Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Demir (Çapa) Kurtarma Teknikleri - Infografik

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
En yaygın kullanılan demir kurtarma tekniklerini basit çizimlerle ve kısa açıklamalarla bir araya getirdim.
Başınıza gelmemesi dileklerimle! :)

Yüksek çözünürlüklü PDF versiyonunu http://www.acikdenizakademi.com/wp-content/uploads/2018/04/demir_kurtarma_teknikleri.pdf adresinden indirip ilgili herkesle paylaşabilirsiniz. (Reklam uyarısı! : Yüksek çözünürlüklü versiyon şirket adı, logosu vb. reklam unsurları içerir.)

• IP logged
><(((º>

T
  • *
Neeeeeyyyy,

AÇIK DENİZ AKADEMİ 'mi dediinnnn

;D ;D ;D

Elinize sağlık.

• IP logged

• *
  • Bilen bilir
Gogol amcaya sordum anchor ring nasıl bir şey diye bana bir sürü yüzük modeli gösterdi.  ;D

Takılı demiri kurtarmak için gerekenin resmini koybilirmisiniz? ;)
  • IP logged
DeDe

T
  • *

• IP logged

• *
    • KUTUP YILDIZI
Bir de şöyle bir aparat var.

• IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
Bu arada GezginKorsan'da arkadaşlar hatırlattı, görsellerdeki çapa Ultra'ya benziyormuş, tamamiyle rastlantı, gizli reklam orasında değil! :D

Bu vesile ile Türkiye'nin mühendislik gururu olan Ultra için Nejat Övütmen'e tekrar tebriklerimizi sunuyoruz. :)

öZgür (tapatalk)

• IP logged
><(((º>

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
Bir de yatlarda pek kullanılmadığı için görsele koymadığım "anchor ring" var, o da şöyle bişey;

öZgür (tapatalk)

• IP logged
><(((º>

T
  • *
Balık için çıktığımızda bu yöntemi, açık denizde/ derin suda demir attığımızda kullanıyoruz. Cidden büyük kolaylık oluyor
  • IP logged

• *
Bu düzenek , çıpanın yüzeye dikey gelmesini mi sağlıyor, ırgatın yatay çekme gücü bu balon şamandranın tutunmasını (yerinede kalmasını) yenemiyor mu ?
  • IP logged

T
  • *
Şöyle tarif edeyim,

Açık denizdesiniz ve ufak teknedesiniz. Irgat yok ve siz uzun bir halata bağlı çapayı (bazen 100 mt) gibi toplayacaksınız. Elle toplamak o kadar derinden müthiş yorucu çünkü bunu bir kaç defa yer değiştirdiğinizde yapıyorsunuz.
Oysa bu düzenekle çapayı, siz hareket halinde olduğunuz ve balon şamandırası batmadığı için, tekne gittikçe ve halatı çektikçe, sizin yerinize balon usturmacanın çapayı kaldırmasını sağlıyorsunuz. En sonunda dönüp sadece halatı topluyor ve şamandrıyla beraber çapanızı da alıyorsuuz.
  • IP logged

• *
    • KUTUP YILDIZI
Ali, Özgürün koyduğu küresel şamandıra ırgat olmadan demiri toplamaya yarayan bir aparat.

halat zincir ikilisiyle bağlanmış çapayı dipten motor gücüyle yol alarak alıyor.

Demire bağlı beş - on metre zincir, şamandıra koluna geldiğinde demir askıda kalıyor.

Burada dikkat edilecek nokta demir ve zincir ağırlığının toplamını şamandıra havada tutabilmeli
bu birinci şart.
ikinci şart zincir demirden ağır olmalı.
  • IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
Bir de yatlarda pek kullanılmadığı için görsele koymadığım "anchor ring" var, o da şöyle bişey;

öZgür (tapatalk)
50 cm lik bir zincirin arasından geçireceğiniz sert bir tel veya sert bir kablo da aynı işi görüyor,

SM-J510FN cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
YOLO
You Only Live Once

• *
Anladım galiba,  kaloma motor gücüyle (ırgat yerine) yatay kuvvet ile alınırken ( halat hafif olduğu için avantaj) , şamandora sürüklenmeden , çıpa dikeyinde bi yerde duruyor (bağlı olduğu halka sayesinde halat içinde çalışıyor) , zincir şamandra seviyesine geldiğinde, çıpa yukarı çekiliyor.

Doğru anlayabildim mi hocalarım? (Şaka değil ciddi soruyorum)
  • IP logged

• *
    • KUTUP YILDIZI
Evet doğru.
Sürtünme nedeni ile şamandıra ilerleyemezken,
halat şamandıra halkasından hızla geçiyor.
Zincir de şamandıra halkasından geçip, demir şamandıra halkasına geldiğinde ise;
Zincir halkanın bir tarafında,
demir halkanın diğer tarafında apiko vaziyette kalıyor.
Halatı hızlıca tekneye toplayıp,
şamandıraya yaklaşıp zinciri,şamandırayı ve demirinizi tekneye alıyorsunuz.
  • IP logged
ВЛАДА / TEOS

Yukarı git