Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: CİVADRA / BASTON İMALATI

T
  • *
Ynt: CİVADRA / BASTON İMALATI
#90: 18 Ocak 2017, 21:08:10
Tabii... İlla ki kendi yaptığın. Dediğin gibi alınmaz, ya kendine yap ya hediye al diyorlar.

Gerçi, en iyisi bulunabilirse, şimşir. Bakteri üretmez, dayanıklıdır.

Bir kere dut ağacından yapmıştım. Kolay işlensin diye ;D  Ama fazla yağ emdirmemişim, çabuk çatlamıştı.  :'(
  • IP logged

• *
    • KUTUP YILDIZI
#91: 18 Ocak 2017, 21:17:33
Tabii... İlla ki kendi yaptığın. Dediğin gibi alınmaz, ya kendine yap ya hediye al diyorlar.

Gerçi, en iyisi bulunabilirse, şimşir. Bakteri üretmez, dayanıklıdır.

Bir kere dut ağacından yapmıştım. Kolay işlensin diye ;D  Ama fazla yağ emdirmemişim, çabuk çatlamıştı.  :'(

Dut ağacının karekteridir yarılıp çatlaması.  Kuruduğunda oldukça serttir ama çatlarlar.
  • IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
    • KUTUP YILDIZI
#92: 19 Ocak 2017, 01:20:41
Afrormosia, Afromozya, Afrikalı Teak
Batı Afrika coğrafyasında yetişen
30-45 metre boylanabilen 1-1.5 metre  gövde çapına ulaşan,  ortalama Kuru Ağırlığı 725 kg / m3 ve
Janka Sertliği  6,980 N  olan TEAK ya da bizdeki adıyla Birmanya Tikinden daha ağır ve sert bir ağaç

Zımparalanmış Afrika tiki

Son rotüşlardan sonra TİK'in yüzey görüntüsü

İşlenmiş Afrika Tik ağacının kesit görüntüsü.

İşlemden geçmiş AFRİKA TİK'in  bitmiş halinin 10 kere büyütülmüş yüzey görüntüsü

Bu da kıvırcığı  ;D ;D

• IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
    • KUTUP YILDIZI
#93: 19 Ocak 2017, 01:31:37
Cumaru, Brezilyalı Tik
Kuzey Amerika  coğrafyasında yetişen
40-50 metre boylanabilen 1-1.5 metre  gövde çapına ulaşan,  ortalama Kuru Ağırlığı 1085 kg / m3 ve
Janka Sertliği  14,8 N  olan TEAK ya da bizdeki adıyla Birmanya Tikinden ve Afrika Tikinden de  daha ağır ve sert bir ağaç

Zımparalanmış Cumaru / Brezilya Tiki

Son rotüşlardan sonra Brezilya Tik'in yüzey görüntüsü

İşlenmiş Brezilya Tik ağacının kesit görüntüsü.

İşlemden geçmiş Brezilya Tik'in  bitmiş halinin 10 kere büyütülmüş yüzey görüntüsü

• IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
    • KUTUP YILDIZI
#94: 19 Ocak 2017, 02:10:13
Rhodesia Teak'ı / Zimbabwe Kızıl kerestelisi  / Zimbabwe Sekoyası - Kızılı
Öncelikle Zimbabwe (eski Rhodesia) ve güney Afrika'daki diğer ülkelerde yetişen
15-20 metre  boyuyla diğer teak ağaçlarına göre oldukça kısa ve 30 - 60 cm gibi oldukça küçük çaplı  bir teak çeşidi.
Ortalama Kuru Ağırlığı 890 kg / m3 ile Birmanya Tikinden  ve Afrikalı Tikten daha ağır,
yine 13,300 N  Janka Sertliği ile  Birmanya ve Afrika tiklerinden daha sert bir ağaç.

Yorumlar: Teak ortak adına olmasına rağmen, bu ağaç türü gerçek bir Teak (Tectona cinsi) değildir. Ancak orijinal Teak gibi çok iyi dayanıklılık ve çürüme direncine sahiptir ve orijinal Teak'dan oldukça sert ve ağırdır.
Ve diğer tik türlerine göre daha zor işlenir. El aletlerinin çabuk körelmesine neden olur.

Henüz, türü tehlike altında olanların yer aldığı  kırmızı listede bulunmasa da  yakın gelecekte
listeye girmesi muhtemel olduğu için, Rhodesia Tikinin korunması için çalışmalar yapılmaktadır.

Gitar ve benzeri müzik aletleri konusunda bir oterite olan American Luthiers Loncası
bu ahşabın Mukushi veya Zambiya teki olduğunu belirtiyor.

Alerjiler / Zehirlilik: Şiddetli reaksiyonları nadir de olsa, Rhodesian Teak'ın solunum yolu tahrişine neden olduğu bildirilmiştir.
Ülkemize sokulması yasak türler arasında dır.
İşte bu nedenle BATAKLIK TİKİ adı altında gemi ambarlarında altlık malzemesi olarak sokulmaktadır.
Küçük kuturlu bir ağaç olduğundan oldukça dar enli kerestesi, gemi çıkmacılarında uygun bedellere bulunabilir.

Zımpara işleminden sonra Rhodesia Tik'in yüzey görünümü.

Son rotüşlardan sonra Rhodesia Tik'in yüzey görüntüsü

İşlenmiş Rhodesia Tik'in  ağacının kesit görüntüsü.

Bu da işlemden geçmiş Rhodesia Tik'in  bitmiş halinin 10 kere büyütülmüş yüzey görüntüsü

• IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
#95: 19 Ocak 2017, 03:14:05
Evet... İşte bu benim ağaç.. Tıpkısının aynısı.. Bataklık tiki..

Manyak bir ağaç.. Geçen sene bir yıl bütün sene çamurun içinde kaldı . Hala gıcır gıcır.. Yarın fotoğrafını çekip koyacağım..
  • IP logged

• *
    • KUTUP YILDIZI
#96: 19 Ocak 2017, 09:02:08
Ersinim  bu ağacı işlerken  gözlerini ve solunum sistemini koru.
Literatürde nadir de olsa ölümle sonuçlanmış alerjik reaksiyon vakaları var.

• IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
#97: 19 Ocak 2017, 11:11:53
Benim bu ağaca bataklık tiki diye isim takmamın nedeni de bu.. Ham hale iğrenç kokuyor.. Öyle böyle değil.

mzana direğinin alt bağlantısında bir çukur var. Direk , oçukura oturuyor. Buraya sürekli su toplanıyor ve yapılabilecek bir şey yok. Bu çukur , diş ne derseniz deyin yazın bile nemli kalıyordu.

Bu nedenle mizana direğinin altı mantarlaşmıştı.  Mantarlaşmış kısmı kestim.  Ancak direği kısaltamam. Bu ağaçtan direk yapacak kadar malzeme de vardı elimde.

ancak çok sert bir ağaç olduğundan , yani esnemeyeceğinden güvenemedim. ancak bu ağaçtan tam da o çukura oturacak bir direk parçası yaptırdım. Yaklaşık 40 cm. Kadar.Daire şeklinde.

İşte senin söylediğin duruma bizim ahşap tornacısı düşüyordu as kalsın. Ağacı tornaya taktı. Ben çok kötü koktuğunu söyledim.  Usta pek tınmadı. İşlemeye başladığında bütün dükkan öksürükten ölecektik neredeyse.

Yok böyle bir iğrenç koku. BU koku sadece kimyasal emprenye edince geçiyor.

Ancak , yaklaşık iki yıldır duruyor. Geçenlerde merak ettim , söküp baktım. Koyduğum gibi duruyor. İnanılmaz bir ağaç. Ancak bırakın işlemsini , vida vurmak bile ciddi sıkıntı..

