Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Yengeç karada...

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
Ynt: Yengeç karada...
#435: 21 Şubat 2020, 23:02:01
Bugün davlumbazın camları üç günlük uğraşın ardından söküldü. Alüminyum çerçeveye düz ağızlı ve de paslanmaz cıvata saplayan zihniyet bolca cilalandı. Cam başına 24 olmak üzere toplam 144 adet cıvatanın 55 tanesini iman gücüyle ve bileği sakatlama pahasına sökebildim. Sonra matkapla çürütmeyi denedim. O da olmadı, torklu -darbeli- tornavida ile çakarak denedim. Onunla da sadece 7-8 tanesini gevşetebildim. Sonunda fitili açıp kesim taşıyla giriştim ve üçüncü gün mutlu sona ulaştım :)

Sonraki level yelken arabasının altında, üst güverteyi bir baştan diğerine aşan tek parça tik ağacından altlığı çıkartmaktı. Kırmadan çıkarmam yaklaşık 3 saat sürdü. Küçük pürmüzle sikaları ısıtıp, arasına spatulayla girerek, santim santim ilerleyerek tek parça halinde çıkarttım ve cidden kıçım kalktı :)

Günün sonuna doğru sırada ırgtat vardı. Yaklaşık iki saatimi de onu sökmek aldı.

Bu arada ustalar da bodoslamadan önceki -öksüz posta hariç- iki postanın alıştırmasını bitirdiler. İnanılmaz kıl bir işti. Ağacı üç boyutta da işlemek gerekti. Bir de üzerine ben başlarında olup da orası öpüşmedi, burası koklaşmadı deyyu ahkam kesip durdum, bir yandan da üzüldüm adamlara. Tam deli işi.

Günün bitmesine yakın personel kamarasının tavanını da tamamen aldık. Kemerelerini blok halinde çıkarttık. Yarının iş listesinde kendine yer buldu sonunda.

Son olarak, Pazar günü Karaburun'a Yengeç'in yeni lumbozlarını almaya gidiyorum C:-) :D

• IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
  • Donatan Temsilcileri
#436: 22 Şubat 2020, 05:51:25
Bugün davlumbazın camları üç günlük uğraşın ardından söküldü. Alüminyum çerçeveye düz ağızlı ve de paslanmaz cıvata saplayan zihniyet bolca cilalandı. Cam başına 24 olmak üzere toplam 144 adet cıvatanın 55 tanesini iman gücüyle ve bileği sakatlama pahasına sökebildim. Sonra matkapla çürütmeyi denedim. O da olmadı, torklu -darbeli- tornavida ile çakarak denedim. Onunla da sadece 7-8 tanesini gevşetebildim. Sonunda fitili açıp kesim taşıyla giriştim ve üçüncü gün mutlu sona ulaştım :)

Sonraki level yelken arabasının altında, üst güverteyi bir baştan diğerine aşan tek parça tik ağacından altlığı çıkartmaktı. Kırmadan çıkarmam yaklaşık 3 saat sürdü. Küçük pürmüzle sikaları ısıtıp, arasına spatulayla girerek, santim santim ilerleyerek tek parça halinde çıkarttım ve cidden kıçım kalktı :)

Günün sonuna doğru sırada ırgtat vardı. Yaklaşık iki saatimi de onu sökmek aldı.

Bu arada ustalar da bodoslamadan önceki -öksüz posta hariç- iki postanın alıştırmasını bitirdiler. İnanılmaz kıl bir işti. Ağacı üç boyutta da işlemek gerekti. Bir de üzerine ben başlarında olup da orası öpüşmedi, burası koklaşmadı deyyu ahkam kesip durdum, bir yandan da üzüldüm adamlara. Tam deli işi.

Günün bitmesine yakın personel kamarasının tavanını da tamamen aldık. Kemerelerini blok halinde çıkarttık. Yarının iş listesinde kendine yer buldu sonunda.

