Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Yengeç karada...

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
Ynt: Yengeç karada...
#75: 10 Şubat 2018, 00:30:25
Hakan reis Rıza İli geldiğinde benim teknenin line ayarına ve şanzımanına baktırmak istiyorum. Biraz vibrasyon başladı gibi  . Haber verirsen sevinirim .Teşekkürler.

Tabi ki.
  • IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#76: 11 Şubat 2018, 14:22:53
Şimdi efenim, sorun ciddi. Gözüme takılan ama çok üzerinde durmadığım omurga üzerindeki sorunlu görülen yerlerin macununu açmaya başlayınca omurganın sırılsıklam olduğunu gördüm. Çürük mü, emin değilim. Cesaret edemedim henüz bir tornavida saplamaya. Sorunu çetrefilli hale getiren omurga altındaki nal. Daha doğrusu omurganın göremediğim kısmının durumu. Nal ne zaman çakılmış bilmiyorum. Benden önce de hiç açılmamış. Ben seneye indirmeyi planlıyordum ama bu senenin planlarına hars diye girecek gibi. Yeni bir serüven kapıda. Rıza'dan öğrendiğim kadarıyla Mustafa (Ertör) reis daha önce yapmış bu işi. Tabi Cemre ile Yengeç'in boyutları karşılaştırmak bile mümkün değil ama ilk kapısını çalacağım yine de O olacak sanırım.

Nalı sökmek, kurutmak, gerekiyorsa tamiri vs derken zaman, bütçe, motivasyon... herşey allak bullak olacak gibi. Hayırlısı bakalım.
  • IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
#77: 11 Şubat 2018, 20:31:59
Tiryaki .. kuru olmaz ki.. elbette ıslak olacak..
  • IP logged

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#78: 11 Şubat 2018, 20:47:25

Böke, ahşabın durumunu hiç gözüm tutmadı. Yarın birilerine de gösterip, fikir alacağım ama bu derece su çekmiş olması normal değil. Özellikle de suyu sintineden alıyor alma ihtimali tatlı su çürüğü riskini de beraberinde getiriyor.
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#79: 12 Şubat 2018, 00:07:03

Böke, ahşabın durumunu hiç gözüm tutmadı. Yarın birilerine de gösterip, fikir alacağım ama bu derece su çekmiş olması normal değil. Özellikle de suyu sintineden alıyor alma ihtimali tatlı su çürüğü riskini de beraberinde getiriyor.
Çıplak ahşapta boyuna liflenme var  mı? Boyasız dış yüzey şu yeni uzun tel peynirler gibi mi?
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#80: 12 Şubat 2018, 08:53:19

Çıplak ahşapta boyuna liflenme var  mı? Boyasız dış yüzey şu yeni uzun tel peynirler gibi mi?
Liflenme yok. Islak ve kararmış halde.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#81: 12 Şubat 2018, 10:05:57

Liflenme yok. Islak ve kararmış halde.

Daha yolun başında yada finalde. İnşallah yolun başındadır. Bazen ek yerlerinde bazende ağacın boyuna olarak ıslanmaya bağlı bir kararma oluyor ve bu yüzeysel oluyor ayrıca koku da yapıyor. Bunun tedavisi kolay yüzey temizlenip macunla dolgu yapılıyor. Ama eğer ağacın içinde bir çürüme olup ta dışarıya kusma yapıyorsa, bu daha ziyade yanık şeklinde bir renk alarak oluyor, o zaman iş biraz daha zor, tabiki kanserli parçayı komple alıp parça alıştırmak gerekiyor. İnşallah böyle bir şey değildir de seni fazla yormaz.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#82: 13 Şubat 2018, 15:45:13
Omurga hattını açmaya devam.

