Gönderen Konu: ----ATHAR----  (Okunma sayısı 8839 defa)

Çevrimdışı Zafer Türkmen

 • *
 • İleti: 285
Ynt: ----ATHAR----
« Yanıtla #90 : 10 Şubat 2019, 20:49:00 »
Teşekkürler Çetin, Sadun Boro'nun Pupa Yelken'de yazdığı bu Athar Beşpınar kimdir hep merak etmişimdir. Eline sağlık.

Çevrimdışı Hulusi Gülen

 • *
 • İleti: 469
  • S/Y GÜLEN MARTI SEYİR DEFTERİ
Ynt: ----ATHAR----
« Yanıtla #91 : 13 Şubat 2019, 22:24:11 »
Ah şu mezar taşları neler söyler...

Yahu Çeto Reis, mezarlık dedin, mezar taşları dedin, neler aklıma getirdin. Ama ne iyi ettin de oralardan ne hikayeler çıkardın. Athar, benim de Sadun Boro'dan duyduğum bir isimdi. Bu ismi doğrusu Türk ismi olarak düşünmemiştim, yanılmışım. Sayende öğrenmiş oldum. Hem de örnek olacak bir çalışma ile. Eline kalemine sağlık.     
S/Y DUA-1 Hayatta olabileceğiniz en güzel yer, bir DUA'nın içinde yer almaktır. Şems-i Tebrizi

Çevrimdışı Çetin Kent

 • *
 • İleti: 229
Ynt: ----ATHAR----
« Yanıtla #92 : 14 Şubat 2019, 19:54:37 »
Teşekkürler. Selamlar
Yaşayıp gidiyoruz.

Çevrimdışı Aygün Özçer

 • *
 • İleti: 73
Ynt: ----ATHAR----
« Yanıtla #93 : 09 Mayıs 2019, 14:22:22 »
Çetin Reisim merhaba,
Athar Beşpınar hakkındaki yazınızı şimdi farkettim ve bir solukta okudum, elinize sağlık çok kapsamlı bir yazı.
Yazınızda bahsedilen, Athar ın yaptığı ikinci tekne olan Ondine nin ikinci ve ne yazık ki son sahibi olmuş bulunmaktayım. Ondine, 1945 yapımı balta burun , sloop  cutter arma, klasik ,kestane den yapılmış bir tekneydi, (kıç tarafı yawl tekneler gibi idi) sonradan üstüne fiber kaplanmış idi. Ben tekneyi  armatör rahmetli Orhan Çintav dan 1990 senesinde almıştım,  Orhan bey le  görüşmelerimiz Marmaris e gittikçe  vefatına kadar devam etti. O zaman Netsel marina da bulunuyorduk. Ondine 10.0 m boyunda ,2.10 m genişliğinde,  tam bir yarış teknesiydi, yelken numarası TK52 idi, Orhan beyden bir dolu ödülü olduğunu duymuştum. Zaman zaman yabancı yatçıların iskeleye oturup tekneyi seyrettiklerini görüyorduk, bizi görünce gelip tekneyi soruyorlardı. Tekne çok dar olduğundan, 1993 de ikinci teknemi aldığımda Ondine yi satılmak üzere, bir arkadaşımın, bugünkü Yatmarin in yerinde olan, Belediye nin yat yapımcılarına kiraya verdiği , bir tersaneye çekmiştim. Daha sonra aynı alan Ekşioğlu nun Marmarin firmasına geçti, orada da altından çekek zinciri geçirilip tekne desteklerinden düşürüldü. Düşme sonucunda gövdesi 3 yerden delindi ve çatladı.Çekek sahibi tekneyi yaptırmak yerine satılana kadar çekek yeri parası almamayı önerdi, nasıl yaptıracaklarına güvenimiz olmadığından kabul ettik 6 ay sonra da bu alanı Yatmarin e satmış, onlar da tekneyi alın dedi, bu arada teknenin dış fiber kabuğu soyulmuş ve içi boşaltılmıştı. Buna ek olarak tamir işini yapacak arkadaşın işleri bozuldu ve sonuçta teknenin kabuk ağaçları güneşte yandı ve suyunu kaybetti. İşlerimin yoğunluğundan ben de ilgilenemedim. Şimdi elimde sadece iki adet isminin yazılı olduğu ahşap parça var. Ondine ne yazık ki hurda oldu.
Belki hatırlarsınız, bundan galiba 10 sene önce, Selimiye de sizin işlettiğiniz Girit Restoran a , Orhaniye deki yarışlar için gelmiş bazı hakem arkadaşlarla  gelmiş ve (İsmail Şandan, Necdet İnağ, bir iki arkadaş daha) bu konuyu konuşmuştuk ve Ondine nin çizimlerinin olduğundan bahsetmiştim ve yollayabileceğimi belitmiştim. Sonradan aramalarıma rağmen dosyasını bulamamıştım. Dosya, iki sene önce boşalttığım eski büromdan çıktı ve bazı çizimler var, arzu ederseniz yollayabilirim.
Selam ve sevgilerimle
Aygün Özçer
YOLO
You Only Live Once

Çevrimdışı Çetin Kent

 • *
 • İleti: 229
Ynt: ----ATHAR----
« Yanıtla #94 : 11 Mayıs 2019, 22:39:27 »
Ah ne yazık. Tekneleri yeniden hayata donduremeyecegiz, maalesef. Tek yapabildigimiz hatiralarini yaziya dokmek. Athar yazı dizisi Sadun abinin sağlığında yayinlandi. O adamlar gunden gune azaldilar, bundan sonra da sanirim tekneler hakkinda pek de birsey bulamayacagiz. Selamlar sevgiler.
Yaşayıp gidiyoruz.

Çevrimdışı Oğuzhan Oğuz

 • *
 • İleti: 1570
Ynt: ----ATHAR----
« Yanıtla #95 : 12 Mayıs 2019, 00:51:23 »
Araştırma için verdiğiniz mücadele ve kağıda dökerken sarfettiğiniz çaba, rahmetli Athar beye çok görülmüş vefayı teslim ettiği gibi arada bizler de nasiplendik .  teşekkürler


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi