Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: 2018 Hava Durumu ve Tahminlerimiz

• *
  • Donatan Temsilcileri
Ynt: 2018 Hava Durumu ve Tahminlerimiz
#165: 01 Mayıs 2018, 01:34:25
Çok etkilemişti beni bu roman. Bir de bizim bura tam.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
  • Donatan Temsilcileri
#166: 01 Mayıs 2018, 01:38:55

Haydar Usta koyağın yamacındaki kırmızı, çakmaktaşı kayanın dibinden çıkan  Alagöz oluğunun başına geldi, kepeneğini yere atıp üstüne oturdu: On iki  yaşındaki torunu Keremi de yanında getirmişti. Keremi elinden tutup oturttu.

Yıldızların ışığında, gecenin donuk aydınlığında kayanın oyuğuna doğru yürümüş pınarın göleğinin dibindeki çakıltaşları parıldıyordu. Suyun yüzündeki  ince halkalar kıyılarda sönüyordu. Pınarın ucuna kalın bir çam oluk oturtulmuş,  uzun oluğu yosun bağlamıştı. Oluğun altı geniş bir yarpuz tarlasıydı. Kırmızı,  büyük, başını almış göklere gitmiş kayalık, pınarın suyu, gece, yıldızlar, toprak 
yarpuz kokuyordu. Derinden, kırmızı kayalığın ta dibinden gelir gibi bir çağıltı  gittikçe büyüyordu. Orman da uzaktan, yoğun uğulduyordu.

Çam kokusu, türlü çiçeklerin, daha yenice toprağı yarmış otların kokusu  birbirine karışıyor, ılık esen yel bir hoş, ince, serin koku getiriyordu. Kerem coşkuyla, sevinçle:

Bak dede, diye bağırdı. Dede bak! Suyun içine bak. Balıklar parlıyor,  kaçışıyorlar. Bir balık, iki balık, üç balık... Üç balık. Işıktan...  Pınarın içinde alabalıklar, birbiri ardınca uçar gibi, suyun beri kıyısından  parlayıp öte kıyısında, kırmızı kayanın oyuğunda yitiyorlardı.
Yaşlı adam hiç konuşmuyordu, dalıp gitmişti. Sonunda başını kaldırdı:

Kerem, dedi, dedem, dedi en yumuşak sesiyle. Seni bu gece yanımda  mahsustan getirdim. Dedem, bu gece, gecelerin içinde birinci gecedir. Bu gece  çok şeyler olacak... Bak, dedem, bu gece Hızırlan İlyas buluşacaklar. Bak,  dedem, ikisi de ermiş, ölmezlere karışmış kişilerdir. Onlar buluşmazlarsa yılda  bir gün, hem de bu gece, bu dünyanın dölü, bereketi kesilir. Anladın mı dedem? Anladım, dedi Kerem. Zaten ben Hıdırellezi biliyorum. Geçen yıldan da,  öteki yıllardan da...

Öyleyse bak dedem. Şu oluktaki durmadan akan su var ya, işte o duracak,  donup kalacak. Bir de şu yücede, gün gibi, iki yıldız buluşacak... Buluşunca  şimşek gibi bir ince ışık üstümüze inecek. Bak dedem, sen suya bakacaksın,  uyumadan, hiç gözünü kırpmadan, ben yıldızlara...'

Olur dede, hiç gözümü kırpmam.

Aynı Roman.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
  • Selamlar
#167: 01 Mayıs 2018, 21:57:13

Bu gece beş mayısı altı mayısa bağlayan gecedir. Bu gece denizlerin ermişi  İlyasla karaların ermişi Hızır buluşacaklar. Dünya kurulduğundan bu yana bu iki  ermiş her yıl, yılın bu gecesinde buluşurlar. Eğer bir yıl buluşmayacak olsalar,  denizler deniz, topraklar toprak olmaktan çıkar. Denizler dalgalanmaz,  ışıklanmaz, balıklanmaz, renklenmez, kururlar. Topraklar çiçeklenmez, kuşlar,  arılar uçmaz, ekinler yeşermez, sular akmaz, yağmurlar yağmaz, kadınlar,  kısraklar, kurtlar, kuşlar, börtü böcek, tekmil yaratık doğurmaz. Eğer onlar  buluşamazlarsa... Kıyametin habercileri Hızırla İlyas olacaktır.

Hızırla İlyas her yıl dünyanın bir yerinde buluşurlar. Onlar o yıl hangi yerde  buluşmuşlarsa orada bahar bir başka türlü patlar, o yıl çiçekler daha bol, daha  büyük, her yılkinin birkaç misli iri açarlar. Arılar daha renkli, daha kocaman  olurlar. İneklerin, koyunların sütleri daha bol, daha besleyici olur. Gök daha arı,  daha başka mavilenir. Yıldızlar daha irileşir, daha parlaklaşırlar. Saplar  başakları, ağaçlar çiçekleri, meyveleri götüremezler. İnsanlar o yıl daha sağlıklı  olurlar, hiç hastalanmazlar. O yıl ölüm de olmaz. Ne bir kuş, ne bir karınca, ne  arı, ne kelebek ölür.

