Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Modern Hayat, Deniz, Amatör Denizcilik.

• *
Ynt: Modern Hayat, Deniz, Amatör Denizcilik.
#15: 19 Ağustos 2017, 16:36:53
 :)xx :)xx :)xx

Muhteşem bir anlatım HTiryaki reisim. Teşekkürler.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#16: 19 Ağustos 2017, 18:17:19
Tatildeyim. Dönücem. Konu size emanet.
 5. Sıraya dusurmeyin.
Arada bakıcam.
Görüşürüz.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

n

nuri_kongur

#17: 19 Ağustos 2017, 18:35:19
Tiryaki reis, güzel tesbitler , kuvvetli kalem. Peki iyileşme oldu mu hiç denizcilik mevzuatında? Belki uygulama insanlara bağlı olduğu için henüz icraata geçmemiştir , ama en azından mevzuatta iyileşti mi? Balık yakalama boylarına alt sınır getirilmişti. 3-4 sene önce belediye burada standarttan kısa çinekoplara el koymuştu. Böylece küçük çinekop tutulmasına engel olundu. Ertesi sene güzel sarıkanat olmuştu Marmara da. Sonraki sene bir engelleme duymadım. Geçen sene sonuç ne oldu farkında değilim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#18: 19 Ağustos 2017, 19:11:34
Ulaştırma Bakanlığına Denizcilik ibaresi eklendi sadece geçen son on senede. Malum bakanlığın deniz algısı armatörler dışında bir olgudan habersiz. Daha doğrusu ilgisiz. Evet, balıkçılıkla ilgili düzenlemeler var, bir nebze iyileşme ivmesinden bahsedilebilir ama balıkçılığı düzenleyen de hala tam da metinde bahsettiğim gibi patlıcanın bakanı.
Mevzuat iyileşti mi? Mavikart, ithalat yasağı, bağlama sorunu... herhangi bir iyileşme var mı herhangi bir konuda? Size Kaş Belediyesi Yat Limanı'nı ve buradaki tekne sahiplerini -denizci diyemiyorum- yazsam denizcilikten soğursunuz inanın.
Konu uzun gerçekten. Parça parça gitmek gerekecek. Bakalım nasıl şekillenecek:)

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
#19: 19 Ağustos 2017, 19:42:21
Denizcilikten soğuyalı çok oldu zaten...   :'(
  • IP logged

• *
    • instagram
#20: 20 Ağustos 2017, 00:48:28
Hakan reisim, harika bir yazı. Tekrar paylaştığınız için teşekkürler.. Sizinle aynı fikirleri paylaşmakla birlikte iyi niyetli bir yazı olduğunu söylemem lazım. Bu yorumuma kızabilirsiniz ama bir ülkede çevre ve şehircilik bakanlığının, enerji ve tabii kaynaklar bakanlığının ve hatta tarım bakanlığının kime ve neye hizmet ettiğini tecrübe ettikten sonra denizcilik bakanlığının da kime ve neye hizmet edeceğini beklemek gerekirdi... Bir yandan da ironiktir, limanlarımızda kabotaj işlemiyor, detayları isterseniz bilahare anlatabilirim..Dahası var; Mersin'den çıkan bir ihracat yükü İstanbul aktarmalı olarak Karadeniz'de başka ülke limanına gidecek olsa 2 defa gümrük muayene vs. gümrük işlem ve bedellerine maruz bırakılıyor.  Aynı mal Pire limanı aktarmalı gitse bu dert ve masraflar yok.Yani sistem hakkıyla armatör abilerimize ve acentelerine de çalışmıyor.Tabii istisinalar kaideyi bozmaz Türkiye'de, var özel uygulamalar. Para da buradan geliyor. Kusura bakmayın ağır girecem ama ahbap çavuş kapitalizmi diyorlar ya öyle bişey işte.. Forum kurallarını zorladıysam özür dilerim dümeni en kısa zamanda amatör denizciliğe çevirelim...

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
Akdenizli, Balıkçı

• *
#21: 20 Ağustos 2017, 01:04:47
Fazla baş ağrıtmayacağım kisa keseceğim.
Amatör denizcilik bir hobidir.
Hobi insanların kişisel işi ve keyfidir ve bunun içinde devletin olması gerekmez.
Gerekmediği gibi ; işin içine girerse sadece tadını kaçırır.
Ticari bahriyeye Denizcilik Bakanlığı gerekli olabilir ; bunu da armatörler, deniz adamları, tersaneciler, liman işletmecileri vs istesinler.
Devlet amatör denizcilik için bir şey yapacaksa Maliyeye ve Hazineye talimat verip kıyılardan fahiş gelir elde etmekten vazgeçsin, yeter.

• IP logged

• *
  • Bilen bilir
#22: 20 Ağustos 2017, 11:08:01
Fazla baş ağrıtmayacağım kisa keseceğim.
Amatör denizcilik bir hobidir.
Hobi insanların kişisel işi ve keyfidir ve bunun içinde devletin olması gerekmez.
Gerekmediği gibi ; işin içine girerse sadece tadını kaçırır.
Ticari bahriyeye Denizcilik Bakanlığı gerekli olabilir ; bunu da armatörler, deniz adamları, tersaneciler, liman işletmecileri vs istesinler.
Devlet amatör denizcilik için bir şey yapacaksa Maliyeye ve Hazineye talimat verip kıyılardan fahiş gelir elde etmekten vazgeçsin, yeter.

