Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: 2018 Hava Durumu ve Tahminlerimiz

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Ynt: 2018 Hava Durumu ve Tahminlerimiz
#210: 24 Temmuz 2018, 00:29:13
Bu sistem dogukaradenizde etkili olmayacak gibi.hem rüzgar hem yagiş acısından.etki alanı trakya,marmara ve bati karadeniz ile sınırlı sebebi poyraz sıkıştırması.bu sistemın peşine 1_3 Ağustosu takibe alacaz.
Teşekkürler Akın. Şu an Trakya 'da hava etkili olmaya başladı.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
    • S/Y DUA-1 SEYİR DEFTERİ
#211: 25 Temmuz 2018, 05:45:33
Hafta sonundan itibaren Marmara denizi ve adaları için bir tahmin alabilir miyim?
  • IP logged
S/Y DUA-1 Hayatta olabileceğiniz en güzel yer, bir DUA'nın içinde yer almaktır. Şems-i Tebrizi

• *
#212: 26 Temmuz 2018, 01:51:47
Hafta sonundan itibaren Marmara denizi ve adaları için bir tahmin alabilir miyim?
Hafta sonu ve önümüzdeki hafta marmara durağan bir hava hakim olacak gibi belki önümüzdeki hafta ortası hafif poyraz solur.Agustos 3_6 arasi tekrar bir serinleme ve yagiş olabilir.
  • IP logged

• *
    • S/Y DUA-1 SEYİR DEFTERİ
#213: 27 Temmuz 2018, 00:28:05
Hafta sonu ve önümüzdeki hafta marmara durağan bir hava hakim olacak gibi belki önümüzdeki hafta ortası hafif poyraz solur.Agustos 3_6 arasi tekrar bir serinleme ve yagiş olabilir.
Teşekkürler Akın Reis
  • IP logged
S/Y DUA-1 Hayatta olabileceğiniz en güzel yer, bir DUA'nın içinde yer almaktır. Şems-i Tebrizi

• *
#214: 03 Ağustos 2018, 13:02:15
Akın ve Ahmet kaptanım, selamlar

Ağustos ilk hafta veya ikinci hafta kızılerik fırtanası beklentiniz vardı, bu hala geçerli mi?  o tarihlerde basınç da yükseliyor sanki (kuzey ege için), güneyli bir havaya mı işaret bu?  ( ne kadar doğru bilmiyorum, sürekli esen rüzgar döneminde, basıncın artması, güneyli rüzgarlara işarettir diye okumuştum bir yerlerde. )

10ağustos gibi yine bir 10-15günlük yukarı çıkacağız.. skopoles veya tasos civarlarına..

teşekkürler
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#215: 03 Ağustos 2018, 13:19:19

Ağustos ilk hafta veya ikinci hafta kızılerik fırtanası beklentiniz vardı, bu hala geçerli mi?  o tarihlerde basınç da yükseliyor sanki (kuzey ege için), güneyli bir havaya mı işaret bu?  ( ne kadar doğru bilmiyorum, sürekli esen rüzgar döneminde, basıncın artması, güneyli rüzgarlara işarettir diye okumuştum bir yerlerde. )

10ağustos gibi yine bir 10-15günlük yukarı çıkacağız.. skopoles veya tasos civarlarına..

teşekkürler
Kızıl erik ve Kara Erik fırtınalarını yaptı , bu Karadeniz 'i sele boğan havalardı. İstanbul'da da hatırı sayılır yağmuru oldu, hatta İzmit ve Adapazarı'nada bayağı yağış oldu. Yine Karayel'den yaptı. Ağustos için detaylı bir bakalım ona göre bir şeyler yazmaya çalışalım. Zaten Akın'da görür paylaşır bir şeyler. O şimdilerde balık peşinde koşuyor.
  • IP logged

• *
#216: 03 Ağustos 2018, 14:14:57
çok teşekkür ederim yorum için  : )
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#217: 03 Ağustos 2018, 14:16:57
çok teşekkür ederim yorum için  : )
Gerçi sezon öncesi size yaptığım tahmin tam tutmadı ama fırtınaların tarihi tuttu galiba.
  • IP logged

• *
#218: 03 Ağustos 2018, 14:50:06
Daha ne tutsun Ahmet kaptanım :)))) yorumlarınıza göre takvimimi oluşturmuştum, çok değerliydi.
haziran nokta atıştı zaten direk..

izin verirseniz burada da paylaşabilirim yorumunuzu. özelden gönderdiğiniz için size sormadan yazmak istemedim..

• IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#219: 03 Ağustos 2018, 14:58:06
Daha ne tutsun Ahmet kaptanım :)))) yorumlarınıza göre takvimimi oluşturmuştum, çok değerliydi.
haziran nokta atıştı zaten direk..

izin verirseniz burada da paylaşabilirim yorumunuzu. özelden gönderdiğiniz için size sormadan yazmak istemedim..
Tabiki ne demek, memnuniyetle
  • IP logged

• *
#220: 03 Ağustos 2018, 15:04:01
"Kusura bakmayın geç kaldım cevap yazmakta , ben bu yaz poyraz ağırlıklı hava bekliyorum, zaten hakim rüzgar malumunuz poyrazdır. Bu kış lodos ağırlıklı havayı önceden tahmin etmiştik belirgin emareleri vardı. Yaz ayı boyunca fırtına netliğinde bence iki adet güneyli hava olacak. Biri Temmuz sonunda yada ağustos başında olacak. Diğeri Ağustos sonunda belki yapar. Yaparsa hava soğur kış erken gelir eğer yapmazsa Eylül ortasında küçük bir hava ve sonunda Kestane Karası. Onu da İstanbul ve Kuzey egede batı, Karadeniz de karayelden yapacaktır. Haziran ayında büyük bir güneyli hava beklemiyorum. daha ziyade haziran başı yapması gereken yağmurlu karayel tabanlı havayı bir hafta önce yaptı. Haziran ortası ve temmuz ortası Karayelden büyük hava yapabilir. Onun haricinde dediğim gibi temmuz sonu yani son haftası ve ağustos ilk haftası  gibi kızılerik fırtınasını yapacak, güneyli olma ihtimali yüksek. Kalan günler oturmuş poyraz havası. bakalım tutacak mı şimdiden öngörüler böyle. Hadi Selametle."

• IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#221: 03 Ağustos 2018, 15:08:00
"Kusura bakmayın geç kaldım cevap yazmakta , ben bu yaz poyraz ağırlıklı hava bekliyorum, zaten hakim rüzgar malumunuz poyrazdır. Bu kış lodos ağırlıklı havayı önceden tahmin etmiştik belirgin emareleri vardı. Yaz ayı boyunca fırtına netliğinde bence iki adet güneyli hava olacak. Biri Temmuz sonunda yada ağustos başında olacak. Diğeri Ağustos sonunda belki yapar. Yaparsa hava soğur kış erken gelir eğer yapmazsa Eylül ortasında küçük bir hava ve sonunda Kestane Karası. Onu da İstanbul ve Kuzey egede batı, Karadeniz de karayelden yapacaktır. Haziran ayında büyük bir güneyli hava beklemiyorum. daha ziyade haziran başı yapması gereken yağmurlu karayel tabanlı havayı bir hafta önce yaptı. Haziran ortası ve temmuz ortası Karayelden büyük hava yapabilir. Onun haricinde dediğim gibi temmuz sonu yani son haftası ve ağustos ilk haftası  gibi kızılerik fırtınasını yapacak, güneyli olma ihtimali yüksek. Kalan günler oturmuş poyraz havası. bakalım tutacak mı şimdiden öngörüler böyle. Hadi Selametle."

Ben size yazdıktan sonra silmişim demekki bulamadım, bakacaktım ne yazmışım diye. Ağustos başına kadar fırtınaları tutturmuşuz çok sevindim. Yönü de tutmuş Karayel :)
  • IP logged

• *
#222: 03 Ağustos 2018, 15:40:01
Dedim ben size, tutmak ne kelime :)) müthiş..

Benim ikinci parkur başlayacak Ağustos 9 gibi, onun için merak ettim, yorumlarınızda bir değişiklik olur mu diye...
  • IP logged

• *
#223: 03 Ağustos 2018, 22:49:33

teşekkürler
Selamlar Özgü Kaptan.Ağustos ayina genel bir bakış yaparsak.geleneksel olarak 7 ağustostan sonra 15 ağustosa kadar bunaltıcı sıcaklar olur yaz aylarının en sicak günleridir.afrika sıcakları çöl sıcakları gibi yorumlanır.takvimdeki ismi eyyamı buhran yada eyyam-ı bahur sıcaklarıdır.Sizinde dediginiz gibi güneyli hava akımıdır.işte bu güneyli hava akımı kuzeye tırmandıkça rüzgar olarak bize ters akim yapar.Kırım üzerinden poyraz rüzgarını koparır karadeniz üzerinden nemi koparır bunaltıcı sıcaklar yapar.toparlayacak olursak Karadenizin Batısı Kerempe Burnundan itibaren Marmara ve Kuzey Ege poyraz rüzgarına maruz kalır zaman zaman cok sertte esebilir.her sicak havanin bir düşüşü vardır.21 Ağustos yaprak dökümü bir iki gün önce yapabilir.Ardindan 24 25 agustos Mihrican Firtinasi sonbaharın ayak sesleri.selametle
  • IP logged
« Son Düzenleme: 03 Ağustos 2018, 23:03:52 Gönderen: Ahmet Kabaalioğlu »

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#224: 03 Ağustos 2018, 23:08:00
Akın yaprak dökümünü poyraz yapar yağmuru olmaz diye hatırlıyorum, Mihricanı da Karayel denmi yapardı? Tabi bu tespit Batı Karadeniz ve İstanbul için.

• IP logged

Yukarı git