Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Bir Kış Seyri .. GİRİT'e doğru..

• *
    • instagram
Ynt: Bir Kış Seyri .. GİRİT'e doğru..
#60: 08 Aralık 2019, 21:22:22
İki sefer başıma geldi Eyüp hocam. Birisi ilk teknem de Gökova da sene 1998 de.
Dümen palasına hükmeden hidrolik piston bağlı olduğu mesneti kırdı ağır havada . Hemen aşağıya indim ,pistonun pala bağlantısını sökerek bir gün başıma gelirse diye hazırda tuttuğum ve takacak yerini de yaptığım yedek yeke kolunu taktım ve o zamanlar tek marangoz un olduğu Akyaka ya kadar gittim ve orada onarımı yaptık. Aklımı sevdim o an. :)

İkincisinde aynı piston problemi Erman reis in teknesinde başımıza geldi  geçen kış Kıbrıs a giderken .
Bu sefer  pistonun bağlantısını sökemedik,  her ne hikmetse dümen palası bağlantısının  kaynakla tutturulmuş olmasından dolayı ve dümen kasıldı kaldı.
Zaten sökse bile idik bir yeke bağlantısı yok idi , ama belki bir süpürge sapı filan bağlardık. :)

Problem aslında geliyorum dedi bana daha önce başıma geldiği için ama teknedeki diğer üç kaptana lafımı dinletip müdahale ettiremedim , zamanında müdahale edip pistonu yerinden kopmadan önce sağlamlayabilirdik en azından. Bir oylama yapıldı o an teknede ve tecrübeli olanın değil keyif yapmak isteyen tecrübesiz in dediklerinin yapılmasına karar verildi , sonunda da bu işler oldu. Sonrasında Allah dan hava yardımcı oldu da Bülent reis Kıbrıs a kadar çekebildi tekneyi.
Yukarıdaki ''dört kaptan batırıyorduk'' lafına inanmayın.  Sesi çok çıkan ve cüssesi de iri bir kaptan tekne sahibini de etkisine aldı ve o batırıyordu. Ben etkisi yetkisi olmayan turist gibi idim. :)

Demem o ki ekip uyumu da çok önemli kalabalık seyahatlerde. Sizin ekip moralini bozmadan iyi  çalışmış. Birbirine yardımcı olmuş ve gerilmemiş. Tebrikler.

Bu durumlarda  iskele veya sancak kıç dan atılıp vinçlerle trim edilecek ,ucuna bir şeyler bağlanmış bir halat ,dümen vazifesi yapabilir o an için.
Bir diğer yöntem de botu indirip başa yakın olarak bordaya başından ve kıçından sıkıca bağlamak ve onun motoru ile tekneyi yönlendirmek.

Selametle ,
Öcal abi bu mesajı hem Eyüp abinin konu bütünlüğünü bozmamak adına, ilaveten o gece o tekne olan ve dahi o filotilloda yer alan diğer insanlara cevap hakkı doğmaması için bu mesajınızı buradan kaldırmanızı rica ediyorum... Bu konuyla ilgili hala daha yazacağınız birşeyler varsa lütfen sadece ilgili konu başlığında beni eleştirmeye devam edebilirsiniz...

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
Akdenizli, Balıkçı

• *
#61: 08 Aralık 2019, 22:02:03
Soru soruldu başımıza bu işlerin gelip gelmediğine dair burada , dört kaptanın tekneyi batıracağına dair şakayla karışık yorum da yapıldı. Onun üzerine yazdım.
Ben kötü bir şey yazmadım ki ,niçin gerginlik oldu anlamadım Erman ?
Peki bir daha konuşmam bu mevzuyu, özür dilerim Eyüp hocamdan da.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#62: 09 Aralık 2019, 08:37:53
Eyüp resim,
Çok keyifle okudum ,merakla da takip ediyorum teşekkürler.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#63: 09 Aralık 2019, 21:06:02
Karpathos ana liman - Girit Agios Nikolaos seyri (23 Kasım Cumartesi)

Sanırım bugünkü seyrin yaklaşık 100 nm olması, fırtınaya girip girmeyeceğimiz gibi sorular kafamı meşgul ettiğinden olsa gerek sabahı zor ettim.

Sabah 06.00 da motoru çalıştırdım.