Güneş paneli için hazırladığım parçalardan bir örnek..

• IP logged

• *
    • KUTUP YILDIZI
#98: 19 Ocak 2017, 16:08:40
Ersin aynı hassasiyeti ( maske gözlük hatta eldiven ) tekne üzerinde zımpara işleminde de göster lütfen.

Yani neredeyse tamamen çürüyüp yok olana kadar,
talaşında - tozunda alerjik reaksiyon meydana getirecek partiküller mevcut.

• IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
    • KUTUP YILDIZI
#99: 19 Ocak 2017, 17:35:50
Efendim Teak bizde ki adıyla, TİK ahşabı bitti.
Bataklığından tutun Birmanya ya, Afrikalısından tutun Brezilyalısına kadar.

Şimdi yine TEAK yerine kullanılan, hatta  mesele hakkında bilgi sahibi olmayanlara,
TEAK diye yutturulan IROKO'yu tanımaya çalışalım.

IROKO

Tropikal Afrika kökenli Iroko ağacının bir diğer ismi Kambaladır.
Teak ağacı genel olarak, Asya yağmur ormanlarında yetişirken,  Iroko ağacı ise  Afrika yağmur ormanlarında yetişir.
Iroko ağacının plantasyon türü yoktur, tamamı doğal ortamda kendiliğinden yetişir.
Çapları minimum 2,5 metre  maksimum 3 metre, yüksekliği  45 - 50 metreyi bazı ağaçlarda da
100 metreyi bulabilen bir ağaç türüdür.

İşlendikten sonra  çarpılma ve şekil bozukluğu yaşanmaz. Ağaç işlendikten sonra sarımsı bir renkte olup,
oksijen ile temasa geçtiğinde belirli bir süre sonunda kahve ve çikolata rengi arası bir renge dönüşür.
Oluşan bu  renk hemen hemen tüm ürün yüzeyinde aynı tonda olur.

Iroko doğal çürümeye, kabuk altı böcek ve hastalıklara karşı yüksek dirençlidir.
Kolay kurur,  suya ve rutubete karşı dayanıklıdır. Ortalama kuru ağırlığı 660 kg/m3 ve  Janka sertliği 5,610 N 'dur.
Görünüm olarak biraz Tik'e benzeyen, oldukça kaliteli  egzotik bir ağaç türüdür.

Renk / Görünüş:  genellikle altın sarısı veya orta kahverengi olup, renk zamanla koyulaşmaya eğilim gösterir.
Açık sarı renkli yalancı odunu ( kabuğun hemen altında ki kısım )  öz odunundan açıkça ayırd edilebilir.

Dokusu: Iroko, açık gözenekli ve iç içe geçmiş taneli, kaba bir dokuya sahiptir.
Genel olarak yayılmış gözenekli olsa da  belirli bir düzenlemeyle  büyük gözenekler oluşturmak mümkündür.
tek katlı radyal katlar yanında iki üç katlı radyal katlar oluşturabilir.  Büyüme halkaları belirsizdir.

Iroko çok sağlamdır, çatlamaya, çürümeye ve böcek saldırısına karşı dayanıklıdır.
Bu nedenle bazen Tik yerine  kullanılabilir.

İşlenebilirlik: Yüzey işlemleri sırasında bazı yırtılmalara neden olabilecek,
birbirine kenetlenmiş lifler görülse de, genellikle çalışması kolaydır.
Bazen gözenekler arasında kalsiyum karbonat oluşumları görülebilir,
bu da kesiciler üzerinde belirgin bir donuklaştırıcı etkiye neden olabilir.
Ahşap tutkalları ve epoksi yapıştırıcılarla iyi bir laminasyon işlemi  yapılabilir.
Irokoya uygulanan son rötüşlar heba olmaz.  Yapılan işlemler ustasının yüzüne güldürür.

