Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Fransa' dan bir tekne transferi

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
Ynt: Fransa' dan bir tekne transferi
#75: 16 Mayıs 2020, 13:16:00
   Biz maalesef marinaya bağlanamadık. Bağlandığımz yer limanın çıkış kapısına yakındı ve sanırım burada görülmüyor. Rıhtımın az bir açı yaptığı yerde idik. Düm düz yürüdüğümüz ve yardımsever polisle sürtündüğümüz yol up uzun uzanıyor.  ;D
O zaman bu fotoda kesin görünüyordur! :)

(tıklayın üstüne, çok yüksek çözünürlüklü bir foto..)
  • IP logged
><(((º>

• *
  • Bilen bilir
#76: 16 Mayıs 2020, 14:32:11
   Sağ olasın Özgür'cüğüm.  :)

Vallahi çok iyi buluyorsun, belki benim kayıp defteri de bulursun. ;D

Ortadaki büyük gemi olmayan, açığında gemi olan bölmeye bağlanmıştık. Erkan bordaladığımız rıhtımdan açılırken elimde usturmaça koşturmuş ve ben olsam kıçı kesin sürtmüştüm diye düşündüğümü çok iyi hatırlıyorum. Rıhtımdaki büyük yapı da pasaportlar için girdiğimiz bina idi galiba. Kapıdan çıkıp denize arkayı verince gidilen yer ise ortası yeşil alan olan meydan gibi bir yer. Bir yığın Afika kökenli insan vardı. Ne rezidans yapılır ama oraya değil mi.  ;)
  • IP logged
DeDe

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#77: 16 Mayıs 2020, 15:58:44
Rıhtımı ve binayı buldum, defteri aramaya devam.. :)

• IP logged
><(((º>

B

Burak Doneray

#78: 16 Mayıs 2020, 16:51:57
Utku abi bu Seyrin  hangi yıl ve ayda olduğunu da yazarmısın ?
  • IP logged

• *
  • Bilen bilir
#79: 16 Mayıs 2020, 18:49:05
Utku abi bu Seyrin  hangi yıl ve ayda olduğunu da yazarmısın ?

Defteri Özgür bulunca kesin tarihi veririm. ;D

Google, İzlanda volkan patlaması 2010 yılı 15 nisanı diyor.

Mörfi oradan başladı. Ben Erkan ile Hollanda'da buluşup  önce Belçika'dan hızlı trenle Marsilya'ya oradan da araba kiralayıp Parpignan'a geçtik. Otelde bir kaç gün bekemece. Arif'i, donatanı ve misafirlerini İspanya Barselona'dan günü birlik alıp geri döndük. Uçuşlar aşağıdan yukarı kademeli açılmıştı o nedenle Barselona diye anımsıyorum. Parpignan'da biraz daha beklemece ve sonra yola çıktık. Kesin tarihleri bu nedenle veremiyorum.

Anladım ben seni. Kesin tarihi o nedenle vermiyorum yoksa eski verilerden Toulon önünde o havalar o tarihte olmamış diyeceksin değil mi. :) ;D ;D ;D

Mörfi deyince aslında benim uçakta beki de  benimle geldi. İstanbul'da kapılar kapandı ve uçak yavaş yavaş ilerledi ama içeride bir hareketlenme var ve hostesler koşuşturuyor. Kaptan uçağı uygun bir yere çekti ve beklerken polis araçları geldi. Kapı açıldı adamın biri indi el bagajları çıkarıldı ve etrafı dikkatlice arandı. Kapılar kapandı kaptan özür dilemece  ''adamın biri ineceğim diye tutturdu indirdik''mealinde bir şeyler dedi ve yola çıkıldı. Arkalarda bir lazoğli var sürekli, yöresel şiveyle, yüksek sesle espri yapıyor '' zaten adam da aptal bombayı ayakları arasına koyacaktı ''deyince hiç kimse gülmedi bile.Ben de zaten uçak korkusu var ve bir yanımda bir yusuf diğer yanımda öbür yusuf hep beraber yusuf yusuf Amsterdam'da indiğimizde laz oğlu '' çok şükir patlamadu ''deyince bu sefer her kes kahkahayı koymuştu.  ;D
  • IP logged
DeDe

B

Burak Doneray

#80: 16 Mayıs 2020, 19:40:13
 Utku abi  Ben bu tür yazılarda yada videolarda Tarih konusuna önem veriyorum. Eski Maarif takvimlerinde olurdu bugün tarihte bu olaylar olmuştu gibi . Bana daha öğretici geliyor şu ayda şu yıl hava böyleymiş  Volkan patlamış falan filan .Sağolun.
  • IP logged

• *
  • Bilen bilir
#81: 16 Mayıs 2020, 20:16:44
Utku abi  Ben bu tür yazılarda yada videolarda Tarih konusuna önem veriyorum. Eski Maarif takvimlerinde olurdu bugün  tarihte bu olaylar olmuştu gibi . Bana daha öğretici geliyor şu ayda şu yıl hava böyleymiş  Volkan patlamış falan filan .Sağolun.

