Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: CİVADRA / BASTON İMALATI

• *
  • Bilen bilir
Ynt: CİVADRA / BASTON İMALATI
#60: 06 Ocak 2017, 11:43:59
Bahçede teknen,mainada teknen ne mutlu sana marinaya para da vermiyon   ://
  • IP logged
DeDe

• *
  • Bilen bilir
#61: 06 Ocak 2017, 11:45:08
Bu arada çarkçı başı çok hızlı silah çekiyor vallahi  ://
  • IP logged
DeDe

• *
#62: 06 Ocak 2017, 11:54:43
Ben gözlemlerime dayanarak bir iki görüş bildirmek istiyorum.  Tayo Mar 'ı ilk satın aldığımda , Mizana direğinin üstü tam da yüzüğün iç kısmı giren sulardan bildiğiniz çürümüştü. Görüntüler Can Hocamın koyduklarından da beterdi.

Çürük kısmı kestim. Yeni Yüzük yaptırdım. Yüzüğün üzerine havalandırma delikleri açtırdım. sonra direkten tüm verniği kazıdım. Güzelce kimyasal emprenye yaptım. Sonra da yağladım. Tamamen açıkta duruyor. İki yıldır hiç bir çürüme ya da mantarlaşma yok.

Keza mizana direğinin , girdiği oyuk ta sürekli nemden, direğin altının mantarlaştırmıştı. Orayı da kestim, temizledim, emprenye edip yağladım. Üstten ve alt taraftan kestiğim kadar , direğin hemen altına bataklık tiki diye tarif ettiğim ahşaptan , ahşap tornacısında bir direk parçası yaptırdım. Bunu da empirenye edip, yerine yerleştirdim. Sonra direği ve bu alt parçayı birleştirmek için, paslanmaz borudan bir parça yaptırdım. Bu borunun üzerine de havalandırma delikleri açtırdım. sonra bunları bu boru ile birleştirip, çarmıhlar ile gerdim. Hiç bir çürüme , mantarlaşma yok.

Benim gördüğüm, ahşap, hava almalı, giren su, sıcak havada rahatlıkla buharlaşabilmeli. İçinde kalmamalı. O zaman ne çürür, ne de mantarlaşır. Koyduğunuz örnekler , bakımları yapılmamış civadraların örnekleri. Bakımı yapılırsa ahşap, hiçbir şekilde bu şekilde çürümez.

• IP logged

• *
    • KUTUP YILDIZI
#63: 06 Ocak 2017, 15:27:22
Ben gözlemlerime dayanarak bir iki görüş bildirmek istiyorum.  Tayo Mar 'ı ilk satın aldığımda , Mizana direğinin üstü tam da yüzüğün iç kısmı giren sulardan bildiğiniz çürümüştü. Görüntüler Can Hocamın koyduklarından da beterdi.

Çürük kısmı kestim. Yeni Yüzük yaptırdım. Yüzüğün üzerine havalandırma delikleri açtırdım. sonra direkten tüm verniği kazıdım. Güzelce kimyasal emprenye yaptım. Sonra da yağladım. Tamamen açıkta duruyor. İki yıldır hiç bir çürüme ya da mantarlaşma yok.

Keza mizana direğinin , girdiği oyuk ta sürekli nemden, direğin altının mantarlaştırmıştı. Orayı da kestim, temizledim, emprenye edip yağladım. Üstten ve alt taraftan kestiğim kadar , direğin hemen altına bataklık tiki diye tarif ettiğim ahşaptan , ahşap tornacısında bir direk parçası yaptırdım. Bunu da empirenye edip, yerine yerleştirdim. Sonra direği ve bu alt parçayı birleştirmek için, paslanmaz borudan bir parça yaptırdım. Bu borunun üzerine de havalandırma delikleri açtırdım. sonra bunları bu boru ile birleştirip, çarmıhlar ile gerdim. Hiç bir çürüme , mantarlaşma yok.

Benim gördüğüm, ahşap, hava almalı, giren su, sıcak havada rahatlıkla buharlaşabilmeli. İçinde kalmamalı. O zaman ne çürür, ne de mantarlaşır. Koyduğunuz örnekler , bakımları yapılmamış civadraların örnekleri. Bakımı yapılırsa ahşap, hiçbir şekilde bu şekilde çürümez.

