Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Yengeç karada...

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
Ynt: Yengeç karada...
#480: 28 Nisan 2020, 19:17:39
Sağolun, varolun. Bitecek, bitecek...

Murat, davlumbaz kaldı yine yerli yerinde, konfor ağır bastı :)

Özgür, telefonu görsen, bırak fotoğraf çekmeyi, nasıl olup da çalıştığına bile anlam veremezsin :)

Bülent, ne derece içime sinecek, henüz yorum yapmak için erken. Ama bu kayık bir otuz sene daha yüzer bu sularda.

Mücahit, sağolasın :)

Bugün bütün gün yine motor ve saz arkadaşlarıyla uğraşarak geçti. Motor takozları, foundation(lar), şanzıman vb bir ton ıvır zıvır temizlendi. Bir kısmı astarlandı. Yarın fotoğraflarını da paylaşırım. Sanırım aralıksız 7 saat kadar çalışmışım, şaftım kaymış. İki büklüm çalışmaktan tutulmuşum. Bir de spiral-tel ikilisi hiç bana göre değil. Her yerim delik deşik oldu :)) Boya sökücü yanıkları ve tel delikleri ile kaplı tüm bedenim :)

Önümüzdeki hafta başı macun maratonu başlıyor. Fakat asıl bugün geçerken şöyle bir direğe bakayım dedim, demez olaydım. Budaklar arasında bayağı uzun iki çatlak gördüm ki bütün keyfimi kaçırdı. Yarın adam gibi çeken bir makineyle fotoğrafını çekip, paylaşacağım. Benim midemi ciddi bulandırdı.
  • IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
#481: 28 Nisan 2020, 20:32:04
Bence lumbozlar çok yakışacak takılınca  :). Yuvaları ne güzel olmuş! Ellerine sağlık. "Good job" der Mark da. Suyla buluşmanı dileriz bir an önce.
  • IP logged

• *
  • Selamlar
#482: 28 Nisan 2020, 21:01:57
Eline sağlık Hakan Hocam
Nefis olmuş. Güle güle gezmek nasip olsun

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#483: 29 Nisan 2020, 00:57:28
Bence lumbozlar çok yakışacak takılınca  :). Yuvaları ne güzel olmuş! Ellerine sağlık. "Good job" der Mark da. Suyla buluşmanı dileriz bir an önce.

Bir kez daha teşekkürler ikinize de. Sevgiler...

Eline sağlık Hakan Hocam
Nefis olmuş. Güle güle gezmek nasip olsun

O da olacak inşallah birgün. Sağolasın :)
  • IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
#484: 29 Nisan 2020, 08:10:29
Direkteki çatlağı çok merak ettim. Ağacın suyuna ayrılması gibi mi?
  • IP logged
BABA TUNCA /YEŞİLKÖY

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#485: 29 Nisan 2020, 20:33:30

Aynen öyle. İki budak arası, suyuna. İki ayrı çatlak var aynı şekilde. Bayağı da uzunlar. Fotoğrafını çeker, paylaşırım.
  • IP logged

• *
    • Classicboats Turkiye
#486: 30 Nisan 2020, 08:56:01

Fotoğraf çek de bir görelim.
  • IP logged
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#487: 30 Nisan 2020, 19:25:56
Yağmur ihtimaline karşı naylonu açmadan çektim. Ahanda şöyle:

• IP logged

• *
#488: 30 Nisan 2020, 22:09:18
Bu çok sıkıntılı bir açılma değil gibi.Çünkü ağacın suyuna açıklık  Arayı ince bir skarpile ile açın İyice kurusun temizleyip epoxi resin (micro fibersiz) arayı doldurun.Ben öyle yaptım.ilerlemedi ve çok sağlam oldu.Belki hiçbir şey yapmasaydim da sorun çıkarmazdı.Ama iç rahatlığı için iyi oldu.
  • IP logged
BABA TUNCA /YEŞİLKÖY

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#489: 30 Nisan 2020, 22:21:29
Bu çok sıkıntılı bir açılma değil gibi.Çünkü ağacın suyuna açıklık  Arayı ince bir skarpile ile açın İyice kurusun temizleyip epoxi resin (micro fibersiz) arayı doldurun.Ben öyle yaptım.ilerlemedi ve çok sağlam oldu.Belki hiçbir şey yapmasaydim da sorun çıkarmazdı.Ama iç rahatlığı için iyi oldu.

