Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Tavsiye Edilen Kitaplar,Düşünceler

O

Oktay Eryılmaz

Tavsiye Edilen Kitaplar,Düşünceler
OP: 08 Nisan 2018, 10:01:28
Burada Denizcilik ve Denizcilik dışındaki birçok konuyu konuşuyoruz.
Neden Okuduğumuz kitapları iyisi ile kötüsü ile paylaşmayalım ?
Tavsiye etmeyelim ?
Bizden evvel okumuş çok beğenmiş Reisten bir kitap  öğrenip okumayalım.
Buradaki herkes Forum ilkelerinim içerisinde kalacak olan kitapları tavsiye edecektir o ferasete elbette herkes sahiptir.
Tabiki burası edebiyat klübü değil ama benim izlenimim bazı Reisler için Kitap tam merkezde, hepimiz yararlanabilirsek ne mutlu bize

Not açtığım başlığın koordinatı konusunda emin değilim umarım yanlış değildir eğer yanlış isede değişebilir.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2018, 10:03:54 Gönderen: Oktay Eryılmaz »

R

Recep Ertürk

Ynt: Tavsiye Edilen Kitaplar,Düşünceler
#1: 08 Nisan 2018, 10:40:01

Kitaptan söz eden her başlık iyidir. Siz "koordinatı" demişsiniz ama formatı da gayet geniş ve de iyi..

Kitap.. Basılı hale gelmiş yazılar. Şimdilerde e-kitap diye bir şey de var. Hem güzelliği övülebilir, hem de "ulan elimizle bile tutamıyoruz okuduğumuz kitabı, bırak mürekkep kokusunu solumak.." diye sitem de edilebilir..

:)

Ben mizah kitaplarından ve bir mizah yazarından söz edeyim. İlk kitabını okuduğumda sevmiştim. Merak edip hayatını araştırdım. "... yılında gümüş kirpi mizah ödülü", "... yılında gümüş ayı ödülü" gibi ödüller aldığını fark etmiştim.

Ve birden aydım.. O yıllarda bu ödüllerin "altın" olanlarını Aziz Nesin almıştı.. Yani Efrahim Kişhon Aziz Nesin'den sonra dünya mizahında yer alan biri.

Sizlerin de seveceğini sanıyorum. Ayrıca önümüz yaz. Tentenin altında hafif hafif sallanırken keyifli olur. (bu arada doğan grubu satışı sonrası idefix, doğan kitap, D&R gibi yerlerin de web sayfalarında bir şeyler oluyor ama ne olduğunu çözemedim)

http://www.kitapyurdu.com/kitap/peki-ogleden-sonra-ne-yapacagiz/31237.html&manufacturer_id=6767
  • IP logged
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2018, 17:43:14 Gönderen: Hasan Toparlak »

O

Oktay Eryılmaz

#3: 08 Nisan 2018, 12:12:56
Herkese oluyordur mutlaka
Banada dönem dönem değişik tarzdaki kitaplar,yazarlar takıntı oluyor.
Okuduğum  kitap bitmesin istiyorum bittiği zaman sanki yerine başka bir kitap bulamayacakmış gibi oluyor.Başka bir kitaba ısınana kadar..

Bu aralar tarih temelli ,tarihi olayları vakaların üzerine yazılan ,kurgulanan kitaplar ilgimi çekiyor...

Sarıkamış savaşı ile ilgili bir kaç kitap okumuştum, gençliğimde Rahmetli Babam orada görev yaparken çok gidip geldiğimden Sarıkamışın tarihini az çok biliyordum.

Ancak Cihangir Akşid ‘in yazdığı SARI SESİZLİK kitabı geçti elime gerçekten çok farklı açıdan anlatıyor o savaşı çok beğendim.

Şimdide KORE savaşını ve Kore Savaşına nasıl girdiğimizi anlatan SAVRULUŞ U Okuyorum.Gerçekten güzel tavsiye ederim.

Sarı sessizlik merak edip bulamayan olursa bendekini kargo ile gönderebilirm.
Selamlar
  • IP logged

O

Oktay Eryılmaz

#4: 08 Nisan 2018, 14:43:23

Kitaptan söz eden her başlık iyidir. Siz "koordinatı" demişsiniz ama formatı da gayet geniş ve de iyi..