Son olarak, Pazar günü Karaburun'a Yengeç'in yeni lumbozlarını almaya gidiyorum C:-) :D

Karabunun tam nergis zamanı  :D
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#437: 22 Şubat 2020, 23:01:47
Yarın yalan oldu. Salı günü göreceğiz bakalım nergisleri...
  • IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#438: 22 Şubat 2020, 23:10:52
Personel kamarasının tavan iskeletini çaktık bugün. Kemereleri lamine yerine masif ağaçtan yaptırdım. Pazartesi üzeri kapanacak.
Baş taraftaki tamirat neredeyse sona yaklaştı. Küpeşteyi dönmeye başladık bugün. O da yerine alışınca kıl tüy işler bir nebze azalacak.
Bir diğer sorunlu yer ise havuzluğun sancak tarafında yer alan ve aynı zamanda tuvaletin tavanı olan ağaçtaki çatlak ve çökmeydi. Üç kişi, kırkbeş dakikalık uğraştan sonra onu da söktük yerinde. Onu sökerken karşılaştığımız sürpriz tapaları patlattığımızda düz başlı vida beklerken çiviyle karşılaşmak oldu. :)
Irgat bakımına önce kozmetikle başladım. Boya sökücüyle artık berbat görünen dış yüzeylerini temizlemeye başladım. Ardından zımpara, astar, macun ve boya... Irgatın mekaniğini de hafta arası dağıtıp elden geçireceğim.
Sanırım önümüzdeki hafta gözle görülür bir şeyler çıkmaya başlayacak ortaya...
  • IP logged
« Son Düzenleme: 22 Şubat 2020, 23:14:50 Gönderen: Hakan Tiryaki »

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#439: 26 Şubat 2020, 22:55:45
Baş taraf artık toplanmaya başladı. Bir kaç güne tamamen bitmiş olur. Sıra kıç taraftaki onarımlara gelince yine mevzu çirkinleşti. Öncelikle pıraçolları sökmek gerekti. Pıraçollar, özellikle demir trifon ve demir saplamaların artık miyadını doldurmuş olmasından dolayı bayağı bir uğraştırdı. Ama asıl kapak vinçlerin altındaki tik tahtalar oldu. Vinçleri yükseltmek için kullanılan bu iki tahtayı bizzat bendeniz monte etmiştim. Sika manyağı yapmışım tabanlarını, saplama-vida falan gereksizmiş. Birini sinirlenip parçaladım, birini alabildik ama alana kadar öttürdü. Pıraçollar sökülünce babaları alıp küpeşteye ulaştık. Eski parçayı kırmadan kalıp almak üzere çıkarttık. Sanırım bahsi geçen işlem ikibuçuk saati bulmuştur.

Bugün kıç tarafta kaçınılmaz olduğunu düşündüğüm son kısma geldik. Yine tatlı su yüzünden yüzeye yakın gölgelerde süngerleşen iki posta daha yenilenenler listesinde yerini aldı.

External personel kamarasının konstrüksiyonu bitti ve üzeri su kontrası ile kapatıldı. Elyaf sarılmayı bekliyor.

Baş tarafta simetriden nasibini almamış Yengeç'in küpeşteleri bayağı bir zihnimizi oyaladı. Ama onlar da artık yerinde son şekli verilmek üzere tamamlandı.

Sanırım haftaya artık elyaf uygulamalarına başlarız...

Ha bir de, dün yeni lumbozlarımı aldım, getirdim. Sıralarını bekliyorlar :)
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#440: 27 Şubat 2020, 00:05:08
Yoruyor, üzüyor, bezdiriyor ama inan bitince acayip güzel olacak.  İlk bir kaç ay acayip keyif alacaksın. Hatta bazen karşısında oturup seyredeceksin.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#441: 27 Şubat 2020, 00:32:53
Yoruyor, üzüyor, bezdiriyor ama inan bitince acayip güzel olacak.  İlk bir kaç ay acayip keyif alacaksın. Hatta bazen karşısında oturup seyredeceksin.

Şansım mı, lanetim mi bilmiyorum ama bitmiş halini başından beri görebiliyorum. Ama yine de ciddi yoruyor valla. Dün gecenin üçbuçuğunda uyandım, sabaha kadar lumbozlardan heçlere, sargıdan kalafata milyon şeyle bozdum kafayı ki sabah olmuş :)

Olacak, olacak... 8)
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#442: 03 Mart 2020, 21:16:58
Arada bir güncelleyelim de ne olup bittiğine dair fikir versin.