Emprenye kimyasal yolla yapılmaz Ersin.
tek bir yolu vardır basınç kazanlarında yüksek basınç altında kimyasal buhar emdirilme yöntemi.
PTT direkleri bu yöntemle emprenye edilir mesela.
Kimyasal emprenye entel dantel bir söylemdir.

Birde emprenye edebilme şartlarının olmadığı yerde tarla kenarına dikilen çit direkleri mesela,
toprağa girecek kısmı ateşte kömürleştirilerek dikilirse uzun yıllar sorun çıkarmadan sağlamlıklarını korur.
Ama o direklerinde üzerlerinde ki kabuk kesinlikle soyulur.

Sakın yanlış anlama ağaç işlerine ilgin ve çabaların çok güzel ve takdir edilecek durumda.
>Amcası ve dayısı marangoz olan üstüne üstlük  dedesi de çatı - duvar ustası olan bir garip olarak
yaşadıklarımın süzgecinden geçen bilgiler bunlar ne yazık ki.
Garip diyorum kendime, çünkü;
Hiç boş anım olamazdı bu amca dayı ve dede nedeniyle.

Ha bak başka bir bilgi, tekne karinası dıştan epoksi ile kaplanır,
ama içeriden asla epoksi ya da geçirimsiz bir maddeyle  kaplanmaz.
Su bazlı bir ahşap boyası çok daha uygun olur.
Bunun nedeni senin dediğin gibi  hava alabilmesi içindir.

Direk ya da bastonda su girmesini engellersen çürüme de olmaz.
Muhtelif su girme yerleri o bileziklerin civatayla tutturulması için açılan deliklerdir.

Koyduğum örnek resimlerin ait olduğu tekne sahiplerinin yaptığı bakım işlerini görsen;
Bakımsızlıktan çürümüş fikrini değiştireceğine eminim.

Bu arada bataklık tiki diye bir ağaç türü yok.
Breziya tiki, Afrika tiki, Birmanya tiki hatta Rodos tiki bile var ama bataklık tiki yok maalesef. ;D
Sert ve özgül ağırlığı yüksek ağaçların  periyodik cetveli gibi bir tablo var onu yükleyeyim bir ara bulduğumda.

Şimdilik şu tabloyla idare ediver.

• IP logged
ВЛАДА / TEOS

e

erdal duran

#64: 06 Ocak 2017, 15:38:12
Şu, resmi tıklayınca orijinal boyutlarına büyütme işi çözülebilir mi acaba?
  • IP logged

• *
#65: 06 Ocak 2017, 16:13:33
Can hocam, profesyonel işi, bilgisi bu olan bir kimse ile fikir yarıştıracak durumda değilim. Ben elbette bir amatör ahşap sever olarak gözlemlerimi yazıyorum.

Kimyasal emprenye ile ilgili görüşlerinize ise hem katılıyor , hem de katılmıyorum. Elbette , yüksek basınç altında , hatta geçenlrde Mustafa abi de yazdıydı,içinde arsenik içeren kimyasallar ile emprenye işlemini yazmıştı.

Ancak , bu hadi emprenye demeyelim.. (onu ben diyorum ) Ahşabın kurtlanmasını, mantarlaşmasını ya da çürümesini engelleyen bu koruyucular ciddi iş görüyorlar. Ben her yıl yaz sonunda direği bu ahşap koruyucular ile ilaçlıyorum örneğin. Çünkü ahşabı çürüten tatlı su malum.  Ahşap kimyasalları ile ilgili teknoloji çok hızlı ilerliyor. BU malzemeleri bu kadar da küçük görmeyelim.

Sonuçta benim direğimi söküp, gidip , basınçlı buharda emprenye ettirecek durumum yok. Ancak yüzey sularının yürüdüğü çatlak ve boşluklardan yürüyecek bir koruyucu kimyasal emprenyenin de iş görmemesi mümkün değil. Nitekim görüyor da.