Kitap.. Basılı hale gelmiş yazılar. Şimdilerde e-kitap diye bir şey de var. Hem güzelliği övülebilir, hem de "ulan elimizle bile tutamıyoruz okuduğumuz kitabı, bırak mürekkep kokusunu solumak.." diye sitem de edilebilir..

:)

Ben mizah kitaplarından ve bir mizah yazarından söz edeyim. İlk kitabını okuduğumda sevmiştim. Merak edip hayatını araştırdım. "... yılında gümüş kirpi mizah ödülü", "... yılında gümüş ayı ödülü" gibi ödüller aldığını fark etmiştim.

Ve birden aydım.. O yıllarda bu ödüllerin "altın" olanlarını Aziz Nesin almıştı.. Yani Efrahim Kişhon Aziz Nesin'den sonra dünya mizahında yer alan biri.

Sizlerin de seveceğini sanıyorum. Ayrıca önümüz yaz. Tentenin altında hafif hafif sallanırken keyifli olur. (bu arada doğan grubu satışı sonrası idefix, doğan kitap, D&R gibi yerlerin de web sayfalarında bir şeyler oluyor ama ne olduğunu çözemedim)

http://www.kitapyurdu.com/kitap/peki-ogleden-sonra-ne-yapacagiz/31237.html&manufacturer_id=6767

Siz yazdığınızdan beri Efrahim Kishon u araştıyorum .Çok enteresan bir hayatı olmuş nazi kampları dahil çekmediği kalmamış adamcağızın.
Ayrıca film yönetmenliği de yapmış .

Türkçeye çevrilmiş kitaplarıda şöyle ,
Tavuk Kümesinde Tilki
Başbakanı Kim Öptü?
Ne Şeker Şeyler
Kadın Aklı
...Bir Nefes Sıhhat Gibi
Vergi Yükümlülerine Benden Selam
Herkese Bir Bomba
Kahkahaya Vergi Yok
...Peki Öğleden Sonra Ne Yapacağız?
Sevgili Yalancım
Gülecek Bir Şey Göremiyorum
Can Boğazdan Gelir
İnsanoğlu Nankördür

Ama baskıları tükenmiş hafta içi sahaflardan bulacağım . Adamın hayatını okuduktan sanrw merak ettim bunca acı çekmiş adamın mizah kitapları nasıl
Gerçi Aziz Nesin de pek rahat hayat sürmemişti ...

Teşekür ederim size

Keşke herkes en son okuduğu veya okumakta olduğu kitabı ve düşüncelerini yazsa
  • IP logged
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2018, 14:52:10 Gönderen: Oktay Eryılmaz »

• *
  • Donatan Temsilcileri
#5: 13 Nisan 2018, 10:52:52
Neden Her Şey Hâlâ Yok Olup Gitmedi? ( Jean Baudrillard) (Boğaziçi Üniversitesi Yayınları,36 sayfa)

Ne yazık ki yine Oğuz Adanır çevirisi. Keşke başkası çevirseydi ama yine de okunmalı. Tam bir Baudrillard kitabı! Şok edici tespitler, dehşet saçan aforizmalar ve elbette bütün postmodernler gibi çözüm yok.

Okuduklarım arasında Teknolojiye yönelik en sert çözümlemelerden biri. Gerçeğin nasıl gerçek olmaktan çıktığı üzerine yazılmış olan bu kitabı öneririm.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
#6: 13 Nisan 2018, 11:26:19
Yahu ne zamandır Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun "Mavi Yolculuk Defterleri"ni arıyorum. Baskısı yok, hiçbir sahafta yok.

Keşke yeniden basabilselerdi...  Bunun gibi değerli eserlerin kaybolmaması için telif hakkı meselelerini kolaylaştırabilseler keşke.
Mirasçılarının anlaşmazlığı yüzünden bu kitaplar bir türlü tekrar basılamıyor. Çok üzülüyorum...
  • IP logged

Z

Ziya Gunes

#7: 13 Nisan 2018, 15:28:37
Ben kitap okumak isteyenlere Ursula Le Guin Mülksüzler'le başlamalarını öneriyorum hep
  • IP logged

O

Oktay Eryılmaz

#8: 13 Nisan 2018, 19:23:52
Ziya Hocam ,
Çok teşekürler
Zaten ilk basımı  2017 imiş.
Umarım Cumartesi Pazar haklıyacağım

Selamlar
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#9: 13 Nisan 2018, 20:55:22
Ziya Hocam ,
Çok teşekürler