İçimi rahatlattın, sağolasın. Benim bayağı bi tadımı kaçırmıştı.
  • IP logged

• *
    • Classicboats Turkiye
#490: 30 Nisan 2020, 23:31:52
Problem yok Tiryaki.

Mustafanın uygulaması en sağlıklısı.

Necati (Zincirkıran) Amca'nın bir kaç yıl önce tam direk cundasından başlayıp 2-2,5 metre aşağıya kadar giden bundan çok daha geniş bir çatlama olmuş. Telefonu açıp panikle ne yapması gerektiğini sordu. Aynı yöntemi micro fiber yerine ince talaşla önerdim. Fazladan eğer uygulayabiliyorsa işkencelerle dolgu sonrası aralığı iki yanaktan sıkıştırmasını söyledim.

Aradan uzun zaman geçti. Belki 2 yıl. Bir başka konuşmamızda direğin durumunu sordum. " Söylediğini yaptık ve unuttuk. Oraya artık bakmıyoruz bile" demişti.

NB: Bir başka uygulama

İonia'nın lamine direğini biz yaptık. Epoksi yapıştırmasında az sıvanan yerler varmış, veya ağaçlar kalınlıktan geçmediğinden yanaklar tam birbirlerini öpmemişler  Direğin tabanına yakın aşağı yukarı biri 50 cm diğeri 1.5 metre boyunca aralanmalar olmuştu. İki kocaman yarık var.
Polyester içine talk tozu koyup karıştırılıyor sonra sertleştirici  ve mek  konuyor. Bu yarıkları bu macunla doldurduk ve işkence ile ayrılan bölümleri yerine sıktık.  Oldu sana daşş.

• IP logged
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

• *
#491: 01 Mayıs 2020, 00:28:01
Ahşap hakkında çok fazla bilgim yok sadece merakımdan hazır siz üstatları bulmuşken sormak istedim.
Kuş ağzı direk pahalı olmasından mı fazla seçilmiyor, yoksa ömür veya dayanıklılık bakımından mı?
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#492: 01 Mayıs 2020, 01:20:08
Ben ilave olarak saplama da atsam mı diyordum karşıdan karşıya, ne dersiniz? İki taraftan krom lamalarla da sıkıştırayım mı, yoksa sadece işkence ve epoksi ile basıp geçeyim mi?

Murat, kuşağzı lamineye göre -kişisel fikrim- daha fazla işçilik istiyor. Dayanıklılık açısından herhangi bir handikapı yok.
  • IP logged

• *
    • Classicboats Turkiye
#493: 01 Mayıs 2020, 09:18:11
Ahşap hakkında çok fazla bilgim yok sadece merakımdan hazır siz üstatları bulmuşken sormak istedim.
Kuş ağzı direk pahalı olmasından mı fazla seçilmiyor, yoksa ömür veya dayanıklılık bakımından mı?

Uygulaması hassas ölçülü olduğundan her babayiğit yapmıyor. Çokgen olduğu için yuvarlatılması daha kolay, elde edilen yuvarlak daha hassas. Yine çokgen olduğu için direk iç boşluğu dörtgen strüktürden daha hacimli, ortaya çıkan direk görece daha hafif. Çok parçalı laminasyon olduğu için daha dayanıklı.
  • IP logged

• *
    • Classicboats Turkiye
#494: 01 Mayıs 2020, 09:21:19

Ben ilave olarak saplama da atsam mı diyordum karşıdan karşıya, ne dersiniz? İki taraftan krom lamalarla da sıkıştırayım mı, yoksa sadece işkence ve epoksi ile basıp geçeyim mi?

Gerek yok Tiryaki. Sadece işkencelerle sıkıştırıp bırak. Başına fazladan iş açmadığın gibi direği de delme.
  • IP logged

Yukarı git