Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Uzun Yolcular

• *
Uzun Yolcular
OP: 04 Şubat 2018, 11:56:39
Forumumuzda Atlantik geçişi hatta Dünya Turu yapmak isteyen ve bununla ilgili çok önemli hazırlıklar yapan reislerimiz var.
_Nasıl karar verdiler?
_Tekneleri bu yol için nasıl hazırlanıyor,daha ne gibi hazırlık yapacaklar.?
_Ekonomik olarak hazırlar mı?Kendi imkanlarıyla  mı,yardımla mı yapacaklar.?
_Sağlık problemleri var mı?Hangi hazırlıkları yapıyorlar.?
_Vücut ve psikolojik açıdan dayanabileceklerini nasıl anladılar.?
.
.
.
._ve daha birçok soru???

Özellikle Öcal Turan,Eyüp Ogan ve Enes Save Reisler sizlerin yazdıklarınız çok yararlı ve anlamlı olacak. 
  • IP logged
BABA TUNCA /YEŞİLKÖY

• *
Ynt: Uzun Yolcular
#1: 04 Şubat 2018, 15:09:42
Denizde seyir bende bir şeyleri keşfetmenin verdiği hazzı tatmamı sağladı. Zamanla bu bir tür tutkuya dönüştü. Tutkuyla çıktığım bu yolculuklarda yaşadıklarım  hala tam tanımlayamadığım ek kazanımlar edinmemi  sağladı .  Bunu belki kişiliğimin gelişme, evrenselleşme süreci olarak tanımlayabilirim.

"48 yaşında kişiliğin gelişmesi mi?" fikriyle oluşan tebessümleri sanki görür gibiyim. Yaşım 48 olsa da ben hala çocuk ruhluyum ve gelişimim hep sürecek.

Neyse, denizin fizik kanunlarının geçerli olduğu bir yer olduğunu öğrendiğimden potansiyelimi de görünce hep daha ileri gittim.

Dünya seyahati fikri zamanla bu şekilde kendiliğinden oluştu.
  • IP logged
Güvenlik daha çok batıl bir inançtır. Doğada bulunmaz... Helen KELLER

• *
#2: 04 Şubat 2018, 15:35:20
_Tekneleri bu yol için nasıl hazırlanıyor,daha ne gibi hazırlık yapacaklar.?

Henüz tekne yok ve 2018 ağustosunda yolculuğa çıkacağım.

Henüz gerçekleşmediği için ayrıntılara girmeyeceğim. Bir firmayla sözlü olarak anlaştık. Mart sonuna kadar gerçekleşeceğini umuyorum.

Olmazsa B planı devreye girecek. Yani mayıs sonuna kadar kendim imal edeceğim.

O da olmazsa C planını uygulayacağım. Yani kırmızı deniz kayağımla Yunanistan'dan başlayacağım.

Yani engel tanımıyorum.

Tekne olunca onu donatıp en tehlikeli burunlarımızda en tehlikeli havalarda seyir yapıp hem teknemi tanıyacağım,  hem yeterince dayanıklı olup olmadığını göreceğim hem de fiziksel olarak güçleneceğim. 

Bunları yaparken uzun yolculuk için deniz suyunu damıtarak saf su elde edeceğim iki adet sistem kuracağım. Bunlardan biri demonte halde yedek duracak.

Tekne beni tatmin ettiğinde sponsorluk görüşmelerine başlayabileceğim. Yani sponsorluk konusunda tam bir karar vermiş değilim. Tercih olarak kendime olabildiğince yetmeyi hedefliyorum. Ne kadar kendime yetersem o kadar özgür hareket edebilirim diye düşünüyorum.

• IP logged

• *
#3: 04 Şubat 2018, 15:46:48
_Ekonomik olarak hazırlar mı?Kendi imkanlarıyla  mı,yardımla mı yapacaklar.?

Kalbimi ve aklımı ortaya koyduğum zaman yolculuk için gerekli finansmanın beni bir şekilde bulacağını düşünüyorum. Eğer bulamazsam yine de yola çıkacağım.

Cebelitarık'a gelinceye kadar ihtiyacım zaten birkaç yüz para. Marinalarda konaklamayı düşünmüyorum. Ya kıyıya çekerim ya da alargada kalırım.

Beni şimdilik en çok düşündüren Panama Kanalı geçişi. O geçişin ücreti epey yüksekmış. Gerçi oradaki rota Panama değil de ABD'nin doğu sahili olabilir...

• IP logged

• *
#4: 04 Şubat 2018, 15:55:48
_Sağlık problemleri var mı?Hangi hazırlıkları yapıyorlar.?

Bildiğim bir sorunum yok. Ama emboliye karşı hap kullanarak önlem almaktansa her gün karanfil tüketmeye başladım. Onun yan etkisi de pıhtılaşmada gecikme.  Bunu da göze alıyorum.
  • IP logged

• *
#5: 04 Şubat 2018, 16:05:13
_Vücut ve psikolojik açıdan dayanabileceklerini nasıl anladılar

Nasıl ki hiç bir zaman ebeveyn olmaya hazır olamayız,  dünya seyahatine hazırlık da böyledir.