Benim bataklık tiki diye isim taktığım bu Afrika ağacı, işlenme sırasında iğrenç bir  toz ve koku çıkarıyor.  O ismi ben taktım.  :) Çünkü kime sorduysam ki bunun içinde ciddi ağaç ithal eden kimseler de var. Bu ağacı hiçbir ağaç türüne benzetemedi. Bildiğimiz tik dokusunda ve benzer özellikleri gösteriyor ancak rengi daha morumsu bir ağaç. Felaket dayanıklı. elbet bir ismi vardır. Üstelik ağaç , işlendikten sonra da kokmaya devam ediyor. Emprenye işlemi sonrası koku gidiyor ama..

Sizin civadraya gelince, kullanılan ağaç çam sanırım. Üzerine açılan deliklerden, şundan bundan, bir şekilde nem alacaktır diye düşünüyorum. Benim zavallı kimyasal emprenyeler bir işe yaramadığından ve kullanmadığınızdan üzeri epoksi bile kaplanmış olsa , içten içe çürür mü diye bir amatör olarak endişe ettim. Yoksa haşa yapılan imalata bir sözüm yoktur..   ;)

• IP logged

• *
    • KUTUP YILDIZI
#66: 07 Ocak 2017, 04:03:30
Ersin senin bahsettiğin ağaç ve benzeri bazı egzotik ağaçların ülkeye girişi yasak.
Sağlam ve dayanıklı olduklarından seninde belirttiğin gibi büyük gemilerde  altlık olarak kullanılıyorlar.

Ancak bu ve benzeri bazı egzotik ağaçlar işleme esnasında aromatik koku yaymaktalar.
Bu koku genel olarak alerjik reaksiyonlara neden olmakta.
Nefes alamama göğüs bölgesinde şiddetli kaşınma isteği ve kızarıklıklar gibi.

Bu egzotik ve aromatik koku veren ağaçların bir çoğu aslında bildiğin esans ve parfüm sanayinde kullanılmakta.
Bazıları da aromatik yağ eldesinde kullanılmakta ki,  dünyanın m3 'ü  en pahalı ağaçları bu sınıfta.

Senin bahsettiğin ağaç İreko ya da Paduk olabilir. 

Benim baston  Sibirya ladini  ve hiç bir yerinden ağaç olarak delinip civata vida atılmayacak.
Demir için konacak makara saplamalarının çapı  15 mm . saplamaların sabitleneceği delik çapı da 15 mm.
Baston ilk önce 30 mm matkap ile delindikten sonra, delik epoksi ve mikro fiber tozuyla hazırlanan macunla tekrar kapatılacak.
Epoksi donduktan sonra  bu sefer 30 mm lik deliğin tam ortasından 15 mm lik matkap ile delinecek.
Böylelikle ahşabın  su alabileceği hiç bir nokta kalmayacak.

Ayrıca baston başta krom baston kafası, kıçta da ST 52 baston yuvası içinde olacak.
  • IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
#67: 07 Ocak 2017, 06:43:12
Abi tank mı yapıyorsun, tekne ni anlamdım ki ben.. :)
  • IP logged

• *
    • KUTUP YILDIZI
#68: 07 Ocak 2017, 13:23:55
Ağaçlar için sertlik ölçeği JANKA'dan bahsedelim ve JANKA sertlik tablosuna bir göz atalım isterseniz.
0,444 inç çapında çelik bir topun / bilyanın yarısına kadar ağaç içine gömülmesi için gerekli kuvvet o ağaç için sertlik
değerini vermekte.

Janka sertlik tablosu  en üstte en sert ağaçlar bulunmakta (önce sol sütun sonra sağ sütun)

• IP logged
ВЛАДА / TEOS

T
  • *
#69: 07 Ocak 2017, 13:50:30
Abi, sen bunları okuyabiliyorsan bu görselden, ben hemen göz doktoruna gidiyorum  ;D ;D ;D
  • IP logged

• *
    • KUTUP YILDIZI
#70: 07 Ocak 2017, 13:51:19
Çocuk iken oynadığımız yöreye göre misket cam meşe büyüklüğünde  yaklaşık 1,12 cm  çapında çelik misketle
yapılan testin nirvanasında  15,620 nevton ile IPE oturmakta. 

