Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: 2017 yılında,denizde yaşanan, en trajıkomik deneyimler ve pişmanlıklar.

• *
Başlığı açtım hangini yazayım onu düşünüyorum :)
               Haydi sevgili Resiler :)
  • IP logged
« Son Düzenleme: 12 Aralık 2017, 05:04:19 Gönderen: Ali Ünalan »
“Merhaba denizci, sen de senden sonrakilere anlat…”

• *
Ali Kaptanım,
Yayının saati gözüme takıldı da... Uyku mu tutmadı  :D
  • IP logged

• *
Ali Kaptanım,
Yayının saati gözüme takıldı da... Uyku mu tutmadı  :D
:)
  • IP logged

• *
Yıllar önce bir yazgünü Küçükkumla İDO iskelesine yanaştık.Geceyi geçirmek için izin istedik ve bağlandık.Gece yarısı ÜNSAL KAPTAN isimli gezi teknesi mezdeke çalarak iskelede üzerimize gelerek haporlör ile bağırıp bağlı olduğumuz yerden hemen ayrılmamızı kendisinin yanaşacağını bildirdi.Ben de ''orada yer var ben çıkmam'' dedim.Neyse çeşitli tehditlerle çıkmak zorunda kaldım.Yanımda Tunca da var 12/14 yaşlarında o zamanlar.
 Tekrar geri gelip diğer yere yanaşmak istemedim :Tirilye'ye rotayı tuttum.Sabaha karşı saat 3-4 civarı Tirilye limana girdim ama gözlerimden uyku akıyor.Balıkçıların arasındaki yerime bağlanmaya üşendim.ozamanlar yeni yapılmış olan mendirek başlangıcındaki rıhtıma aborda olmak için dümeni kırdım ve makinanın gaz kolunu geriye çektim ki hızımız azalsın.Ama o ne!!! Gaz kolu elimde kaldı.hızla rıhtımdaki diğer bağlı tekneye ilerliyoruz.Kolu yerine taktım ama boşa dönüyor boşa almıyor, gaz kesmiyor.Ben önümdeki tekneye olan mesafeye bakıyorum kurtarmak mümkün değil .O esnada Tunca bağırıyor ''Baba stopa bas,stopa bas.''Aklım başıma geliyor ,motoru durduruyorum.Ama ilerliyoruz .Tunca kakıcı almış rıhtımdaki çıkıntılara takmaya çalışıyor yavaşlamak için,Hemen elinden alıp en yakın tutulabilecek yeri tutuyorum.Tunca rıhtıma atladığı gibi halatı babaya dolayıveriyor.Önüzdeki tekneye çarpmaya 30cm.kala durabiliyoruz.Tunca'yla bakışıyoruz.Aslan oğlum benim diyorum.Doğru eve gidip uyuyoruz.
 Gaz kolunun mekanizmaya bağlandığı bir setuskur  vidası varmış.O düşmüş sabah farkettik.Tunca hala elimdeki gaz koluna bakışımı taklit edip dalga geçiyor.
  • IP logged
BABA TUNCA /YEŞİLKÖY

e

erdal duran

Geçmiş kazanız geçmiş olsun Mustafa reis :). Aynı sorunu ben de yaşamıştım ama hızım çok düşük olduğu için bir şey olmamıştı. Bu mors kollarının bağlantısını sağlayan vidayı sık sık kontrol etmek lazım. Gevşeme ihtimali her zaman var ve olmadık yerde büyük kazaya sebebiyet verebilir.
  • IP logged

• *
4 yıl oldu galiba...
Arki adasının arkasındaki nefis denizin olduğu yerde geceleyeceğiz.
Resim için linki deneyin lütfen:

Sabahtan vardık. Ağır yolla, iki ada arasındaki sığlığa yanaşıyorum. Hızım düşük ve derinlik gittikçe azalıyor.
Tekne ahalisi (arkadaşlar da var) klasik "çok sığ olmadı mı" telaşında, ben de gayet havalı. endişe etmeyin diyorum ve derinlik göstergesini izleyerek iyice sığlığa giriyorum.
2 metre kala ben de "tamam" artık dedim, ve tornistan verdim. Ama tekne hala ileri gitmeye devam etti. Hemen dümeni kırdım açığa doğru, oturmaktan santimle sıyırdım. Bu sefer de ileri verdim, ses var görüntü yok. Ciddi olarak görüntü yok. Hani ileri verince, arkada pervane suyunu görürüz ya... Yok öyle bir şey.
Tam bu esnada kızım (o zaman 5-6 yaşlarında) "aaa pervaneye bak" diye, kumda yatan pervaneyi gösteriyor.
O anda anladım tabii...
Allah'tan dingi motorum güçlüydü ve dingi sudaydı. Onunla desteği ile manevramızı yapıp, demiri attık.
Pervane o kadar sığda düşmüştü ki, dalıp aldık. Ancak şaftın ucu kırıldığı için takamadık.
Ertesi gün yine dingi desteği ile aralardan açık denize çıkıp, yelkenla Didim Marina'ya döndük.