Deniz’de uyanmış. Kubilay da kalktı.. Halatlarımızı çözerken Akif ve Ünal da havuzluğa geldi..

Yavaşça avara olduk, süzülerek ağır yolla limandan ayrıldık. Hava henüz ağarmamış, karanlık.. Seyir fenerlerimiz yanıyor..

Limandan ayrılıp, sancağa döndüğümüzde denizin üzerinden doğu yönünden bir kızıllık yükselmeye başlamıştı..

Deniz dümdüz, hışır hışır seslerle denizi yararak ilerliyoruz. Bizim Deniz ise her zaman ki gibi oltasını hazırlayıp çok uzun bir kaloma vererek sırtıyı denize atıyor.

Karpathos kuzey güney yönünde ince uzun bir ada, sancağımızda ada boydan boya adayı aşağıya doğru geçiyoruz..

Henüz güneş denizin içinde tam olarak yükselmeden Karpathos Ana Liman karşımıza geldi, çok geniş bir körfez içinde sahilde oteller, plajlar, köşede büyük bir mendirek arkasında beton rıhtımıyla liman ve onun içinde küçük teknelerin barındığı daha sığ bir barınak daha.. Bayağı evleri, binaları, bankası, çarşısı, marketi, cafeleri ile bir şehir..

Uzatmayayım, fotograf ve videoda göreceksiniz zaten..

Bu seyirde alıştığımız gibi mendireği döner dönmez beton rıhtıma aborda olduk, bizden başka tekne yok..

Aborda olurken, o bordadaki vasattan kısa bir halatla tekneyi kıyıdaki babaya bağlıyor ve sonra baş ve kıç koltuk halatlarımızı ayarlayıp açmazları alıyoruz..

Saat daha 08.30 Hemen şehri gezeceğiz, önce bir cafede kahvaltı yapacağız. Şehir henüz daha uyanmamış..

Akif tekneden çıkarken belgelerimizi de dosyayla yanına aldı, Liman çıkışında bulunan Liman polisine gidip sorduğunda, biz sizin Diafani ye geldiğinizi biliyoruz, orda işlem yaptığımız için gerek yok demişler.

Ana cadde ve ara sokaklara girip yürüdük, bir köşede gördüğümüz bakery de oturup, kahvaltımızı yaptık. Sonra yine gezdik, sahil boyunca yürüyüp, ileride gördüğümüz minik marianaya kadar gittik, 5-6 yelkenli tekne ve küçük motoryat bağlıydı. Daha sonra limana yakın bir cafede oturup kahve içtik ve tekneye döndük, Akif, Kubi ve Ünal teknenin arkasında denize girip biraz yüzüp, sonrası duş alıp, kurulanıp giyindikten sonra Karpathos ana limandan avara olduk.

Rotamız 85 nm ilerde Girit Agios Nikolaos marina..

Karpathos’u bordalayıp Kasos adasının güneyinden geçerek Girit’e doğru dümen tuttuk, kah yelkenle, kah motor + yelkenle, kah motorla gece saat 24.00 e kadar süren bir seyirle Agios Nikolaos Marina’nın önüne geldik.

Acıktığımızda Kubilay’ın nefis aperatiflerini yedik, meyve yedik, kuruyemiş ve viski yudumladık..

Yeri gelmişken anlatayım; yola çıktığımız günden beri arkamızdan olta atıyoruz, hiç balık yakalayamadan geldiğimiz bu süre içinde Deniz’le dalga geçip, kızdırıyoruz. Çünkü olta kamışı ve sırtıları İstanbul’dan beri taşıyoruz. Ben pek anlamam ama Deniz kaptan, Haldun Sevel’in de tavsiyesiyle oldukça kaliteli ve pahalı bir kamış almış. Her seyrin başlamasıyla üşenmeden tertibatı hazırlıyor ve oltayı denize salıyor.. Elbette seyrin sonunda hüsran içinde tüm bu oltayı toplamak var..

Karpathos’u bordalayıp, önümüzde Kasos’u gördüğümüz  geçitte birden cırrr.. sesiyle irkildik, hemen motoru boşa alıp, tekneyi yavaşlattık ve Deniz heyecan içinde oltayı çekmeye başladı, giderek yakınlaşan oltanın ucunda balığı görünce daha da keyiflenip balığı tekneye aldık, fakat Kubilay balığın orkinos yavrusu olduğu söyleyerek tekrar denize bıraktı.