Burak'cığım çok haklısın. ???

40 yıllık kani olmaz yani derler ya o hesap. Hanım sürekli uyarır bu sefer yazdım da ama defteri kaybettim.  :(

Sana yazdıktan sonra aklıma geldi, Nedim Yıldız biraderim sağ olsun ge ko da yazdıklarım ricam üzerine bana netten Word dosyası olarak yollamıştı. Ama orada da tarih yazmamışım. :-[

• IP logged
DeDe

• *
  • Bilen bilir
#82: 17 Mayıs 2020, 15:13:42

Sündürmeye Patras'dan sabah ayrıldık diye başlayalım.

Erkan biraderim güzel bir manevra ile bağlı olduğumuz foseptik çıkışının olduğu yerden ayrıldı ve kalamadığımız marinayı sancağımızda bırakarak  Korint'e doğru motor seyrimize başladık.  Akşam olmadan korint açıklarında  ya da kanala yakın demir atmaya uygun bir yerlerde funda demir. Kanal geçişi yanlış anımsamıyorsam tek yönlü oluyordu. Çünkü kanal girişini geldik, girdik, geçtik yapamadık. Kaptanımız gerekli bağlantıyı kurdu ve kanal girişine yakın limanımsı yerde bekledik ve bizim yönden gireceklere yol verilince girdik gibi anımsıyorum.Zaman zaman fotoğraflar çekerek ve duvarları izleyerek  çıkışa geldik. Umarım yazmıyorumdur 10 yıl geçmiş. Telefonda haritadan bakıyorum anımsamak için ama biz geçerken otoyol köprüsü gördüğümü anımsamıyorum. Neyse bilenler (Özgür biraderim) gerekli teknik bilgilendirmeyi zaten görseller eşliğinde yapacaktır (peşinen teşekkürlerimizi de iletiyoruz).  C:-)

Çıkışta sancağımızda kalan beton rıhtımı bordalyor ve önce Mermigkis'den mazot depolarımızı dolduruyoruz. Ver elini Aegina.  Artık Ege denizinde idik, evin kokusu geliyordu diyeceğim ama maalesef değil ev kokusu mis gibi bir deniz kokusu bile alamadım. Tüm Ege denizi geçişi boyunca hava genellikle çok sakindi ve hafiften eksoz kosunu alabiliyordunuz. Nedeni ise Ege geçişi boyunca etrafımızda kara görmeden gittiğimiz bir an bile olmadı diyebilirim. Adalar arasında çok yoğun bir gemi trafiği vardı. Hatta bir ara çok büyük acayip bir gemimsi oluşum gördük. Erkan kaptan bizi aydınlattı tabii ki, fabrika gemi imiş denizin ortasında üretim yapıyor ve gelen malzemeler monte ediliyormuş. Gemiden de Avrupa'ya gönderiliyormuş. Bunun bile geldisi, gittisi, kendisi derken yeterli kirlilik kaynağı. Bu arada mavi kartı var mı diye sormadık. :(

Akşama doğru Aegina'da Aegina beach karşısında alargada kalmak  için karar verildi.Yer tesbiti yapılmış sıra funda demir demeye gelmişti.  Bu arada sahildekiler bizi seyretmek için ellerinde borazanlar falan yerlerini aldı ve bekliyorlar. Dip görünüyor ve yer yer eriştelik ve aralarındaki kumlara demiri bırakacağız ama bizim tekne tekne değil vapur anasını satayım. Kaptan funda demir (aslında at abicim) diye bağırırken ses başa vardığında  ırgatı boşlayacak arkadaşın sesi duyup butona basmasına kadar geçen sürede teknenin başı Türkiye karasularına varmasa da eriştelerin üstüne geliyor. Neyse bir bağrış, çağrış derken bir kaç manevradan sonra demir yerini buluyor ve elde biralar, şaraplar seyirciyi selamlayarak oh deyip oturuyoruz. Biz bu işleri yapana kadar limana envayi türlü yolcu gemisi vs girip çıkıyor.