Ali beye aynen katılıyorum :)xx

Sadece neden hobimizi bu kadar canla başla hobimizi yaygınlaştıralım diye çalışmamız gerektiğini

anlayamıyorum(Bu cümle tüm arkadaşlara)  ?0-?

Üstelik de bayağı pahalı bir hobi. :'(

• IP logged
DeDe

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#23: 20 Ağustos 2017, 11:26:31
Amatör denizcilik tabi ki de bir hobi, bir rekreasyonel aktivitedir. Fakat hobilerimizin varlığı ve türleri toplumsal yaşantımız, coğrafi konumumuz, siyasi yapımız vs çok bileşenli bir mevzu değil midir? Artık pek cirit oynamıyoruz ama bazı okullarımızın buz hokeyi takımı bile var. Amatör denizciliğin gelişimini denizciliğin gelişiminden bağımsız ele almak ne derece mümkün olabilir ki? Kendi adıma biraz daha geniş perspektiften bakmak gerektiğini düşünüyorum. Devlet varolduğu süreçte yön veren temel irade olmuştur tarih boyunca. Hollanda, İngiltere, Portekiz, İspanya, Pasifik halkları ve hatta yarımadasına sığmayan Araplar denizcilik tarihini yazarken biz toplum olarak o tarih içerisinde ne denli yer aldıysak o denli sonuçlarıyla varoluyoruz bugün.

Konu uzun, zamanım dar. Sadece perspektifimi yansıtmaya çalıştım. İlk fırsatta uzunca yazacağım...
  • IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#24: 20 Ağustos 2017, 11:30:59
Sadece neden hobimizi bu kadar canla başla hobimizi yaygınlaştıralım diye çalışmamız gerektiğini anlayamıyorum(Bu cümle tüm arkadaşlara)  ?0-?
Mesele hobiyi yaygınlaştırmak değil deniz/denizcilik kültürünü yaygınlaştırmak, doğa ile uyumlu olmayı, zor koşullara adapte olabilmeyi, pratik çözüm üretebilme, kendi kendine yetebilme, dünya kaynaklarını daha verimli kullanma, yardımlaşma, egoları törpüleme, dünya kültürlerini tanıma,  vb.vb.. gibi güzellikleri yaygınlaştırma çabası diye düşünmek lazım.

• IP logged
><(((º>

• *
#25: 20 Ağustos 2017, 16:00:29
Bizler marka ayakkabı filan bilmez , üç kişi bir araya gelince ,15 yaşında iken de memleket meselelerine kafa yorardık. Alışkanlık herhalde devam ediyor.  :)

Emekli Amiral Cem Gürdeniz in, Mavi Uygarlık adlı kitabını hepimizin okuması lazım arkadaşlar.
O zaman denizciliğin gelişmesinin ve bu kapsamda amatör denizciliğin önemini iyi kavrayabiliriz.
  • IP logged

• *
#26: 20 Ağustos 2017, 21:53:01
Sanat için sanat mı,  yoksa toplum için sanat mı?

Öğrencilik yıllarımda ağır ve anlamsız bir soru gibi gelmişti. Sonunda anladım, umarım doğru anlamışımdır. Çünkü yanıtım anlayışıma bağlı.

Suyu nasıl içmem gerektiğini çocukluğumdan bu yana izlediğim tenis maçlarından öğrendim. Bu seyahatte hayatımı kurtardı. Halbuki tenis tenis içindi benim için değil.

Ben yolumdayım. Çok uzun ama bir o kadar da keyifli.

Son projeme başlarken 100 günden fazla denizde kalmam gerekeceğini bilseydim hiç başlamazdım. Zamanla deniz beni içine çekti, büyüledi. Sanırım karaya çıkalı 10 gün oldu. Her uyuduğumda rüya görüyorum ve hepsi denizle ilgili. Bilmiyorum bu iyi mi kötü mü.

Kanımca ne için yapılırsa yapılsın o etkinliği herkes görmek istediği şekliyle görecektir. Benim için dünya seyahatine zihinsel hazırlık olarak başladı,  bireysel gelişimimin unutulmaz bir safhasına dönüştü.
  • IP logged
Güvenlik daha çok batıl bir inançtır. Doğada bulunmaz... Helen KELLER

n

nuri_kongur

#27: 20 Ağustos 2017, 22:05:14
Enes bey, bireysel gelişiminizin unutulmaz safhası kısmını biraz açabilir misiniz?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
#28: 20 Ağustos 2017, 22:34:49
Önce Ersin'in sorusuna yanıt vereyim.  Konusursak özelden bahseder demiştim.  Açıkça söyleyeyim. Histeri, paranoya;  şizofreni içeren duygu vé düşünceler. Nasıl mı gerçeğe dönüyorum. Görüşlerini çoğu zaman samimi ve doğru bulduğum birkaç güvenilir arkadaşım bu duruma nasıl bakardı diye düşünürüm.

Eşsiz safha derken egom  hala arıza verse de önemsiz bir varlık olduğumu anladım. İnsan kendi bokunu başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde yok etmeye çalışınca ne kadar önemsiz olduğunu anlıyor.  Başka örnekler de var ama uzatmayayım.
  • IP logged
Güvenlik daha çok batıl bir inançtır. Doğada bulunmaz... Helen KELLER

• *
  • Donatan Temsilcileri
#29: 20 Ağustos 2017, 22:53:00
Nuri Reis , soruları sorup sorup duruyorsunuz da iki kelam ettiğiniz yok ?
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

Yukarı git