Karina
Kovanların sökümü
Yakma
Ahşap yoklama Sargılar da bir kaç güne bitiyor.
Çivi yoklama - Bu haftanın programında.
Kalafat - Eli kulağında
Macun
Astar/Zehirli

Borda
Yakma
Ahşap tamiri
Kalafat - Eli kulağında
Macun
Astar
Boya

Dinlence/Pasarella
Dinlence ahşap kaplama
Pasarella ahşap yenileme
Yüzme merdiveni ahşap yenileme
Dinlence krom bakım

Yumrular
Ahşap silme
Ahşap tamiri

Epoksi reçine - Yarından itibaren başlıyor.
Astar
Boya

Dümen Yelpazesi La bunu tamamen unuttum teknenin altında :)
Ahşap silme
Epoksi/elyaf uygulama
Macun
Astar
Zehirli

Güverte
Üst güverte kaplama
Meze güverte kaplama
Cam kenarları kaplama
Davlumbaz kaplama
Epoksi/elyaf uygulama
Epoksi macun
Astar
Boya

Pıraçollar - Komple söküldü.
Ahşap silme
Epoksi/elyaf uygulama - Sırada
Astar
Boya

Baston
Ahşap onarım
Vernik

Havuzluk
Tik silme
Davlumbaz tavanı tamir  ve kaplama
Davlumbaz kemere tamir
Camların sökümü
Kokpit ahşap tamiri
Giderler
WC tavan tahtası değişimi
Kokpit gösterge paneli boya
Oturma grubu revizyon ve vernik

İç Mekan
Duvarların kaplanması
1. WC dolabı vernik
2. WC tezgah verniği
Mutfak tezgahı vernik yenileme

Arma
Direk tamir ve verniği
Arma kontrolü
Lazybag balenleri değişimi
Arma güverte bağlantılarının revizyonu
Kokpit anayelken iskotası donatım

Mekanik/Sintine
Motorun çıkarılması
Motorun kumlama ve boyanması - Para bitti ;D
Sintine temizliği - Az kaldı
Şaft kontrolü
Pervane kontrolü
Yatak kontrolü
İç glen kontrolü
Orta sintine pompası değişimi
Dümen hidrolik hortumları değişimi
Akü kutuları kontrolü
Su deposu temizliği
Pis su tankı temizliği
Pis su tankı tesisatı yenileme
Manuel sintine pompası diyafram değişimi
Dümen pistonu bağlantısı revizyon
Dinlence duş

Elektrik/Elektronik
İlave solar panel montajı
Şarj sistemi revizyonu
Otopilot servis
Webasto bakım
1. WC tamir
Arıza feneri tamir
Demir feneri ampulü
Aydınlatma led değişimi
Deep Sounder servis
Irgat bakımı

Listede olmayan bir düzine kadar daha ahşap işi bitti aslında;

External kamara üzeri yeniden kemere yapılıp kaplandı.
İskele başta iki, sancak kıçta iki, toplam dört çürük posta yenilendi.
Küpeşteler hemen hemen tamamen yenilendi.
Yumrulardaki çürükler yenilendi.
Davlumbazın sancak taraftaki taşıyıcısı değişti.
Davlumbazın tavanındaki su yemiş çürük bölüm tamir edildi.
Mutfakta mevcut çürük ağaçlar değiştirildi.
Mutfak tezgahı çıktı. Mermeritle değişecek.
  • IP logged

• *
#443: 14 Mart 2020, 01:30:09
Abi 3 marttan beri haber yok. Nasılsın iyi misin? Herşey yolu da mı?
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#444: 14 Mart 2020, 23:46:29
Son bir hafta biraz tatsız geçti Murat. Ustalarıma nazarım değdi. Bir de üzerine atölyenin işleri de artmaya başladı. İyice tempo kaybettik. Pazartesi itibarı ile umuyorum iki kat hızlanarak devam edeceğiz.

Borda sargıları kısmen yenileniyor şu an. Ne yazık ki ilk değiştirdikleri sargılar içime sinmedi ve söküp yeniden yapmak gerekti. İyice canımı sıktı bu durum. Pazartesi bir parti daha ağaç siparişi verecek olmam da cabası :)
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#445: 15 Mart 2020, 18:41:27
Ustalarıma nazarım değdi. Canavar gibi çalışıyorlar diyordum, geçen Cumartesi gününden beri neredeyse durduk. Bir türlü kontraları döşemeye başlayamadık. Dahası baş tarafın sargıları da istediğim gibi olmayınca söküp yeniden yapmak gerekti. Zaman ve bütçe baskısı altında gittikçe gerilmeye başladım kısacası.