• IP logged

• *
#83: 13 Şubat 2018, 19:30:12
Şimdi efenim, sorun ciddi. Gözüme takılan ama çok üzerinde durmadığım omurga üzerindeki sorunlu görülen yerlerin macununu açmaya başlayınca omurganın sırılsıklam olduğunu gördüm. Çürük mü, emin değilim. Cesaret edemedim henüz bir tornavida saplamaya. Sorunu çetrefilli hale getiren omurga altındaki nal. Daha doğrusu omurganın göremediğim kısmının durumu. Nal ne zaman çakılmış bilmiyorum. Benden önce de hiç açılmamış. Ben seneye indirmeyi planlıyordum ama bu senenin planlarına hars diye girecek gibi. Yeni bir serüven kapıda. Rıza'dan öğrendiğim kadarıyla Mustafa (Ertör) reis daha önce yapmış bu işi. Tabi Cemre ile Yengeç'in boyutları karşılaştırmak bile mümkün değil ama ilk kapısını çalacağım yine de O olacak sanırım.

Nalı sökmek, kurutmak, gerekiyorsa tamiri vs derken zaman, bütçe, motivasyon... herşey allak bullak olacak gibi. Hayırlısı bakalım.

Hakan Reisim  bu konuyu yeni okudum.Rıza usta ile Cemrenin salması üzerinde epey uğraştık.Yeni bir parça ekledik ve yeri için Cem Gür reisin tavsiye ve görüşünü de aldım sağolsun. Ancak bu yaptığım işlem çözüm olmadı.O dönemde salma saplamalarının kontrolü ve/veya değişimi konusunda Gezgin korsan da çok fikir fırtınası estirdik.O dönemde sağolsunlar Aali San,Ahmet Çelenoğlu,Orhan Barut reisler ve daha birçok kişi görüş bildirdi.Birkaç sene sonra kendisi de denizci olan metal kontrüksiyon işleri yapan bir kişiye yine bir gemi inşa müh.ne danışılarak çıkan salmanın ağırlık merkezi ile yeni yapılanın ağırlık merkezi çakıştırıldı. Saplamalar 5 tane 16lık iken 8 tane 22lik olarak revize edildi.Ağırlık sonradan yapılan ek parçanın ağırlığı da hesaplanarak 1400 kg olarak  yeniden şekillendirildi projelendirildi ve    yeni salma
blok platinadan tek parça halinde kesildi.Saplama yerleri hazırlanıp Setur Yalova marinada sökülerek iki haftadan fazla süre kurutulan omurgaya takıldı .Şüphesiz birçok ince nokta var .Sikanın uygulanışından liftte askıya almaya kadar nezaman istersen konuşuruz.
  • IP logged
BABA TUNCA /YEŞİLKÖY

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#84: 13 Şubat 2018, 20:08:50
Mustafa reisim, şu an salmayı sökme işlemi beklemede. Düşündüğümden iyi görünüyor omurga. Bir kaç güne netleşecek akıbeti. Yine de bir ara alo der, sorarım kafama takılan bir kaç noktayı.

• IP logged

• *
#85: 13 Şubat 2018, 20:34:06
Nezaman istersen.
  • IP logged
BABA TUNCA /YEŞİLKÖY

• *
  • Viya böyle!
#86: 14 Şubat 2018, 10:48:47
Hakan Resi'im,

Ahşap teknelerde periyodik aralıklarla salma somunlarının tork ile sıkılması gerekiyor derler. Fotoğraflarda ahşap da lokal problemler var ama dediğin gibi geneli sağlam görünüyor. Tek aklıma takılan konu, maden ile onu omurgaya birleştiren ahşap arasındaki açıklık.
  • IP logged
Yolu denizden geçen herkesle, elbet bir gün, bir yerde buluşuruz!

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#87: 14 Şubat 2018, 11:19:42
Deniz reisim kastettiğşn ilk fotoğraftaki bodoslama üzerindeki paslanmazla ilgili mi?

• IP logged

• *
  • Viya böyle!
#88: 15 Şubat 2018, 15:02:27
Deniz reisim kastettiğşn ilk fotoğraftaki bodoslama üzerindeki paslanmazla ilgili mi?

Yok, en son fotoğraftaki iki ahşap arasındaki armuz. Yanlış yourmlamadıysam alttaki madene bağlı olan parça, üstteki de kaplamanın en alt praçası.
  • IP logged
Yolu denizden geçen herkesle, elbet bir gün, bir yerde buluşuruz!

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#89: 17 Şubat 2018, 15:31:15
Aç aç bitmiyor şerefsiz...

• IP logged

Yukarı git