Koku: Karakteristik bir kokusu yoktur.
Alerjiler / Zehirlilik: Şiddetli reaksiyonlar oldukça nadir olmakla birlikte,
Iroko'nun  bazı bünyeler için hassaslaştırıcı  etki yaptığı  rapor edilmiştir.
Genellikle en yaygın tepkiler  göz, cilt ve solunum yolu tahrişini içerir.
Iroko, hassas bireylerde astım benzeri semptomlar ve diğer sağlık etkilerine de neden olabilir.

Gerçek Teak'ın yüksek fiyatları göz önüne alındığında, sağlam, dayanıklı ve Teak'ı andıran görünüme sahip
Iroko düşük maliyetli bir alternatif olarak düşünülmektedir.
Bu  nedenle de aşırı kullanılmaktadır.
Bunun doğal sonucu olarak ta  IUCN Kırmızı Listede yer almaktadır.
Son üç nesilde, plantasyonda % 20'nin üzerinde bir nüfus azalması görüldüğünden
koruma önlemleri alınmaktadır.

Iroko'nun genel Kullanım Alanları: Kaplama, döşeme, mobilya, dolap, tekne imalatı,
tornalanmış ürünler ve diğer küçük özel ahşap ürünler.

Zımpara işleminden sonra Iroko

son rötüşlardan sonra Iroko

Iroko'nun kesit görüntüsü

İŞlenmesi bitmiş Irokonun 10 kere büyütülmüş yüzey görüntüsü.

Çeyrek biçilmiş Irokonun yüzey görüntüsü

Tornalanmış Iroko ürünün görüntüsü.

• IP logged
« Son Düzenleme: 19 Ocak 2017, 17:48:46 Gönderen: Can Deniz »
ВЛАДА / TEOS

• *
#100: 19 Ocak 2017, 22:23:23
Can hocam , Şahit olduğum bir olaydan yola çıkarak biliyorum ki ,İreko bünyesi yağlı olmadığından güvertede azda olsa diğer ağaçlar gibi kesinlikle çalışıyor ve mastik kenarlarında ,birleşme yerlerinde açmalar yapıyor.
Ancak bir kaç sene sonra ve bir kaç zımpara ile kalkan kenarları silme ,tekrar mastik tamiri vs. İşleminden sonra kendisine biraz gelebiliyor ama yine Birmanya Tik i  gibi olamıyor tabii. 
İşçiliğin maliyetini düşününce güverte de İreko kullanmazdım döşeme olarak.
Selam ve sevgiler,

• IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#101: 20 Ocak 2017, 00:08:40
Konunun içine çok fazla ahşapla ilgili bilgi ilave oldu. Başka bir başlık altına taşısak mı? Çok değerli bilgiler toplanmaya başladı.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
    • KUTUP YILDIZI
#102: 20 Ocak 2017, 00:16:36
Yok Ahmet kalsın burada,
ardından belki bumba - direk yapım aşamalarına geçeriz.
  • IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
#103: 20 Ocak 2017, 00:24:56
direk mi dediniz.. :)

• IP logged

• *
    • KUTUP YILDIZI
#104: 20 Ocak 2017, 00:52:23
Ersinim çok güzel görünüyorlar ancak ağır olduklarını düşünüyorum.

Bu direk işinde en güzel yapım şekli kuş ağzı tekniği.
Ancak ahşap direk yapmak sanıldığı kadar kolay ve ucuz değil.

Bir kere  direk boyundan en az 1- 2 metre büyük atölyeniz olacak.
Direk boyunda teraziye alınmış bir tezgahınız olacak.
Bir bıçkınız olacak.
Bir planyanız olacak.
Bir kalınlık makinanız olacak.
Bir freze makinanız olacak.

Hele bu kış şartında epoksi ile çalışacaksanız atölye içini 22 derece ve üzerinde tutacak bir ısınma sistemi,
işin olmazsa olmazı.

• IP logged
ВЛАДА / TEOS

Yukarı git