Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Bir ırgat sorusu

M
  • *
Bir ırgat sorusu
OP: 28 Ekim 2017, 08:37:19
Merhaba herkese,
Bu ilk konu açışım.
3 ay önce aldığım teknemde 700w lewmar ırgat ve 60 metre  8 lik zincir, 16 kilo civarı cqr çapa mevcut.
Irgatın 98 model, çalışma yükünün 45 kg ve max yükünün 650 kg olduğunu Kaptan denizcilik firmasından öğrendim.
8 lik zincirin metesi 1,4 kg imiş. Buna göre 60 metrede apiko durumda ağırlık yaklaşık 100 kg .
Sormak istediğim şu, bu ırgat bu ağırlığı çeker mi? Okuduklarıma göre devamlı 45 kilodan fazla çekmemeli teorikte.
Bu işlerde hesap nasıl yapılır? Suyun kaldırma kuvveti ne kadar etkir?
Yardımınızı diliyorum değerli korsanlar
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
Ynt: Bir ırgat sorusu
#1: 28 Ekim 2017, 09:38:57
Biraz demiri nasıl topladığınıza da bağlı diye düşünüyorum.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
#2: 28 Ekim 2017, 11:22:46
Teknenizin boyu ve kilosu nedir ?
  • IP logged

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#3: 28 Ekim 2017, 11:48:02
Teknenizin boyu ve kilosu nedir ?

Tekne boyu ve kilosu da çok önemli ama bahsettiğiniz kombinasyona bu ırgat biraz zayıf gibi. ben benzeri bir kombinasyonu eski kayığımda 1500 w bir ırgatla kullanıyordum, fark olarak sadece çapa 20kg danforttu ve tekne 6 ton du. Bu halinde bile ırgatın sigortasının attığı durumlar olurdu.
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

• *
#4: 28 Ekim 2017, 11:58:29
Öncelikle foruma hoşgeldiniz.
Şimdi okudum tanıtım yazınızdan teknenizin boyunu. 11 M. Tekne için zincir ve çapanız normal ,bundan azı ve ufağı iyi olmaz .
Genel tecrübemle söyleyebilirimki bence de ırgatınız biraz küçük.
Bülent reisin dediği gibi zinciri toplarken motorla üzerine gidip ırgata yardımcı olmak veya saplandığı yerden sökerken yine motoru kullanmak gibi yöntemler ile idare etseniz de
Yük altında uzun süreli çalıştırmamanızı öneririm.
  • IP logged

M
  • *
#5: 28 Ekim 2017, 19:06:49
Hoşbulduk, sağolunuz cevaplar için.
Bülent korsan; kastettiğinizi anlıyorum. Eski teknemde 45 metre derine ırgatla zincir atıp, yeri beğenmeyip ( amaç balık tutmaktı) tekrar çekip tekrar atınca, ırgat gümlemişti. 45 metreden o zinciri ve çapayı bi tarafımdan soluyarak elle çekmiştim. Tabii güzel bir ders  oldu. Şimdi dinlendire dinlendire rölantide gazı vererek çekiyorum.
Ama işte bu  yeterli mi ?
Tekne 13ton, bayliner 2001.
Bir yanım, amerikalı bunu koyduysa zinciri de bu boyda tutmuşsa usul usul çekerim ben bunu diyor. Öbür yanım yav garanti iş yap diyor. O da şu:
Teknik belgesine göre ırgat  halat da çekebiliyor. Ben zincirin 30 metresini çıkarsam yerne önerilen kalınlık olan 14 mm 3 kollu naylon batar halattan 100 metre koysam.
Bu nasıl bir fikirdir?
  • IP logged

• *
    • Yat Tekne Sörveyi, ekspertizi, ozmoz muayenesi
#6: 28 Ekim 2017, 20:25:58
Demirlemede Avrupalılar sadece zinciri tercih ederken Amerikalıların tercihi, kısa bir zincirden sonra halat kullanmaktır. Zincire usulüne uygun örülmüş bir halat ırgatınız halatı da kavaletan çekebiliyorsa iyi bir çözüm olur. 
  • IP logged

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#7: 28 Ekim 2017, 20:42:10
Hesap kolay;

45kg çekme gücü - 16kg çapa / 1.4kg zincirin metresi = 20 metre max demir atma derinliği.

Demirleme teorisi ise derinliğin 4 katı kaloma verin der.

Sahip olduğunuz 60m zincir ile zaten 15m den derin bir yerde demirlemeniz teorik sınırınız olduğundan bu kurala uyarsanız hiçbir zaman ırgatınızın çekme gücünü aşan bir zinciri salpa yapmamış olursunuz.