İlk pervane düşüş hikayemdir bu...
Sonra bir tane daha oldu ama bu kadar heyecanlı değildi.
  • IP logged
SARIYAZ  Turgut / Marmaris

• *
Bir itirafta  ben yapayım,gece seyir esnasında tuzla açıklarında balıkçının biri Pareket atmış ışıklı şamandıra filan yok,pet şişe bağlamış Pareketin ipine pervane ip sardı motor stop etti takıldım kaldım.
Sinirlendim ikincikez başıma geliyordu bu olay,petşişenin kafasından yakaladım ileri geri ileri geri yaparak ip den kurtardım pervaneyi,o anda vicdanımla baş başa kaldım,ipi keseyimi kesmiyeyiymi diye düşündüm düşündüm balıkcının ekmek tekenesi yapma kesme diyor bir yanım,öbür sinirli yanım kes gitsin dedi ve sinirli yanıma uyarak kestim ipi bıraktım denize daldı gitti ip,ertesi gün adam kesin küfür etmiştir ama ne yapayım acayip sinirlenmiştim:)
  • IP logged

• *
Benim iki tane anım var. Birinde müsellim kayalarına dalışa gittik. Demir bıraktım. Dalışı yaptık 4 kişi. 1 saat sonra yukarı bir çıktık Türkiye tarafından fena halde esiyor. Geri döneriz dönmesine 40Hp dıştan takma motor tekne 4.5metre. Dönmeye çalışıyorum biraz hızlansam planning oluyor tekne dalgadan pervane kesiyor tüpler tekneyi kıracak.Gaz kesiyorum trimle kafayı kaldırıyorum bu seferde rüzgar ve su yemekten ilerleyemiyoruz. Vahap diye bir büyüğümüz vardı yanımızda dedi dön midilliye yemek yeriz akşamüstü hava durur döneriz. Midilliye ilk defa mülteci gibi gittim. Çok ucuza balık yedik uozo içtik akşamüstüde hava kesince döndük. Bir döndük annem evin balkonunda eli belinde beklio. Olayı anlattım ilk lafı benide götüreceksin oldu tabi. Bahsettiğim 2004 yılı.

2002 yılında da akşamüstü eniştemle çapariye çıktım Lipari için Kıyıdan 3mil kadar açıktayız tutucağımızı tuttuk hadi dönelim dedik hop motor çalışmıyor. Aküyle basıyorum basıyorum yok. O zaman orada Cep Telefonunun çekecek durumuda yok. Evde bile çekmiyor. Kıyıdan ese ese Midillliye doğru gidiyoruz. Kürek çek çek aynı yerdeyiz. Bende oluruna bıraktım en kötü midilli kıyıya gelince kürekle limana girerim dedim. Yarım saat sonra Yunan sahilgüvenlik botu geldi. Dedi dön. Güzel kardeşim dön de nereye neyle dön motor çalışmıyor. Nasıl çalışmıyor. Dedim 2 senelik tertemiz motor al bak çalışmıyor. Adamın biri tekneye atladı kontrole. Rumca bişeyler konuştular. Sonra telsizle bizim sahil güvenliğe haber verdiler bizim sahil güvenlik Küçükkuyudan  bizi almaya geldi. Bizi yedeğe aldı sahile götürecek o havada 15knotla yol almaya başladık. Bu sefer benim baştaki mapa tekneden ayrılmaya karar verdi. Neyse dedim ben tutarım. Ama nereye tutuyorsun. Koç boynuzlarınıda feda edicez artık dedim iki koç boynuzundan paralel geçirip arayada bir tane ikili makara koydum ağırlığı süspanse etsin diye. O şekilde kıyıya 200 metre kala sahil güvenlik al sana ceza dedi denize bıraktı hadi spor yap dedi bıraktı gitti evrakta eksik bulamayınca. Kürek çekeceğime sudan çekerim dedim omuzdan doladım ipi  çeke çeke sahile götürdüm. Karaya çektim yepyeni makinanın karbüratörüne kadar söktüm hiçbir hata vs yok. Sonra gözüme takıldı sahilde karada durduğu için çocuklar motorun orası burası ile oynamışlar benzin giriş klipsi açık kalmış belli bir yerden sonra iyice ayrılıp benzin alamamaya başlamış. Ama baktığın zaman soket hala yerinde gibi duruyor.
  • IP logged
IN BOOST WE TRUST

• *
  • Donatan Temsilcileri
"annem eli belinde bekliyor"... muazzam. Her erkeğin en korktuğu ve biçare kaldığı an. :)
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
"annem eli belinde bekliyor"... muazzam. Her erkeğin en korktuğu ve biçare kaldığı an. :)

Abi bi de terliğin ayaktan çıkarılış anı. O zamanda nereye kaçsan o terlik kesin kafana iner güdümlü mübarek. :D
  • IP logged
IN BOOST WE TRUST

• *
  • Donatan Temsilcileri

Abi bi de terliğin ayaktan çıkarılış anı. O zamanda nereye kaçsan o terlik kesin kafana iner güdümlü mübarek. :D

Ta Plüto'ya giden insanlık o falsoları vermeyi nereden öğrendi sanıyorsun?
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

Yukarı git