Sonuçta ilk balığımızı yakalamıştık ve tekrar denize bırakmıştık..

Böylece sabah gün ağarmadan başlayan seyrimiz yine gece yarısı bitti..

Yolda Agios Nikolaos Marina’yı arayıp geleceğimizi bildirmiştik.

Fırtına nedeniyle marina’da yer problemi yaşayabiliriz endişesi ile Karpathos’dan ayrılmadan konuşup rezervasyonumuzu yaptırdık.

Marina önlerine geldiğimizde telsizden çağrı yapıp bildirdik. Marina girişi sancakta yeşil, iskelede kırmızı fenerlerin arasından girince görevli bizi karşıladı ve mendirek tarafına aborda olmamızı istedi, biz kıyıya uzak yürüme mesafesinde olduğu için itiraz edip, kıyı önündeki yere aborda olduk, yarın sabah yerimizi uygun pontona alarak değiştirecekler..

Tuvalet ve duşların kapısını açmak için 20 euro kaparo alarak bir anahtar verdiler..

Çok yorgunuz, uzun bir yoldan geldik ve güvenli bir yerde bağlandık…

Kubilay’ın yaptığı sandviçleri yedikten sonra birer duble viski içip yattık..

Yarın GİRİT..

(Devamı var)
  • IP logged

• *
  • Selamlar
#64: 09 Aralık 2019, 21:18:48
Eyüp Hocam
2013 ylında Vural Perk, Karpathos’ta havadan fena hırpalanıp iki üç denemeye rağmen Girit’e gidemediğini anlatmıştı diğer forumda. Karpathos için rüzgarlar adası derlermiş galiba.Onun seyahat galiba Eylül sonu veya Ekim ayı idi.
Çok güzel paylaşımlar yapıyorsunuz. Devamını bekliyoruz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#65: 09 Aralık 2019, 22:39:03
Fotoğraflar pek güzel abi. Usta işi çekimler.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#66: 09 Aralık 2019, 22:52:55
Fotoğraf ve videodaki bulutlar hiç hoş değil, sabah kızıllığı deriz biz kuzeyde buna, oralarda da benzeri bir şeydir sanırım. Hava göstere göstere geliyor .
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
  • Donatan Temsilcileri
#67: 09 Aralık 2019, 22:55:10
Çok teşekkürler paylaşım için Eyüp kaptanım. Zevkle takip ediyorum.
Necipcim, sağol..

Eyüp resim,
Çok keyifle okudum ,merakla da takip ediyorum teşekkürler.
Serkan reisim, takip ettiğin sana da teşekkür ederim..

Eyüp Hocam
2013 ylında Vural Perk, Karpathos’ta havadan fena hırpalanıp iki üç denemeye rağmen Girit’e gidemediğini anlatmıştı diğer forumda. Karpathos için rüzgarlar adası derlermiş galiba.Onun seyahat galiba Eylül sonu veya Ekim ayı idi.
Çok güzel paylaşımlar yapıyorsunuz. Devamını bekliyoruz.
Vural'ın o gezisini okumuştum. Evet! Karpathos konusunda gözüm korkmuştu o yazıdan dolayı.. Bizim gezi biraz fırtına öncesi sessizliğe denk geldi..

Fotoğraflar pek güzel abi. Usta işi çekimler.
Bülentcim, Kasos'a inşallah birlikte gideriz. Ben, senin Halki'yi de sevdiğini bilirim, orda kulağını çınlatmıştım..
Fotografları benim samsung Galaxy S9 la çekiyorum. Deniz Reis, daha profesyonel makina ile çekimler yapmıştı, belki paylaşır..

Fotoğraf ve videodaki bulutlar hiç hoş değil, sabah kızıllığı deriz biz kuzeyde buna, oralarda da benzeri bir şeydir sanırım. Hava göstere göstere geliyor .

Valla biz Marinaya girdik sabaha karşı şimşekler eşliğinde şiddetli yağmur ve rüzgar başladı..
  • IP logged

• *
#68: 09 Aralık 2019, 23:22:49

Valla biz Marinaya girdik sabaha karşı şimşekler eşliğinde şiddetli yağmur ve rüzgar başladı..

