Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: 2020 Hava Durumu ve Tahminlerimiz

B

Burak Doneray

Ynt: 2020 Hava Durumu ve Tahminlerimiz
#45: 12 Şubat 2020, 08:58:06
Akın reis paylaşımlarınızı ,tahminlerinizi düzenli takip ediyorum.Tahminlerinizin ,öngörülerinizin yararlandığınız  kaynaklarıın benim için çok öğretici olduğunu bilmenizi istedim.Elinize sağlık .Teşekkür ederim.
  • IP logged

• *
#46: 13 Şubat 2020, 00:12:55
Ben teşekkür ederim serkan ve burak kaptanlarım ilginizden dolayı.Aklımız erdiğince biraz bilimsel biraz yöresel harmanlamaya calışıyoruz.Selametle.
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#47: 19 Şubat 2020, 22:14:29
Evettt  Kasım 105, yani 20 şubat ve 1. Cemre  düşer, hadi bakalım başlayalım geri sayıma.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
  • Donatan Temsilcileri
#48: 02 Mart 2020, 09:29:12
İşin icinde bu kadar etkili ve sıcak senaryo varsa peşinde tekrar bir soğuk atak vardır.Tekrar kuzeyimizde bir soğuk hava depolanacak ve bu güney enlemlere salınım yapacaksa şubat son hafta ve mart ilk haftayı kapsaya bilir.

Tuttu yine.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#49: 07 Mart 2020, 10:06:12
Evet 3. Cemre de düştü, bekleyelim dördüncüsünü.  ;)

Bu kış lodos girdi lodos çıktı,  Mustafa Abiyle kış başında konuşmuştuk uzun uzun. Lodoslu kışlar ülkemizin kuzeyinde ılıman bir kış yaşatsa da, güneyinde sel , dolu , hortum gibi sert hava olaylarına sebep olabiliyor.
Kuzeyde ise tüm bitkiler erken uyanıyor, şubat ayında erikler falan çiçeğe duruyor. İşte bunun sonucu Mart Ayında olabilecek sert soğuklar bu çiçekleri kırıp geçiriyor. Sonuçta da erik gibi, kiraz gibi meyvelerin çiçekleri yanıyor ve bereketsiz bir sezon olabiliyor.
Olaya hep denizden bakmayalım böyle de bir dezavantajı var.
  • IP logged

• *
#50: 07 Mart 2020, 23:13:30
Mart ayının ikinci yarısı bir cok senaryo soğuk tarafta bırakmış özellikle mart 18 den sonra.
  • IP logged

• *
#51: 14 Mart 2020, 00:01:25
MGM güncel.
  • IP logged

• *
#52: 14 Mart 2020, 00:10:37
22 marttan itibaren tekrar yağışı az kuru soğuğu bol bir sistem daha yapacak gibi nisan ilk haftasına kadar.
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#53: 14 Mart 2020, 12:37:42
Hafta sonu bayağı sert veriyor marmara için . Kırlangıç Fırtınası , Kozkavuran fırtınası hepsini poyrazdan yapacak yine.
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#54: 16 Mart 2020, 23:00:33
Yükseklere bayağı kar yağmış, özellikle Batı Karadeniz de. Buralara da soğuğu ve rüzgarı düştü.
  • IP logged

• *
#55: 17 Mart 2020, 00:55:28
Rakım 300 ve sonrası iki gündür beya etkili.
  • IP logged

• *
#56: 17 Mart 2020, 01:04:13
Pazar günü ben de Tuzla Marinadaki fuar dan dönüşte denizde seyirde idim ,15-25 knot arası poyraz  ve çiseleyen yağmur ,  o havayı bana da getirdi ve 1 saatlik yolda epeyce soğuk hissettirdi Akın Reis.
Tahminlerin çok doğru çıkıyor , bir kez daha tebrikler ve selamlar.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 17 Mart 2020, 01:07:16 Gönderen: Öcal Turan »

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#57: 19 Mart 2020, 12:17:57
İç kesimlerde bayağı kar birikmiş. Özellikle yüksek şehirler.

Hadi bakalım gelsin bahar, 21 Mart Cumartesi Ekinoks geldi çattı.20 Mart akşamı gündüz geceye eşit olacak istanbul'dakiler sabah 5 te baksın bakalım ay nereden doğuyor , güneş nereden doğuyor. Çoban yıldızını da görmeleri lazım . 3 bu ayda 3 saat falan görülmesi lazım.
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#58: 01 Nisan 2020, 10:31:03
Bu gün 1 Nisan. Nisan Ayı kendini Şubat zannediyor. Önümüzdeki günlerde İstanbul birazcık yağmur alacak fakat hafta sonu yani 5-6 Nisan İstanbul'da iyi poyraz esecek. Benim tahminim 40 ın üzerine çıkar. İki gün boyunca sert esecek , şimdiki duruma göre pazartesi kalacak. Barınaklarda kayığı olanlar bir kontrol etsinler, ne olur ne olmaz sokağa çıkma yasağı falan olursa gidilip kontrol edilemez.
Bu arada havayı ciddi soğuk hissettirecek, poyrazla birlikte yağış azalacak ama yükseklere iyi kar yağacağını öngörebiliriz.
İstanbul için durum böyle, öncesinde yani yarından itibaren Çanakkale'den girip , Bursa Ankara tarafına giden bir alçak basınç merkezi var, bu geçişte iyi yağmur bırakır diye düşünüyorum.
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#59: 01 Nisan 2020, 10:36:06
Önceki senelerde şunları demişiz.

