Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: 2018 Hava Durumu ve Tahminlerimiz

• *
Ynt: 2018 Hava Durumu ve Tahminlerimiz
#225: 03 Ağustos 2018, 23:29:54
Akın yaprak dökümünü poyraz yapar yağmuru olmaz diye hatırlıyorum, Mihricanı da Karayel denmi yapardı? Tabi bu tespit Batı Karadeniz ve İstanbul için.
Yaprak dökümünü genelde karayel yapar.Mihrican baslangicini karayel yapıp poyraza atlar buralarda bir hafta on gün  poyraz olur bazen.Tam palamut sezonu açılırken sende bilirsin poyrazdan ötürü deniz soğukluğu yapar.Gecen sene aynı tarihlerde Ersin Kaptanla sen Egede o havaları yemiştiniz sanirim gecen senenin arşivine baktım.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 03 Ağustos 2018, 23:33:06 Gönderen: Ahmet Kabaalioğlu »

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#226: 03 Ağustos 2018, 23:35:58
Doğru hatırladım, üstüste poyraz yapıp denizin tam sezon başlangıcında çivi gibi olması. Bir sene boyunca sezonu bekle, sezon gelsin deniz soğukluğu yapsın en az 15 gün çalışama. deli olurduk balığın kılçığı bile görülmezdi.
Geçen yılı doğru hatırladın Böke , Burak Ve Ben Tayomar la bu havanın başladığı gün yoldaydık. Hatta Böke Kayığı Bayram süresince Ayvalık'ta bırakmıştı.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
#227: 04 Ağustos 2018, 01:24:16
Ahmet reis;
Ağustos 18 ile 26 arası sıkı bir proğramım var .
Simy Rodos Kos Bodrum ,
Ancak günü gününe ve saatlere uymak durumundayım .
o hafta için beklenti niz  varmı ?
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#228: 05 Ağustos 2018, 21:58:48
Ahmet reis;
Ağustos 18 ile 26 arası sıkı bir proğramım var .
Simy Rodos Kos Bodrum ,
Ancak günü gününe ve saatlere uymak durumundayım .
o hafta için beklenti niz  varmı ?

Mehmet abi, bölgeyi çok iyi bilmiyorum, geçmiş yıllarda gözlemlediğim bir akış yok. Ancak hava durumu sitelerine bakıp bir şeyler yazabilirim. Vakit azıcık daha yaklaşsın , bir bakalım.

Ayrıca bölge  kolay bir etap, bir de siz ve Seafari olunca , hava falan vız gelir.  :)  Ama siz muhtemelen misafirlerinizin konforu için merak ediyosunuz. Selametle...
  • IP logged

• *
#229: 06 Ağustos 2018, 23:14:15
Ahmet cim ,
teşekkür ederim,Elbette gelenler için endişe dönüş uçakları bile gün saat organize .
birde 1,5 yaşında torun ,Abd deki damat ilk defa tekneye geliyor .Mars projesinde atlantik geçişi adayı fazla kokutmamam lazım.😊
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#230: 07 Ağustos 2018, 08:01:59
Ahmet cim ,
teşekkür ederim,Elbette gelenler için endişe dönüş uçakları bile gün saat organize .
birde 1,5 yaşında torun ,Abd deki damat ilk defa tekneye geliyor .Mars projesinde atlantik geçişi adayı fazla kokutmamam lazım.😊

Tahmin etmiştim ağır misafirler varmış, Selametle Abi.
  • IP logged

• *
#231: 08 Ağustos 2018, 17:51:30
Bu sene 21 Temmuz sabah 5:30'da başladığım iki haftalık Tuzla-Avşa-Çanakkale- Bozcaada- Molyvos/Petra- Ayvalık-Babakale-Ayvalık seyrimde ne yazık ki baktığım tüm hava sitelerindeki raporların hiçbiri ama hiçbiri tutmadı...

1- Pazar günü Avşa'dan Çanakkale'ye inerken 2-4 Poyraz veren her siteye rağmen 2-4 Lodos gittim. Yediğim dalgalar cabası :) Poyrazda güzel ineriz düşüncem kursağımda kalmıştı.

2- Ayvalık'tan Bozcaada'ya gidip tekneyi orada bırakma fikrim vardı. Sabah 5'te yola çıktım. Ama Babakaleyi aşamadım. 2 gün üst üste denedim sonunda pes ettim. işe dönmem gerektiği için tekneyi Ayvalık'a tekrar gerisin geriye götürüp orada bıraktım. Bayramda uygun hava kollayarak getireceğim inşallah.

