Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: 2018 Hava Durumu ve Tahminlerimiz

e

ersinboke@icrs.com.tr

Ynt: 2018 Hava Durumu ve Tahminlerimiz
#255: 14 Eylül 2018, 21:15:06
Dün Ahmet ile zelloda konuşuyorduk. Karayel eğr poyraza galip gelirse tüm batıkaredeniz yıkılır dediydi. sabah haberleri bir açtım dediği gibi olmuş.

Geçmiş bilgileri Hem Akın, hem de Ahmet reis , modern kaynakları da kullanıp çok iyi yorumluyorlar. Gerçekten bravo...

• IP logged
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2018, 12:43:45 Gönderen: Ahmet Kabaalioğlu »

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#256: 15 Eylül 2018, 00:11:26
Dün Ahmet ile zelloda konuşuyorduk. Karayel eğer poyraza galip gelirse tüm batıkaradeniz yıkılır dediydi. sabah haberleri bir açtım dediği gibi olmuş.

Geçmiş bilgileri Hem Akın, hem de Ahmet reis , modern kaynaklaı da kullanıp çok iyi yorumluyorlar. Gerçekten bravo...

Evet Abi ya çok üzüldüm, hatta bugün Akın'la telefon da konuştuk. Ne oldu böyle diye sordum, o da süper hücre oluşumunu anlattı. Biraz detaylı bir konu. İşin özünde yer yüzünden 3000 metre yüksekteki hava hareketi ve sıcaklığı yatıyor. Batı Karadenizi yıkıp geçen  bu süper hücreymiş. İnebolu'dada dün 7 kuvvet poyraz eserken bu gün 8 kuvvet Karayel varmış. Yani hava poyrazdan karayele atlamış. Saatin tersi dönüş ve peşinden sağlam hava. Dün öylesine poyraz karayel kavgasını anlatmış ve olabilecek hakkında tahmin yürütmüştüm.Yoksa hava durumuna falan bakmamıştım. Öylesine sohbetti işte.

Kış içinde fikir yürüttük, aslında bir şey demek için çok erken ,eski Kasımın ilk haftasına gelince net söyleriz ama sanki bana kalırsa sert bir kış bekliyor bu sene bizi.

İki gün önce hicri yılbaşıydı,  yani Muharrem ayı başladı ve ay yeniye Karayelden girdi. Bu gün 3 ü falan olması lazım. Muhtemelen Kestane Karası da Karayelden gelecek . Fakat bu gün Akın hatırlatmıştı, bu sene kestane karası Ay ışığına denk geliyor. Bu yüzden bu fırtınayı normalde yaptığından daha zayıf yapabilir. Normalde Ay karanlığına denk gelen fırtınalar daha sert geçer. Bakalım yaşayı göreceğiz . Buraya not düşmüş olalım.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

e

ersinboke@icrs.com.tr

#257: 15 Eylül 2018, 06:57:26
Ben Ahmet ile seyir yapana kadar, ayın hava durumunda dikkat edilmesi gereken en önemli parametrelerden biri olduğunu bilmiyordum.

Daha anlatmadığı çok şey var da neyse.. :)

Ancak siz siz olun seyir yaparken, ay kaçta doğup kaçta batıyor mutlaka bakın. Bu sıradaki hava durumuna da.

Şöyle bir genelleme yapmak mümkün , istisnalar var elbette ama ay doğarken hava nasılsa batana kadar öyle gidiyor.

Ancak ayın gündüz mü gece mi doğduğu ya da gündüz ya da gecemi battığı da önemli bence. Yukarıda Ahmet 'in yazdığı gibi eğer ay gündüz gözükmüyorsa , yani sabaha karşı ya da sabah erken saatlerde batıyor ise , o gün hava şiddetli oluyor.

Doğru mu Ahmet ? :)
  • IP logged

• *
#258: 15 Eylül 2018, 22:29:33
Dün Ahmet ile zelloda konuşuyorduk. Karayel eğer poyraza galip gelirse tüm batıkaradeniz yıkılır dediydi. sabah haberleri bir açtım dediği gibi olmuş.

Geçmiş bilgileri Hem Akın, hem de Ahmet reis , modern kaynaklaı da kullanıp çok iyi yorumluyorlar. Gerçekten bravo...

Evet Abi ya çok üzüldüm, hatta bugün Akın'la telefon da konuştuk. Ne oldu böyle diye sordum, o da süper hücre oluşumunu anlattı. Biraz detaylı bir konu. İşin özünde yer yüzünden 3000 metre yüksekteki hava hareketi ve sıcaklığı yatıyor. Batı Karadenizi yıkıp geçen  bu süper hücreymiş. İnebolu'dada dün 7 kuvvet poyraz eserken bu gün 8 kuvvet Karayel varmış. Yani hava poyrazdan karayele atlamış. Saatin tersi dönüş ve peşinden sağlam hava. Dün öylesine poyraz karayel kavgasını anlatmış ve olabilecek hakkında tahmin yürütmüştüm.Yoksa hava durumuna falan bakmamıştım. Öylesine sohbetti işte.