Yaptığım yolculuklar, araştırmalar, planlar bir insanın temel gereksinimlerini karşılayacak kadar hazır olduğumu hissettiriyor. Varsın birayı sıcak tüketeyim. İnsan zamanla onun bile lezzetini farkediyor.

• IP logged

• *
#6: 04 Şubat 2018, 16:43:44
Enes Reis içtenlikle yazmışsın.Teşekkür ederim.
""Henüz tekne yok ve 2018 ağustosunda yolculuğa çıkacağım.""
Bu açıklama kararlılık göstergesi ama geç kalmış gibi hissetmiyor musun?
  • IP logged
BABA TUNCA /YEŞİLKÖY

S

Serdar Çırak

#7: 04 Şubat 2018, 16:55:39
Benimde merak ettiğim,süresel ve zamansal vize problemleri..Çünkü vize için karşı tarafın istediği şeyler var..otel,uçak rezervasyonu gibi..kendi teknemle gideceğim dendiğinde konu çözülüyormu..en önemliside süre kısıtlamaları..giderken bir şekilde tamamda dönerken nasıl..özellikle şengende..vs.vs.
  • IP logged

• *
#8: 04 Şubat 2018, 17:00:15
Öcal Reis denizden gelene girişte vizenin daha kolay verildiğini söylemişti.Muhakkak bildiği birşeydir belki bize yazıp açıklar.
  • IP logged
BABA TUNCA /YEŞİLKÖY

• *
#9: 04 Şubat 2018, 17:06:25
Mustafa Ağabey,

Ne bakımdan geç kalmış olabilecegim? Bir yerde bir şey atladıysam düzeltmek isterim. Benim planlarıma göre her şey zamanlamaya uygun.
  • IP logged

• *
#10: 04 Şubat 2018, 17:13:34
Serdar Reisim,

Yeşil pasaportum var. Ülkemizden çıkışı aldığım zaman orada girişime bir şekilde izin vermezlerse izin verilen yere kadar seyir yaparım.  Kimse izin vermezse telsizle çevredeki teknelere, tankerlere erzak için anons  yaparım. İlla yardım eden olur. Yardım eden olmazsa o zaman çaresine bakarım.

Seyir standartlarımda ısrarcı değilim. Bence seyahatin kilit noktalarından biri budur.
  • IP logged

• *
#11: 04 Şubat 2018, 17:33:17
Enes'cim muhakkak zamanlaman senin için uygundur ve herşey planladığın gibi gider umarım.

Benim söylediğim kendi görüşümü ifade ediyor.Böyle bir durumda  herşey yolunda ve zamanında gitse dahi bir telaş ,geç kalmışlık hissi olur bende.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2018, 17:41:01 Gönderen: Mustafa Ertör »
BABA TUNCA /YEŞİLKÖY

• *
#12: 04 Şubat 2018, 17:43:11
Benim de yeşil pasaportum var ama hangileri kabul ediyor.Denizden gelene nasıl uygulamalar var hiç bilmiyorum.
  • IP logged
BABA TUNCA /YEŞİLKÖY

• *
#13: 04 Şubat 2018, 19:13:19

Bu konuda ,
Eşiyle dünya seyahatine çıkıp Yeni zelanda ya kadar giderek gelişen şartlardan dolayı orada duraklıyan
bir tanıdığımın ifadesi; gidilecek tekne Egede seyir yapıp her havada gezebildiğin tekne.
Beceri teknenle Bodrum İstanbul gidip gelebilecek kadar abrıyabiliyor olmak. İngilizce bilmek, her yerde geçerli olacak kredi kartın  ve harcamaları karşılayacak gelirin varsa gidilen etaplarda uygun zamanı ve ihtiyaçlar diğer denizcileri örnek alarak tamamlıyorsun.Der.
En zor olanı ise aile büyükleri ve ilişkiler.

• IP logged

• *
#14: 05 Şubat 2018, 14:41:41
Hazırlıklarla ilgili olarak aklıma geldi :

Her ne kadar okyanusun ortasındayken acil bir durumda yüzerek karaya çıkma şansı olmasa da yaptığım yüzme antrenmanlarında bedenimizin ne kadar dirençli olabildiğini fark ettim.

Bir kaç gün boyunca ham bedenimle 4-5 set 80 kulaç serbest yüzme sonra bir süre dinlenip yine tekrar yaptım.

Son olarak kendimi denemeye karar verdim. İlk 80 kulaçtan sonra sanki bir duvara çarptım.  Bedenim istemese de zorladım. Sonra rahatladığımı hissettim. Durmaksızın yaklaşık 1700 kulaç yüzdüm. Tükenmedim ancak bıraktım.

Bu, ayrıca kendime güvenimi arttırdı. 
  • IP logged

Yukarı git