Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Güneş Paneli Hesaplama ve Akü Analiz Android Uygulaması Çıktı

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
Önce haber;

Bir süredir üzerinde çalıştığım "Güneş Paneli Hesaplama ve Akü Analiz Android Uygulaması" tamamlandı ve Googleplaystore'da yerini aldı, aşağıdaki linkten ücretsiz olarak indirip kullanabilirsiniz;
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gemitrafik24.Gunes_Paneli_Hesaplama

Bu uygulama çok bilimsel ve hassas olmamak kaydı ile sizin gireceğiniz bilgilere göre teknenizdeki var olan akünüzün yeterli olup olmadığını, yeterli değilse hangi cins akü kullanırsanız kaç Ah'lik akü bankı kurmanız gerektiği, üretim ve tüketim durumunuza göre güneş paneli ihtiyacınızın olup olmadığını ve ihtiyaç varsa kaç wattlık panel gerektiğini tespit ediyor ve tavsiyelerde bulunuyor.

Dediğim gibi çok bilimsel değil ama çoğu kişinin ihtiyacını görecek, ortalama kullanıcı için gerçeğe yakın sonuçlar veriyor. Tam gerçek rakamları hesaplamak mümkün değil çünkü herkesin teknesini kullanma profili çok farklı, kimi çok motor çalıştırır, kimi az, kimi ıssız koylarda günler geçirmek ister, kimi tüm seyirlerini yelkenle yapmak.. Dolayısı ile hesaplamalar kişiye özel değil genele uygun olabilecek ortalama değerler ve önkabul rakamlarla formülize edilmiştir.

Uygulamanın verdiği rakamlar ile sizin gerçekte yaşadıklarınız arasında fark görüyorsanız lütfen bildiriniz, buna göre formülleri güncelleyip daha gerçekçi sonuçlar çıkartan bir uygulama yapabilirim. :)

vee sonra da hikayesi! :)

Malum teknik işlerle biraz meraklı olduğum için çevremden sürekli teknik sorular almaya alışkınım. Bazı konularda kolayca cevaplar versem de bazı konular uzun hesaplamalar gerektiriyor. İşte "bana ne kadar güneş paneli lazım" veya "kaç amperlik akü alayım" konuları da bunların başında geliyor.

Bazen zamanım oluyor, oturup uzun uzun konuşup hesap edip doğru tavsiyeler verebiliyorum, bazen de zaman olmuyor, istemeden de olsa "kusura bakma" deyip arayıp soranların isteklerini geri çevirmek, onları kırmak zorunda kalıyorum.

En son Tiryaki aradı! :D
Malum soruyu sordu, "bir arkadaşa güneş paneli alıcaz, kaçlık almalı?" diye..
Yok dedim öyle olmaz, biraz hesap yapmak lazım, şu var mı? kaç watt? alternatör nedir? filan derken baktım uzuyor mevzuu, dur dedim ben sana bir excel tablosu yapayım, oraya arkadaşın teknesinin bilgilerini girin, otomatik hesaplansın..
Oturdum basit bir excel hesap tablosu yaptım, gönderdim, sanırım iş gördü? :)
ama sonra baktım bazı ön kabulleri yanlış almışım, dur onu kullanma yenisini yapıyorum filan derken iş döndü dolaştı (aklımda) ulan bunu niye bir telefon uygulaması projesine çevirmiyorum?
Madem bu kadar uğraşıcam, içine de iki tane reklam koyarım, parayı vururuz! :D
(Yok öyle olmuyo, onu öğrendim! GemiTrafik'in mobil uygulaması bin kullanıcıya vardı gibi, ancak web sitesinin en basit hosting parasını çıkartıyor yeni yeni..)

velhasıl sezon ortası oturdum, araya bir sürü iş, misafir, ıvır girdi filan.. ancak bitti..
geçen hafta tanıdıklara gönderip biraz test ettik, bu hafta da google playstore yükleyip kamuya açmış bulunuyorum.