Geçmiş olsun Eyüp kaptanım
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#69: 10 Aralık 2019, 00:29:15
Bildiğin rehber kitap gibi oluyor.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
  • Donatan Temsilcileri
#70: 10 Aralık 2019, 22:07:30
Girit Günleri.. ( 24 Kasım )

En nihayetinde hedefimize varmıştık.

Güvenli bir marinaya sağlam bir şekilde bağlanmış, fırtına nedeniyle açıkta yakalanırsak endişemiz sona ermişti.

Artık Girit’i güzelce gezebilirdik..

Girit çok büyük bir ada (Akdeniz’in 5. Büyük adası) 3 günde gezilecek gibi değil, o yüzden Girit günlerini kısa geçeceğim.

Girit eski Minos uygarlığının beşiği..  Minos , Tunç döneminin en görkemli uygarlığı, Avrupa’nın bilinen ilk uygarlığı.. (M.Ö 3500)

Bu uygarlığın Santorini’deki yanardağın patlamasıyla oluşan tsunami sonucu yok olduğu söyleniyor. Santorini adasına gidenler bilirler, bu patlama sonucu oluşan Caldera görülmeye değerdir.

Aşağıdaki youtube videosunu üşenmeyip izleyin, çok ilginizi çekeceğine eminim.

Gelelim yakın tarihe;

Osmanlı Girit’i Venediklilerden 24 yıl süren çok çetin savaşlar sonunda almış, Girit yaklaşık 250 yıl kadar Osmanlı hakimiyetinde kalmış. Osmanlı’nın güçsüzleştiği 1900 lü yıllarda Avrupalı büyük devletler tarafından Yunanistan’ın hakimiyetine geçirilmiş..

Erman’ın yarasını deşmek istemem ama bu süreçte Girit halkı çok acı günler geçirmiş .

……………………………………………………………………..

Sabah önceki günlere göre daha geç ve dinlenmiş uyandık.

Deniz ise her zamanki gibi en erken uyanmış, şehri dolaşmaya çıkmış, yine bir bakery bulmuş, eli kolu taze ekmek, poğaça vb ile dolu geldi..

Bu sırada aborda olduğumuz marina girişine yakın yerden, B pontonunda boş gösterdikleri yere 2 ayrı tonoz alarak kıçtankara bağlandık.

Çifter kıç halatı ve vasattan açmazlarla olabildiğince kendimizi güvene aldık. Pontonda diğer teknelerde hummalı bir şekilde fırtınaya hazırlık yapıyordu. Hemen sancağımızda teknede yaşayan İngiliz aile ile Akif, güzel bir sohbete başladılar.. Ege, Akdeniz geziyorlarmış, eski ama oldukça güzel bir tekneleri var, bu sene İstanbul’a kadar gelmişler..

Marina duşlarında uzun ve bol sıcak suyla duşlarımızı alıp, tekne havuzluğunda mükellef bir kahvaltı yaptık.

Kahvaltı sonrası yürüyerek Marina’nın aksi yönünde eski liman bölgesinde, Feribot ve günlük gezi teknelerin bağlandığı limanda bulunan Port Polis’e gittik, orda evrakları alıp, çıkış yapacağımız gün Marina ücretini ödediğimize dair ödeme makbuzunu kendilerine ibraz etmemizi ve çıkış işlemlerini yapacaklarını söylediler..

Port Polisten çıkınca zaten Agios Nikolaos şehrinin turistik özelliğe sahip olan bu bölgesini gezdik,

Deniz’in bilgi almak için gittiği Turizm İnformation bürosundaki görevli kız bir Rent a Car firmasına telefon edip, açık olduğunu öğrenip bizi oraya yönlendirdi.

Akif ve Deniz biraz büyük bir araba kiraladı, son gün arabayı Marina’ya bırakıp anahtarını ise marina görevlisine teslim edeceğiz.

Arabayı alınca fazla oyalanmadan yola çıktık. Direksiyonda Akif, yanında elinde Girit haritası ile Deniz, biz arabanın arka koltuklarına yayılmış durumdayız.

