Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: 2018 Hava Durumu ve Tahminlerimiz

n

nuri_kongur

Ynt: 2018 Hava Durumu ve Tahminlerimiz
#270: 23 Eylül 2018, 22:52:56
Kasım- Aralık aylarında Kıbleden şiddetli rüzgarlar gelir. Eylül-Ekim erken mi ben mi yeni fark ediyorum?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#271: 24 Eylül 2018, 12:54:55
Ay la ilgili Geçmişte Haldun Seven üstadın yazılarında,
Ay ayakta kaptan yatakta,
Ay yatakta kaptan ayakta
deyişi var Midilli li bir balıkçıdan aktarma diye hatırlıyorum.
Bu konuda açıklayıcı bilginiz var mı ?
ben yıllardır kiralama ya da önceden planladığım proğram lar da
Uzun geçişleri haziran ve temmuz için dolunay zamanı öncesine getirirdim sorun yaşamadım.

Mehmet Abi, bunu çok sonraları duymuştum. Şimdi efendim, eskiden avcılık ay karanlığında yakamozu görerek yapıldığı için çalışma ay karanlığında olurmuş, ay ışığında deniz yakamoz yapmadığı için mecburen çalışamazlarmış. Bu benim tahminim.
İkincisi ise ayın yatakta olması Hilalin doğuya bakması hali , yani aydede modu diye düşünmüştüm. Bunu niye demişler detayını birileri anlatmıştı ama tamda anımsayamadım. Hatırlayınca bu başlığa eklerim.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#272: 24 Eylül 2018, 13:26:32
Evet alargadakiler ve Ege'de seyir yapacakların dikkatli olmasında fayda var. Bu sene Kestane Karası  Poyraz kökenli olarak geliyor. Son anda bir değişiklik olmazsa İstanbul Ciddi oranda Poyraza muhatap olacak , Aynı Poyraz Batı Karadenizin batısında Poyraz, Batı Karadenizin doğusunda Yıldız gibi olacak. Ege de ise Yıldız gibi yokuş aşağı düşecek ve gücünü arttırarak devam edecek. Bu havayla Bıldırcın göçü başlayacak, bu havayı arkasına alan bıldırcın,yelve, toygar gibi göçmen kuşlar Karadenizî en yakın mesafesi olan Kerempe - İnce burun arasından geçmeye çalışacaklar. Bu mesafeyi aşmak için sabah yola çıkacaklar, gün boyu uçacaklar sonra karaya yaklaştıkça yağmura yakalanacaklar, kanatları ıslanacak. Hava o kadar koyu ve kapalı olacak ki ayı ve samanyolunu göremeyecekler. İlk gördükleri parlak ışığın etrafına konmaya başlayacaklar, o kadar yorulmuş ve ıslanmış olacaklar ki elle bile yakalanabilecek halde olacaklar. Yağmur aralanıp hava yükseldiği anda da hemen havalanıp sıcak iklimlere doğru tekrar yollarına koyulacaklar. Bana  bu fırtınaları niye takip ediyorsun , aslı astarı yok, artık istatistik bilimi var, bunlar uydurma takvimler, böyle bir şey yok diyenlere ithaf olunur. Bizim amatör takibimiz de bir nevi istatistik, yaklaşık 10 yaşımdan beri Kestane Karasını takip ediyorum, hemen hemen 35 senedir, aynı şekilde Akın'da öyle. Ama bunu yaparken meteoroloji bilimini de inkar etmiyoruz, tüm imkanlarından faydalanmaya çalışıyoruz bir şekilde.

Bıldırcın , mıldırcın geri kalanı da Akın anlatsın diyecem ama ,şimdilerde resimdekilerin peşinde koşuyor. Rastgelsin kardeşim, peşi gür olsun.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2018, 13:37:33 Gönderen: Ahmet Kabaalioğlu »

n

nuri_kongur

#273: 24 Eylül 2018, 13:45:29
Hımm lezzetli bir koşuşturma içindeymiş Akın kaptan . Bir şey çalışıyorsa yenidir Ahmet reis. Yeni yöntemler de çalışıyorsa yenidir . Eski olması için kullanım ömrünün dolması lazım. Kullanım ömrü olmayan zaten hiç yeni olmamıştır. Bir şey eskiden beri çalışıyorsa o zaten yenidir. Belki şu an olduğu gibi ara ara küçük ayarlar yapmak  lazım. Ama bu işe yaramaz demek değil. Ben şu ay bulut ve rüzgar yönünden tahmine hayranım. İnsanın hem yaşadığını hissettiriyor hem de içinde yaşadığı doğa ile bütünleşmesini anlaşmasını sağlıyor. Derli toplu bir yere yazılsa ne güzel olurdu.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
  • Viya böyle!
#274: 24 Eylül 2018, 16:31:15
https://isramar.ocean.org.il/isramar2009/wave_model/default.aspx?model=wam

Salı, Çarşamba ve Perşembe orta Ege ciddi ciddi esecek. Şimdiden önlem almakta fayda var...

zaman zaman 50 knot veriyor hava tahminleri.
  • IP logged
Yolu denizden geçen herkesle, elbet bir gün, bir yerde buluşuruz!

