Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Vallahi değmez billahi değmez..

• *
Vallahi değmez billahi değmez..
OP: 15 Ocak 2018, 09:25:31
Dün DADD sunumundaydım. Teknede enerji kaynakları ile ilgili mükemmel bir sunum vardı. Konuşmacı Oktay bey konuya hakim ve sırası ile teknede kullanılan elektronikler ve bunları besleyen güç kaynakları ile ilgili hiç bilmediğimiz şeyler anlattı.

Benim için çok yararlı oldu. en azından watt amper, volt nedir öğrendim. Güneş panelleri ile öğrendiklerim ise şok yaşattı. İlk iki yıldan sonra verimlilikte çok ciddi düşüşler yaşanıyormuş. Tüm paneller böyle imiş.

Sakın bir daha ahşap tekne bakımı zor filan denilmesin. Tekne elektronikleri işi öyle bir noktaya gelmiş ki sadece bunların bakımı ve izlenmesi bile ahşap tekneye bakmaktan daha meşakkatli.

Buz dolabina karşıydım , şimdi daha bir karşıyım. en çok elektriği buzdolabı çekiyor. Sonra ? elektrikli tuvalet.. Sadece bu ikisi için bile çok ciddi bir sistem kurmak gerekiyor. Yetmedi bir de bunu izlemek için cihazlar , sigortalar vs. gerekiyor.

Aynen konuşmacının verdiği örnekten gidiyorum. Diyelim koyda bir bilemedin iki gece kalacaksınız. en babasından dört adet güneş paneli, en az iki regülatör v.s lazım. Niye..? Buz dolabi için..

Markette bir torba buz 5 TL mi neydi, iki torba 10 TL. At buzluğa bunları .. iki gün soğuk ne istiyorsan sakla.

Güneş panelleri, jel aküler, invertörler.. toplamı küçük bir tekne parası neredeyse.. Bu cihazları kullanmak ciddi bir bilgi birikimi gerektiriyor. Bakımı ayrı dert. Bir arkadaş, teknede 220 volt tost makinesi çalıştırıyormuş. Ne kadar elektrik çeker diye soruyordu.. Konuşmacı da bir bir buçuk dakikadan fazla kullanmayın dedi.

Oysa çocukluğumuzdan kalma ocak üstünde kullandığımız , tost tavaları vardı.. Pazarlarda hala satılır. Al kardeşim ondan.. Öyle bir buçuk dakika filan değil, koy ocağın üstüne istediğin gibi keyifli keyifli tüm aileye tostunu yap..

Teknede 7 TL lik bira içeceğim diye bu kadar masraf..

Vallahi değmez Billahi değmez..

• IP logged

• *
Ynt: Vallahi değmez billahi değmez..
#1: 15 Ocak 2018, 09:40:17

Ersin reis telsizide bununla değiştirirsen tesizinde elektriğinden kurtulmuş olursun..  ;D ;D
  • IP logged
Bazıları oturur ve hayatı seyreder; bazıları denize açılır ve hayat onları seyreder!  M/Y HIZ

• *
  • Donatan Temsilcileri
#2: 15 Ocak 2018, 10:28:07
Buzdolabımla mutluyum ben. Ellesme bana.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
  • Bilen bilir
#3: 15 Ocak 2018, 10:39:53
Biraya laf söyletmem >:(
Soğuk içilmeli ve soğuk ikram edilmelidir. ;)
  • IP logged
DeDe

R

Recep Ertürk

#4: 15 Ocak 2018, 11:09:16

;D

Ersin reis'e bir ay ege seyri yazın. Temmuz ağustos aylarında alması ve karaya haftada bir yaklaşması soruna bakışını kökten değiştirecektir..

;D

• IP logged

• *
#5: 15 Ocak 2018, 11:44:38
Recep reis geçen yıl yaptıydım.. Hem de Temmuz ayında.. 1000 Mil kadar :) Gökovaya gidip geldim.. Buzdolapsız..
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#6: 15 Ocak 2018, 11:49:07
Ilk bulduğun adamdan soğuk bira istemeyeydin iyiydi. :)
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
  • Bilen bilir
#7: 15 Ocak 2018, 11:50:33
Hani şu meşhur replik var dı ya ;D

Bu da mı gol değil hakim bey :)xx :)xx :)xx
  • IP logged
DeDe

• *
#8: 15 Ocak 2018, 12:01:20
Botta, kamp ocağında borcamın içinde lüfer buğulama :

• IP logged
Güvenlik daha çok batıl bir inançtır. Doğada bulunmaz... Helen KELLER

• *
#9: 15 Ocak 2018, 12:14:28
:)   birayı ben değil adamlar teklif etti bir kere.. Klasik Türk kafası işte.. Ben soğuk bir şeye karşı değilim. Teknede soğutucu gereksiz diyorum. Bir halt da soğuttuğu yok zaten. Soğuk alırsan soğuk aldıklarını koruyor o kadar. Bu kadar masraf yapana kadar 10 TL lik buz paketleri yeterli diyorum. Sorun zaten doğru söylüyor olmamda..