Hızırla  İlyasın buluştuğu an, biri mağrıptan, biri maşrıktan iki yıldız doğar, 
yıldızlar Hızırla İlyasın buluştuğu yerin üstüne kayarak gelirler, tam Hızırla  İlyas birbirlerinin elini tutarlarken onlar da birleşirler, tek bir yıldız olurlar. 
Hızırla İlyasın üstüne ışık olup sağılırlar. Hızırla İlyasın el ele tutuştuğu,  yıldızların gökte birleştiği an dünyada her şey durur, akarsular kirp diye  oldukları yerde donmuşçasına durur kalırlar, yeller esmez, denizler dalgalanmaz,  yapraklar kıpırdamaz, damarlardaki kan akmaz, kuşlar uçmaz, arıların kanatları  titremez. Her şey durur, hiç, hiçbir şey kıpırdamaz. Yıldızlar akmaz, ışıklar  yürümez. Dünya bir an için ölür. Sonra her şey birden uyanır, dehşet bir yaşam  patlar.

İşte bu gece sabaha kadar insanlar birleşen yıldızları görmek için evlerden  dışarılara uğrarlar, yüksek yerlere, dam başlarına, minarelere, tepelere, dağ  başlarına çıkarlar. Bir de su başlarını beklerler. Çeşmelerin, pınarların, çayların  başlarını beklerler. Gözlerini sudan ayırmazlar.

Kim ki gökyüzünde yıldızların birleştiğini görür, o anda ne isterse olur. Ama  ne isterse. Bir keresinde, Kul Hüseyin adında bir çiftçi yıldızları bekliyormuş.  İki yıldızın geldiğini görmüş, yıldızlar birleşmişler, ışık olup gökten aşağı  süzülmüşler. Kul Hüseyin bu durumdan o kadar şaşırmış ki, ne isteyeceğini o an  bir türlü aklına getirememiş, eli ayağına, dili diline dolaşmış:

Ya Allah, demiş. Ya Allah, ya Hızır... Ya İlyas... Vakit geçiyor. Hemen bir  şey istemeli... Hiçbir şey gelmiyor aklına. Ya Allah, ya Hızır, ya İlyas... Şu  altımdaki tepeyi al da şu ırmağın öte geçesin götür. Asıl isteği az sonra gelmiş  aklına ama, çoktan iş işten geçmiş. Ve Hüseyin orada, tepenin üstünde uyumuş  kalmış. Sabahleyin gözünü açmış bakmış ki ne görsün, tepeyle birlikte ırmağın öte geçesindeki düzlükteler.

Yaşar Kemal, Binboğalar Efsanesi

Sağolasın Bülent Reisim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
#168: 02 Mayıs 2018, 11:42:09
Duygulandım. Çok etkileyici.
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#169: 02 Mayıs 2018, 13:20:24
Roman da öyledir Demir Reis. Çok yavaş akar olaylar. Ama sonuçta, göçerlikten yerleşik hayata geçen insanların dramını öyle etkileyici anlatır ki büyük usta, kitabın sonunda gözyaşı dökersiniz. Okumadıysanız, bütün Yaşar Kemal kitaplarını olduğu gibi, Binboğalar efsanesini de öneririm.

Eğer bir gün 14 metrelik bir Rilke'm olursa, adını Binboğa koyacağım zaten.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2018, 13:22:21 Gönderen: Bülent Büyükdağ »

• *
  • Donatan Temsilcileri
#170: 02 Mayıs 2018, 21:19:08
Roman da öyledir Demir Reis. Çok yavaş akar olaylar. Ama sonuçta, göçerlikten yerleşik hayata geçen insanların dramını öyle etkileyici anlatır ki büyük usta, kitabın sonunda gözyaşı dökersiniz. Okumadıysanız, bütün Yaşar Kemal kitaplarını olduğu gibi, Binboğalar efsanesini de öneririm.

Eğer bir gün 14 metrelik bir Rilke'm olursa, adını Binboğa koyacağım zaten.
  • IP logged
« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2018, 21:21:00 Gönderen: Bülent Büyükdağ »

• *
  • Donatan Temsilcileri
#171: 02 Mayıs 2018, 21:20:23
Rilke Şair, Reinke'ydi sanıyorum. E tabi, edebiyattan söz edince ve ikisi de Cermen olunca karışması normal.
  • IP logged

• *
#172: 03 Mayıs 2018, 23:43:18
Ege'den Akdeniz'e doğru benim adıma niyetlenip, bir ağaç kabuğu gönderen olur mu ki acaba ?  :-[

Çok büyük olmamak üzere 3-4 çam ağacı kabuğu toplandı (ağaçtan koparıldı). Birkaç farklı koordinattan muhtemelen yarından sonraki gün denize bırakılacaklar.

