de Hollanda'da çok tersane gezdim. Hollanda ve Almanya aluminyum pahalı tekneler, süper ve megayatlar konusunda o tarihte de bugün olduğu gibi ; en iyilerdi. Ben de bu en iyilerin bazılarını gördüm. Bazı tekneleri kuru kabuk aşamasından teslime hazır olana kadar takip etme şansım oldu.

Metal ve aluminyüm özelinde ; - macunlanıp tesviye edilip boyanana kadar - ; sevgili Atilla'nın ÇAĞLA'sı kadar mükemmel yapılmış tekne gördüm mü, emin değilim...

Hasbelkader mühendislik diplomam var, metal tekne inşa ettim ; bugün dahi yine denesem Atilla'nın çikardığı şaşılası işin kalitesinin yanına yaklaşamam. Özel ve çok değerli bir arkadaşımız var aramızda, kıymeti biline !  :)xx
  • IP logged

• *
  • Selamlar
Daha önce bahsetmiş olabilirim. Aluminyum gövdede kaynak çok zor bir iş. Biz hava kuvvetlerimiz için platformu aluminyum olan bir loader ürettik. Burada yapılan ilk örnek oldu. Kaynak sonrası meydana gelen çarpılmalar çok can sıkıcı. O açıdan yat gibi yüzey kalitesinin önemli olduğu bir üründe böyle iş çıkarabilmek cidden takdire şayan

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2018, 09:58:10 Gönderen: Ahmet Kabaalioğlu »

• *
Bu arada Yine Cem Gür 'ün önerdiği , Sam Devlin 'in bir Biristol Channel Cutter yorumu var.  Gerçekten güzel.. 28 feet.  Ancak arma markoni.. Efendim bu tasarımcıya da yazı gönderdim.. Arma ile ilgili değişiklik istedim.. Cevap bekliyorum. Ancak gezinirken şunu buldum..

Lütfen dikkatli incelenmesini rica edeceğim.. Armaya Takılmayınız.. Nitekim Devlin bunu ilk önce 41 feet olarak tasarlamış. 26 feet olanı sitede görünmüyor.. Bunu da sordum.. Bu tekne yaklaşık 8 metre.. 30 feet olanı da var..

Çok iyi bir tasarım.. Her havada gider bu tekne.. Gördüğünüz arka kabin den tüm yelkenlerinizi görebilir ve trim edebilirsiniz.. O kabinin içi arkaya doğru uzuyor.. İçinde masa konulacak kadar bir alan da var..

Ön bölümdeki kamara girişini görüyormusunuz..? O bölüm de yatak odaları ve mutfak tasarlanmış. Motor ise kıçta kabinin altında..

BUnun kotra ve randa arma olduğunu düşünsenize.. Gerçi bu yelken planı da güzel. kocaman bumbalı bir flok var.. Kendinden tramolalı.. sert havada tramola attığınızda kabinden çıkmanıza dahi gerek yok..  Güneş panelleri , bisiklet, dingi için istemediğiniz kadar  yer var güvertede.. Hemen kabin ile kamara girişi arasında da bir alana var görebildiğim.. Buraya da tente gerip oturulabilecek bir alan mevcut..

Ayrıca çeneli ama hafif trawler havası olduğundan çeneli olması  göze batmıyor.. Tam tersine bir ihtişam kazandırmış..

Manyak sempatik, küçük güzel, kullanışlı.. Yapımı da son derece kolay duruyor.. Dur bakalım tasarımcıdan ne gelecek.. ?
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Bu kadar tasarım paylaştınız ilk defa bir tanesini beğeniyorum, bunu yaparsan belki bende sana katılırım.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
  • Donatan Temsilcileri
Bu arada Yine Cem Gür 'ün önerdiği , Sam Devlin 'in bir Biristol Channel Cutter yorumu var.  Gerçekten güzel.. 28 feet.  Ancak arma markoni.. Efendim bu tasarımcıya da yazı gönderdim.. Arma ile ilgili değişiklik istedim.. Cevap bekliyorum. Ancak gezinirken şunu buldum..

