Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: 2020 Hava Durumu ve Tahminlerimiz

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Ynt: 2020 Hava Durumu ve Tahminlerimiz
#105: 07 Kasım 2020, 10:49:06
Bu aralar hava durumu tahminleri ihmal edilmiş.
Kasım 12 de fırtına takvimi lodos fırtınası veriyordu.
Bende kuzeye çıkmak için uygun olur diye bekledim .
Ancak görünürde hep kuzeyli sert havalar var.

Bu sene yazın biraz uzaması , eylüldeki fırtınalardan ikisinin olmaması gibi faktörler , ekim ayının daha güneyli havalarla geçmesine neden oldu. Oysa dediğiniz tarihlere pastırma yazı denk geliyordu. Muhtemelen bu sene sert geçecek en azından kışın ilk yarısı daha sert olacağa benziyor. Önümüzdeki hafta sonuna kadar sert poyraz var. yarın eski kasımın ilk günü  yani bu gün hızırın son günü. Dolayısıyla kasım poyrazdan başlıyor.miladi takvimin kasım ayının dokuzuna  kasım fırtınası denk geliyor. Ve bu sene poyrazdan yapacak. bu fırtınanın hemen peşine pastırma yazını yapması lazım ama bu sene biraz ilginç seyrediyor.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
#106: 26 Kasım 2020, 00:42:12
Epey zaman olmuş yazmayalı malum covit,pandemi,derken havalardada kayda deyer ekstrem birsey yoktu.Evet herkesin merak ettiği pastırma yazı yapmadı gibi görünsede eylül,ekim pastırma tadında gecti.Meshur pastırma yazı kasım ilk yarısı yapardı yapmadı.Peki bundan sonra ne olur dersek 10_15 gün yine havalar duragan gibi.Aralik ilk günleri biraz lodos hakimiyeti olabilir belki akdeniz yağıstan nasiplenir.Bu kurak döngü Aralik 12_15 kırılır diye tahmin ediyorum.KIŞA GİRİŞ 12_15 ARALIK DİYE TAHMİN EDİYORUM.
  • IP logged

• *
#107: 13 Aralık 2020, 21:51:09
Epey zaman olmuş yazmayalı malum covit,pandemi,derken havalardada kayda deyer ekstrem birsey yoktu.Evet herkesin merak ettiği pastırma yazı yapmadı gibi görünsede eylül,ekim pastırma tadında gecti.Meshur pastırma yazı kasım ilk yarısı yapardı yapmadı.Peki bundan sonra ne olur dersek 10_15 gün yine havalar duragan gibi.Aralik ilk günleri biraz lodos hakimiyeti olabilir belki akdeniz yağıstan nasiplenir.Bu kurak döngü Aralik 12_15 kırılır diye tahmin ediyorum.KIŞA GİRİŞ 12_15 ARALIK DİYE TAHMİN EDİYORUM.

Akın reis ;tahminde tam 12 den tutturdunuz.
12 ARALIK tan itibaren yağmur başladı.
Peki bu kış nasıl geçecek? tahminleriniz neler ,hele pandemi nedeniyle Marmara da kışı torunla birlikte tekne de geçirdiğim için
iyi bir hazırlık gerekiyor.
  • IP logged

• *
#108: 15 Aralık 2020, 11:21:21
 Mehmet kaptanım merhaba. Kışa dair beklentilerim şu an havalar gibi kararsız.Bir cok model veri ve kurulusun tahmini ılıman ve kurak bir kıs bekliyorlar. Şu anda bana göre uzun vade model veri tutarsız gidiyor. Bende gecmis kış ve yasanmıslıklardan tecrübe edinerek bu kurak döngünün gün dönümü, 24 aralik veya yılın ilk haftası gibi değisir diye tahmin ediyorum. Mehmet kaptanım sert veya ılıman gecer diyemiyorum ama bu mesafeden baktıgimda önümuzde 23-26 aralik ve yılın ilk günleri gibi soguk ve yagisli gecebilir.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 15 Aralık 2020, 12:08:30 Gönderen: Ahmet Kabaalioğlu »

• *
#109: 17 Aralık 2020, 21:48:26
Mehmet kaptanım merhaba. Kışa dair beklentilerim şu an havalar gibi kararsız.Bir cok model veri ve kurulusun tahmini ılıman ve kurak bir kıs bekliyorlar. Şu anda bana göre uzun vade model veri tutarsız gidiyor. Bende gecmis kış ve yasanmıslıklardan tecrübe edinerek bu kurak döngünün gün dönümü, 24 aralik veya yılın ilk haftası gibi değisir diye tahmin ediyorum. Mehmet kaptanım sert veya ılıman gecer diyemiyorum ama bu mesafeden baktıgimda önümuzde 23-26 aralik ve yılın ilk günleri gibi soguk ve yagisli gecebilir.
Çok teşekkürler ;anlaşılan biz işimizi kış tutacağız ,ben hazırlıklarımı ona göre yapıyorum.
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#110: 20 Aralık 2020, 19:20:03
Yarın gündönümü, bu gece en uzun gece. İmkanı olanlar nar yesin,  bari adet yerini bulsun.
  • IP logged

• *
  • Bilen bilir
#111: 21 Aralık 2020, 09:53:31
Yarın gündönümü, bu gece en uzun gece. İmkanı olanlar nar yesin,  bari adet yerini bulsun.

Narın olayı nedir diye yazarken eşime sordu ve öğrendim. Şamanizmden kalma eski Türk bir inanışı ve adeti imiş.

21 Aralık  gece ile gündüzün savaştığı gece.Artık bu geceden itibaren karanlıklar kısalıp aydınlıklar uzayacak. Bu bayramın geleneğine göre bu gece nar taneleyip yerseniz evinizi karanlıklar terk edip yerini aydınlığa bırakırmış.Ayrıca yıl boyunca hiç bir hastalık size uğramazmış. O zaman ne yapalım? Bu gece nar taneleyip ailece nar yiyelim.

Nar= güneş, dugan= doğan, nar-dugan= doğan güneş.

Bayramınız kutlu olsun. :)

Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ'In bu konudaki yazdıklarını okumanızı tavsiye ederim.
  • IP logged
DeDe

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#112: 31 Aralık 2020, 23:00:51
Evet bir yıl daha bitti . İlginç bir şekilde bu sene İstanbul'da lodosla kapanış yapıyoruz. Bu yıla ait başlıkta arşivde yerini alsın. 2021 başlığını açalım artık.Selametle
  • IP logged

Yukarı git