Zımparalanmış IPE

Mühürlenmiş IPE

Bu da işlemden geçmiş IPE'nin bitmiş halinin 10 kere büyütülmüş yüzey görüntüsü

• IP logged
« Son Düzenleme: 07 Ocak 2017, 13:54:18 Gönderen: Can Deniz »
ВЛАДА / TEOS

• *
    • KUTUP YILDIZI
#71: 07 Ocak 2017, 13:53:29
Yok Kaan buradan bende okuyamıyorum ama resim yükleme işinde teknik destek Goca reis ve tayfalarında.

ancak resme sağ tıklayıp rersmi yeni sekmede aç deytip ardından kursörde çıkan  + ya basınca okunabilir hale geliyor  ;D
  • IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
    • KUTUP YILDIZI
#72: 07 Ocak 2017, 17:19:10
IPE ağacı görsellerine devam edeyim.

Ağaç bu.

Bu da IPE ile yapılan bir veranda.
Keskin köşelerden kaçınmak gerek bildiğin çelik etkisi yapacak kadar sert bir ahşap.

Atmosferik şartlara oldukça dayanıklı olduğu aşikar.
Bahçe ve havuz dizaynında dayanımıyla ön plana çıkmakta

Ancak bu kadar sert ve suya neme karşı dayanımlı olmasının yanında bazı kusurları da yok değil.

Bir kere işlemesi son derece zor ve işlem yapılan gerek el aletlerinin gerekse makina takım bıçaklarının düşmanı.
Bundan daha önermlisi oldukça ağır bir ağaç olması nedeniyle tekne yapımında bazı bölgeler dışında kullanılması çok uygun değil.

m3' ü 1100 kg civarı.  Normal beton m3'ünün 2500 kg olduğu düşünülürse oldukça ağır bir ağaç.

Omurga olarak kullanılması oldukça uygun olur hem sert bir yüzeye sahip olması hemde ağır olması itibariyle.
Ancak direk ya da dümen palası gibi yerler için kullanımı uygun değil.

Baston yapımı için de oldukça uygun olduğunu da düşünüyorum.
Alt yapısı sağlam teknelerde güverte  ya da havuzluk kaplaması yanında havuzluk masası için de oldukça uygun olacaktır.

Sert ve ağır bir ağaç olması nedeniyle Amozon yerlileri tarafından ok ve mızrak olarak ta kullanılmakta.

Wenge ile birlikte bıçak sapı yapımında da kullanılan harika bir ağaç anlayacağınız.

• IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
    • KUTUP YILDIZI
#73: 07 Ocak 2017, 17:41:50
Konu başlığı civadra baston yapımı olsa da,  ahşap işçiliği ve ağaç türleriyle ilgili bilgileri,
burada devam etmeyi düşünüyorum.  Nasıl olsa Baston ve  ya civadra da ahşap çoğunlukla.

IPE benim sevdiğim bir değerli bulduğum için yer verdiğim bir ağaç türü oldu.
Şimdi denizle ilgisi olan hemen hemen herkesin duyduğu ya da ilgilendiği  ağaç türlerine göz atalım.
Tik gibi, Maun gibi, İreko gibi,  Sapeli/sapelli gibi ithal ağaçların yanında,
yöresel ağaçlarımızdan olması itibari ile Deli Kestane, Toros Sediri, Ladin, Gürgen, Meşe, Çam, Dut, Ceviz, Akça ağaç,
Kara ağaç <<yöresel dilde  Kagaç >>(TV yayınlarının başlamasıyla bazı bölgelerde yok olan ağacımız ) gibi ağaçları da inceleyelim.

• IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
    • KUTUP YILDIZI
#74: 07 Ocak 2017, 19:02:44
Teak Tik ağaçlarından başlayalım dilerseniz.

Tik,
Afrika tiki,
Brezilya tiki,
Rodos ya da Zimbabwe tiki olmak üzere genel olarak 4 çeşit tik var.

Bazı gruplamalarda İrekoyu da Asya tiki olarak görmek mümkün.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 07 Ocak 2017, 19:07:22 Gönderen: Can Deniz »
ВЛАДА / TEOS

Yukarı git