Bunlar hatırladıklarım. Arada yaptığım hiçbir seyir hava raporları ile uyuşmadı. Hep verilen tahminlerin üzerinde rüzgar gördüm. Özellikle Ayvalık kanalına yaklaşmaya başlayıp, Güneş adasını bordaladıktan sonra 27 knot rüzgar da sürpriz yumurtadan çıkmıştı bana.. Kuru direk yatmayı tam anlamıyla gördüm :)

Yani bu sene havalar çok garip efenim...
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#232: 03 Eylül 2018, 23:10:31
Burayı çok ihmal ettik , artık kış yaklaşıyor, başlarız yorumlara, tahminlere. Önümüzde ki günlerde yağmur İstanbul'a geliyor. Göstere göstere geliyor, zaten, muhtemelen her yer zaten saati saatine söyleyecektir. Ben kış tahminimi yapmak için hazırlanıyorum. Bakalım Palamut  ne kadar bol olacak?  :)
  • IP logged

n

nuri_kongur

#233: 04 Eylül 2018, 00:16:20
Burayı çok ihmal ettik , artık kış yaklaşıyor, başlarız yorumlara, tahminlere. Önümüzde ki günlerde yağmur İstanbul'a geliyor. Göstere göstere geliyor, zaten, muhtemelen her yer zaten saati saatine söyleyecektir. Ben kış tahminimi yapmak için hazırlanıyorum. Bakalım Palamut  ne kadar bol olacak?  :)
Ahmet reis, ayva bol olursa kış sert geçer derler. Palamutta da böyle bir genelleme var mı?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#234: 07 Eylül 2018, 11:47:17
Akın Reis'in Predict Wind başlığındaki yorumu:

ecmwf önce karayel sonra yildiz poyraz demış.
12-14 Eylül serinleme ve yagıs ardindan ay ortası küçük bir afrika sıcağı.
 Evet toparlayacak olursak 12 14 arasi serinleme,yagış ve rüzgar var. Çogunluk şu an poyraz gibi tabi o zamana kadar bu modellerin hepsi on takla atar çünkü kararsız mevsimdeyiz son üç güne bakarız.Bizim modellere bakacak olursak 13 Eylül Çaylak Fırtınası.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2018, 11:49:51 Gönderen: Ahmet Kabaalioğlu »

• *
    • instagram
#235: 07 Eylül 2018, 11:49:13

emf önce karayel sonra yildiz poyraz demış.

Evet toparlayacak olursak 12 14 arasi serinleme,yagış ve rüzgar var. Çogunluk şu an poyraz gibi tabi o zamana kadar bu modellerin hepsi on takla atar çünkü kararsız mevsimdeyiz son üç güne bakarız.Bizim modellere bakacak olursak 13 Eylül Çaylak Fırtınası.

Palamut 13 Eylül yağmurunun suyunu mu içecek abi?

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
Akdenizli, Balıkçı

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#236: 07 Eylül 2018, 11:54:16

emf önce karayel sonra yildiz poyraz demış.

Palamut 13 Eylül yağmurunun suyunu mu içecek abi?

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Normalde bu havadan sonra büyür bizim 36 lık tabir ettiğimiz ağın gözüne giremez hale gelir, kestane karasından sonra da  yağlanır "takoz " tabir ettiğimiz hale bürünür. Yani bir kasaya 10 yada 12 balık zor sığar.

Ahmet reis, ayva bol olursa kış sert geçer derler. Palamutta da böyle bir genelleme var mı?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Evet Nuri reis  bizim oralarda palamut  ve kestane için hatta kanlıca mantarı için bu şekilde söylemler mevcut. Uzun yıllar gözlemlerin sonucu sanırım.
  • IP logged

• *
#237: 10 Eylül 2018, 16:32:38
istavrit bile yok henüz Tuzla koyunda...  :(
Ben bu hafta çıkmadım ama çıkan komşular boş kova ile döndü...
  • IP logged

• *
#238: 11 Eylül 2018, 23:05:23
13 eylül sistemi son şekli poyrazın etkisiyle marmara beya etkilenecek gibi yagiş miktarı çoğalmış.persembe aksam saatlerinden cuma öyleye kadar etkili gibi.
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#239: 12 Eylül 2018, 08:51:19
Cumartesiye sarkmasın bari toparlanıp gitsin. Cumartesi Sivri Ada da palamut yeme planımız var. Şimdilik görünen Cumartesi boşluk , pazar sağlam Poyraz gibi.

Bir de tam nokta atışı tam gününde yapıyor ya Çaylak Fırtınasını, eğer 1 Eylül deki  havayı yaparsa  Çaylak Fırtınasını yapmadığı oluyordu. Bu sene dedim Ağustos temiz çıktı ve yaz 10 gün daha uzadı buralarda, nitekim çaylak fırtınasıyla hoşgeldin Sonbahar.
  • IP logged

Yukarı git