Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Güneş Paneli Hesaplama ve Akü Analiz Android Uygulaması Çıktı

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
Hazır konu açılmışken;
MPTT şarj regülatörleri, önce güneş enerjisi, güneş yeterli olmazsa sahil besleme şeklinde ayarlanamıyor mu.
Yoksa bunu redresör üzerinden mi yapmam lazım.
Epever Tracer 3210AN 30A ve 200w panel takılı bende, ama önce sahil beslemeden güç alıyor gibi geliyor bana.
Sadece otomatik sintine pompası açıkken bile sahil elektriğim azalıyor.
Bunun nasıl önüne geçebilirim.
Bu çok sorun yaratacak bir durum olmaması lazım ama "sahil elektriğim azalıyor" derken ne kastettiğinizi anlamadım?

Bir aküyü iki farklı kaynaktan aynı anda şarj etmek çok sorun değil, akünün boş olması durumuna ve şarj edici cihazların güçleri oranında otomatik olarak gerçekleşen bir olay. (Bakınız: https://www.wikiderya.org/wiki/g%C3%BCne%C5%9F-paneli-ba%C4%9Flant%C4%B1lar%C4%B1 - Paralel Şarj başlığı)

Hangi cihazınızda voltaj ayarı varsa onu aşağı düşürürseniz akü dolmaya başlayınca ilk o devreden çıkar, diğeri doldurmaya devam eder. veya ayarı yükseltirseniz diğeri durduğunda şarj etmeye devam eder.
  • IP logged
><(((º>

• *
 :)xx :)xx :)xx

Eline sağlık Özgür Reis.
  • IP logged

n

nuri_kongur

Eline sağlık Özgür

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
    • S/Y DUA-1 SEYİR DEFTERİ
Özgür reis, eline sağlık. Daha önce bir yerlerde geçmişti ama toparlayamadım; tüketimleri neden Amper değil de Watt olarak ölçmeliyiz?
  • IP logged
S/Y DUA-1 Hayatta olabileceğiniz en güzel yer, bir DUA'nın içinde yer almaktır. Şems-i Tebrizi

• *
  • S/Y ANABELLA (Sadler 32)
Sevgili Özgür,
Uygulamayi yükledim, ama ilk 'uyari' sayfasini geçemedim...
Bende mi sorun acaba?  :o

Sevgiler  :)
  • IP logged
"Bilgeliğin dudakları anlamayacak kulaklara kapalıdır." --Kybalion

N

Niyazi Ağaçdiken

Özgür reis, eline sağlık. Daha önce bir yerlerde geçmişti ama toparlayamadım; tüketimleri neden Amper değil de Watt olarak ölçmeliyiz?

Hulusi Reis,

Tüketen cihazın çektiği akım voltaja göre artıp azalır.
Örneğin gücü 100 W olan cihazınız akü bankanız  12,5 volt seviyesindeyken 8 A çekecektir. Aynı cihaz akü bankanız 13,5 volt seviyesindeyken 7,4 A çekecektir.

• IP logged

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
Niyazi doğru yazmış, ama benim tüketiciler için gücü tercih etme sebebim o bilgiyi daha kolay görmek-tespit etmek olduğu içindir. Kitabında, etiketinde gücü yazar her şeyin. Akım her cihazda yazmaz. Üreticilerde ise tam tersi, hep kaç amperlik alternatör, redresör olduğu yazar.

(İ) bilgi butonuna bastığınızda getektiğinde her ikisini birbirine çevirmek için gerekli formülleri de yazdım zaten.

İleri versiyonlarda watt-amper seçimi kullanıcıya ait olacak diye planlıyorum.

SM-A510F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
><(((º>

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
Sevgili Özgür,

Ali hocam, "devam" butonuna tıklayınca bir sonraki ekrana geçmiyorsa telefonunuzla ilgili bir uyumsuzluk olabilir.
Şimdilik kaldırıp yeniden kurmanız dışında bir çözüm gelmiyor aklıma. :(
Bir uyarı, hata vb alıyorsanız iletin lütfen, sebebini araştırayım?

• IP logged
><(((º>

• *

Çıkan sonuca göre benim ihtiyaçlarımın karşılanması için tekneyi akü ve panellerle kaplamam gerekiyormuş.  ;D
  • IP logged
Bazıları oturur ve hayatı seyreder; bazıları denize açılır ve hayat onları seyreder!  M/Y HIZ

e

erdal duran

Sevgili Özgür,

Ali bey, cepten giriyorsanız ekranın en altında yarım yamalak kırmızı bir şerit çıkıyor, ona tıklarsanız açılıyor. Bende öyle oldu, belki sizinki de aynı sorundur.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 08 Ekim 2018, 00:39:29 Gönderen: Erdal Duran »

Z

Ziya Gunes

Bu çok sorun yaratacak bir durum olmaması lazım ama "sahil elektriğim azalıyor" derken ne kastettiğinizi anlamadım?

.....

Biliyorsunuz elektriği  ön ödemeli alıyoruz ve pedestala yüklüyoruz. Yüklenen miktar azalıyor sürekli. Bu da akülerimin, güneş olsa bile, önce sahilden beslendiğini düşündürüyor bana.
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
Eline emeğine sağlık, harika bir şey.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
    • instagram
Özgür reisim, uygulamayı indirdim. Çok kullanışlı, basit (basit güzeldir) bir uygulama.Ellerinize sağlık..
Belki küçük bir önerim olabilir..Çoğumuzda güneş paneli olduğundan belki bunu da ekleyerek mevcut kurulumun yeterli olup olmadığını da görebiliriz.

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
Akdenizli, Balıkçı

• *
Özgür reis eline sağlık... Çok faydalı birşey yapmış oldun.
IOS app'i bekliyorum. Bizim ailede android yok :(

Bunun yanında daha önce konuştuğumuz tablette çalışacak AIS işini de unutma be abi, bu kış ona da bi bakıvee. Kurtar bizi bir sürü birşeyler alıp kurmaktan  :D
  • IP logged

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ

Çıkan sonuca göre benim ihtiyaçlarımın karşılanması için tekneyi akü ve panellerle kaplamam gerekiyormuş.  ;D
Eee ama sen tüketimi abartmışsın biraz! :)

Henüz özet ekranı yok ama tavsiye edilen akü miktarından 500ah civarı günlük tüketim olduğunu görüyorum ki çok yüksek.. motoryat mübarek! :D

Ya bişeyin gücünü veya kullanım süredisini yanlış girdin ya da ağam bizimle eğleniii! :D

• IP logged
><(((º>

Yukarı git