Hayırlı uğurlu olsun! :D

Dediğim gibi, lütfen karşılaştığınız sorunları, farklılıkları, değişiklik ve gelişim isteklerinizi iletin, ona göre geliştirip güzelleştirelim..

Sıradakiler;
- iOS versiyonu hazırlanacak. Biraz zaman lazım, iphone cahiliyim, kışın öğrenip yaparım diyorum.
- İngilizce dil seçeneği gelecek (Dünyada çok benzeri güneş paneli hesaplama programı var ama tekneler için olanı görmedim. gören haber versin, boşuna yorulmayalım..)
- Kullanıcıya kendi istediği cihazları ekleme-çıkartma seçenekleri eklenecek.
- Güç-Akım girme haneleri seçenekli olacak, hangisi girilirse diğeri otomatik hesaplanacak.

Son olarak;
Bu fikrin çıkmasını sağlayan Tiryaki'ye,
Değerli teknik bilgi ve tecrübelerini paylaşan Cem Eğrikavuk ve Alper Dora'ya çook teşekkür ederim.  :)xx
  • IP logged
><(((º>

• *
Elinize sağlık Özgür kaptanım, haberi yazıdan önce bildirim olarak geldi telefona zaten gemi trafikten  :)
Inceleme fırsatım olmadı henüz, dolayısı ile esas sorulardan önce teknik bir soru, hangi platform ile yazıyorsunuz uygulamayı?
  • IP logged
"...parce que je suis heureux en mer et peut-être pour sauver mon ame..." - Bernard Moitessier

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
Esas sana ne kadar teşekkür etsek az. İyi ki varsın! :)
  • IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
Özgür reis sanırım face book ta ilk beğenen ve yükleyen oldum.Bir ihtiyaca cevap veren güzel bir çalışma.
Tekrardan eline emeğine sağlık.
  • IP logged
Saygı, Sevgi ve Selametle. Netsel Marina - Marmaris Dimple Y/Y

• *
  • Donatan Temsilcileri
Ellerine sağlık Özgür. Tanri'ya Çok teşekkür ederiz böyle saplantilari sana verdiği için.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
  • Bilen bilir
Eline ve aklına sağlık. :)xx :)xx :)xx
  • IP logged
DeDe

• *
  • Selamlar
Elinze sağlık

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

Z

Ziya Gunes

Elini sağlık Özgür Reis
  • IP logged

e

ersinboke@icrs.com.tr

Ellerine sağlık Özgür. Tanri'ya Çok teşekkür ederiz böyle saplantilari sana verdiği için.

Pu ha ha ha.. bu aralar rahatsız edici derecede aynı fikirdeyiz..
  • IP logged

e

ersinboke@icrs.com.tr

Özgür eline sağlık elbette.. Ancak bu yaptığının teknik açıdan çok sosyal faydası daha fazla. Benim gördüğüm forum camialarında en çok tartışılan konuya son noktayı koymuşsun.

Forumların en çok kavga çıkaran konusu nihayete ermiş oluyor böylece. 😎 :)xx :)xx
  • IP logged

Z

Ziya Gunes

Hazır konu açılmışken;
MPTT şarj regülatörleri, önce güneş enerjisi, güneş yeterli olmazsa sahil besleme şeklinde ayarlanamıyor mu.
Yoksa bunu redresör üzerinden mi yapmam lazım.
Epever Tracer 3210AN 30A ve 200w panel takılı bende, ama önce sahil beslemeden güç alıyor gibi geliyor bana.
Sadece otomatik sintine pompası açıkken bile sahil elektriğim azalıyor.
Bunun nasıl önüne geçebilirim.

• IP logged

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
Elinize sağlık Özgür kaptanım, haberi yazıdan önce bildirim olarak geldi telefona zaten gemi trafikten  :)
Inceleme fırsatım olmadı henüz, dolayısı ile esas sorulardan önce teknik bir soru, hangi platform ile yazıyorsunuz uygulamayı?
Teşekkürler Doğan hocam.. :)

Uzun yıllar bilgisayar sektöründe çalıştım, donanım ve network konusunda uzmanlık (ticari-yasal anlamda) seviyesine geldim ama yazılım konusunda hep kötü oldum! Bilgisayar dünyasında bir giremediğim konu programcılık oldu. Biraz matematik bilgisi eksikliği biraz çekingenlik, girişemedim bi türlü. Sonra elektronik dünyası da 2000'lerden sonra analogdan sayısala geçince, mikroişlemcileri programlamak gerekince oradan da koptum gitti.

Sağolsun teknoloji sürekli değişiyor, kolaylaşıyor, ulaşılır oluyor. Bu sayede ara durakta inip treni kaçırmış olsam da şimdi bu aplikasyon dünyası sayesinde yeniden trene binebilirmişim gibi geliyor! :D

Meraklısı herkese tavsiye ederim, ilk Google trafından ortaya çıkarılan ama sonra MIT üniversitesi tarafından sahiplenip geliştirilen ve artık herkesin kolayca kendi mobil aplikasyonunu geliştirmesini sağlayan, sürükle bırak ve block programcılık imkanı sağlayan "App Inventor" kullanıyorum.. Web üzerinden, sürükle bırak mantığı ile çalışan, çok basit ama oldukça başarılı bir platform.

Bir inceleyin, eminim bayılacaksınız! :D
  • IP logged
><(((º>

• *
Elinize yüreğinize sağlık Özgür kaptanım. Süper bir çalışma.

Sent from my iPhone using Tapatalk
  • IP logged

• *
Süper! Lazım olacaktı bana da böyle birşey, çok teşekkürler !
  • IP logged
"...parce que je suis heureux en mer et peut-être pour sauver mon ame..." - Bernard Moitessier

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
Özgür eline sağlık elbette.. Ancak bu yaptığının teknik açıdan çok sosyal faydası daha fazla. Benim gördüğüm forum camialarında en çok tartışılan konuya son noktayı koymuşsun.

Forumların en çok kavga çıkaran konusu nihayete ermiş oluyor böylece. 😎 :)xx :)xx
hehe! sağol, ama sanırım nokta koymuş değil yeni soru işaretlerine yol açmış olabilirim! :D

Yukarıda da, uygulamanın içinde de yazdım, bu iş basitçe formülize edilemiyor, dolayısı ile bu uygulama ile ben bunu yapmaya çalıştığımda pek çok şeyi ortalama değer alıp yapmış oldum. ama gerçek hayat ortalama değerlerle yürümüyor malum.

O yüzden muhtemelen "bu yanlış hesaplıyor ülen!" diyecek çok kişi çıkacaktır. doğrudur.
ama bu sayede zaman içinde daha doğru hesap yapan bişeyler de ortaya çıkarma fırsatı olacaktır.

ama camiada tartışma bitmez! :D

Formülize etme aşamasında Alper'le konuştuk biraz, abi onu o rakamdan alma, adam alargada çok kalırsa olmaz, bunu sadece bu marka veriyor, diğeri veremez gibi pek çok faydalı katkısı oldu.. ama mecburen bazı rakamları yuvarlamak zorunda kaldım.

gerçek rakamları sadece o tekneye gidip akülerin sağlığını ölçerek tespit eden, tüketim alışkanlıklarını yerinde gören, güneş panelini nasıl nereye monte ettiğine bakan bir elektrikçi hesaplayabilir.

ki bu bile yine tam olmuyor. çünkü aküler, alternatörler, güneş panelleri özellikle sıcaklık gibi değişkenlerden çok etkileniyor ve bunu önceden kestirip hesap yapamıyorsunuz.

velhasıl ortalama bişey çıktı işte..
ben şimdi gelen çok faydalı katkılar (ki Cem Eğrikavuk'a tekrar teşekkür ediyorum, müthiş geri beslemesi oluyor..) ile biraz daha düzeltmeler yapacağım, sonrası artık uygulamayı kullanan kişinin kendi şartlarını doğru yorumlamasına bağlı biraz da..

Teşekkürler! :)
  • IP logged
><(((º>

Yukarı git