Lütfen dikkatli incelenmesini rica edeceğim.. Armaya Takılmayınız.. Nitekim Devlin bunu ilk önce 41 feet olarak tasarlamış. 26 feet olanı sitede görünmüyor.. Bunu da sordum.. Bu tekne yaklaşık 8 metre.. 30 feet olanı da var..

Çok iyi bir tasarım.. Her havada gider bu tekne.. Gördüğünüz arka kabin den tüm yelkenlerinizi görebilir ve trim edebilirsiniz.. O kabinin içi arkaya doğru uzuyor.. İçinde masa konulacak kadar bir alan da var..

Ön bölümdeki kamara girişini görüyormusunuz..? O bölüm de yatak odaları ve mutfak tasarlanmış. Motor ise kıçta kabinin altında..

BUnun kotra ve randa arma olduğunu düşünsenize.. Gerçi bu yelken planı da güzel. kocaman bumbalı bir flok var.. Kendinden tramolalı.. sert havada tramola attığınızda kabinden çıkmanıza dahi gerek yok..  Güneş panelleri , bisiklet, dingi için istemediğiniz kadar  yer var güvertede.. Hemen kabin ile kamara girişi arasında da bir alana var görebildiğim.. Buraya da tente gerip oturulabilecek bir alan mevcut..

Ayrıca çeneli ama hafif trawler havası olduğundan çeneli olması  göze batmıyor.. Tam tersine bir ihtişam kazandırmış..

Manyak sempatik, küçük güzel, kullanışlı.. Yapımı da son derece kolay duruyor.. Dur bakalım tasarımcıdan ne gelecek.. ?

Ersin reisim ,

Bu cidden çok keyifli güzel bir modellmiş , yalnız bence 26 feet yerine 30 feet olanı düşünsen nasıl olur.
  • IP logged

• *
    • Classicboats Turkiye
https://www.devlinboat.com/wordpress1/2016/03/hope-of-glory/

Hope of Glory de yabana atılacak tekne değil...
Shoal draft tasarımı büyük avantaj

Yine Sam Devlin.
  • IP logged
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

T
  • *
Bu kadar tekne tasarımı inceledin, mutlaka incelemişsindir diye soruyorum, ciddi ciddi tekne yaptırmayı düşünen biri olarak.

Belki de aralarında vardı da ben kaçırdım, bilmiyorum

Cape George 34 yada 36 hakkında ne düşünüyorsun(uz)?
Arma'sı hariç. Bilmiyorum değişebiliyor mu.Ayrıca tasarım varyasyonları var. Kısa kabin yada pilothouse gibi, hem açık hem kapalı alanın fazla olduğu.

Bir ara bende bir çok tasarıma bakmıştım ve dönüp dolaşıp hep bu tasarıma dönmüştüm. Sanıyorum ki aklımda artık BCC ve benzerlerinin özel bir yeri olduğu için.
  • IP logged

• *
    • Classicboats Turkiye

Cape George 34 yada 36 hakkında ne düşünüyorsun(uz)?
Arma'sı hariç. Bilmiyorum değişebiliyor mu.Ayrıca tasarım varyasyonları var. Kısa kabin yada pilothouse gibi, hem açık hem kapalı alanın fazla olduğu.

Güzel tasarımdır. Biraz büyük. Ama arma değişimi oldukça sıkıntılı.
  • IP logged
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

T
  • *
Cem abi, haliyle arma kısmı Ersin için elbet, yoksa ben tekne yaptıracak olsam, sanıyorum ki tasarım olarak, benim beklentilerimi -hem işlevsel, hem de görsel olarak- karşıladığı için içime sinerek tercih edebileceğim bir tekne olarak görüyorum.
Sanıyorum ki doğru yöntemlerle yapılmış böyle bir tekne ömrümün sonuna kadar benimle olur.
  • IP logged

• *
Cape George ve benzerlerini gördüm. Ama benim için büyük olduğundan detaylı incelememiştim.. Dur şimdi biraz daha bakayım..