:)
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#173: 03 Mayıs 2018, 23:58:48
Ege'den Akdeniz'e doğru benim adıma niyetlenip, bir ağaç kabuğu gönderen olur mu ki acaba ?  :-[

Çok büyük olmamak üzere 3-4 çam ağacı kabuğu toplandı (ağaçtan koparıldı). Birkaç farklı koordinattan muhtemelen yarından sonraki gün denize bırakılacaklar.

Üç dört taneyse biri benim olsun
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
#174: 04 Mayıs 2018, 01:12:54
Hıdırellez yazın müjdecisi gibi görünse de .Eskilerin dedigi gibi gök gürleyik şimşek çakmayınca yağmurdan sonra toprak kokmayınca yaz gelmez.Bu hadiseleri genelde hıdırellezden sonra yaşarız ve rüzgarlar biraz artmaya başlar bazen kış gibi kuzeyli rüzgarlar yapar ve kuzeyden güneye kadar havalar serinler.sanki hiç durmayacakmış gibi yağmurlar yağar.oraj,mevzi yağışlar.7_9 mayıs gibi hava serinler.akabinde serin serin poyraz eser.bizde söylenip dururuz yaz nezaman gelecek diye halbuki hıdrellezde geçti deriz.
  • IP logged

• *
    • instagram
#175: 04 Mayıs 2018, 01:42:04
Hıdırellez yazın müjdecisi gibi görünse de .Eskilerin dedigi gibi gök gürleyik şimşek çakmayınca yağmurdan sonra toprak kokmayınca yaz gelmez.Bu hadiseleri genelde hıdırellezden sonra yaşarız ve rüzgarlar biraz artmaya başlar bazen kış gibi kuzeyli rüzgarlar yapar ve kuzeyden güneye kadar havalar serinler.sanki hiç durmayacakmış gibi yağmurlar yağar.oraj,mevzi yağışlar.7_9 mayıs gibi hava serinler.akabinde serin serin poyraz eser.bizde söylenip dururuz yaz nezaman gelecek diye halbuki hıdrellezde geçti deriz.
Sanki şu an Mersindeymişsiniz de havaya bakıp yazmış gibisiniz Akın Reisim.
Aynı konuyu bugün eşimle konuştuk...Hıdırellez zamanı öncesinde hava basar burada sıcaklık ve nem artar sonra Mayıs'ın ilk haftası sonuna doğru yağış düşer kuvvetlice ve hava yine nispeten serinler. İlginçtir gündelik yaşamda insanlar böyle keskin dönemleri unutuyorlar..
Eski işimde bundan 5-6 sene önce birgün Mayıs ayı başında ismi gereksiz (hakkaten gereksiz ve kol saatli) bir bakanın programı için davet yapılacaktı. Mart ayı sonuydu galiba bize program geldi. Yönetim daveti terasta verelim dedi. Toplantıda o günlerin yağışlı olabileceğini, riskli olduğunu, içerde önlem alalım dedim. Bayağı bir gülmüşlerdi. Neticede öyle bir yağmur yağdı ki 2 saatte anlatamam size.. Tabii, tuzu kurular dakikasında kaçtılar içeri. Biz orayı burayı organize edeceğiz diye takım elbiselerle sırılsıklam olmuştuk.
Kendi düğünümüz de aynı tarihlere gelir; tufaya düşmemiştik biz salonda oynarken, havuz başı düğünü rezil olmuştu..

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
Akdenizli, Balıkçı

• *
#176: 04 Mayıs 2018, 01:53:23
Bugün ilk kez klimayı çalıştırdım ofiste, kış modunda kalmış 30 derece üfledi önce, sonra düzelttim.

Pazar günü oğlanın bisiklet , uçurtma şenliği vardı okulun, iptal olmuş.

Ciddi yağış bekleniyor, günlük. 6 Mayıs. Hıdrellez di mi?

• IP logged

T
  • *
#177: 04 Mayıs 2018, 02:44:53

Çooook mutlu ettiniz beni abi. Var olun. Teşekkürler.
  • IP logged

• *
    • KUTUP YILDIZI
#178: 04 Mayıs 2018, 09:33:17
Kaan merhaba
birazdan Port iososa doğru rota tutacağız. Fournoi boğazında bir kayıkçık ta ben atayım senin için.
  • IP logged
ВЛАДА / TEOS

• *
    • KUTUP YILDIZI
#179: 04 Mayıs 2018, 09:35:32
Kendim içinde atacağım tabi.

Hasan hocam da atıversin Mamaris sularına bi dene,
tutmazsa ne gam, tutarsa ne ala.
  • IP logged
ВЛАДА / TEOS

Yukarı git