Selamlar

Oktay reisim, son yayınevinin ilk basımıdır o. İlk basımı 1974. Karanlığın Sol Eli'de ilginç bir kurguydu, onu da öneririm Le Guin'i seersen.
  • IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

O

Oktay Eryılmaz

#10: 13 Nisan 2018, 21:08:27
Ziya Hocam ,
Çok teşekürler

Selamlar

Oktay reisim, son yayınevinin ilk basımıdır o. İlk basımı 1974. Karanlığın Sol Eli'de ilginç bir kurguydu, onu da öneririm Le Guin'i seersen.
  • IP logged

O

Oktay Eryılmaz

#11: 13 Nisan 2018, 21:26:47
Evet haklısın Ziya hoca yazınca İnternetten baktım kitaba hemen zaten kitabın altında kocaman yazıyor 1974 diye
Ben neremden uydurduysam 2017 yazmışım
Teşekkürler 🙏
Aldım kitabı zaten
  • IP logged

• *
#12: 23 Nisan 2018, 00:09:48
Henüz çıkalı 2 hafta oldu ama İstanbul a gelince hemen edindim ve soluksuz bir gecede okudum .Öneririm fotolar hariç 205 sayfa.Aslında kameraya alınmış ama TRT dahil kimse ilgilenmemiş sponsor olmamış.Yazar 12 yılı geçkin bu arayışla beklemiş ama bakmış ki olacak gibi değil kitaplaştırmış.
Yakın tarihimizden bir kesit kısa ama önemli bilgiler içeriyor.
"Ecevit'in anıları" Mehmet Çetingüleç. Doğan Kitaptan çıkmış efendim.Bir bakınız derim.
Gelelim taze hedef listemize;
1- Son Kullanma tarihi 2019 - Atilla Kıyat
2-Osmanlıdan Cumhuriyete güç odaklarının mücadelei - İlker Başbuğ
3-Dünya varmış II - Ekrem İnözü
Hele bir yarın olsunda Kadıköy'e inelim bakalım ki 1.sayıdan bu yana arşivimde "Yelken Dünyasının sadece 25 sayısı " eksik kalmış,hem onları arayayım, hem de şu kitaplara bir bakayım.(Aslında açık 45 sayı olacaktı ama can dost Erol Akyiğit 20 sayı takviye verdi, sağolsun.)
Eeee gelmişken elbette Mercan a uğramamak olmaz değil mi?
  • IP logged
Saygı, Sevgi ve Selametle. Netsel Marina - Marmaris Dimple Y/Y

• *
  • Donatan Temsilcileri
#13: 23 Nisan 2018, 00:28:43
Barış Bıçakçı. Öykü yazarı.
Bizim Büyük Caresizligimiz, bir hayli ıyi.
Pek tabii Hasan Ali Toptaş kadar iyi değil.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
#14: 23 Nisan 2018, 07:55:50
Türkçe ana dili olan için bile zor bir dil bence. O yüzden iyi kullanıldığı zaman tadından yenmiyor. Türkçe edebiyat sevenler için:

Minare Gölgesi - Engin Ergönültaş

Yazarını tanıdığım için yazım hikayesini de biliyorum. Engin abi kuzguncukta boğaza bakan evinde gündüz uyuyan gece yasayan bir adam. Eskilerin iyi mizah dergilerinde çalışmış yazar çizer. O camia iyi tanıyor bu ismi.

5 yıl sürdü yazması. Önce bir film senaryosu olarak hazırlandı. Girdiği müsabakada kültür bakanlığı ödülünü aldı ve tüm masrafları bakanlık tarafından karşılanmak üzere çekilmesine karar verildi. Ama öyle mükemmeliyetçi bir adam ki ne yönetmene ne oyunculara karar verebildi ve süre de bittiği için para yandı. Olsun dedi ve bir roman olarak yayımladı.

Hani biri ile bir sohbet edersiniz, olayın üzerinden birkaç sene geçer ne konuştuğunuzu bile hatırlamazsınız ama o "an"ın lezzetini hiç unutmazsınız ya onun gibi bir kitap.

http://www.idefix.com/Kitap/Minare-Golgesi/Edebiyat/Roman/Turkiye-Roman/urunno=0000000435092
  • IP logged
"...parce que je suis heureux en mer et peut-être pour sauver mon ame..." - Bernard Moitessier

Yukarı git