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#275: 24 Eylül 2018, 16:47:33
https://isramar.ocean.org.il/isramar2009/wave_model/default.aspx?model=wam

Salı, Çarşamba ve Perşembe orta Ege ciddi ciddi esecek. Şimdiden önlem almakta fayda var...

zaman zaman 50 knot veriyor hava tahminleri.

İsramar a hiç bakmamıştım, Bülent hep bahsederdi , gayet güzelmiş.
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#276: 25 Eylül 2018, 09:19:40
Kestane Karası falan derken gündönümünü kaçırmışız. Geçtiğimiz pazar Ekinoks'tu.Yani 23 Eylül. Resmi olarak sonbahara girişimizin tarihiydi. Akşam Batıda güneş batarken doğuda ay doğuyordu. Biz şanslıydık, denizdeydik,  tam da bu görüntüyü görme şansımız oldu.
  • IP logged

e

ersinboke@icrs.com.tr

#277: 25 Eylül 2018, 09:22:54
evet inanılmaz bir manzara idi. Ay dolunaydaydı ve aynı sırada güneş batmaktaydı.
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#278: 25 Eylül 2018, 09:55:11
Hava batı Karadeniz'de Karayele tramola oluyor, yani tipik Kestane karası fırtınası haline dönüyor. Poyraz başlayınca beni şaşırtmıştı.Önce batı Karadeniz de ardından İstanbul'da Karayele dönecek, ama öncesinde poyrazdan sıcaklık iyice düşecek, fırtına koşulları oluşacak, sonrasındabasınç düşüşü ve yağış. Ege de ise yokuş aşağı Yıldız gibi , kimi yerlerde Karayel kimi yerlerde de poyraz gibi esecek .

Böke şu cümleyi hatırlayıp sakın bir şey deme, nazar değer sonra.
Önce sıcaklık düşüşü sonra saatin tersi yönüne havanın tramola olması, ardından basınç düşüşü ve yağmur. Tipik Kestane Karası Fırtınası işte.

Akın nerdesin? Bıldırcınlar geldi mi? Haber ver bize.
  • IP logged

• *
#279: 25 Eylül 2018, 18:58:42
son verilere göre rüzgar ve yagiş şiddetini artirdi entersan hale geldi.hemen yanıbaşımızda iyon denizinde kasırga oluşumu var.insallah şiddetini azaltır.bu bölgelerdeki denizciler sistemi gün be gün takip etmeli.
Daha önce bahsetmıştim gücünü azaltarakta olsa geliyor gibi ve hatta karaya çıkacak gibi.bu bölgelerde uyarı yaptilarmi acaba.
  • IP logged

• *
#280: 25 Eylül 2018, 19:02:00
Ahmet bu bölgelerde ki denizci arkadaşların bu hadiseden haberi varmı.bende merak ettim bir araştır.ve burada uyarı olarak yayınla.
  • IP logged

• *
#281: 25 Eylül 2018, 20:32:02
Ahmet bu bölgelerde ki denizci arkadaşların bu hadiseden haberi varmı.bende merak ettim bir araştır.ve burada uyarı olarak yayınla.
Tespit ve yorumlarınızı önemsiyorum. An itibariyle Marmaris körfezde sakin hava mevcut olup alargada olan denizci olarak hava oluşumlarını
 yakın takip ediyorum.

Venus_V3_5580 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged

e

ersinboke@icrs.com.tr

#282: 25 Eylül 2018, 20:46:12
BU gelen her ne ise direk Gökova ya ilerliyor.. Bendeki şansa bak.
  • IP logged

• *
    • instagram
#283: 25 Eylül 2018, 20:58:48
BU gelen her ne ise direk Gökova ya ilerliyor.. Bendeki şansa bak.
MEDICANE....

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
Akdenizli, Balıkçı

• *
#284: 25 Eylül 2018, 21:06:13
Gökova’ya fazlaca vurmayacak. Çarşamba’dan Perşembe’ye çok hızlı şekilde Günbatısından Keşişlemeye dönecek. Sıkı yağmuru var gibi
  • IP logged
BALIM SY

Yukarı git