Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: 2017 Hava Durumu ve Tahminlerimiz

• *
Ynt: 2017 HAVA DURUMU VE TAHMİNLERİMİZ
#60: 05 Şubat 2017, 20:52:29
Yani? :)
  • IP logged

T
  • *
#61: 05 Şubat 2017, 20:56:17

Yanisi, bu hafta arası belki 18-20 derece bile olabilir hava... Beklenen büyük kar yağışı gelmeyecek gibi duruyor, haftaya hafta sonu belki biraz tekrar soğur ama o kadar gibi duruyor...

Ahmeetttt, sallayıp duruyorum burada, koş  ;D
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
    • sy-gezgn
#62: 05 Şubat 2017, 21:17:55

Yani yarın Ege'de lodos güneyden kuzeye doğru tırmanmaya başlar ve 30 kt bariyerine oturur. Salı hızını kaybeder akşamına da yatar.
Akdeniz açıkları 25/30 kt'larda olur ama Antalya körfezi bundan nasibini almaz ve tam yelken için aranan yer olur.
Marmara hafif lodos ile bu cepheyi üzerinden atar çarşamba da kuzeyli rüzgarlara dirise eder.
Poyraz perşembe günü kuzey Ege'de ve İstanbul'da 20 kt'larda geçer ama perşembe yine rüzgarsız gibi bir şey olur.
Cuma yine poyraz kuzey Ege ve İstanbul'a merhaba der. Haftasonu da devam eder 25/30 kt'ları görür son demlerinde Marmara'da ama Kuzey Ege'de başından beri bu rüzgar bir oturur haftasonuna doğru Güney Ege'ye kadar akar.
Karadeniz için bir şey söylemedim ama Batı Karadeniz'in İstanbul ile eş zamanlı gideceğini sizler zaten bilirsiniz ;)

Tabi bunlar tahmin ve de bu kadar uzun bir tahminde yanılma olasılığı da yüksek olur. Ama cepheler böyle devam edecek gibi gözüküyor bu da tahmin böyle devam edecek gibi gösteriyor...

Yağmur için birşey söylemedim son bir kaç yıldır cepheler yanıltıyor beni. muhtemelen Ahmet Kabaalioğlu reisin açtığı başlık; ''Savaşların Hava Durumuna Etkisi'' kaynaklı olduğunu düşünüyorum...
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#63: 06 Şubat 2017, 01:19:22

Yanisi, bu hafta arası belki 18-20 derece bile olabilir hava... Beklenen büyük kar yağışı gelmeyecek gibi duruyor, haftaya hafta sonu belki biraz tekrar soğur ama o kadar gibi duruyor...

Ahmeetttt, sallayıp duruyorum burada, koş  ;D
Abi aşkolsun, konuya ne kadar vakıf olduğunu biliyoruz mütevaziliğe  çok ta gerek yok. Suat Abi de  konuyu net anlatmış. İnceleyenler belki hatırlayacaktır 31 Ocak ta facebook sayfamızda bir simülasyon paylaşmıştım, Sibirya üstümüze doğru kopmuş geliyordu. Yorumlarda "lodos baskın çıkarsa durum değişir 3-4 gün kala belli olur herhalde" diye yazmışım. Aslında aynen de öyle oldu, Suat Kaptanın bizlere açıkladığı gibi gelişiyor. Bu sırada Ege'de yer yer güneyli yüksek havalar yapıyor.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
#64: 06 Şubat 2017, 12:17:35
e iyi o zaman ben yelkene gidiyorum..
  • IP logged

• *
#65: 06 Şubat 2017, 12:30:08
Yani sistem hayalet oldu sibirya bunu yapar kendini gizler ve sisteme ikigun kala kendini gosterir  ve ustune cullanir 9 subat soguma baslar 12 den 15 kadar surer benim tahminim.karadeniz asiri soguk.dek ve ull olusumu yuksek.sahillerde dahi 10 15 santim gecebilir.kirimdan beri olusan poyraz lodosu perdeleyecek sibirya sogunu gonddrecek avrupaya kacmiyor almanya diyagrami o tarihlerde sicak seneryo vermis buda benim tahminim
  • IP logged

• *
#66: 06 Şubat 2017, 12:37:19
Yani  bu sistemden haric ayin 17 18 kutbi girdap ikiye bolunjyor.polar vorteksin bir parcasi amerikaya  bir parcasini guney enlemlere yollayabilir karadeniz  bos korudkr olarak gorunuyor.bu sistemden sonra ayin 22 23 tekrar bir salinim olabilir
  • IP logged

• *
    • KUTUP YILDIZI
#67: 06 Şubat 2017, 12:47:58
Dün Biskay körfezinde oluşan cephe iyi güçlendi ve de Sibirya'daki cepheyi bastırdı. Biskay'daki cephe Fransa ve İspanya üzerinden Akdeniz'e ulaşınca cephe Korsika ve Sardunya üzerinden Sicilya'ya hareket ediyor etkisini bu gece Adriyatik'e kadar uzatacak ama hemen arkasından Grit'e doğru uzanıp gücünü kaybeder. Bu da Güney Ege ve de Akdeniz'de güzel hava yaratır. İstanbul taraflarına kalkan etkisi yapıp Sibirya'daki cepheyi geri püskürtür/söndürür.

Biskay ticari kaptanların da kontrol altında tuttukları bir bölge
Biskayın durumuna göre bir veya iki gün sonra Adriyatik karışmakta.