Aynı şeyleri tartışmaya gerek yok.. Güneş panelleri de iki yıldan sonra çöp olmaya başlyormuş.. Moralim benim buna bozuldu esas..
  • IP logged

• *
    • Yat Tekne Sörveyi, ekspertizi, ozmoz muayenesi
#10: 15 Ocak 2018, 12:27:43
Soğutma esası ne olursa olsun  (buz veya buzdolabı) sadece soğuk bira iiçmek için değildir. Birada her ikisi de işe yarar ama bne zeytinyağlımın buz suları içinde yüzenini sevmem. Çaresi mutlaka vardır ama buzdolabı çıktığından beri kuyuya file salmadığımızdan gerekli kapları bulmak oldukça zor olur.

Bu zamanda her satın aldığımız şey satın alındığı anda çöp olmaya başlıyor. Her ne kadar güneş panelleri performans yitirseler de biraz daha uzun dayanıyor.
  • IP logged

T
  • *
#11: 15 Ocak 2018, 12:31:00

Güneş panelleri de iki yıldan sonra çöp olmaya başlyormuş.. Moralim benim buna bozuldu esas..

Bu bilginin doğruluğundan şüpheliyim. Hangi maksatla söylediğini hatırlıyorsan ayrıntıya girebilir misin ?

Şayet garanti kapsamı temelli söyleniyor ise, bir çok ürün için aynı şey geçerlidir. Ama Kullanım süresi ile alakalı değildir.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 15 Ocak 2018, 12:35:24 Gönderen: Tan Kaan Özkan »

R

Recep Ertürk

#12: 15 Ocak 2018, 12:38:37

Ersin reisim güneş panellerinin iki yıldan sonra çöp olması sanırım çok doğru bilgi değil. Birçok firma 10 yılı geçen garantiler veriyordu. Ama bu karasal kurulum içindi.

Bu söylediğiniz önemli. Güneş enerjisi panelleri için deneysel bir süreç gerekiyor. Birçok dostum yıllardır kullanıyor. Bir şikayet duymadım.

Ben küçük kayığımla yaz ayında hemen her gün yarım litrelik su şişesinde donmuş buz, bir litre su, iki bira, üzüm, peynir ekmek gibi şeylerle denize çıkar gün batımına dönerim. 10-15 litre hacimli termos, biraları saat 16.00-17.00'ye kadar serin tutuyor ama o saate bira kalmıyor.

Günübirliklerde öneriniz doğru. Suyu da ikinci gün bile içebiliyorsunuz (yani o yarım litrelik buzu). Ayrıca rapalaya bir şey takılırsa termos onun sıcaktan bozulmasını da önlüyor (poşete sarıp koyun koku yapmaması için).

Sorun uzun seyirlerde ve medeniyete uzak uzun konaklamalarda.. O zaman enerjiye dayalı bir şey gerekiyor. İster rüzgar, ister güneş, ister jeneratör.

İsterseniz de balıkçıların yaptığı tür kalın buz kalıpları konan ve 4-5 gün idare eden tahta-strafor sandık.. Ama bir soğuk tutucu şart..

Yazın ege'de buz bulmak da zahmetli.. O bakımdan kendi enerjin çok yönlü kolaylık.. 

Güzel espriler çıkması konunun da güzelliğini gösteriyor.   ;D
  • IP logged

• *
#13: 15 Ocak 2018, 12:39:54
Teknede buzdolabı candır. 365 gün kapatmam. (Ki kapatmamak gerekiyormuş, Danfoss servisi demişti)

Aldığın yemek, et, balık, soğuk su, soğuk bira vs düşün... Sessiz bir koyda 3 gün geçirmek istersen, alsa mıydık şu dolabı deme sakın Ersin reisim  :D

Şaka bir yana yeni buzdolapları ilk kalkış anında 5A, sonra devamlı 3A civarında çekiyor. Günde 20 saat çalışsa bile 60A yapar en fazla. Su giderini de tıkadın mı daha az çalışır.

Zaten buzluğun eriyip su yapmadığı ayarda çalıştırmak lazım, yani buzdolabının altı gider tıkalıyken bile kuru olmalı..

**Bu arada içine yine buz koyarsan, buz bitene kadar daha az enerji harcarsın. Poşet içinde koyunca suyuyla da uğraşmıyorsun.
  • IP logged

• *
#14: 15 Ocak 2018, 12:49:42
Nasıl olduğunu tam hatırlamıyorum da: Çocukluğumda biz bağa göçtüğümüzde kar kuyusuna sepet sallardık.
Şehirdeykende ki ağustosta acaip sıcak olurdu; avluda iç içe iki küp vardı biz eşyaları içerdeki küpün içine koyardık. Şimdi düşünüyorum da sanırım aralarında kum ya da benzeri bişey vardı; her sabah bir ıbrık suyla ıslatırdık.

Yani demek ki o zamanın imkanlarıyla soğutucu ihtiyacını böyle giderebiliyorlarmış. Hem demezler mi testiyi güneşe koyunca suyu soğuk olur diye…

Bir ara kesme çiçek işini araştırmıştım. Seralarda yazın soğutma işini yastıklama diye bir yöntemle yapıyorlardı diye hatırlıyorum.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 15 Ocak 2018, 12:59:46 Gönderen: Mehmet Köstekçi »
Köstekçi ---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

Yukarı git