Balık için bazen derin yerlere (30-40m) demir atmak gerekiyor ama bence bu derinliklere hiçbir güçte elektrikli ırgat ile demirleme yapmak doğru değil.

Fasılalı da çalıştırılsa toplamda çok uzun süre max yükte çalışan ırgatta mekanik olmasa da elektriksel arıza (hızlı kömür aşınması, tüm pabuç ve bağlantılarda aşırı ısınma sorunları, eriyen kablo sebepli kısa devre ve yangın) ihmali yüksek.

Bu amaç için sadece halat + 10m zincirden oluşan bir yedek sistem kullanmayı tercih ederdim.

öZgür (tapatalk)
  • IP logged
« Son Düzenleme: 28 Ekim 2017, 20:43:42 Gönderen: Özgür Ökten »
><(((º>

M
  • *
#8: 01 Kasım 2017, 22:28:05
Peki zincirliğimin derinliği 70 cm eni de yaklaşık 1 metre.  Ve 10 metre zincir-100 metre belki biraz daha uzun halat kombinasyonu çok makul. Ama pratikte, zincir yığılıp sıkışan birşey halat ise muhtemelen zincirlikte yayılacak( emin değilim). Orada sıkışma dolaşma olmaz mı?  5 metre ip çekip, zincirliğe eğilip eğilip ip düzelteceksem o da sıkıntılı.
Ne dersiniz?
  • IP logged

• *
    • instagram
#9: 02 Kasım 2017, 00:27:48

Peki zincirliğimin derinliği 70 cm eni de yaklaşık 1 metre.  Ve 10 metre zincir-100 metre belki biraz daha uzun halat kombinasyonu çok makul. Ama pratikte, zincir yığılıp sıkışan birşey halat ise muhtemelen zincirlikte yayılacak( emin değilim). Orada sıkışma dolaşma olmaz mı?  5 metre ip çekip, zincirliğe eğilip eğilip ip düzelteceksem o da sıkıntılı.
Ne dersiniz?

Muaffak Bey , merhaba. Forumumuza hoş geldiniz.
Çok tecrübeli değilim ama eğilmeyenini görmedim.Zincir zor ama halatı kakıçla eğilmeden düzeltmek de daha kolay.

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
Akdenizli, Balıkçı

• *
#10: 02 Kasım 2017, 00:47:23

Ne dersiniz?

Çok tecrübeli değilim ama eğilmeyenini görmedim.Zincir zor ama halatı kakıçla eğilmeden düzeltmek de daha kolay.

Böyle bir çözümde var.
  • IP logged
Bazıları oturur ve hayatı seyreder; bazıları denize açılır ve hayat onları seyreder!  M/Y HIZ

• *
    • AÇIK DENİZ AKADEMİ
#11: 02 Kasım 2017, 11:50:10
...Ama pratikte, zincir yığılıp sıkışan birşey halat ise muhtemelen zincirlikte yayılacak( emin değilim). Orada sıkışma dolaşma olmaz mı?  5 metre ip çekip, zincirliğe eğilip eğilip ip düzelteceksem o da sıkıntılı.
Ne dersiniz?
Yok olmuyor.
Eğitimlerde bazen kullandığımız Aloa ve Comet'lerde ırgat yok, 5m zincir ve peşine 50-60m halat var.
Çok saçma bişey yapmadıkça daha dolanma takılma görmedim.
  • IP logged
><(((º>

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#12: 02 Kasım 2017, 11:57:00

Ne dersiniz?

Böyle bir çözümde var.
Oğuzhan, linki var mı bunun?

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

• *
#13: 02 Kasım 2017, 12:02:48
Satın almak için soruyorsan linki yok ama yapması kolay herhangibi bir paslanmaz boru, topuz ve ufak bir kaynak işçiliği ile halledilebilecek bişey. Ayrıca kendi zincirliğinizin ölçüsüne göre imal etmek bence en güzeli.
  • IP logged
Bazıları oturur ve hayatı seyreder; bazıları denize açılır ve hayat onları seyreder!  M/Y HIZ

• *
  • Hayat suda başladı...
    • Denizci Kahvesi
#14: 02 Kasım 2017, 12:33:08
Satın almak için soruyorsan linki yok ama yapması kolay herhangibi bir paslanmaz boru, topuz ve ufak bir kaynak işçiliği ile halledilebilecek bişey. Ayrıca kendi zincirliğinizin ölçüsüne göre imal etmek bence en güzeli.
La kırk yılda bir, bir şeyi de kendim yapmayayım dedim:) Makarası bir tarafa, denemeye değer görünüyor.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

Yukarı git