Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Uzun Yolcular

• *
Ynt: Uzun Yolcular
#45: 08 Şubat 2018, 09:24:11
Geçen sene yaptığım deney.

https://photos.app.goo.gl/ViYXE6erkXOBY5H92
  • IP logged
Güvenlik daha çok batıl bir inançtır. Doğada bulunmaz... Helen KELLER

• *
Ynt: Uzun Yolcular
#46: 08 Şubat 2018, 16:07:32

İHRAÇATÇI BİRLİKLERİNİN VİZE DÖKÜMANINDAN,

Azorlar, Madeira ve Kanarya Adaları dışında Avrupa kıtasının dışında yer alan hiçbir ülke Schengen Bölgesinin bir parçası değildir veya Schengen Anlaşmasını imzalamamıştır.
Buna göre, Fransa’ya bağlı olup Avrupa dışında yer alan 6 (altı) bölge (Fransız Guyanası, Guadeloupe, Martinique, Mayotte, Réunion ve Saint Martin Kollektivitesi) AB üyesidir ancak Schengen Bölgesi üyesi değildir ve bu nedenle Schengen vizesi Fransa tarafından düzenlenmiş olsa bile bu bölgelerde geçerli değildir. Bu bölgelerin her birinin Avrupa Ekonomik Alanına üye olmayanlara ve İsviçre vatandaşı olmayanlara yönelik kendi vize politikaları ve rejimleri bulunmaktadır.
Şu 4 (dört) bölge de Fransa’ya bağlı olup Avrupa topraklarının dışında kalan ve AB veya Schengen Bölgesine üye olmayan topraklardır: Fransız Polinezyası, Fransız Güney ve Antarktika Toprakları, Kaledonya, Saint ve Wallis ve Futuna.
Şu 6 (altı) bölge Karayipler’de Hollanda’ya bağlı topraklardır: Bonaire, Sint Eustatius ve Saba (Karayip Hollandası) ve Aruba, Curaçao ve Sint Maarten (Hollanda Krallığı’nın bağımsız ülkeleri). Bu toprakların hiçbiri AB veya Schengen Bölgesi üyesi değildir ve kendi vize politika ve rejimleri bulunmaktadır.
Svalbard bölgesi Norveç’e bağlı olup Uluslararası Hukuk altında özel bir durumdan yararlanır ancak Schengen bölgesinin bir parçası değildir. Bu bölge buraya giriş için herhangi bir vize rejimi uygulamamaktadır ancak vatandaşı olmayanlar Schengen Bölgesinden seyahat etmeden buraya giremez.
Şu 2 (iki) bölge Danimarka’ya bağlıdır: Faroe Adaları ve Grönland. Yine de, ikisi de AB veya Schengen Bölgesi üyesi değildir. Vize rejimleri bakımından, Danimarka vizesi olanlar bile bu iki bölgeye vizesiz girememektedir, ancak Nordik Pasaport Birliği’ne üye ülkelerin vatandaşları bu bölgelere sadece Kimlik belgeleriyle girebilmektedir.

Yeşil pasaport u olanlara vize konusunda faydası olabilir diye deneyimimi anlatmak istiyorum..
2 yıl önce şu an dünya turundaki bir arkadaşımın yanına Martinik e Paris aktarmalı uçtum. Yeşil pasaport sahibiyim. Gitmeden Fransız konsolosluğuna sorup onaylamıştım. Martinik girişte benden ayrıca vize istenmedi. Tekne ile Martinik ten güneye Grenada ya kadar indik, Türk dışişleri bakanlığı web sayfasında yeşil pasaportlulara vize gerekli değil diye yazmasına rağmen Grenada benden vize istedi, 2-3 saatte kapı vizesi aldım. Grenada dan uçakla Barbados üzerinden Martinik e döndüm ne Barbados ne Martinik e 2. girişim için vize istenmedi...
  • IP logged

Yukarı git