Gezi teknelerinin gözde yeri olan Spinolonga yöresinden geçerken kıyıya yakın bir ada üzerinde kalıntıları hala bulununan eski zamanlarda Cüzzamlıları sürdükleri adayı fotografladık..

Dağ yollarından döne kıvrıla sahile de paralel bir şekilde Girit’in kuzey kıyısından batıya doğru ilerliyoruz.

Dağ taş zeytin ağacı.. heryer zeytinlik.. oldukça da bakımlılar..

Bugünkü hedefimiz Girit’in baş şehri konumunda olan Iraklion. (Bizim eski adıyla bildiğimiz Kandiye..)

Bir ara dağ yollarında kaybolduk mu diye düşündük, aslında biraz da kaybolmak istiyorduk..

Yeşillikler arasındaki köylerden geçtik..

Bir tanesinde indik, sokaklarında yürüdük, bir diğerinde köy kahvesinde oturup, kahve içtik..

Yine sahilde güzel bir kasabada adını hatırlayamadığım, Akif’in daha gelmeden önce araştırıp beğenilen bir tavernanın kapalı olduğunu görünce, orada bize önerilen bir Tavernaya gittik,  kuzu eti ve keçi eti yedik.

Ve hava kararmadan Iraklion’a vardık.

Önce arabayla sahil tarafındaki geniş caddeden geçip, limanını ve kalesini görüp, daha sonra şehir merkezine yakın bir yere park edip, yürüyerek şehrin en kalabalık, cafe ve restoranların, alış veriş merkezinin bulunduğu meydanına gittik.

Dünyamız nasıl da değişiyor, bitcoin (sanal para) için otomatlar gördük..

Dondurma yedik, alış veriş yaptık, tarihi binaların fotograflarını çektik, yorulunca da bir Cafeye oturduk, bişeyler içip, dinlenip, arabaya binip, Marinaya teknemize döndük..

(devamı var)
  • IP logged

#71: 11 Aralık 2019, 00:09:57
Yoğunluktan forumu yeterince değerlendirmiyordum,son oy kullanmak için girmiştim.Bu gece nöbetteyim,ameliyathanede stresli bir 4 saatten sonra uyku tutmadı,mutlaka birşeyler bulurum okuyacak deyip foruma girdim. Bu kadar mı güzel olur,nasıl koptum hastahane odasından ve denizlere gittim anlatamam. Çok sağol Eyüp’cüm,eline yüreğine sağlık.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2019, 08:32:03 Gönderen: Ahmet Kabaalioğlu »

• *
#72: 11 Aralık 2019, 10:39:58
Eyüp kaptanım ellerine sağlık.  :)xx :)xx :)xx

Calderayı görememiştim ben Santorini de . Bir görseli varmı?
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#73: 11 Aralık 2019, 12:43:29
Eyüp kaptanım ellerine sağlık.  :)xx :)xx :)xx

Calderayı görememiştim ben Santorini de . Bir görseli varmı?

Yarım ay şeklindeki adanın açıklığının baktığı yere "Caldera" deniyor. Yani Thira'dan (Santorini adasındaki büyük yerleşim yerinin adı) aşağıya doğru denize baktığınızda bu calderayı görüyorsunuz.

Volkan patlamış ve oluşan bu alana deniz suyu dolmuş. Hala geceleri daha iyi farkediliyor, buradan bir gaz çıkışı görülmekte..

not: Caldera; Volkan konilerinin tepesinde bulunan, patlama ya da çökmeyle oluşan geniş çukurluklara verilen ad.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#74: 11 Aralık 2019, 14:21:28
Yoğunluktan forumu yeterince değerlendirmiyordum,son oy kullanmak için girmiştim.Bu gece nöbetteyim,ameliyathanede stresli bir 4 saatten sonra uyku tutmadı,mutlaka birşeyler bulurum okuyacak deyip foruma girdim. Bu kadar mı güzel olur,nasıl koptum hastahane odasından ve denizlere gittim anlatamam. Çok sağol Eyüp’cüm,eline yüreğine sağlık.

Atillacım, teşekkürler..

Bu nöbet işleri en kıdemlilere de düşüyor mu? Yetti artık de, isyan et..!  ;)

Sen de emekli ol, beraber gezelim..  :)

Herkese selam ve sevgiler..
  • IP logged

Yukarı git