Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Hava durumu bilgi ihtiyacı

Z

Ziya Gunes

Hava durumu bilgi ihtiyacı
OP: 04 Eylül 2017, 21:31:10
Yarın sabah (5 Eylül) Simi'den Kos'a geçmeyi planlıyoruz. Hava tahminleri kafa karıştırıcı. Sizler ne dersiniz?
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
Ynt: Hava durumu bilgi ihtiyacı
#1: 04 Eylül 2017, 22:24:32
Yarın çıktın çıktın, yoksa bir ev bak.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
    • Son Denk Kayıkçısı
#2: 04 Eylül 2017, 23:20:58
Yarın sabah (5 Eylül) Simi'den Kos'a geçmeyi planlıyoruz. Hava tahminleri kafa karıştırıcı. Sizler ne dersiniz?

Yarın sabah 9:00 ile öğleden sonra 15:00 arası bir boşluk var gibi görünsede. Hava genel olarak çok hafif değil, ama  asıl Çarşamba denizde olmamak lazım.O bölgede ciddi hava var. Perşembe yine boşluk veriyor. Mesafe yakın sanırım tercih sizin.Selametle...
  • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul

"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"

https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

B

Burak Doneray

#3: 05 Eylül 2017, 00:40:06
O boşlukta kapandı diye gözüküyor.Çıkacaksanız şimdi çıkın 40 deniz mili yolunuz var en iyi ihtimalle  bu tip bir havada 8 saat Dalga yönü 320-330 derece yüksekliği 1 metre rüzgar en çok 20 knot Sabah çıkarsanız yarın öğleden sonra dalga  2.5 metre rüzgar sabahtan 20 lerde öğleden sonra 30 knotların üzerini sağanaklarla görebilirsiniz.Rüzgar yönü dalga ile aynı .Kalabiliyorsanız Cennet Siminin keyfini çıkarın Kos'a gitmek macera olur . Sonuçta orada da beklemek zorunda kalacaksınız.

Bu sene hava durumu tahminleri genellikle hatalı çıktı sıfır rüzgar denilen yerlerde 30 lar esti yukarıdaki yazım 3 farklı siteden aldığım hava durumunun yorumudur.En doğru kararı siz verirsiniz Selametle.
  • IP logged

• *
#4: 05 Eylül 2017, 06:24:11
Sevgili Ziya reis,

Bence poseidon ne diyor ise o.. İki ay boyunca sadece bir kez yanıldı. ( hoş bir yanıldı tam yanıldı ayvalığa kaçtık ..)

Bence sabah erken 4 bofor hava veriyor. Datça yarımadası sancakta , mümkün olduğunca yakın geçerseniz , rüzgar olur ama dalga sıkıntı yaratmaz gibi sanki. Sıkıntı belki Kinidos ta yaşanır. Sonrasında Kos adasının saçağında kalacaksınız zaten , rüzgar olur ama , Kosa yaklaştıkça dalga boyu azalacak. Seyirin sonlarına doğru bence önemli bir avantaj diye düşünüyorum.

Denize çıkmadan bu hava durumu siteleri insanı tedirgin ediyor biraz. Yol sonuçta 40 mil ve bu süreçte kaçış limanı olarak durabileceğiniz çok yer var. Ben olsam yürürdüm..
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#5: 05 Eylül 2017, 11:54:09
Ziya Reis, Knidos'u dönüyor. Sağanaklarda 20'ye çıkıyormuş hava. Döndüğünde havaya bakacak. Kötüyse, Körmen'e kaçabilir. İnat ederse, Kos'a yapışıp gitmesi gerekir, öyle de yapacaktır.
  • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

• *
#6: 05 Eylül 2017, 11:56:22
Rüzgar iyiymiş.. Dalga ?
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#7: 05 Eylül 2017, 11:56:50
İşte O mesele, onu daha öğrenemedim.
  • IP logged

• *
#8: 05 Eylül 2017, 11:58:07
Gerçi sen daha iyi bilirsin ama, Knidos u döndüyse, şimdi bir saat kadar dalga gelir kafadan, sonra Kos saçağına girmiş olacak..
  • IP logged

• *
#9: 05 Eylül 2017, 12:41:49
Rüzgar iyiymiş.. Dalga ?

O civarda 25 knot rüzgarda 2,5 - 3 m dalga geliyor dalga çukuruna inildiğinde , ancak orsa seyir olduğu için tekne kolayca karşılıyor omuzluklardan ve tırmanıyor üzerine.
7 ya da 8 dalgada bir epey dik geliyor bu yüksek dalgalar , bir kaç tanesi üzerinizde kırılabiliyor şansa eger çok dikleştiyse.

Ben zevk aldım anayelken + trinket kombinasyonunda.
Teknede , korkan çoluk çocuk olmamalı tabii.
  • IP logged

C

Cem Eğrikavuk

#10: 05 Eylül 2017, 12:54:10
Bu "Kos'un gölgesine girme" olayını bir ay önce denedim. Tam tersi bi durum oldu. Rüzgar da dalga da adadan dümdüz geliyordu. Kanala girince iyice kötü olmasını beklerken, 28-30 esen hava 20-25lere indi. Hep kuzeybatı

Bişey anlamadım...
  • IP logged

• *
  • Donatan Temsilcileri
#11: 05 Eylül 2017, 13:43:27
5 mil yolları kalmış. Hava zorlamıyor ama deniz yoruyor dediler. Gerçi hızları hiç 5 bahri milin altına düşmemiş.
  • IP logged

• *
#12: 05 Eylül 2017, 14:03:20
Traccar, zello yok mu ?. Takip etseydik..
  • IP logged

• *
    • Yat Tekne Sörveyi, ekspertizi, ozmoz muayenesi
#13: 05 Eylül 2017, 14:15:54
Knidos Kos veya Bodrum rotasında Kos'un kuytusu yoktur. Sürekli hava ve deniz yersiniz. Kuzey nisbeten kapalı olduğundan dalga aşırı büyümez ama limanlık da değildir.
  • IP logged

• *
#14: 05 Eylül 2017, 14:18:14
Ziya reis anlatır artık yaşadıklarını, biz de öğrenmiş oluruz sıcağı sıcağına..
  • IP logged

Yukarı git