Bugün öğleye doğru ne zamandır aklımda olan bodoslamanın altında başlayıp karinanın en altındaki demir nala kadar uzanan paslanmaz mahmuzu söktüm. Çok da uğraştırmadı ama sökmek akıllıcaymış. Bakım zamanı gelmiş.

Tutan saplamaların hali içler acısıydı yine...

Ardından kalafata hazırlık için armuları açmaya başladım. Avuç içine taktığım testere ile giriştim. Elim alışık bu aletlere, sorunsuzca bayağı yol aldım. Bir yerde sıyırdım ama neyse ki ahşaba da, bana da zarar vermedi :)

Yarın planladığım gibi giderse önce sabah ekibe ayar verilecek. Ardından şu uzadıkça uzayan sargı işi bitirilecek. Hedef hafta bitmeden kontra işinde yol alabilmek.
  • IP logged

• *
#446: 15 Mart 2020, 23:58:22
Abi baya bir iş yaptın, yapıyorsun da...  :)xx

Aklıma takıldı, bu kadar işten sonra senin tekne de "Thesus'un Gemisi" paradoksuna örnek olabilir mi acaba?  :D

**Thesus'un Gemisi:
Plutark'ın aktardığı Yunan efsanesine göre, Girit'ten muzaffer dönen Theseus'un gemisi Atina'da hatıra olarak uzun süre muhafaza edilir. Zamanla geminin tahtaları çürüdükçe yenileriyle değiştirilir. Öyle ki, bir gün geminin değiştirilmedik hiçbir parçası kalmaz. Bu durumda gemi hala Theseus'un gemisi sayılır mı, yoksa başka bir gemi haline mi gelmiştir? Gemi, antik filozoflar için tartışma konusu olur.
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#447: 22 Mart 2020, 10:54:51
Kolera Günlerinde Aşk tadında geçiyor Yengeçte günler. Salgın kapıya dayandı, karantina/izolasyon/sokağa çıkma yasağı kapıda... Diğer tarafta bitmek bilmeyen işler, denize inmekten hala çok uzak bir tekne, suyunu çeken paralar. Bu yılın kara serüveni de yine "efsanevi" olacak gibi. Aslında bayağı yol aldık ama marinanın her an hizmeti durdurma ihtimali söz konusu. Yetmiyormuş gibi sıcaklar da yaklaşıyor. Mayıs başında denize inemeyecek bir Yengeç yine ağır kapak olacak, o kesin. Öyle de dağıttım ki bu sefer adam edeceğim diye, ha desem bir ay sürer toparlamak. Artık öyle bir bozulmuş ki psikoloji, geçen gece rüyamda Yengeç denize inmişti ama motoru ve dümen tertibatı yoktu. Yekeyle demir alıp yol almaya çalışıyordum ama ırgat da yoktu

Tek tesellim ustalar da durumun ciddiyetini kavramış olacak ki vites yükselttiler bir kaç gündür.

Neyse, son durum ahanda şöyle:

• IP logged

• *
  • Selamlar
#448: 22 Mart 2020, 11:14:45
Moralinizi bozmayın, ahşap işleri kolaylanıyor gibi. Gerisi mekanik işler. Bir şekilde hallolur

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • IP logged

• *
  • Bilen bilir
#449: 22 Mart 2020, 11:29:52
Hakancığım gözünü seveyim ağzından yel alsın bir kolera eksik. ;)
Yardıma geleceğim diye esdim gürledim ama bir şey çıkmadı diye utanıyorum :-[
Tam geleceğidim ama bu seferde evden çıkarmıyorlar. ;D
Yalandan kim ölmüş.  :)
Okuyorum sürekli ama sen  bir yerleri söktükçe içim daralıyor.
Bir keyifci kayığı koyayım evin önüne diye satılık sitelerine bakıyorum ama senin ahşapları görünce polyestere çark ediyorum. ?0-?
  • IP logged
DeDe

Yukarı git