2017 de bunları demişiz

Alıntı yapılan: Ahmet Kabaalioğlu - 06 Nisan 2017, 12:31:35
İstanbul'da geçtiğimiz hafta boyunca değişen bir durum yoktu. Gündüzleri güneşle birlikte 15-18 derece aralığına çıkan hava geceleri 5-8 derece aralığında seyir etti. Bu gün itibari ile hava batıya drise etti. Hafta sonu "kırlangıç fırtınası" var. Yine tam zamanında yapacak. İstanbul için bir etkisi yok. ama Batı Karadeniz ve Karadenizin ortasını karıştıracak gibi görünüyor. Karayel ve Batı Karayelden yapacak. İstanbul çemberin dışında kalıyor. Hafta sonuna kadar aralıklı yağmur ve çok hafif rüzgarlı olur. Sıcaklıklarda pek geriye gitmeyecek gibi görünüyor.

Alıntı yapılan: Ahmet Kabaalioğlu - 18 Nisan 2017, 00:03:15
Bu hafta sonuna kadar hava İstanbul'da aralıklı yağmurlu geçecek gibi görünüyor. Güneyli ve batılı yönlerden etkili olan hava beraberinde yağışı besleyecek durumda .Ama hafta sonu yani Cumartesi itibariyle poyraza drise edecek sıcaklıklarda biraz düşecek. Perşembe günü ise yani ayın yirmisi batı lodos gibi biraz yüksek bir hava var özellikle akşam üzeri bayağı etkili olacak gibi duruyor.Bu hafta da böyle işte. Selametle.

2018 de ise:

Alıntı yapılan: Akın Kara - 01 Nisan 2018, 17:56:13
Evet nisan ayina girdik.genel bir bakiş yapacak olursak nisan ayindada dalgali seyır devam eder diye düşünüyorum nisan ayinda tam bahari yasayamaya biliriz.nisan 3 ten sonra poyrazli havalar 7 sine kadar sürüp 7_11 nisan 16_18 nisan 23_25 nisan tarihleride muhtemel soguk ve yagisli periyot diye düşünüyorum.selametle.

Bu sene de çok örtüşüyor. sizce de öyle değil mi? Sadece henüz sis yok , geçen yıl erken sis yaşamıştık. Oda hava deniz suyu sıcaklık farkından olmuştu.
İletiyi düzenle

2019 da ise şunları yazmışız

Güneşe aldanmayın efendim, Mart iki dokuzunun meşhur soğuklarını yapıyor. Normalde bunun ardından lodosa atlaması lazım ama bu sene sert gidiyor. Neyse bir şey kalmadı şunun şurasında ,6 Nisan "Kasım 150 sonrasında önü yaz belli" demişler büyükler. Meteoroloji de şöyle şeyler paylaşmış ekleyelim de şurada bulunuversin.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada 29 Mart Cuma günü için, hava sıcaklıklarında 2 ile 8 derece arasında düşüş meydana geleceği belirtildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Güney Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun güneyi, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Sinop ve Sivas çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Şırnak, Bingöl, Muş, Bitlis, Van'ın güneyi ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli olmak üzere genellikle yağmur ve sağanak, Güney Ege ve Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu'da yer yer gök gürültülü sağanak, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu, zamanla İç Anadolu'nun güneyi ile gece saatlerinden sonra Sivas ve Afyonkarahisar çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu bölgelerde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Ynt: 2019 Hava Durumu ve Tahminlerimiz
« Yanıtla #93 : 29 Mart 2019, 09:31:05 »
AlıntıDeğiştirSilKonuyu Böl
Ayrıca Marmara'da bu gün başlayacak olan hava içinde Meteorolojinin uyarısı şu şekilde;

Marmara Denizi’nde Fırtına Bekleniyor!

Beklenen Hadise
Fırtına

Beklendiği Yer
Marmara Denizi’nde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden esmekte olan rüzgarın; yarın (Cuma) akşam saatlerinden itibaren etkisini artırarak 6 ila 8 (50-75 km/sa) kuvvetinde fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın; Cumartesi (30.03.2019) akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi beklenmektedir.

Başlama-Bitiş Zamanı
29.03.2019 17:00-30.03.2019 23:59

Hadisenin Şiddeti
Fırtına

Oluşması Muhtemel Riskler
Ulaşımda Aksamalar

Uyarı Yapan Merkez
Tarım ve Orman Bakanlığı Acil Durum Yönetim Merkezi

Ynt: 2019 Hava Durumu ve Tahminlerimiz
« Yanıtla #94 : 29 Mart 2019, 09:35:58 »
AlıntıDeğiştirSilKonuyu Böl
Biz neredeyse hep Marmaraya odaklanıyoruz. Yine kuzey ve orta Ege içinde kuvvetli fırtına uyarıları var. Akdenizde ise kuvvetli rüzgar.
İletiyi düzenle

• IP logged
« Son Düzenleme: 01 Nisan 2020, 10:44:53 Gönderen: Ahmet Kabaalioğlu »

Yukarı git