Bir çok adanın zaman zaman kuzeyinden, zaman zaman da güneyinden bazen çok yakın bazen siluetini görerek yol aldık. İşin doğrusu Ege'yi nonstop mu yoksa arada bir yerde alargada kaldık m pek şimdi hatırlayamadığım bir şekilde geçtik. Akif'in izni bitmişti ve hastahanede olması gerekiyordu diye hatırlıyorum. Bir ziraatçi olarak ki bunun için ziraatçi bile olmaya gerek yok aslında. Adaların kuzey kısımları yeşil, güneyleri ise kupkuru diyebileceğimiz bir görüntüdeydi.  Yakın geçtiğimiz adalarda çok güzel villalar gördüm ve önlerinde genellikle eski model kaliteli markalara ait arabalar vardı. Nedenine benim cevabım var ama sizin ki nedir merak ediyorum.  ;)

Burak biraderim değil tarih artık arada bazı adalarda kalıp kalmadığımızı bile anımsayamadım.  :)

Sıkıldınız biliyorum ama az kaldı, yarın ''Rodos'tan nasıl , neden kaçtık '' adlı bölüm ile bitiriyorum.  ;D

• IP logged
DeDe

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#83: 17 Mayıs 2020, 16:04:46

Neyse bir bağrış, çağrış derken bir kaç manevradan sonra demir yerini buluyor ve elde biralar, şaraplar seyirciyi selamlayarak oh deyip oturuyoruz. Biz bu işleri yapana kadar limana envayi türlü yolcu gemisi vs girip çıkıyor.

Sesli güldüm, anlatım tarzı harika.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#84: 17 Mayıs 2020, 16:15:27
Defter halen yok piyasada ama mekan fotoğraflarından desteğe devam;

Korint Kanalı Batı Girişi

Korint Kasabası - Limanı

Korint - Doğu Girişi

Aegina Adası

• IP logged
><(((º>

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#85: 17 Mayıs 2020, 16:34:53
Korint demişken birkaç tarihi fotoğraf da ekleyelim;

Tarihi ile ilgili ilginç detaylar içeren bir yazı da burada;
İra Tzourou: Korint Kanalı’nda Muşlu Ermeni İşçiler
https://yakindoguyazilari.com/ira-tzourou-yazi-korint-kanali-muslu-ermeni-isciler/
  • IP logged
><(((º>

• *
  • Bilen bilir
#86: 18 Mayıs 2020, 11:02:09
   Gözünüz aydın, bu gün sündürme operasyonu bitiyor. ;D

Öncelikle Özgür biraderime benim için yaptığı görselleştirme operasyonu için çok teşekkür ediyorum. ;)

Korint kanalı fotoğraflarda ne kadar kısa görünüyor. Demek ki ''gerçek bulunduğunuz yere göre değişir'' söylemi çok doğru imiş. Hele son fotoğraflarda inşaatta çalışanların bulundukları yerde olmayı aklımdan bile geçiremiyorum.

Adalar adalar, Wolksvagen tıkır tıkır çalışıyor. Eve doğru ilerliyoruz ama Akif evrakları Rodos'ta verelim hem de tekneye alacağım bazı şeyler var deyince Rodasa dümen tutuyoruz. Erkan Yunanistan ile bir evrak sorunu olur da sonraki çıkışlarda problem yaşarız diye bu konuda çok titiz. Aslında posta ile göndermek gibi bir seçenek de varmış galiba.
   Geko günlerinden bir şekilde elimde Rodos'ta Niko adında bir takipçinin telefonu var. Limana girip rıhtıma borda oluyoruz. Niko'ya evraklar veriliyor ve ben teknede nöbette kalıyorum. Erkan ile Akif alışverişe ben tekne göz önümde rıhtımda bir o tarafa bir bu tarafa zaman geçirirken Niko telaş ile geri geliyor. Erkanda Avrupa birliği pasaportu olduğu için(yanlış hatırlamıyorsam) sorun yok. Ama benim ve Akif'in yeşil pasaportlarımızda giriş vizesi yok diye adam başı 1000 avro ceza varmış. Niko çabuk gidin polis gelecek  kaçarınız yok diyor. Hemen telefon ediyorum ve mürettebat acil tekneye anonsundan çok kısa süre sonra Bodrum Turgut marinaya doğru yoldayız. Ne Fransa'da ne de İtalya'da böyle bir problem yaşanamadı, ne giriş ne çıkış yaptık transit geçtik diye biliyorum. Zaten bu bürokrasi olayları yüzünden şu an dağa çıkmış durumdayız ya. :)

Sabrınız için tüm okuyan arkadaşlara teşekkürler. :)xx

Yine aynı şekilde bir yolculuğa çıkar mıyım?

Evet. C:-)
  • IP logged
DeDe

• *
  • Selamlar
#87: 18 Mayıs 2020, 11:14:46
Utku Abi çok teşekkürler. Keyifle okuduk

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#88: 18 Mayıs 2020, 12:11:57
Çok teşekkürler , ilgiyle okuduk, elinize sağlık.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
  • Bilen bilir
#89: 18 Mayıs 2020, 12:14:50
Utku Abi çok teşekkürler. Keyifle okuduk

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sağ olasın Kemal'ciğm. :)

İnşallah sana da gönlünde yatan güzel bir tekneyi almaya birlikte gideriz.  C:-)

En sonda yazdım yine giderim diye ve iyi bir yağcıyımdır. Yalakalık anlamında değil tabii ki. ;D
  • IP logged
DeDe

Yukarı git