Kış içinde fikir yürüttük, aslında bir şey demek için çok erken ,eski Kasımın ilk haftasına gelince net söyleriz ama sanki bana kalırsa sert bir kış bekliyor bu sene bizi.

İki gün önce hicri yılbaşıydı,  yani Muharrem ayı başladı ve ay yeniye Karayelden girdi. Bu gün 3 ü falan olması lazım. Muhtemelen Kestane Karası da Karayelden gelecek . Fakat bu gün Akın hatırlatmıştı, bu sene kestane karası Ay ışığına denk geliyor. Bu yüzden bu fırtınayı normalde yaptığından daha zayıf yapabilir. Normalde Ay karanlığına denk gelen fırtınalar daha sert geçer. Bakalım yaşayı göreceğiz . Buraya not düşmüş olalım.
Ay la ilgili Geçmişte Haldun Seven üstadın yazılarında,
Ay ayakta kaptan yatakta,
Ay yatakta kaptan ayakta
deyişi var Midilli li bir balıkçıdan aktarma diye hatırlıyorum.
Bu konuda açıklayıcı bilginiz var mı ?
ben yıllardır kiralama ya da önceden planladığım proğram lar da
Uzun geçişleri haziran ve temmuz için dolunay zamanı öncesine getirirdim sorun yaşamadım.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2018, 22:31:34 Gönderen: Mehmet Cömert »

• *
    • Classicboats Turkiye
#259: 19 Eylül 2018, 13:16:15
Neredeyse 6-7gündür Seferihisar/Sığacık deli gibi esiyor. Hemen hiç ara vermedi.
Kırımgüneyinde oluşan hava GBya yönlelerek  Ege'ye ulaşıyor. Orta Ege deli gibi esiyor. Girit'e kadar inip burada adanın iki yanından gecerek Doğu Akdeniz'e yönelip hafifliyor. Cephe inanılmaz etkili.
  • IP logged
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

• *
#260: 20 Eylül 2018, 03:59:27
Evet kestane KARASI az cok şekillenmeye başladı 26_27_28 eylül.şu an poyraz yapacak gibi.bayagida etkili gibi özellikle marmara ve güney ege icin.akabinde etkili bir yagiş bırakacaktır yağışın şimdilik nereyi etkileyicegini kestirmek güç.balkanlarda ciddi soguma var.
  • IP logged

e

ersinboke@icrs.com.tr

#261: 20 Eylül 2018, 06:45:44
güney ege derken ?  Tam aşağıda olacağım tarih.. süper zaman seçmişim. :)
  • IP logged

• *
#262: 20 Eylül 2018, 11:36:29
güney ege derken ?  Tam aşağıda olacağım tarih.. süper zaman seçmişim. :)Ersin hocam 27 eylül son güncelleme böyle.iki üçüne tam netleşir.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#263: 20 Eylül 2018, 11:46:31
Akın reis,

Çok keyif ve ilgi ile takip ediyorum teşekkürler.
  • IP logged

e

ersinboke@icrs.com.tr

#264: 20 Eylül 2018, 16:31:59
Tam da söylediğim bu. Orta Ege 'den Güneye akan bu rüzgar , Anadolu içimne ilerleyen derin koylarda ciddi dalga kaldırıyor. Çok dalga az rüzgar.. Bir yelkencinin en istemeyeceği kombinasyon bence.
  • IP logged

• *
#265: 20 Eylül 2018, 23:51:32
son verilere göre rüzgar ve yagiş şiddetini artirdi entersan hale geldi.hemen yanıbaşımızda iyon denizinde kasırga oluşumu var.insallah şiddetini azaltır.bu bölgelerdeki denizciler sistemi gün be gün takip etmeli.
  • IP logged

e

ersinboke@icrs.com.tr

#266: 21 Eylül 2018, 01:35:20
vay canına Akdeniz de kasırga ha..
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#267: 21 Eylül 2018, 10:19:59
Yine Marmara , Ege ve Batı Karadeniz
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
#268: 23 Eylül 2018, 11:14:50
  • IP logged

• *
#269: 23 Eylül 2018, 13:20:25
25’i Salı gecesinden itibaren Gökova’ya da uzanacak gibi görünüyor. Kıçımızı batıya sağlam bir yere koyacağız artık. 27’sinde de hızlı bir yağmur geçişi olacak
  • IP logged
BALIM SY

Yukarı git