Sevgili Cem Gür, Hope of Glory de çok keyifli duruyor ama dediğim gibi büyük. İstanbul da günübirlik turlar için sanki zor gibi.

Dürüst söylemek gerekir ise neden tekne büyüdükçe denize çıkış sayısı azalıyor anlamıyorum. Ama gözlemlerim hep bu yönde..

Serkan 30 feet aşağızına bakmıyorum zaten.. 30 feet aşağısında tekne değiştirmeye ya da yaptırmaya gerek yok zaten.

Bir de önemli bir ayrıntı paylaşmak istiyorum.. Hep şu büyük cenovaları eleştirip durudum.. Bunlar yarış yelkeni diye.. Ama bunun alternatifi nedir bilmiyordum açıkçası..

Şimdi bu teknelere bakınca uzun güvertenin getirdiği çok önemli bir avantajı görüyorsunuz. Bumbalı, neredeyse ana yelken kadar büyük trinket.. Civadra da var.. Bunun üzerinde de büyük bir flok var..  Direk geride olduğundan ana yelken bunları rahatlıkla dengeliyor diye düşünüyorum.

Ön direği olmayan bir uskuna gibi düşünün.. Bumbalı trinket sanki uskunanun ön direğinin ana yelkeni gibi çalışıyor.. Üstelik ikinci  bir direk olmadan..

BU arada bu tekne tam Türk tarzı.. BUmbalı trinket neredeyse teknenin tam üstünde.. sert havalarda tek başına bu yelken tekneyi çok rahat götürür kafayı açmadan..

Çok kullanışlı bir tekne.. 30 feet olanı sitede gözükmüyor dediğim gibi.. Heyecan ile her iki tasarımcıdan gelecek yanıtları bekliyorum..

Grızzly Bear,
Oysta
ve devlin in BCC si..

Benim için Oysta nın ayrı bir özelliği var.. BU tekneyi yaparsam kafaya dalga yemeğe son.. :)

• IP logged
« Son Düzenleme: 01 Mart 2018, 13:08:01 Gönderen: Ersin Böke »

T
  • *
Ersin'in tercihlerini göz önüne alırsak, ki şu fotoğraflarını paylaşacağım tekne de benimkilerle kesinlikle örtüşen ortak noktalar silsilesi var, başka hiç bir tasarıma bakmadan tercih edebileceğim bir tekne. Belki 38 için büyük diyeceksiniz ama, yine de rüya gibi bir tekne bana göre. Ayrıntılar bile harikulade.

Ve aynı zamanda buna tekne diyoruz, diğerlerine de tekne dediğimiz de bir gün Allah çarpacak diye korkuyorum  ;D

• IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Yok daha neler, mesai saatinde paylaşmayın abicim böyle şeyleri. ;D

Ben bunu da beğendim.
https://www.devlinboat.com/wordpress1/2016/03/whimbrel-32/
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

T
  • *
Güzel ama büyük, illa ki biblo gibi küçük olmalı, bu kadar ayrıntı olmasa da mobilya gibi durmalı diyorsanız,

en güzel 28'ler elbet BCC'lerdir. ;

• IP logged

• *
    • Classicboats Turkiye
Sen tam cehennemliksin. Koyduğu tekneye bak !!! Edith Gray

"Ve aynı zamanda buna tekne diyoruz, diğerlerine de tekne dediğimiz de bir gün Allah çarpacak diye korkuyorum  ;D"

Yukarıdaki biliyor da bizim gibi rindlere para mara vermiyor.
  • IP logged

• *
    • Classicboats Turkiye
derdimiz bölünmüş arma... veya buna uygun bir tekne !!!
Yokse alemde neler var neler...
  • IP logged

Yukarı git