Ben de bölgemiz için hava tahminlerine  bakarken ilk baktığım yerlerden biri Biskay oluyor.
İkinci kontrol kayınvalideyle yapılan telefon görüşmesi ile gerçekleşiyor.

Neredeyse 20 yıldır hiç şaşmadı.
Yukarı da hava değişiminin etkisi 1 gün sonra İstanbul'u vuruyor 2 gün  sonra bizim buraları.

• IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
#68: 13 Şubat 2017, 01:17:00
Yani sistem hayalet oldu sibirya bunu yapar kendini gizler ve sisteme ikigun kala kendini gosterir  ve ustune cullanir 9 subat soguma baslar 12 den 15 kadar surer benim tahminim.karadeniz asiri soguk.dek ve ull olusumu yuksek.sahillerde dahi 10 15 santim gecebilir.kirimdan beri olusan poyraz lodosu perdeleyecek sibirya sogunu gonddrecek avrupaya kacmiyor almanya diyagrami o tarihlerde sicak seneryo vermis buda benim tahminim
sistem tamda boyle gerceklesiyor 4 gundur poyraz ve kuru soguk ara,ara kar gecisleri ve tekrar 2 ci atak karayel ve yildiz bol ruzgarli ve soguk bir haftaya giris yapiyoruz,kar deyerlerine bakacak olursak istanbul anadolu yakasi 15_16 ve karadrnizin cogu yeri bu sistemden kar alir.
  • IP logged

• *
#69: 13 Şubat 2017, 08:03:42
Akın reis , öncelikle yorumlar için çok teşekkürler. Ancak biz sizlerden birde seyir sırasında bulutlara ve aya bakarak saatlik yorumları nasıl yaptığınızı merak ediyoruz.. Bu konuda da biraz bilgi verseniz çok seviniriz.
  • IP logged

• *
    • KUTUP YILDIZI
#70: 13 Şubat 2017, 08:23:38
Anlık tahminler oıldukça kolay oluyor Ersin,
ben bile tahminde bulunabiliyorum.  ;D ;D

• IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#71: 13 Şubat 2017, 09:43:21
Dün ve bugün de ara ara kar yağışı vardı, yükseklere biraz kar tutmuş, kuru soğuğun peşinden geldi kış son sert havasını yapıyor, anladığım kadarıyla hafta sonuna kadar devam edecek.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
#72: 13 Şubat 2017, 09:59:04
Akın reis , öncelikle yorumlar için çok teşekkürler. Ancak biz sizlerden birde seyir sırasında bulutlara ve aya bakarak saatlik yorumları nasıl yaptığınızı merak ediyoruz.. Bu konuda da biraz bilgi verseniz çok seviniriz.
Ersin bey merhaba;
 Ay hadisesi gece seyrinde denizciler icin, özellikle ilk bahar ve son bahar aylarında önemlidir. Nedeni ise, bu mevsimler "kaçık" dediğimiz ani rüzgarların oluştuğu mevsimlerdir. Bu hadise genelde ay batımı veya ay doğumunda gerçekleşir.Rüzgar hangi yönden esecek ise o yönden talazlar ve denizler calışmaya başlar. Tabi bunda suyun akıntısı da önemlidir. Rüzgara karşı ters sular varsa, deniz aşırı kabarır, yani cambul cumbul olur.Yelkenciler icin en zor hadise budur rüzgar arkadan sular önden yol katedemessiniz.Gece ay karanlığında ufuk noktasının ışıması, yani biraz aydınlık yapması, rüzgarın, kaçığın, yakamoz yapıp, geldigi yönü aydınlatması önemlidir.Bu hadise ay ışığında daha kolay anlaşılır. Yazın dağ başlarına, kışın deniz dipleri dediğimiz ufuk noktasına ve buralardan çıkarak ,sert hızlı giden bulutlara bakmak yeterlidir.Yazin havanin geleceği yön dağ basları. Kışın ufuk noktası yani deniz dipleridir. Ufuk çizgisinden çıkan bulut kulelerinin ucları hangi yöne yatarsa, tam onun tersi rüzgar esecek demektir.Poyraz havası hariç diğer havalarda  yıldızların sönük olması. Poyraz esecekse yıldızların parlak olması, daglarin sis yapmış olması önemlidir. Uzun vade tahmin yaparken de kışın ay evreleri dikkate alımalıdır. Örneğin bu sistem dolunaya geçerken geldi, bir sonraki sistem 23-24 Şubat diye bahsediyoruz o dönemde ay karanlığına girmiş oluyoruz. Yazım hatalarım olmuş olabilir  hoşgörün.

• IP logged
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2017, 12:04:30 Gönderen: Ahmet Kabaalioğlu »

• *
#73: 13 Şubat 2017, 10:05:13
Ahmet dostum berbat yazdim konuyu toparla.
  • IP logged

• *
#74: 13 Şubat 2017, 11:28:12
Seyir halinde iken bulutların alçak gelmesi, üst bulutların ters yönde hareketi alçak bulutların dikkate alınıp havanın ani değişmesine işaret eder.Pek yaşanmasa da ilkbahar ve son baharda poyraz eserken havanın aniden durup maynalaması havanın yön değiştirip ters istikamette kaçık yapmasına işaret eder bu hadiseye bir milin üstünde yakalanırsan adamın çulunu çıkarır, biz genelde bu havalara kalkan ağı dökerken yakalaniriz, 2-3 millerde.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2017, 11:40:28 Gönderen: Ahmet Kabaalioğlu »

Yukarı git